Stads Nieuws. Briefwisseling dep Toekomst. Verschillige tijdingen. meer eerbiedigen en verdedigen dan degene die den Godsdienst, door hunne onverdraagzaamheden en hunne overdrevenheden, dagelijks bezoedelen. IJ peren, den 2 April 1870. i ïi t- - ï©®ss®elksa!isSlge SPi-ijskaassp te S&fflrfa'JJk. Het feest dat te Kortrijk Zondag laatst plaats gehad heeft, wis zeer treffend. Al de afgevaardigden der bekroonde maat schappijen hebben er de gelegenheid gevonden zich de hand te drukken en kennis te maken de voorstanders der vlaamsche Tooneelkunst waren gelukkig zich op zulke omstandigheid ie mogen ontmoeten. Het gulhartig onthaal door de uitschrij vende maatschappij den overwinnaren gedaan, zal nimmer uit het geheugen verdwijnen. Ter gelegenheid van het overhandigen dei' premien en eer metalen, had er eene Galla-Vertooning plaats waar een talrijk publiek aanwezig was. Twee blijspelen: Adam en Eva en het Piketspel, werden er door de Kruisbroeders vertoond. Na het vallen des doeks nam onmiddelijk de prijsuitreiking aan. Heeren afgevaardigden van hei KathoÜjk Stadsbestuur zaten deze, plechtigheid voor, want, zooals men het ons zeer gepast dééd opmerken, men moet alle partijschap en achter docht ter zijde stellen, wanneer het de vereering der Kunst geldt! Na eene voortreffelijke redevoering uitgesproken door den heer Gilion-Cappon, Voorzitter der Kortrijksche Tooneel- maatsehappij de Kruisbroeders, werden, onder de warmste toejuichingen, de medailjen overhandigd en, onder de acht deelnemende maatschappijen eenen zilveren beker verloot, als aandenken van dezen merkweerdigen Kampstrijd. Eene niet- bekroonde maatschappij bekwam den beker. Na deze plechtigheid vergaderde men zich op een prachtig banket den Bekroonden opgedragen. Eenige heildronken werden er voorgesteld,'alien uitioopeude op de vereering van Moedertaal en Vlaamsch tooneei. De twee Afgevaardigde Voorzitters der Fonteinislen van Gent, (eerste prijs Drama), en der Vlaamsche Ster, IJperen, (eerste prijs Blijspelen), stelden insgelijks elk eenen heildronk voor, waarin zij de heeren Eere-Voorzitter en Voorzitter der Kortrijksche Too- neelmaatschappij als Eereleden hunner respectieve Kringen uitriepen. Deze verklaringen lokten eene algemeene en goed keurende toejuiching uit. De feestelingen zijn zeer laat naar de rust gegaan, wederzijds belovende zich bij de eerste gele genheid op het terrein der Kunst weder te ontmoeten. KUBIST- EN LETTER&RÏKS, Maandag aanstaande, ten 7 ure des avonds, in Stads- töoneèizaal, zal er eene Openbare en Kostelooze Voordracht gehóuden worden, door de zorgen van den Kunst- en Letter- krihg van IJperen. M. A.-C, Van der Ouyssen, letterkundige, te Kortrijk, zal spreken over onze twee volkshelden Breydel en Deconink. Daarna zal, in het lokaal van den Kring, op de G-roote Markt, het jaarlijks banket plaats hebben, het innehtingsfeest vierende des bovengenoemden krings. be ijzeren weg IJperen-Thourout, zal in het kort vol trokken zijn, want op drij verschillige plaatsen is men volop aan het werk. De studiën voor den weg Armentières-IJperen zijn bijna geëindigd, dus dat men welhaast z^l mogen rekenen op de geheele voltrekking der ijzeren baan tusschen Oostende en Araientiers. Een koninklijk besluit van 21 Maart 1870, staat aan M. Thonon, kolonel bevelhebber van het 10 regement, een pen ssoen toe van 52oo fr. Bij koninklijk besluit van 24 Maart zijn benoemd Rechter bij de rechtbank van eersten aanleg te Brugge, M. G. Van Alleynnes, rechter id, te Audenaarde. Rechter bij de rechtbank van eersten aanleg te Kortrijk,M. A. Titeea, vrederechter van het canton Nieuport. Programma der stukken die zullen uitgevoerd worden op de Groote Hallezaal, Zondag, 3 April, ten middage, door het muziek van het Tiende Regement, onder het bestier van den kundigen heer Walhain 1. March, (von Düppler). 2, Stradella, Ouverture, (Flo- tow). 3. Elodie, Polka, (Odufré).4. Offenbachiana, Pot pourri, ,'Conradi). 5. La Vicloire, Valse, (von Strauss). Rousseiaere 29 Maart 1870. Heer uitgever. Zondag laatst heeft hier plaats gehag het concert gegeven door heeren liefhebbers uwer schoone Koormaatschappij.Men had goed in het geheugen het concert van over een jaar. ook was de zaal te klein voor het groot getal nieuwgierigen. Al de stukken zijn uitmuntend uitgevoerd geweesi hel ware te lang orn u al de omstandigheden van het concert te herha- l.-u, dat het genoeg zij u te zeggen dat, na ieder stuk., men de uitvoerders verplichtte teri% te komen om, onder eea don derend handgeklap, de tevredenheid der aanhoorders te be vestigen. Na het concert had een lekker avondmaal plaats gedurend hetwelk verschelde heildronken uitgesproken wer den Erkentenis zij aan de heeren liefhebbers van IJperen, de Rousselaerenaars wijten hun dank over de aangename uren die zij hun hebben doen slijten. Aanreerdt, lieer uitgever, de verzekering mijner hoogach ting. J. Door plaatsgebrek zullen wij maar ten naaste weke spre ken over een nieuwen bundel gedichten, welke wij komen te ontvangen van onze vermaarde vvestviaandersche dichteres, Mevr. Van Acker, geboren Maria Dookeghe, van Dixmude, Voor hetzelfde geval, wordt bet artikel over de ijpersche foire ook verzet. Doch, uitgesteld is niet verloren. Pcperinghe, 50 Maart 1870. VRIJHEID YAK OKDERWIJS* Sedert eenigen lijd het Nieuwsblad houdt zich veel bezig met de Vrijheid van Onderwijs, en bet redeneert met zoo eene stoute pretentie dat wij niet kunnen nalaten aan zijne po- peringsche lezers de oogea te openen over die verwaande re denering. Om de Vrijheid van Onderwijs wel te verstaan, men moet beginnen meteen onderscheid te .-maken tusschen het open baar onderwijs en het bijzonder onderwijs, Dé Constitutie zeggende dat het openbaar onderwijs ten koste van den Staat gegeven is en door eene wet moet gere geld worden, er volgt daaruit, kiaariijk dat het onderwijs ingericht in de Universiteiten vaii Gent en Luik, in de Athe neums, in de Middelbare en Lagere Scholen van den Staat alleen het openbaar onderwijs udinaakt, eïi d'at al onderwijs buiten de tusschenkomst der wet gegeven in gestichten die door bijzondere persoonen opgerecht zijn, zoo als de Univer siteiten van Brussel en Leuven, de Bisschoppelijke Kollegien, de Pensionnaten der Jesuiten en alle kathoiijke, protestant- sche of joodsche scholen, een bijzonder of persoonlijk onder wijs is, !t welk met dat van den Staat geen het minste gemeens heeft. Indien nu de Grondwet benevens bet officieel onderwijs al ander slach van onderwijs vrij laat, wij verstaan hieruit dat aile leerstelsels zich vrij lijk mogen verspreiden, en dat het openbaar onderwijs en het bijzonder onderwijs aan elkander eene wederzijdsche concurrentie mogen doen. Volgens het Nieuwsblad dit is gentel anders. In een zijner laatste nummers dit blad beweert dat, krachtens de vrijheid van onderwijs, maar één onderwijs iu bet land moet bestaan, te weten: hetkatholijk onderwijs,M welk de plaats zou moe ten bekleéden van het openbaai Staatsonderwijs waarvan de concurrentie voormelde vrijheid vernietigt. De kathoiijken, zegt du blad, hebben de vrijheid gebruikt om overgansch het land onderwijsgestichten te versprei- den, en, zonder de tusscheukoinst van den Slaat, zij zouden er in gelukt zijn om aan ai de behoeften van het ouderwijs te voldoen.... Maar het liberaal ministerie zag niet afgunst de kathoiijken zoo groote partij uit de vrijheid van onder- ii wijs trekken,.... en, om deze vrijheid tekeer te gaan, het heeft gewild dat alle plaatsen die nog behoefte aan scholen ii en onderwijzers hebben er onmiddelijk zouden van voorzien zijn. Zoo men ziet, de vrijheid van onderwijs is bij de kathoiijken de verspreiding van hunne eigene scholen over gaosch liet land, ter uitsluiting van alle andere gestichten van opvoeding; :t is de vrijheid voor hun eigen en met voor een ander 't is het monopoünm van het onderwijs in de handen der bis schoppen. Niet tevreden met aan den Steal te mogen concur rentie doen, zij gedoogen zeifs niet dat de Slaat van zijnen kant zich de minste medestreving toeiate. Zij beoogen dan niet anders dan de opslokking van het openbaar onderwijs of ten minste de overht ersching van hunne bisschoppelijke scholen boven die van den Slaat cn boven de gestichten welke al an dere Belgan aan de opvoeding der jeugd zouden willen toe wijden. T Is in dit oogwit dat zij reeds' in 1834 eene Universiteit te Mechelen opgerecht hebben om de Staatsuniversiteiten van Gent en Luik den rug in ie rijden, cn dat zij, om te gemakke lijker bun doe! te bereiken, welhaast hunne Universiteit naar Leuven verplaatst hebben, ten einde, onder hel kaiholijk mi nisterie van dien tijd zich meester te maken van aide oude studiebeurzen der voormalige Universiteit dezer stad. ;t Is ook in dit oogwit dat de kathoiijken in 1842 de wet op het lager onderwijs voorgedragen hebben, door welke wet zij, niettegenstaande de vrijheid van Godsdienst, een recht Tan tusschenkomst in het Staatsonderwijs aan de geestelijkheid toegekend hebben. Maar het liberaal ministerie heeft welhaast een einde gesteld aan die onwettige aanmatigingen, en, om te toöiien dat er een verschil te maken is tusschen het bijzonder onderwijs en het openbaar onderwijs, het heeft begonnen met al de voorzeide studiebeurzen te doen wedergeven als uitslmtelijk aan dit laat ste onderwijs toebehoorende. Inderdaad, ten tijde der oude Universiteit van Leuven, die beurzen weren voor dit gesticht niet besterad ten aanzien van zijne vestiging te Leuven, maar ten aanzien en ten voordeele van het onderwijs dat in dat ge sticht gegeven werd, en, dair die Universiteit een Staatge- slicht was, net blijkt kiaariijk dat zij met recht toekwamen aan het openbaar Staatsonderwijs 't welk zich maar in dat gesticht alleen gaf, dewijl alsdan maar ééne Universiteit be stond, en 't welk nu gegeven is in de twee Universiteiten van Gent en Luik. Het is dan met reden dat ons hedendaagsch gouvernement deze fondatien aan het openbaar onderwijs niet langer heeft laten onttrekken ten profijte van een bijzon der gesticht, en, indien het toegestemd heeft de Universiteiten van Brussel en Leuven er van deelachtig te maken met aan de beursleerlingen een vrijen keus le laten tusschen de vier Universiteiten van het land, dit is enkelijk een uitwerksel ge weest van zijne toe-gevenheid en zijnen verzoeningsgeest. (Vervolg en slot in t naaste nummer). ASSISENHOF VAN HENEGOUWEN. Zaak Desöus-ie-Moustier. Brie moorden. Twee vergiftigingen. Dieflen. Schriflvervalsching en gebruik van vervalschingen Den 22 maart zijn te Bergen de debatten dier schrikkelijke zaak, die in hel land eenen zoo diepen indruk veroorzaakt heeft, begonnen. Men weet dat hij beschuldigd is de 3 gebroe ders Thirion gedood na hen van hun geld te hebben beroofd, en zijne vrouw en schoonvader te hebben vergiftigd. Tijdens de' debatten heeft de beschuldigde eene walgelijke onbeschaamdheid aan den dag gelegd. Herhaalde malen is hij in volle zitting in bedreigingen losgevaren. De uitspraak heeft maandag lest plaats gehad. Gedurende die zitting werd de beschuldigde door acht gendarmen niet het wapen in den arm, bewaakt. De antwoorden van den jury waren bevestigend op a! de kwestien, behalve op die betrekkelijk de vergiftiging van den schoonvader. Dientengevolge werd Dessous-le-Mouslier tot de BOOD- SlItAI veroordeeld, dewelke op eene der openbare plaatsen van Bergen zal plaats hebben. Men vertelt dat de beschuldigde in zijne cel in opstand is gekomen en het dwangkarnisool heeft verbrijzeld. Mot vele moeite heeft men zich van hem meester kunnen maken. Eene petitie wordt in den Borinage geteekend, om de uit voering van het doodvonnis van dien afschuwelijken moorde naar le vragen. HOOGGERECHTSHOF TE TOURS (Frankrijk). Zaak van prins Pierre Bonaparte. De zaak van prins Pierre Bonaparte, voor het gerechtshof van lours gebracht, komt maandag zijne ontknooping te heb ben. De groote dagbladen waren sedert eenige dagen opge vuld met de debatten dezer beruchte zaak. Meestal'de getui genissen, alsook verschillige incidenten, gedurende den loop van dit proces, spraken luid in 't voordeel van Pierre Bona parte. De prins is dan ook vrijgesproken geworden. Op de conclusion, neérgelegd in den naam van Louis Noir, strekkende tot de betaiing der proceskosten en tot de betaling van Ioo,ooo fr. aan vader Noir, wordt prins Pierre Bonaparte veroordeeld tot de betaling der proceskosten en tot 25,ooo fr schadeloosstelling, ten voordeele van den vader en de moeder van Victor Noir. M. Nyssen. onderpastor te Aartrijke, is onderpastor be noemd teZonnebeke; hij wordt vervangen ts Aartiijcke door M. D Heygere, coadjutor te Coijghem. - SSe sacj>pen|acïit. Bij ministerieel besluit van 2ü Maart, is de sneppenjacht in de hosschen tot 24 april toe?- komende, om middernacht, toegelaten. Den 20 Maart heeft te Iseghem een smartelijk ongeluk plaats gehad. De stoker van fden trein van Ingeimunster op Anseghem, slechts sedert korten lijd in dienst bij den ijzeren weg, kwam, zonder verlof, met den laatsten trein naar Ise ghem, waar hij langen tijd gewerkt heeft. Bij stond op eenen wagon met kolen geladen en mocht de statie niet binnen rij den, wilde hij niet gevaar loopen eene straf te ondergaan eenige stappen dus van de statie en terwijl de trein nog eene tamelijke groote snelheid had, sprong hij op den kant. met het ongelukkig gevolg dat een zijner voeten onder het excen triek sloeg en op eene afgrijselijke wijze werd afgebroken. In de ijselijkste pijnen en de jammerlijkste kreten latende hoorei» heelt men den ongelukkigèn naar het hospitaal overgebracht, alwaar men hem 's anderendaags het been tol Loven dékniea heeft afgezet. - Men schrijft uit Hasselt De jenever is hier reeds 18 c. per liter in prijs verhoogdde stokers zijn in jubilatie en wer- 'en daen nacht. Er is hier eene stokerij, waar inch ruim 5,ooo liters per 24 uren voortbrengt en verscheidene andere 5.000. Den 21 dezer heeft een enkel huis 1 öo,ooo liters te Luik verkocht.

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2