DE MANEGE. KLEPKENS. BïieMsseliiiJ der Toekomst De weerde van ons hoppelood. Verschillige lijdingen. CONTINGENT dor Nationale Milieie voor 1870. GRAND TllfeATRE RES YARIÉTjfeS. MENGELINGEN. ARRONDISSEMENT IJ PEREN. IJperen, 51 mannen actieven dienst, en 5 voor dereserve; Poperinghe, 22 actief, 2 reserve; Wervik, '17 actief; Bece- lare, 5 act.; Bixschote, 2a Boesinghe, 6 a en 1 r.; Brielen, 2 a.; Comen, 11 a., 1 r.Crombeke, 2, 1Dikkebnscii, 5 Dranouter, 3; Eiverdinge, 4Geiuvelt, 4, 1Geluwe, 9; Hoilebeke, 2; Houtem, 1 Kemtnel, 4, 1Langemark, li, i Lekre, 1 Meessen, 4, 1 Neêr-Waasten, 1Nieukerke, 4; Oojjtvleteren, 2,1Passchendaele, 3 Ploegsteert, 3; Pro ven, 5, 1 Reningelst, 4; llousbrugge, 3; Si. Jan, 2; Vla- mërtinge, 7 Voormezeele, 2; Waasten, 7 Watou, 3 West- outre, 2; Westvjeleren, 3, IWoesten, 3, 1Wulverghem, 2; Wijtscbate, 6; Zantvoorde, 2; Zillebeke, 3 Zonnebeke, 9; Zuidschole, 1. Het is veel jaren geleden dat IJperen de gelegenheid niet gehad heeft een Kunsttroep te kunnen bewonderen gelijkende aan dien welken tegenwoordig op onze Groote-Markl staat. Inderdaad, de bh. Priamt en Pierantoni, bestierders, heb ben eene sorteering artiesten, uitmuntend in alle werkingen. De Clowns zouden 'nen mensch doen bersten van lachen Mine Roesier is nog altijd even lief en bevallig; de familüe Cottrelly onderscheidt zich in alle vakken; M. Mme en Mej. Palmer zijn voorzeker de eerste peerdi ijders van Europa, en wel voornamelijk het jonge juffertje. Zulke sprongen en toe ren heeft men nog nooit gezien achterwaarts en voorwaarts, alles doet zij even gemakkelijk, zij is onvermoeibaar en de a nschonwers zijn als geëleclriseerdDan heeft men de gym- nase meesters Alexander en Aragon, die alles overtreffen wat men tot heden zag; dan de vioolspelers, die, bij een kundig muziek, nog ongehoorde toeren doen, altijd even meesterlijk voortspelende. Dan nog de gedresseerde peerden, bereden en onbereden die der liefhebbers toejuichingen uitlokken dan de araab Sidi-IIassen, die met zijn geweer zulke wilde en schoone spelen uitoefent, dan de heeren Lalanne, Giojoso, Comer, Despart, Salomme, de gebroeders Batis, Loyal, enz., De damen liassen, Meny, Lucie, Lefevre, Elisa, Josephine. Marietta, Joanna, Sarah, Fanny, enz, enz., die allen even sterk, even bevallig en even kundig werken. Iets wal men nog nooit bestatigd heeft, is dat het publiek van den eersten dag af met groot getal gaan zien is, een be wijs van veelbeteekenend vertrouwen, welk nog dagelijks toe neemt. Laat die goede reputatie in onze omstreken bekend zijn, en de manege zal zaterdag, zondag en maandag te klein zijn. Wil men eenen avond goed en geestig doorbrengen, men ga bij den heer Klepkens. Daar is men zeker eens goed te la chen want kluchtiger kerel als Figaro moet er nog geboren worden. Zijne spreuken, zijne aardige wezenstrekken doen u schaterlachen. De scamoteur M. ALBERT, is een ernstig ta lent, die met het grootste gemak de onbegrijplijkste loover- toeren uitvoert. De verschillige andere kunsten en toeren op tlessciien, ladders, koorden, enz., zijn merkweerdig. De verstandige en geleerde Honden, verbazen de aanschou- wers door alles wat zij verrichtendan ziet men de schoone en schilderachtige tafereelen der Passie Yan O. H., deze alléén zijn het gering intreegeld weerd. Degenen die bij den heer Klepkens niet zijn geweest, mo gen niet zeggen dat zij de Foire van IJperen bezocht hebben. A l'époqne oil nous vivons, l'étiqiiette est pour beaucoup dans le succès de la marchandise, leititre seui fait queiques fois la fortune d'ttn iivre ou d'une pièce de théötre, quoique trop souvent !e public reconnaisse qu'il s'est laissé tromper a I'apparence. Ces reflexions ne s'appiiquent pas au Grand the atre des Variétés, car jamais nora ne fut mieux justifié. Rien de plus varié, en effet, que ces charmantes soirées qui réunis- sent tons les genres de spectacles et les jeux statiques, et les danses espagnoies, et les visions fantastiques, et lTiomme-ca- outchouc, qui semble prendre dn plaisir a renverser toutes les lois de Tostéologie. Si vous aimez les spectacles classiques de la foire, ceux que de temps immemorial font coürir la fou- le, les jongleurs, les paillasses, les équilibristes, etc., allez au Théatre des Variétés. Allez-y encore, si vous aimez surtout les bouffonneries oü triomphait Debureau, les pantomimes désopiiaiites, qui vous remittent sous les yeux tous les personnages charmants de l'ancienne comédie italienne: Arlequin, Colombine, Pierrot, Cassandre et tant d'autres, créés par la fantaisie dans un mon de imaginaire, comme pour nous reposer des tristes héros de nos comédiens réalisles. In den tegenwoordigen tijd ligt veelal de deugd der koop waar in de pracht eens etikets. Het opschrift eens hoeks of dat van een tooneelspel maakt dikwijls hunne fortuin, alhoe wel het publiek meermalen ondervindt dat het z ih bedrogen heeft Deze redeneeringen zijn niet toepasselijk aan liet Grand Theatre des Variétés, want nooit werd die tijtel beter ver wezenlijkt. Inderdaad, niets is meer afwisselend dan die aan trekkelijke avonden, waar men alle soorten van voorstellin gen aantreft. Spaausciie dansen,beeldende spelen,tooverzich- len, de ea„u.ckouc-man, die tegen alle natuurwetten zijne ledematen vringt en draait. Indien men iets wil zien die merkweerdig is voor kunsttoeren, pailjassen enz., dat men zich begeve naar het ThéAtre des Variétés. Gaat er naartoe, en gij zijt zeker eens hertelijk te lachen met de kluchtspreuken van den komiek. Gij zult in de panto mimen, door Cassander, Colombine, Pierrot en At'lekein u zoodanig vermaken dat gij u als in eene goochelwereld zult gelooven, ais afwisseling met de platte voorstellingen onzer hedendaagsclié komedien. sSSlgXE®"— Poperinghe, 9 Maart 1870. Iedereen weel dat de poperingsche hop de echtheid van haren oorsprong niet ontleent aan den bodem waarop zij ge kweekt is,maar aan het lood waarmede onze keurmeesters de zelve bestempelen. Vreemde hop of parochiehommel die den poperingschen stempel zou ontvangen, zou als poperingsche hop aanzien worden, en de plok van eenen landbouwer van Poperinghe waaraan men voor de eene of de andere reden het lood zou weigeren, zou in den handel als slechte of ver- valschte koopwaar onthaald worden. De echtheid en de hoe danigheden der poperingsche hop hangen dan af van het oordeel onzer warandeerders of van het vertrouwen dat de kooplieden in hunne bijzondere kennissen stellen. Men zal misschien mcenen dat ons Stadsbestuur, ten einde dit vertrouwen der kooplieden te bevestigen en te rechtveer- digen,al zijne zorg doet strekken om, tot de samenstelling van den Keurraad, mannen te kiezen wier bekwaamheid en be voegde 'hoedanigheden eéne waarborg moeten zijn van de nuttigheid dezer instelling. In het geheele niet. Men moet, om recht te hebben aan het keurmeestersambt, maar ééne hoedanigheid bezitten: mén moet lid zijn van het Bureel van Weldadigheid. Ziehier hoe wij dit zullen bewijzen Eene plaats van hoppeWarandeerder opengevallen zijnde door de dood van M. Dufloer, slechts één inwooner der stad, M. El. Ryckewaert, heeft deze plaats aan het Stadsbestuur gevraagd,, en, daar de benaming tot deze bediening moet ge daan worden op eene lijst van zes kandidaten waarvan er drij door den Keurraad en drij door den Schepenraad voorgedra gen worden, ieder van deze twee Raden was genoodzaakt zijne wederzijdsche lijst te vervullen met mannen die de plaats- niet gevraagd hadden. He wel, niet alleen de Keurraad heeft zijne lijst samengesteld uit drij van zijne creaturen, maar zelfs het Schepenkollegie heeft in den keus zijner drij kandidaten de meerderheid niet gegeven aan den eenigen postulant die zich aanbood. Beide lijsteri bevatteden dan, ter uitsluiting van dezen laatste, drij katholijke tijpen, en droegen als eer sten kandidaat den dischméëster M. Schabaille die aan den keus van den Gemeenteraad voorgesteld werd in zijne zitting van Zaterdag laatstleden. MM. Van Merris,, Lebbe - en Roelens hadden schoon hunne verwondering en hunne opmerkingen over dien partijdigen voorstel uitte drukken, men ging over tot de stemming, en M. Schabaille, die zelfs de beleefdheid niet gehad heeft van de plaats aan het Gemeentebestuur te vragen, werd uit zuivere kameraderij benaamd ten spijte van den voornoemden postu lant. De eenige uitleg welken onie katholijke raadsheeren over deze benaming wisten te geven, was dat deze winstgevende plaats als beiooning moest dienen aan de Armbestuurders, die hunne bediening gratis uitoefenen.Wat zegt gij.Gratis! Maar zijn zij hunne moeite niet genoeg ingestaan door de Voorzienigheid Gods? En bemerkt men niet dat al de liefda dige mannen, zoohaast zij het postje van dischheer in handen hebben, rijk worden en leven gelijk visschen in het water? Niemand kan dit beter getuigen dan onze brijkenbakker Ka- rel Van Renijnghë en andeiie leveranciers van bouwstoffen. Volgens ons, men zou, tot de benaming der keurmeesters, niet anders moeten raadplegen dan de bekwaamheid en de bijzondere kennissen der kandidaten. Het kan wel gebeuren dat er zich geene kandidaten aanbieden, of dat de plaats maar gevraagd wordt door burgers, van wier kundigheid men geen genoegzame bewijzen heeft maar in dit geval waarom moet men, zonder onderzoek, deze bediening toevertrouwen aan eenen dischmeester die nooit geene hop gehandeld noch van nabij gezien heeft? En waarom, bij voorbeeld, mengelt men niet in den keurraad eenen apotheker, die zeker, door zijne botanische en ehimische kennissen, meer bevoegdheid heeft dan een leêrmarchand,een keersenmaker, een schuppenier of een katoendoekverkooper? Wij hebben onder onze belasting betalers twee apothekers waarvan de eene of de andere, door den aard zijner gedane studiën, daar wel op zijne plaats zou de zijn. Maar het is hier met de hoppekeurderij gelijk met al an dere geldpostjes der Jtad. Overal ziet men onze klerikale kop stukken de algemeehë belangen der stad slachtofferen aan hunne heerschzuchtige politiek en aan hunne persoonlijke intresten. In hunne handen de Warandijze is niet anders dan een politieke invloedmiddel strekkende om in de kiezingen de bezitters van onzuivere hop in eenen katholijken zin te doen stemmen, want wij hebben ondervonden dat de katholijken gemakkelijker het lood voor hunne hommel bekomen dan de liberalen. Het. is de reden waarom Petrus meer kiesweerde heeft dan M. Van Merris. Die mannen, die, door de gewoonte ran door de sukkelaars verheven te worden, zich waarlijk inbeelden groote verstan den te zijn, zijn ongelukkiglijk zoo verwaand, dat zij naar geene goede reden willen luisteren en zelfs in hunne beslis singen geen de minste tegenspraak of opmerking gedulden. 't Is aizoo dat, wanneer M. Van Merris in deze raadszitting, die ten II 1/4 ure begonnen was, het woord nam om eenige nuttige bemerkingen op de hoppekeuring te maken, hij door M. Biliau hoorde zeggen: gaat dat nog lang duren? en door M. Polley hoorde uitroepen: het is'bijna twaalfih heb honger. Hoewel, verontweerdigd door deze onbetamelijke uitvallen, M. Van Merris zette zijne redevoering voort tot dat hij, welhaast op nieuw onderbroken door een groo tenen luidruchtigen geeuw van Petrusgenoodzaakt werd van in sture woorden te protesteeren tegen deze onbeschofte handelwijze zijner tegenstrevers die hier een nieuw staaltje zijn komen geven van de katholijke diskussien waarmede men gewoon is onzen gemeenteraad te verlichten. Dat men nu oordeele over de gewichtige mannen die hier het poperingsche lood verbeelden en over de waarde die de kooplieden aan dit lood moeten hechten. X. M. Cassiers, oud-senattur, is zaterdag te Houthulst over leden. De begravenis 17 dezer. M. Cassiers was 82 jaren oud en gekend door een aantal ekonomische en politieke schriften Frankrijk heeft een zijner beste schrijvers verloren: M, Ch. de Monlalembert is zondag te Parijs overleden, in den ou derdom van CO jaren. -Tijdingen uit Madrid (Spanje), melden dat er een twee gevecht heeft plaats gehad tusschen den hertog van Montpen- sier en don Henri de Bourbon, broeder van koningin Isabella II. Henri de Bourbon werd gedood. De reden van deze ontmoeting was eene reeks geschriften die de prins tegen den hertog heeft uitgegeven en die den stempel droegen van den hevigsten haat, ofschoon Henri de Bourbon weleer de meest gevierde gast der familie van Orleans was. Hoe het zij, dat tweegevecht, tot driemaal toe begonnen en met eene ongelooflijke hardnekkigheid voortgezet, zal gewis de kandidatuur van den hertog van Monpensier tot den troon van Spanje niet bevorderlijk maken. Henri de Bourbon genoot echter in Spanje weinig aanzien. De groote prenie van 10.000 fr. der leening van Oos tende, is door de weduwe Renier, van Doornik gewonen. Men zegt dat de zwaluwen in het zuidergedeeite van Frankrijk teruggekomen zijn. Gedurende de maand februari 1870, zijn er 5,101 brie ven ten gevolge van gebrekkige adressen onbesteld gebleven. Van dit getal zijn er 5,822 na hunne opening verzonden het zij aan de verzenders, het zij aan de bestemmelingen. 122U zijn in de scheurmand geworpen. Op zekeren dag bad Wiertz hel portret zijner diensmeid ten voeten uit geschilderd, en toen de schilderij voltooid was, haar dezelve teh geschenke gegeven. Zij stond er op, rustende met den arm op eene rijf. Dezer dagen beeft zij dit portret, welke zij tot nu toe zorgvuldigd had bewaard aan eenen be wonderaar van den schilder, voor 16,000 fr. verkocht. Tentoonstelling van Amsterdam. Onder de ver schillige onderscheidingen door den Jurij verleend aan de Relgische tentoonstellers, zien wij met voldoening dat de heeren gebroeders Planche een bronzen eermetaal toegekend zijn geweest voor hunne schi ijfinkten (degrootste onderscheid welk aan de schrijfinkten geschonken werd). Alhoewel hunne verzameling ten deeie vernietigd werd, door een begin van brand, die m de Tentoonstelling plaats had, mag meti volgens ons deze bronzen medaiije aanschouwen als eene van EERSTE KLAS, omdat de Jurij maas heeft kunnen uitspraak doen over een klein gedeelte der ingezonden soorten. Bij het verslag der broodtiitdeeling, over eenige dagen door de Leugenaars gedaan, spraken wij niet over eene klucht, die nogtans de publiciteit waardig is. M. Cogels, een der ijverigste leden, had den last op zich genomen, de brooden over te geven tegen het afleggen der kaartendeze werking was zeer lastig, doordien het brood nog warm was, en ze veroorzaakte niet weinig dorst. M. Cogels kommandeerde eerie pint (de brooddeeling had plaats in de Vrange), deed er eene zwelge uit en zette ze bij zich; toen hij nogeens wilde drinken, was dezelve ledig Daar hij zijne pint dicht het warm brood had geplaatst, dacht hij dat het door de groote hitte was dat het bier uitdroogde. Hij vroeg eene tweede pint, stelde ze op eene andere plaats, hij wilde drinken, maarzij was ledig! M. Cogels geloofde aan tooverij. Na nog vier andere glazen gevraagd te hebben en ze op verschillige plaatsen, als op den watersteen, onder zijnen hoed, achter de marmiet, enz., verborgen te hebben, dezelve was, toen hij eene tweedemaal wilde drinken, telkens ledig f De heer Cogels, een zeer deftig burger, heeft eene premie van 100 pinten beloofd aan den persoon die hem over dit on gehoord feit stellige inlichtingen kan geven.

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2