Stads Nieuws. tooneel het 7ijn M. de hertog de Gramont. gezant van Frankrijk te Weenen M. Plichon en een der onder-voorzitters van de Kamer, M. Mège. De eer ste neemt de portefeuille van builenlandsche za ken de tweede degene van openbare werken en volgt M. den markies de Talhouëteop V aan den derde is het ministerie van openbaar onderwijs te beurt gevallen. De nieuwe ministeriëele kombinalie ontvangt in het algemeen maar een koel onthaal en zelfs in het kamp der voorstanders van de plebiscite is hel eer ste plebiscitair kabinet niet zeer gunstig ontvangen; Zooals men ziet moeten de nieuwe ministers er zich niet aan verwachten met geestdrift in het wet gevend Korps te zullen worden bejegend. In Engeland schijnen de fenians weer van zich te willen doen spreken. Eene depeche uit Londen meldt de aanhouding van verscheidene reizigers, in wier koffers de politie vijftig revolvers heeft ge vonden en die hem veronderstelt feni ans te zijn. Zij kwamen van Birmingham. Te Napels zijn er onlusten uitgeborsten onder de leerlingen der Universiteit. De leergangen zijn op bevel der overheid gesloten. In Spanje is het zoeken naar eenen koning her vat. Men weet dat zekere partij er ernstig aan ge dacht heeft de kroon te plaatsen op liet hoofd van den 78—jarigen Espartero. Men meld uil Rome. dat de beraadslaging over de onfeilbaarheid van den Paus vastgesteld is op zondag, 22 mei. De zittingen zullen voortaan dage lijks zijn. Men gelooft dal alles binnen eene maand zal afloopon. Omtrent honderd vaders hebben zich laten inschrijven om meer of min radikaal het ge loofspunt der onfeilbaarheid te bestrijden. Hetgeen te Parijs heeft plaats gehad, bewijst ons niet welke overdrevenheden wij zouden bedreigd zijn, indien de partij der zoogezegde vooruitgangers ooit hel Staatsroer in handen moest krijgenna ge durende twintig jaren het persoonlijk beheer te hebben gepleegd, Napoleon vindt geradig van aan de fransche natie eene grondwet te onderwerpen, die ongeveer al de vrijheden toestaat, welke wij genieten. Welnu, die, welke gedurende twintig ja ren de hevigste tegenkanting hebben gemaakt omdat de Keizer in het belang van rust en voor spoed den toom gespannen hield, zijn deze geweest die te Parijs 11 1.565 afkeurende stemmen hebben verworven onder degene die niets te verliezen heb ben. Die uitslag is een bewijs dal de vrijheid die op hun vaandel is geschreven, om te beter de on- gelukkigen te misleiden, voor niets in hunne po gingen is; hetgene zij betrachten, het is de regeer- loosheid om in troebel water te kunnen visschen het is het socialismus om de kapitalen aan welke zij den oorlog hebben verklaard te bevechten en de bemiddelde volksklas, van welke zij afjonslig zijn, ten onderen te kunnen brengen, zonder dat die on- gelukkigen gevoelen dat, zonder kapitalen,er geene nijverheid mogelijk is en dat, met de rijken te rui neeren, de werkende en behoeftige volksklassen in de uiterste armoede zouden gedompeld zijn. Het gebeurde is eene beslissende beweegreden tegen het algemeen kiesrecht; degene die niets te verliezen hebben zijn natuurlijk onverschillig aan 's lands welzijn, en, daarbij ongeleerd, zij zijn, ge lijk men zegt, met eenen natten vinger te verlei den, zoo is het dat de onverzoenlijkenna te vergeefs pogingen te hebben gedaan om Napoleon te doen vermoorden, hel onvermogendste gedeelte der parijsche bevolking hebben bewilligd van te gen de vrijheden die men hun wedergaf te stem men, en indien het algemeen kiesrecht, door eenige gazetten aan Frankrijk verkocht, en ook door eenige vijanden der liberale partij aangeprezen, bij ons insgelijks moest worden daargesteld, bet is on betwistbaar dal liet zou voor gevolg hebben van veranderingen te doen aan de grondwet en ons. of tot de republiek met al hare beklagelijke overdre venbeden. of tot bet clericaal despolismus, dat de ergste van al de onderdrukkingen is, zou geleiden. Er zijn weinig clerieale nieuwsbladeren die niet wekelijks herhalen dat de lasten der schalplicbligen steeds aangroeien, dat de bevolking bezwijkt onder de belastingen van aiien aard die het liberaal be heer haar oplegt; in hunnen verblinden haat legen het Ministerie, zij beschuldigen de liberale partij van onmachtig te zijn om 's lands welzijn te bewer ken. Zij weten in hunne ziei dat hel anders is, maar hun doel is van de eenvoudige bevolkingen, aan wie zij verbieden op straffe der eeuwige verdoeme nis van de nieuwsbladeren te lezen die hunne droeve en kwaadlrouwige aanhalingen zouden kun nen wederleggen, te misleiden niet te min, wij zullen hier eens in het belang dei waarheid een kort overzicht der lasjen, die sedert 1857, het is te zeggen, sedert dat het Staatsbeheer in banden der liberalen is gevallen, uit een doen; en daar niet zoo beduidend is als de cijfers, het is door cijfers dat wij de oneerlijke valsehheden van onze tegen- kanters zullen bewijzen. Vooreerst, de tolrechten op de vaarten en rivie ren zijn van SoO.OOO franken verminderdde af schaffing van hel barreelrecht levert eene mindering van inkomen van 1,800,000 franken bij dc jare op; de tarifs der spoorwegen zijn van een derde verminderd geworden; de briefporten, die te voren van 30 centiemen warén werden over eenige jaren op 20 of 10 gebrachten zullen met den ln Juni op eene gelijke taxe van 10 centiemen voor het ge- heele land worden bepaaldmet bel zelfde tijdstip de inkomende rechten op den visch zullen worden afgeschaft, alsook het accijns-recht op het zout, hetgene deze koopware, in het belang der werkende volksklas en van den landbouw, op min dan de helft zal doen dalen. Zonder acht te nemen op deze laatstgezegde af schaffing van lasten, er volgt uit de oiïiciëele be wijzen dat, sedert 1857 lot 1869, de mindering der lasten beloopt tot 24,100,000 franken, terwijl van den anderen kant er uit hoofde van de aan- groeist der slijting eene meerderheid van inkomen op verscheide voorwerpen van 11.383.000 franken bestaat; hclgcnë merkwaardigst is het is dat de profijten gedaan op den spoorweg en de andere voordeden genoten uil de goede richting der in komsten toegelaten heeft de jaarwedden der gees telijkheid en militaire en burgerlijke ambtenaren te verhoogen, van eene menigte verbeteringen daar te stellen, en ten slotte van eenen financiëelen toe- stand op te leveren, die het openbaar krediet zoo danig heeft verbeven dat de staatsschuld tot vier per honderd boven de naamwaarde is geklommen. Dit is wezenlijk de bloeiende toestand waarin hel land verkeert, en wanneer rner^ den zei ven in vergelijking stelt met dien van 1837, als hel cleri- ealismus hare meerderheid in de Kamers beeft verloren, men moet draruit, besluiten dat de cleri- calen onmachtig zijn om het land gelukkig te ma ken; en inderdaad, al de pogingen van de clerieale ministeriën hadden voor uitsluitend doel gehad het Jesuitisrnus te begunstigen, en, in tegenwoor digheid van den kwijnenden toestand waarin de minstvermogende bevolkjpg was gedaald, zij von den geen ander middel om aan de uitgehongerde bevolkingen voedsel te verschaffen dan door de pastors' ten laste der schatkist aalmoesen te doen uitdeelen. IJperen, 21 Mei 1870. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen Z* Men is ch-nk bezig- mei de toebereidsels te maken, bij Bickebusch-ïijver, voor het feest van tweede Sinxen-dag, ge geven door de Koormaatschappij ter gelegenheid der inhnl- ding van het badsaizoen. De programma is zeer aantrekkelijk: Ten 2 ure, waterfeest, prijzen van den Regalen-Club Leije en User. Meer dan dertig booten zullen de prijzen betwisten, gedurende welk de Koormaatschappij zich zal laten hooren op het eiland; ten 4 ure, groot banket in het nieuw gedeko- reerd paviiloen van het jglokhaus, dat met veel welwillendheid door den bestuurder van het Vijver-Huis tenbeschikke is ge steld. Gedurende hel banket zal de bijzondere Harmonij van den Graaf van Pilkemhoven, eenige stukken van haar schoon repertoir laten hooren. Ter zeiver uur zal er een prijskamp plaats hebben voor de visschers met de lijn het jurij, uit voorname heeren samenge steld, zal voorgezeten zijn door M. Tone Meut. De liefhebbers kunnen zich laten inschrijven op het bureel der Kaai-poort. Ten 9 ure, groot Venitiaansch-Feest en verlichting op den Vijver, terwijl er een Veld-Bal plaats zal hebben, den vreemde lingen aangeboden. Dit feest-zal eindigen met een schitterend Vuurwerk, onder het bestuur van den heer Kaïliesco, vuur werkmaker van Z. K. H. Het feest zal eindigen met de verlichting van den toren en het Stadhuis van Dikkebusch met het bengaalsch vuur. Het. 10" regement verlaat onze stad met 5 der toeko mende maand en zal vervangen zijn door het 4°, komende van Luik. Ziehier nu ten naasten bij de regimenten welke sedert 1850 alhier garnizoen hielden 1830-1840, 8" reg' 16e afdeeling). -1840-1840, 5° r. 4846-1852, 40" r.4852, 42" r. 4853, 7" r. 1.855- -1859, 2" r. 1859-1865, 11" r. 1863-1865, 6° r. 4865-4870, 4,0«'r. Zondag-laatst zijn de heeren De Coene, kapitein, Tous- saarl, luitenant, en E.-J. Vergracht, onderluitenant in de 5° kompagnie, en MM. Merghelynck, luitenant, en E. Nolf, on derluitenant in de 4e kompagnie Burgerwacht gekozen geweest. De heerE. Van den Peereboom,volksvertegenwoordiger van Gent, heeft aan zijne staatkundige vrienden laten weten dat hij bepaald afziet van alle nieuwe kandilatunr. In den nacht van zondag tot maandag is te Hooghlede eene moord gepleegd. Ziehier de inlichtingen die ons deswege zijn toegekomen De genaamde Vanpeteghem was destijds veroordeeld geweest voor den genaamden Charles Loyson, aangerand te hebben. Sedert dien had Vanpeteghem tegen dezen eene wraak opgevat en hem reeds meermalen achtervolgd, toen zondag avond hij denzelven vond-en hem aanging. Eene worsteling ving aan Vanpeteghem viel ten gronde en Charles Loyson, lag op hem. Deze haalde een mes uit den zak, bracht Vanpeteghem eerst eene steek in den arm en dan eene in het hert, waardoor de dood cogenblikkelijk was. De dader is maandag door de gendarmerij van Rouselare en de policie van Hooghlede naar het gevang van Ronselare en van daar naar IJperen overgebracht geworden. Programma der stukken welke Zondag, 22 dezer ten 6 ure 's avonds in den.Hof der Maatschappij Concorde (huilen) door het muziek van het 10° reg', onder het bestuur van den heer Walhain zullen uitgevoerd worden 1. La vie Parisienne, quadrille, (Offerbach.).arr. par Kins- berg gen. 2. Les Joyeuses Cómmères de Windsor, ouverture (Nicolai) arr. par Leniatre.' 5. Duo de la Somnambula, pour clarinette et hautbois (Bellini)arrpar Walham 4. Sara, polka de concert, J. Christophe- 5. Revue musicafe, arr. par Schroder. 6. Le Harem, grand galop final, par Sclrweinsberg. EENIGE DATBMS UIT DE GESCHIEDENIS VAN IJ PL KEN. BE ÏJPEE5.SCHE KAT. De Guebers, overblijfsels der oude Persen, aanbaden de Honden, en eene oude overle vering leert ons dat de iJperlingen de kat voor hunne Godheid hielden, tot op den dag dat het christendom hen op den goe den weg bracht. liet was graafBoudewijn III, die in 962, be- vool, op den Hemelvaarldag, twee of drij katten te smijten van het drij-toren-kasleel, in den Meersch, om den vreemde koop lieden te toonen dat de inwoners der stad de aanbidding der katten afgestaan hadden. Eenige jaren'later werden de katten van S' Maartenstoren gesmeten, en hel was maar in 1231 dat men ze van tien'haüetoren gooide. Dit gebruik, hier,en daar onderbroken door de welige omstandigheden, werd lang onder houden, met dit verschil nogtans, dat, in plaats van op de Ke melvaart, het kattenfeest plaats had den woensdag der tweede week van den Vasten. Het smijten der kat werd gemeenlijk ten Z ure's namiddags gedaan en aangekondigd door het luiden der groote klok en het spelen der bqijaards. In 1817 smeet men voor de laatste maal de kat. va» deaa 13 t®t de» Mei. rronADTrv Mannelijk geslacht 5} GEBOOPiTEa ,r ,-i r>{ te zamen, 12. vrouwelijk Hoflack, Henricus, bakkersknecht, en Debever Maria, dienst meid. Vlaemynck, Romhit, schoenmaker, en Matthieu, Leonia, kantwerkster. Dumon, Joannes, werkman, en Van - dermeersch, Maria, herbergierster. Bruneel, Coleta, 7 0 jzonder beroep, ongehuwd, St. Jans Hospitaalstraat. Decorte, Maria, 86 j., kaUtvvei kster, onge huwd, hollingstraat. Lesage, Maria, 1 j., Mecnenstraat.

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2