He Broeder van Chatelet Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. Twee maten en twee gewichten S4 Denijs, Passchendaele. ning der partij uit erkentenis, omdat hij de beigi— sche kapitalen had helpen verchristelijken. Wij hehben met ongenoegen gelezen in het Journal d'Ypres, dat Z. 3.1.. hij besluit van den 19 April, genade der doodstraf heeft geschonken aan Dessous-le-Moustier. Het is ter inwilliging eener vordering der zoogezegde vooruitgangers, die altijd vol medelijden zijn voor de moordenaars zonder zich te bekommeren met het lot der onge- lukkigen die zij op de wreedste wijze hebben om gebracht. Als men een en schelm gelijk Dessous-le-Mous- tier, die drie broeders heeft vermoord, zijne vrouw en waarschijnlijk ook zijnen schoonvader heeft vergeven, van de dood ziet ontheffen, men moet daaruit besluiten dat die straf, voor welke gruwel daden ook, eindelijk en in weerwil der Kamers en der negen-en-negentig honderdsten der bevolking, is afgeschaftzoodanig dat het voorzichtig is ge worden van fmct een revolver nevens zijn bed te slapen, want indien er des nachts dieven in uw huis breken hun belang is van u te vermoorden daar de straf de zelfde blijft en zij alzoo meerder kans hebben van niet gekend te zijn IVordl voortgezet). Sedert verschelde Zondagen het Nieuwsblad overlaadt de Toekomst met alle slag van scheldwoorden, ter gelegenheid der belasting van vuile manieren jegens een broederken van de klooster-school van Chatelet. Wij kunnen niet begrijpen waarom die schrijver zoo geern in deze vuilnissen roert. Wel is waar het spreekwoord zegt dat de mond spreekt waarvan het hert vol is, maar zou het hier toepasselijk zijn Wat ons betreft, de plicht alieen van alle ouders te wapenen tegen het verderf der broederscholen, kan ons den walg doen overwin nen om aan die herhaalde spottende uitdagingen van het Nieuwsblad te antwoorden. Wilt gij dan weten, Nieuws bladwat er van uwen vuilaard geworden is, luistert De korrectionneele rechtbank van Charieroy heeft Fr. Lie- nard, in Religie, Broeder Marinus of Marianns, school-on- derwijzer in het klooster der Kleine Broederkens te Chatelet, bijgenaamd le frère aux lunettes bleues, en beschuldigd van aanslag tegen ae zeden op een kind van ees jaren oud aan zijne zorg toevertrouwd,vrijverklaard. Maar het Openbaar Ministerie over dit vonnis herropen hebbende, het Hof van Beroep van Brussel, 4° Kamer, in zijne zitting van 16 April, na een zeer lang verhoor mét geslotene deuren, heeft broeder Marianas met zijnen blauwen bril veroordeeld tot zes maanden kot, en twee jaren berooving zijner burger lijke rechten. Wij zullen daar bij voegen, dat die booswicht alhoewel nog maar twintig jaren oud, reeds zoo diep in de versteende be dorvenheid verzonken is, dat hij niet geaarzeld heeft om aan den onderzoeksrechter de som van 5W© fa««Hfeeai aan te bieden, wilde hij hem doen vrij verklaren, (waarschijnlijk metS' Pieters penningen en consoorten). Onnoodig hier bij te voegen met welke verontvveerdiging zulk offer wierd verstoo- ten. Zie daar, sch rij vela ar van het Nieuwsblad, het lot van uwen II. Broeder Marianns, dien christeiijken Held, over wien gij met zoo ecnen hevigen hoogmoed tot verscheide rei zen aan de Toekomst antwoord gevraagd hebt. He wei, de Toekomst iaat u weten, en dat op eene wijze dat er niet aan te twijfelen is, dat uw medebroeder in Christo het getal van zoo veel andere zwarte vuilaards in het rasphuis is gaan vermeerderen. Ter dezer gelegenheid zuilen wij nog eens de aandacht van alie Godvreezende en deugdminnende ouders oproepen, opdat zij toch hunne oogen zouden open doen over de menigvuldige aanslagen tegen de zeden bedreven in de scholen der Broe derkens. Wilt gij deugdzame en kuische kinderen opbrengen, trekt ze uit de scholen van die wolven, Waar zij in een gedu- rig gevaar voor hunne onnoozeiheid verkeeren. Het zijn im mers die kerels waarvan de Zaligmaker sprak, zeggende Wacht u van de wolven in schapenvellen gekleed zij zijn overladen van Paternosters en Schapulieren, en de vuilig heid loopt hun de oogen uit. Een sermoentje van kapellaan Van Eecke over Sodnma en Gom or a zou hier veel beter zijne plaats vinden dan te S' Denis. Er is geen twijfel of de wereld ten einde is, want het Sanc tuarium bedorven zijnde, de wereld moet noodzakelijk ver brand, of het Sanctuarium noodzakelijk vernieuwd worden. Quum ergo viderilis abominationem desolationis stantem in loco sancto... scilote quid propè. est in Januis 'tis te zeggen ais de bedorvenheid iri het Heiligdom zai heerschenweet dat het iaatste oordeel aan de deur is. (Matth.) XXIV. 18). X. P. S. In het kort zullen wij de naamlijst uitgeven van al de pastors, paters, broeders en kanoningen, die voor de zonde van Sodoma in deze iaatste lijden, het rasphuis met hunne stinkende tegenwoordigheid zijn gaan bezoedelen. Wij ver hopen dat het Nieuwsblad alsdan zal voldaan zijn. BiirgerwaeSit. De Majoor kemmd. heeft de datums der cijbeischietingen vastgesteld voor 1870, ais volgt: Prijzen der maatschappijen. De Maandagen 9 mei, 21 mei, 6 juni, 20 juni, 4 juli en 18 juli. Id. van 't gouvernement. De maandagen 16 mei, 30 mei, 15 juni, 27 juni, 4 juli en 24 julitelkens ten au. namidd. Het muziek van het 10 regement zal de reeks zomer- concerts, in het lokaal der Concorde (buiten), den zondag 15 mei aanstaande openen. De prijsboliingen en schietingen voor de leden der maat schappij zullen beginnen met den woensdag li mei. ■k RECHTERLIJKE KRONIJK. Hof van assises» va»» West-Vüaanderen. LIJST DER JÜRÉS ONZER OMSTREKEN". 1 Ryqier, L., koophandela<fr te Waesten. 2 Tavernier, Hijppoiite, notaris te Langemarck. 5 De Graeve, Albert, rentenier te IJper. 4 Duparcq, G., grondeigenaar te Vlamerlinghe. 5 Titeca, Gustaaf, brouwen te Langemarck. 6 Delanoy, Angelus, brouwer teKeninghe. 7 Van der Ghote, Ed., brouwer te Elverdinghe. OP DEK BUITEN. Iedereen weet hoe sommige pastors op hunne gemeente den opperbaas spelen en zich gedragen alsof ai de parochianen domkoppen zijn en zij, Pastors, van beteren deeg gebakken waren dan den minste hunner onderhoorigen. Om onze lezers hiervan een gedacht te geven, zullen wij tot voorbeeld nemen eerie gemeente aan den voet ons bergs gelegen, van waar Karei-Cies ons hel volgende komt over te brieven ii Over cenigen tijd ging Karei-Cies in het huwelijk treden; maar door verschiiiige omstandigheden en onvoorziene moei lijkheden, in plaats van op gestelde tijdstip de trouw te vieren gebeurde deze plechtigheid maar drij maanden later. Uit dit alles sproot dat dit echtpaar drij maanden vroeger door den Hemel gezegend werd dan dat het de strenge zedenprekers toelaten, De blijdschap was groot bij onze jonge getrouwden en die kostbare pand sloot nog nauwer de reeds zoo gelukkige liefdebanden der echtelingen. Men voerde met groote plech tigheid het engeltje ten doope want op den buiten zijn dus danige omstandigheden met veel luister gevierd, te meer ais het voorvalt bij mensehen die een zeker fortuinvermogen bezitten. Karei-Cies is van dit getal en wilde alles in orde, hij bad ook het klokkengeiuid gekommandeerd, doch het ver wonderde hem dat alles zoo sti! bleef als dood, en in de kerk gekomen zijnde spoedde hij zich bij M. de Pastor om over deze nalatigheid te reclameeren. Maar hoe groot was zijne verwondering niet toen hij vernam dat dit hem niet toege staan was omdat de geboorte van zijn kind een schandaal op de parochie was, daar hij min dan negen maanden getrouwd was toen het ter wereld kwam Zelfs de onderpastor wei gerde in den doop den naam van een Heiligen aan het onnoo- zel wichtje En Karei-Cies mogt vertrekken en het affront opkroppen... Nu over vier weken zegende dezelfde pastor een huwelijk in van een koppeltje uit zijne buurt dat zonder beletsel veel eerder zou kunnen getrouwd zijn. Eergisteren werd het huis gezin vergroot met een frisch zoontje. Maar de klokken hebhen geluid en het was triomf in de kerk Karei-Cies die zijn affront niet vergeten heeft, begaf zich dadelijk naar de pastorij om rekening te vragen over hetgeen met hem voorgevallen wasEn de Pastor hield zich alsof hij van niets wist Is er een oor of arm van datkindje weerdiger dan dat van Karei-Cies om, in dezelfde voorwaarden ter wereld gekomen zijnde, aan het laatste de kerkelijke plechtigheden te weige ren Neen, lezers, Karei-Cies is een liberaal, die in de kiezingen weigert te stemmen dan naar eigene overtuiging en niet vol gens den wille van den PastorDaar is geheel de knoop. Te St-Benijs men brandt;., te Passchendale men smijt, inen breekt. Men smijt er op deuren en vensters; men breekt er poorten en muren... De aard van het geweld verschilt; doch de bron is de zelfde, en het oogwit is stelligde bekeering der zondaren Op 2 januari laatst, zooals uw correspondent u ten dien tijde meldde, en ten gevolge van eene mislukte leute, met de zitbanken in de kerk, wierden er in den avond huizen in het dorp besmeten met vuilnissen. Op 26 der zelve maand was het de plechtige inhulding van het coliegie van burgemeester en schepenen. Gansch het dorp was in vreugd, en ondanks de bijtende koude, wedijverde eikeen om de straten en woningen te versieren. Een tiental huisgezinnen geloofden nogtans door hunne onthouding in deze algemeene vreugd, de feest te moeten verbleeken. Het muziek Vlijt voor Kunst aan het hoofd zijner eer leden, gevolgd van duizende ingezetenen en vreemdelingen, verluisterden de omstandigheidde klokken bleeven stom ais karpels de koster stak een zwart vaandel uiten in den avond werden er op heeter daad door de Policie vijf congré- toon stelde. De heer Aug. Böhm die door zijne drie voor drachten bewijzen van vlijtige medewerking had gegeven, stelde ook te dezer gelegenheid een treffend landschap^ op de natuur zelve in de omstreken onzer stad genomen, ten toon. OPENBARE VOLKSVOORDRACHTEN. In zitting van 27 October besloot de Kring de openbare volksvoordrachten, welke overal, waar zij ingericht worden, eenen heiizamen invloed op de ontwikkeling van onzen nalio- naien volksgeest uitoefenen, hier ter stede voort te zetten. De geldmiddelen der Maatschappij, om aan dit lofwaardig besluit gevolg te kunnen geven, ontoereikend zijnde, wendde zich ditmaal het Bestuur, tot den Gemeenteraad, die ons be reidwillig, boven het gebruik, de verwarming en verlichting der Tooneelzaai, met eene som van 100 franken begiftigde. Zoo als naar gewoonte deden wij eenen oproep tot befaamde vlaamsche sprekers. Eenïge beloofden ons hunne medewer king. Edoch, slechts twee voordrachten hebben tot hiertoe plaats gehad. De heer Ecrevisse, Vrederechter en Letterkundige te Eecloo, sprak op 16 Januari ji. over den toestand der Belgische volksklasse en cle gebreken waaraan zij lijdt. Den 24 derzelfde maand hield de heer Julius Vuylsteke, Advokaat en Letterkundige te Gent, eene voordracht over ii de Oude Vlamingen. Wij nemen deze gelegenheid waar om beide deze talent- voile mannen onzen dank te betuigén, over de bereidwillig heid en belangloosheid, waarmede zij zich voor de volkszaak ten dienste hebben gesteld. De heer Conscience, die hier zoo veei lezers heeft en dien het pubiiek sedert lang wenscht te mogen hooren, en de heer Rolin Jaquemyns beloofden ons ook hunne medewerking, doch andere verbintenissen en tijdgebrek beletteden hun dit jaar aan onzen oproep te beantwoorden. Niettegenstaande de schaarschheid aan vlaamsche redenaars die zich doet gevoelen, hopen wij echter te mogen rekenen op de komst van twee andere uitgenoodigde heeren, zoo dat het bepaald getal volksvoordrachten naar alie waarschijnlijkheid zai kunnen gehouden worden. Het valt niet te betwisten dat, in tegenwoordigheid der steeds toenemende beweging die zich overal opdoet ten voor- deele eener rechtmatige uitbreiding van het stemrecht, deze avondstonden bijzonderlijk leerzaam en nuttig zijn. Het is immers in den tijd dien wij beleven, eene dringende behoefte geworden dat de volks- en burgerklassen onderricht ontvan- vangen in hunne grondwettelijke en politieke rechten en plichten alsook in de geschiedenis des vaderiands. Algemeen wordt het begrepen dat men zulks alleen door geschikte openbare voordrachten kan invoeren. Het is ook in dit voor uitzicht dat de vlaamsche redenaars op eene bijzondere wijze en met de grootste zelfopoffering hun talent voor die gewich tige nationale zaak ten dienste stellen. De uitslag onzer pogingen, op dit gebied beproefd, mag als voldoende beschouwd worden en is aanmoedigend genoeg om onzen ijver te verdubbelen. Ondanks de lage middels door de gezworene vijanden van licht en beschaving aan den dag gelegd om de volksklasse van de openbare voordrachten af te houden, en de kwaadwillige aanvallen waarvan deze leerzame avondstonden het voorwerp zijn, worden deze telkens door een immer toenemend getal aanhoorders bijgewoond. Zulks bewijst dat het publiek onze inzichten waardeert en sedert lang overtuigd is dat alles wat men ons ten Jaste legt, bezijden de waarheid is. Wat wij met de volksvoordrachten voorhebben, is, zooveel mogelijk mede te werken tot de zedelijke en verstandelijke ontwikkeling on zer zoo lang verwaarloosde vlaamsche volksklasse en elk recht schapen man die door dweepzucht of partijdigheid niet gansch verblind is moet onze doenwijze volkomen goedkeuren. ANDERE WERKZAAMHEDEN. De gewone vvekelijksche vergaderingen en de nuttige re dekavelingen die na de spreekbeurten, over het een of ander kunstvak of over taal- en letterkunde gehouden werden, be wijzen welk belang de leden in den voorspoed van den Kring stellen.

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2