Stads Nieuws. Gfficieelc akten. Briefwisseling der Toekomsl. Onze Karna Yaifeest. lcn, zoo verre dat bemiddelde kwezels die volgens hunnen rang in de gewoonte waren van telkens 5 of 10 franken te geven, thans de onbetamelijkheid hebben van eenen dikken stuiver in de schaal te laten vallen. De Koster. Maar het is omdat de catholijken hunne aal- moessen rechtstreeks doen. Jan. Ja, met hetgene zij van den disch aftrekken; bij voorbeeld, er is een gedeelte van het brood dat voormaals in de kerk aan de disehgenoten werd uitgedeeld en waaraan zij eigenllijk recht hadden, dat thans aan de kinders der broe- dersschool wordt gegeven. De Koster. Breiden de catholijke gezelschappen om den armen te gemoet te komen, zich niet overal uit? Ziet men niet overal gezelschappen van Sl Vincentius-a-Paulo inrich ten ziet men niet in alle gemeenten zustersscholen daar- steilen De Meester. Dat bewijst nietsin het algemeen al die ingerichte maatschappijen hebben veeleer voor doei de poli tiek dan de weldadigheid en voor wat de zusterscholen betreft die in vele gemeenten bestaan, het nut derzelve wordt min of meer betwist, daar liet getal kloosterlingen bijna alüjd de noodwendigheden overtreft en dat deze dikmaals leven ten •koste der kinderen, aan wien zij kanten leeren maken met op den opbrengst derzelve een gedeelte afte houden. De Koster. Dit is eene beschuldiging die op niets is ge grond. De Meester. De ondervinding heeft bewezen dat van den dag dal de kantwerksters de school verlaten, zij dikmaals veil meer winnen. De Koster. Gij moet bekennen, Meester, dat, gelijk het Journal d'Ypres het zegt, de liberale beheeren zich bijna altijd plaatsen tusschen de hand der behoeftigen, veerdig om te ontvangen, en de hand van den rijken, bereid om te ge ven. Jan.Het is het tegenovergestelde dat de waarheid is; want, hetgene buiten de tusschenkomst der wettige besturen is gegeven levert weinig waarborg op dat het volgens de in zichten van den gever wordt gebezigd; bij voorbeeld, wij zouden nieuwsgierig zijn te vernemen hoe veel kleine Chi- neezen er reeds met het werk der Kindschheid zijn gekocht geworden, en welk gebruik er wordt gemaakt van het geld dat men omhaalt ter bevordering van het geloove De Meester. lk zoo ook nieuwsgierig zijn van te weten, waarmede men de drukonkosten betaalt van die menigte cle- ricale nieuwsbladeren waarmede men kosteloos het land be dekt, en nog' meer welk de oorsprong is van het geld waarmede de Jesuiten zulkdanige kloosters, die ware paleizen zijn, in vele steden opbouwen. De Koster. Dat gaat niemand aan; er bestaan goede zielen genoeg om daarin te voorzien. De Meester. Zoo is het, maar waarom alsdan de libera len beschuldigen van de weldadigheid te doodigen. De Koster. Zijn het de liberalen niet die de akten van fundatiën scheuren, die de testamenten kwalijk opnemen en aldus liet welzijn van den armen tegenwerken De Meester. Gij bedriegt u nogmaals, Koster; sedert de twintig jaren dat het beheer de hand heeft gehouden om de g ften en legaten van hunne ware bestemming niet meer te laten vervreemden zijn er meer fondatien gesticht en meer giften voor den armen gedaan geworden dan gedurende de twee voorgaande eeuwen ISea'iclii itait de Ouders. Ziehier hoe het Journal de Charleroi zich uitdrukt: Eergisteren heeft men in het arresthuis van Charleroi een broeder der Christelijke Leering van Ch&telet opgesloten, onder beschuldiging van akten gepleegd te hebben, welke men met geenen naam kan bestempelen, en welke in de vol gende omstandigheden ontdekt zijn geworden i! Het kind van eenen photograaf, wonende in de Tombelle straat, dat bij de broederkens ter schole ging, had voor schoolmakker een jongentje van nauwelijks drij jaar oud, zoontje van M. Nicolas Mahaux, bestuurder der succursaal van het bankhuis Drion, Charles en C", wiens woning grenst aan degene van den photograaf. Vrijdag morgend ging dit kind, welk niet meer dan vier jaar telt, zooais naar gewoonte, zijnen makker vinden; men plaatste hen beide in eene kamer om te spelen. Zij. waren reeds eenigen tijd alleen, toen Mev. Mahaux, verwonderd van het minste gerucht niet te hooren, zich wilde rekening geven van het ongehoord stilzwijgen en opende de deur. Bij het zicht der kinderen stond deze dame als van den bliksem ge slagen. Zij riep haren echtgenoot. Deze ondervroeg het kind van den photograaf, welk antwoordde 't Is de beste broeder! M. Mahaux begreep alles; het parket onzer stad werd door eene telegram onderricht en begaf zich met haast naar Chatelel. i> De broeder werd aangehouden, onderging een verhoor op het stadhuis en werd onmiddelijk naar ons arresthuis over gebrachtdoch niet zonder gevaar, want de bevolking van Chatelet was op een oogwenk van het feit onderricht, verza melde zich voor het schoolhuis en maakte zich gereed, om den ellendeling eene slechte poets te spelen. Men moest hem langs eene achterdeur doen uitgaan en hem wegbrengen in een rijtuig, welk M. Hermant, provincieaal raadslid, ter be schikking van het parket had gesteld. Het broederken is on geveer 20 jaar oud. BURGERLIJKE GODSHUIZEN. Een koninklijk besluit van 24 Februari II. bemachtigt het Bestuur der Burgerlijke Godshuizen van IJperen om de gif te te aanveerden gedaan door de erfgenamen van wijlen M. Ar thur Merghelijnck, in leven Voorzitter van hetzelfde Bestuur, van A, een kapitaal van '3000 fr., waarvan de intresten zul len gebruikt worden om aan de behoeftige personen die eene plaats in het Nazareth, binnen deze stad, bekomen, de som vereischt voor bunnen ingang zoo veel mogelijk te volmaken en te verschaffen. En B, een kapitaal van 0000 fr. om in het zelfde godshuis eene plaats te stichten waarvan het Bestuur dor Godshuizen zal beschikken volgens advijs van den oudsten der Familie Merghelvnek. IJperen, 5" Maart 1870. Woensdag laatst hadden wij onze jaarlijksche Peer- denmarkt, welke ditmaal bezocht werd door een groot getal vreemde kooplieden. De peerden van alle ras, die wij op onze markt aantroffen zijn, door den band, aan betrekkelijk hooge prijzen veikicht geweest. Veel zaken werden verricht. De hengsten die op de keuring van het Gouvernement ge komen zijn, waren overschoone dieren, die de bewondering van alle kenners opwekten. De prijskampen voor 't peerdenras, in ons arrondissement, waren insgelijks wel Voorzien, en uitnemende schoone peer den hebben er deel aan genomen. 's Avonds gaf de troep van Roubaix, in ons stadstoo- neel, eene uitgelezene schoone vertooning. De aanschouwers zijn zeer voldaan over hunnen avond. De liefhebbers die niet gaan zien zijn, hebben verloren. Woensdag aanstaande zalmen de voorlaatste vertooning van het tweede abonnement hebben. Wij hooren reeds in IJperen spreken over het feest dat de inwoners onzer stad zich voorstellen te geven aan de VLAAMSCHE STER, tijdens hare intrede met den eerste» prijs, welke deze Maatschappij te Kortrijk komt te behalen op den prijskamp van blijspelen, aldaar gesloten. De prijsuit- deeling heeft plaats den 2(3 Maart eerstkomende. Men spreekt voor den maandag van stoet, van eerewijn, van carillon, van pompiers, van burgerwacht, van muziek, enz. Reeds kunnen wij onze lezers met zekerheid melden, dat onze Koormaat- schappij officieel besloten heeft de STER te verwelkomen. In ons aanstaande nummer zullen wij onze lezers naardere inlichtingen kunnen geven. De Koormaatschappij onzer stad, geeft Zondag aan staande, in de Kasselrij, een schoon Banket aan de heeren Aug. Vanden Bogaerde en Hil. De Coene, ter gelegenheid hunner benoeming als Voorzitter en Ondervoorzitter dezer voortreffelijke Sociëteit. Onze Karnaval is begunstigd geweest met een zomer weder onze straten en staminets waren goed voorzien met gemaskerden en nieuwsgierigen. Twee Jongelingskringen de Valke - en - le Cercle de l'Union hebben zich onderscheiden met den Dinsdag twee overschoone wagens met prachtig gekleedde muziekanten en andere persoonaadjen, vergezeld door kluchlenaars te voel en te peerd.... op ezels, onze stad te doorkruisen. Wij juichen die heeren toe, en wij verwachten ten naasten jare nog taifijkere stoet. Zondag avond, ten 8 ure, geeft de Cercle de l'Union een luisterlijk Gedegtiizeerd Bal, in de zalen van het Barba- ra-Hof. Het zal als gewoonlijk zeer bezocht wordeu. Wij vernemen dat het muziekkorps der Pompiers onzer stad, die laatst zich heeft laten hooren in de Concorde, van dezen avond nogmaals in dezelfde maatschappij eenige dei- stukken zal geven welke het te Meenen met zooveel juistheid heeft uitgevoerd.' Onze Staatsminister M. Alf. Vandenpeere- boom, die om zoo te zeggen dit Muziek gesticht heeft, bevindt zich in stad en zal waarschijnlijk dit feest met zijne tegen woordigheid vereeren. M. Otto, de kundige muziekmeester heeft het gelukkig ge dacht het Concert te beginnen met een stuk, van onzen talent vollen stadsgenoot M. Dewulf, die door hem destijds aan den Minister van Binnenlandsche Zaken M. Vandenpeereboom op gedragen werd. PROGRAMMA der stukken welke door het Muziek voor noemd zullen uitgevoerd worden, in de Groote Hallezaal, op Zondag, 6 Maart 1870, van 12 tot 1 ure 1. L'Enfant d'Ypres, marche, comp. par Ch. Dewulf et dédiée a M. A. Vandenpeereboom, Min. de fint. 2. Fantaisie sur Don Carlos, (Verdi). Valse, le Rossignal, (Julien). 4. Potpourri du Chalet, (Adam). 5. Polka, (Ch. Otto). Sïesast- ezi I.eitcrnienw». De heer H. Vanden Berghe, Onderwijzer te Lootenhulle, die zich door het componneeren van enkele muziekstukken reeds gunsliglijk doen kennen heeft, houdt zich thans onle dig met het vervaardigen der muziek met begeleiding voor piano van eenen Liederenkrans en andere gedichten door Luitenant Victorien Vande Weghe geschreven. Reeds twee gemoedelijke melodiën «/A denk aan haar en «iwe liefde zagen in de Steendrukkerij van H.-L. Slepman, te Gent, het licht. Iedere dezer romancen zijn op ons bureel verkrijgbaar aan 50 CENTIMEN. Wij hebben met een uiterst genoegen, zegt le Progrès, ver nomen, dat onlangs te Mechelen een veertigtal vrienden en be oefenaars der nederduitsche letteren bijeen gekomen zijn, en eene vereeniging gesticht hebben, met het doel de letterkun dige en geschiedkundige belangen in het viaamschsprekend gedeelte van Belgie in handen te nemen en te bevooideelen Er zal door die vereeniging, immers voor zooveel wij ver namen, eene tegenwerking tot stand gebracht worden, opdat het hooi der gedecite der Nede»h)ndr n, op het taalgebied niet het overwicht behottde, en, zoo als hel maar sinds te lang duurt, niet voortga de taal te kortwieken, met de zulke barer woorden en wendingen als onnederlatidsche le verwerpen, in dien zij bij eene zekere volksklasse in Noord-Nederland niet in algemeen gebruik zijn. Al wie het met zijne moedertaal wel meent, zal de pogingen dier vereeniging toejuichen. Te lang hebben wij, Vlamingen, trots het streven van talrijke kundige schrijvers en verlichte denkers, het onderspit gedolven, het is ons eene blijde mare, degene die ons meldt, dat er eene wijze terugwijking voorhan den isA. S. Bij ministerieel besluit van 9 februari, zijn de reglemrnts- voorwaarden goedgekeurd van den internationalen franschen- belgischen spoorwegtarief op Duinkerke, langs Veurne. Bij ministerieel besluit van 24 februari, is de trekjacht op de sneppen in de bosschen geopend tol den 31 maart aanstaan de te middernacht Bij koninklijk besluit van 14 februari, wordt er aan de pro vincie Westvlaanderen eëne som van fr. 557,259-97 c. toege staan voor het lager onderwijs. Bij koninklijk besluit van 17 februari, wordt de overlating der exploitatie van den ijzerenweg Lichlerveide-Veurne en zij ne toekomende vertakkingen aan de exploilatiemaalschappij goedgekeurd. Popet'inghe, 5 Maart 1870. Indien wij gemeend hebben in de Toekomst te moeten melding maken van onze Kavalkade van Maandag en Dinsdag laatst, 't is min om ons bezig te houden met de feest in haar zelve dan met den uitslag welken zij gehad heeft en de bijzon derheden die dezelve gekenmerkt hebben. Wij gelooven in derdaad dat het niet noodig is, om de belangrijkheid dezer feest te doen waarderen, van hier eene breedvoerige beschrij ving er van te geven, dewijl de Weldadigheidmaatschappij in de voorgaande jaren genoeg getoond heeft op welke hus- terlijke wijze zij hare feesten gewoonlijk inricht, en aan den poperingschen Karnaval reeds eene welverdiende faam ver schaft heeft. Wij zullen ons dan enkeiijk bepalen met te zeg gen dat de Commissie der voormelde maatschappij haar overheerlijk programma gelroitwiglijk uitgevoerd heeft (ter uitzondering van twee onverkrijgbare onderwerpen die voor- deeliglijk zijn vervangen geweest), dat de stoet van 1870 nog dien van 1868 en dien van 1869 in pracht en levendigheid overtroffen heeft, en dat de feest den schitterendsten bijval bekomen heeft. Dit weldadig werk, hoewel met de loffelijkste inzichten on dernomen, had nogtans zijne tegenkanters, zijne benijders en zijne verwenschers, en 't geen wonderbaar is, 't is dat de in richters der feest hunne grootste vijanden gevonden hebben onder de mannen die voor zending hebben de weldadigheid en de christelijke liefde aan te prediken en de arme bedrukten te vertroosten. Niet alleen men heeft den burgmeester M. Weens en andere katholijke raadsheeren aangeraden van de gevraagde stadssubsidiè' te weigeren niet alleen men heeft gedonderd op den predikstoel tegen de schandalen waaraan onze godvruchtige stad blootgesteld was, en bittere klachten laten hooren omdat de burgers meer genegenheid hadden om deel te nemen aan den Karnaval, die door de Kerk ge doemd is, dan om zich als lid te laten inschrijven in de treUffe- lijke maatschappij van den Kathol ij ken Kring; niet alleen men heeft getracht de welhebbende sukkelaars af te houden van te teekenen op de inschrijvingslijst voor de onkosten van den stoetmaar men heeft nog in het geheim de congrega- nisten en de kinders der broederschool doen lezen opdat hef op de Karnavaldagen zou geregend hebben, ten einde de feest, door de tusschenkomst van den Hemel, onmogelijk te maken of te doen mislukken. Maar God, die de liberalen van Poperinghe genegen is, heeft dit niet gewild; Hij heeft hun, na ijs en sneeuw, een droogen dooi verleend en hunnen stoet onder dc bescherming gesteld van een lachende zonneschijn die al de nieuwsgierigen van het omliggende en eene groote

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2