Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. Be weerde van ons hoppelood. Verscbiliige tijdingen. zelve om door uw nieuwsblad le worden bekend gemaakt. Aanveerdt, Mijnheer de verzekering mijner achting. Een uwer inschrijvers, X. Ziehier dit grafschrift Indien iemant doel de vraege, Waeroni hier een kruiske slaet 't Is 'i graf van Pieter Yerschraege, Priester van den leegsten graet, Die uit kleinen staet geboren, Wierd al werken opgevoed, Kiel verkwist heeft noch verloren, En stierf zonder geld of goed. Ziii hei spel Is«ast eïiidlgeu Wij lezen in een blad der stad Korlrijk, la Lysdat er weèr een heele hoop weesmeisjes zijn, die de oogziekte heb- 3)en. Het gesticht St-Nikolaas zendt thans deze kinderen naai' het hospitaal om daar behandeld te worden. Bijzondere inlichtingen laten ons toe te verzekeren dat er thans 85 van die ongelukkige meisjes aldaar verblijven. Welke schandelijke zaak! Het is meer dan een jaar geleden dat wij daar artikel op ar tikel over geschreven hebben, dat wij bewezen hebben dat op 80 kinderen er 60 door de oogziekte aangedaan warendat wij een ernstig onderzoek gevraagd hebben. Wat is er sinds gebeurd Dat weten wij niet. De provintiale geneeskundige commissie heeft z;cli beklaagd niet vroeger kennis gehad te hebben van het bestaan dezer oogziekte. Wie was in gebreke gebleven Moeder-Overste van St-Nikolaas, de leden van de commis sie der hospitien, de heer burgemeester? Wie? Wat er van zij, Moeder-overste, die een kontrakt met de hospitien heeft voor het onderhoud der arme weesmeisjes, lieeft de schaamteloosheid zoo ver gedreven eene subsidie van 4000 franks aan de stad te vragen om schadeloos gesteld te zijn voor het geven van beter voedsel en liet verlies van het werk gedurende hunne ziekte. En Moeder-overste heeft de 1,000 fr. van onzen heiligen gemeenteraad bekomen ook. Het is dan wel een bewijs dat het voedsel in gewone tijden niet wel genoeg is en dat de kinderen vlijtig werken moeten om hunnen kost te verdienen. En welk werk, lieve Hemel Het speldewerken. Van 's morgens tot 's avonds zit het arme meisje over dat kussen gebogen, wat voor menschen wil rnen daarvan kwee ken Zij hebben gebrek aan lucht, gebrek aan beweging, en moeten dus onvermijdelijk ziek worden. He oogziekte' heerscht er dan op nieuw, en de klerikale bladen lachen en spotten met ons en hebben het air van te zeggen dat dit ons niet aangaat. Achteruit, huichelaars, die onder den dekmantel der reli gie alles tracht te verbergenAchteruit, mannen van 't verle den, die een heilig stilzwijgen bewaart, wanneer het kloos ters of geestelijken geldt! Wat gij ook zeggen moget, wij zullen niet ophouden de stem te verheffen tot er een einde aan de exploitatie der arme kinderen kome. Wij willen niet dat onze arme weesmeisjes tot kreupele vrouwen opgebracht wordenwij willen niet dat zij in den bloei huns levens weggerukt wordenwij willen niet dat, omdat zij arm zijn, hunne jonge ledematen door onverpoos den arbeid verkrenkl worden! En indien aan dien droeven staat van zaken in korten tijd geen einde komt, zullen wij eenen oproep doen tot de vrije en onafhankelijke drukpers van het gansche land. Die zal ons in onze heilige zending ondersteunen en, geholpen door hen, zullen wij de mannen van de commissie der hospitien en den heer burgemeester Nolf in het aanschijn van geheel Bel- gie aan den schandpaal stellen. Nog eens, het is tijd dat het eindigt, dat het arme kind des werkmans verzorgd worde zooals het betaamt en door nie mand meer geëxploiteerd noch ais overlast beschouwd worde IJperen, 42" Maart 1870. Zondag namiddag ten 2 ure had het Banket plaats welk ge geven werd door de leden der Koorniaatsehappij aan hunne nieuwgekozene Voorzitter en Onder-Voorzitter de heeren Aug. Vanden Bogaerde en Hilaire De Coene. De Balzaal der Concorde was letterlijk bekleed door de tafels waaraan 103 personen plaats namen. De heer Burgmeester omringd der twee vereerde personen, der inrichtings-commissie en der burger-enmilitaire-overheden zat het feest voor. Gezondheids dronken door den heer Burgmeester werden de heeren Vanden Bogaerde en De Coene opgedragen en door die heeren op eene onderscheidene wijze beantwoord. Bet feest was eene warme betooging dat de populariteit die twee vereerde feestgenoten op eene schitterende wijze deed uitschijnen. Het Bal der maatschappij Cercle de l'Union, zetelende in het Barbara-Hof, is, zoo als wij voorzeid hebben, heel luis- leriijk afgeioopen. Talrijk waren de dansers en danseressen, uitgelezen was het orkestde costumen onberispelijk schoon en het vermaak heeft broederlijk geweest en tot vroeg in den morgend geduurd. Zondag en Maandag namiddag, ten 5 ure, zijn een groot getal onzer voorname ingezetenen der stad, de proefne mingen gaan bijwonen van M. Buvert, die, met een toestel zijner uilvinding, onaangeraakt 5 tot 8 minuten overbracht te midden eens vlammen-gloeds die men, uit hoofde der groole hitte, op geen 20 stappen kon naderen Na zich op den brandenden stapel gelegd te hebben als een nieuwen S'Lauwereins; ua een bussel vlammende hout in zijne armen genomen en er mede rond gewan deld te hebben, deed hij zich een mantel op de schouderen leggen, bestaande uit eenen in de petrole geweeklen zak, aan welk men het vuur stak, en dien hij liet op zijne schouders en aan zijn lichaam ten pulferen opbranden, zonder 't minste hinder.Al dezen die gaan zien zijn, verklaren dat niets den indruk overtreft dat men gevoelt bij het zien van dien brandenden rondwandelenden man. De Maatschappij Logehaars, welke thans 20 leden telt in plaats van 14, heeftop 8 Maart eene tweede brooddeeling aan den armen gedaan. Dinsdag morgend ten 9 ure was de herberg de Vrange, in de Eiverdingstraat, in een deelings- bureel herschapen, alwaar eene afdeeïing leden bestendig ze telden en ten 41 4/2 ure waren reeds de 845 brooden aan onze noodlijdende inwoners uitgegeven. Zulke Maatschappij,welke eenen leugenachtigen tijtel voetr, doet eere aan de leden die dezelfde samenstellen en het ware te wenschen dat er veel zulke leugenaars-maatschappijen bestonden, alsdan zou misschien het woord menschlievend- heid eene waarheid worden. Programma der stukken welke het muziek van het 40e regement, onder het bestuur van M. Walhain, Zondag midd. in de Groole Hallezaal, zal uitvoeren. 1. Pas-redoublé (Humblet). 2. Le Roi d'Yvetot, oavert10 (Adam). 5. Souvenir du Prophéte (Walhain). 4. La Corbeiile des fleürs, Mazurka (Denefve). CIRQUE MIL AN AIS. De vermaarde troep, on der het bestuur der heeren Priami en Pierautoni, die over weinige jaren alhier zooveel bijval genoten heeft, komt op nieuw in onze muren verschelde zeer aantrekkelijke kunst avonden geven. Het getal peerden en artiesten is merkweer- dig vergroot en het schijnt dat de toeren welke men er thans zal uitvoeren bijna ongelooflijk zuilen zijn. De welingerichte en colossale tent, opgeslagen door den ondernemer M. Ver- gracht-Segard, bekleedt de helft onzer Harkt en belooft zeer voldoende geschikt te zijn om de bezoekers onder alle opzich ten te voldoen. BE FAMILJE CLEPKENS. - Onze GROOTE- MARKT is letterlijk vol barakken, onder welke men deze on derscheid van den heer Clepkens, die alhier met zijn uitgele zen gezelschap zulke aangename herinneringen gelaten heeft. De gvmnastieke- en equiliber-oefeningen, benevens de Iea- riaansche en Acrobatische spelen der familje Clepkens, zijn verbazend en zienswaardig; de collectie geleerde honden grenst aan het wonderbare, aan het ongelooflijke; voegt daarbij de koddige pantomimen die bij elke vertooning ge geven worden, en de Passie van O.-H. die door levende per sonen in daartoe gepaste kleedij voorgesteld wordt, en men zal seffens begrijpen dat het publiek er eenige aangename uurtjes zal kunnen gaan overbrengen. Wat het beste en voornaamste van al is, het is dat de prij zen der plaatsen op verre na niet hoog gesteld zijn volgens de belangrijkheid der voorstellingen en de goede inrichting der barak, welke alle gemakkelijkheid der aanschouwers verze kert. De verdeeling voor de steden en gemeenten van ons arrondissement van het contingent des legers voor 4870, zal in ons aanstaande nummer worden medegedeeld. Poperinghe, 9 Maart 1870. Iedereen weet dat de poperingsche hop de echtheid van haren oorsprong niet ontleent aan den bodem waarop zij ge kweekt is, maar aan het lood waarmede onze keurmeters de zelve bestempelen. Vreemde hop of parochiehommel die den poperingschen stempel zou ontvangen, zou als poperingsche hop aanzien worden, en de plok van eenen landbouwer van Poperinghe waaraan men voor de eene of de andere reden het lood zou weigeren, zou in den handel als slechte en ver- valschte koopwaar onthaald worden. De echtheid en de hoe danigheden der poperingsche hop hangen dan af van het oordeel onzer warandeerders ot van het vertrouwen dat de kooplieden in hunne bijzondere kennissen stellen. Men zal misschien mcenen dat ons Stadsbestuur, ten einde dit vertrouwen der kooplieden te bevestigen en te rechtveer- digen.al zijne zorg doet strekken om, tol de samenstelling van den Keurraad, mannen te kiezen wier bekwaamheid en be voegde hoedanigheden eene waarborg moeten zijn van de nuttigheid dezer instelling. In het geheeie niet. Men moet, om recht te hebben aan het keurmeestersambt, maar ééue hoedadigheid bezitten: men moet lid zijn van het Bureel van Weldadigheid. Ziehier hoe wij dit zullen bewijzen Eene plaats van hoppewarandeerder opengevallen zijnde door de dood van M. Dufloer, slechts één inwooner der stad, M. El. Ryckewaert, heeft deze plaats aan het Stadsbestuur gevraagd, en, daar de benaming van deze bediening moet ge daan worden op eene lijst van zes kandidaten waarvan er drij door den Keurraad en drij door den Schepenraad voorgedra gen worden, ieder van deze twee Raden was genoodzaakt zijne wederzijdsche lijst te vervullen met mannen die de plaats, niet gevraagd hadden. He wel, niet alleen de Keurraad heelt zijne lijst samengesteld uit drij van zijne creaturen, maar zelfs het Schepenkollegie heeft in den keus zijner drij kandidaten de meerderheid niet gegeven aan den eenigen postulant die zich aanbood. Beide lijsten bevatteden dan, ter uitzondering van dezen laatste, drij katholijke mannen, en droegen als eer sten kandidaat den dischmeester M. Schabaille die, in de zit ting' van den Gemeenteraad van Zaterdag laatstleden, aan des- zelfs keus voorgesteld was. (Wordt voortgezet). Wegens Dessous-le-Moustier, de moordenaar van Hor- nu, leest men de volgende woorden die al zijne gruweldaden bevatten •i De moordenaar van Hornu is een der grootste booswich ten welke voor het belgisoh gerechtshof verschijnt. De moord der drie gebroeders Thirion, de vergifting zijner vrouw en zijnsschoonvaders, de valsche berichting van denouden schaap herder lloyon, en het maken van eenen valschen wissel, zie daar de ijsselijke schelmstukken waarvan Dessous-le-Moustier aan de justicie zal moeten rekening geven, Vooi de cel, waar Dessous-le-Moustier is opgesloten, wordt aanhoudend wacht gehouden. De waker wordt alle uren afge lost, en er mogen niet meer dan vijf minuten verloopen zon der door het kijkgat te zien, wat er in de cel gebeurt. Deze voorzorgen zijn genomen, doordien de beschuldigde eenige weken na zijne opsluiting, zich heeft gepoogd te zelfmoorden. Alle avonden, als hij gaat slapen, wordt hem de dwangbuis aangedaan Zijne zaak za! waarschijnlijk den 21 maart voor het assi senhof opgeroepen worden Er zijn thans te Brugge valsche goudstukken van 5 franks in omloop, dragende het afbeeldsel van Napoleon III en het jaartal 4855. Zij zijn goed van maaksel, doch een weinig klei ner dan de echte, en hebben eenen stalen klank. Ten gevolge van klachten van wege de ouders, heeft de minister van oorlog besloten dat voortaan, wanneer de solda ten gevaarlijk ziek zijn, zulks aan de gemeente-overheden hun ner geboorteplaats zal bekend gemaakt zijn. Bet muilzeer onder het rundvee, heeft zich weder in verscheidene gemeenten van het distrikt Eecloo vertoond. Ook te Eecloo is het de verledene week in twee verschillende vee stallen uitgeborsten.Overal zijn de vereischte maatregelen ge nomen Be echtelingen Falise, van Giily, hebben dezer dagen de 66° verjaring van hun huwelijk gevierd, te midden van hune 89 afslamelingen. De man, Jan-Pis ter Falise, bijgenaanr tl vo go, is den 26 mei 4784 en de vrouw, Maria Stordeur,. den 8 december 4 785 te Giily geboren. Ondanks hunnen hoogen ouderdom hebben zij op het feest nog lustig gedanst, rij hebben vijftien kinderen gehad, waarvan er nog negen ia leven zijn, en deze hebben er 53, waarvan er reeds tien ge trouwden en op hunne beurt 27 hebben. Op 3 april aanstaande zal te Parijs een vlaamsch nieuws blad verschijnen getiteld -.Pier van Parijs. Het zal eenmaal ter maand uitkomen, namelijk den eerstee Zondag, en het zal bevdtten Nieuwstijdingen, Annonccn, Kluchtverhalen, - Geneesmiddelen, Schouwburgen, Telegraphische be richten,^ Dagklapper, Viaamsch-Fransch Woordenboek, euz. Te Luik en omstreken woeden de pokken rnet hevig heid Te St. Petersburg is een houtkoopman gestoven, Gro- mof geheeten, die een kolosale fortuin heeft achtergelaten. De weduwe erft, volgens de rusische wet, 4/44 van de'goede ren van haren man, en kreeg voor haar deel 800 duizend roe bels (3,200,000 fr.) De ge heele fortuin van Elias Gromof wordt geschat op 22 millioen roebels, of 88 miilioen franken Binnen kort zullen de telegrafische depechen overge seind worden, hij middel van het druktoestel Hucghes. Dit nieuw wonder der wetenschap zal eene groote verbetering doen ontstaan, vooral in den spoed der overseimng. Een blad meldt, dat er een traktaat is gesloten iusschen ons land en de Vereenigde-Staten, volgens welk het briefport maar van 50 c. in plaats van een frank meer zal zijn Een priester tan Madrid, bestuurder var, het kolegie van het H. Hert van Jesus, is aangehouden onder beschuldiging van aanslag op de zeden op zijne kostgangsters. Het schijnt dat het onderzoek de schandelijkste feiten aan den dag heeft gebracht. —Er is tusschen Belgie en Zwitserland, betrekkelijk de post mandaten, eene overeenkomst gesloten. Deze mandaten zuilen een maximum van 200 fr. mogen bereiken er za! 50 cent. per 100 fr. worden betaald. De verzending van brieven met waarden is niet aangenomen. Bovengemelde overeenkomst zal later bekrachtigd worden.

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2