Briefwisseling der Toekomst, Verschillij tijdingen. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. gemeesler der gemeente, belooft zeer schitterend te zijn. Kan het weder gunstig zijn, Proven zal in lang zooveel bezoek niet gehad hebben. Wij zullen trachten onze lezers bekend te maken met de bijzondste feiten der inhulding van 't nieuw gemeente huis, van het korps pompiers het Banket, de schie ting' en het feest voor de noodlijdenden der gemeente. Kapellaan Lampe van Proven riep Zondag laatst uit in de eerste mis dat hij niet ging preéken maar dat hij zijne paro chianen aanwakkerde oni te pareeren voor de Processie en -om, door hunne vereering van het H. Sacrament, te protes teeren tegen de francmagons-feest die den Zondag daarna moest plaats hebben. Ik wensch, voegde hij er hij, dat het op dien dag zou water gieten. Te Poperinghe bemerkte men ook onder de kapellaantjes en abbétjes meer lever dan naar gewoonte, waarschijnlijk uit blijdschap over den katholijken zegepraal in de laatste kie zing. Men zag hun in de Procecssie kraanhalzen en, onder het geluid der klokken, voortstappen met eene zegepralende marche. Maar eensklaps het klokkegeluid stond stom en men wist niet wat die schielijke opschorsing van dit hemelsch mu ziek beteekende. Eenige stonden daarna een priester werd in volle haast uit de Processie gehaald, en men vernam dat een der klokluiders, met zijne beenen in den klokstring vernesteld zijnde, door het gezwaai der klok tot eene groote hoogte op getrokken was en met zijn hoofd op den grond is komen ne- dervallen. Zijn hoofdschedel geborsten zijnde, en geene spraak meer leverende, de ongelukkige heeft maar de li. Olie kunnen hebben. Indien zulks gebuurde gedurende liet vieren van eene francmagons-feest in plaats van in eene plechtigheid tot ver eering van het II. Sakrament, kapellaan Lampe zou zonder twijfel zeggen dat het eene straf van den liemei is. (Medegedeeld). van desa 17 tot «ïeas ~4 .Saisai. GEBOORTEN 54) te zamen' 9" Vandarle, Alfred, koopman, en Pironon, Alix, zonder be roep. Roosebeke, Victor, hovenier, en Deprez, Adelaide, dienstmeid. Terrier, Maria Sa jaren, zonder beroep, weduwe van Jo- sephus Lutan, S'Jans hospitaalstraat.,Mansy, Petrus, 44 j., daglooner, ongehuwd, Bukkersstcaat. Dethoor, Justina 65 j., kantwerkster weduwe van Augustinus Poupaert, 8' Tan straat. Hacke, Josephus, 56 j., brouwersknecht, echtge noot van Joanna Hauspie, Hijsselstraat. Yanhasendouck, Edouardus, 55 j., ge.pensionneerde militaire, ongehuwd, Lange Touroutstraat, Beudaert, Joannes, 48 j., koopman, ongehuwd, Lange Touroutstiaat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 0, Vrou welijk geslacht, 1, te zamen 1. Poperinghe, 17 juni 1870. Over eenige weken vraagde het Nieuwsblad lot verscheide reizen, waarom de Toekomst haar woord niet herriep nopens de beschuldiging van onmanieren ten laste van den broeder met zijnen blauwen bril van Chdtelet. Het Hof van Beroep van Brussel geantwoord hebbende dat die vuilaard, gelijk reeds zooveel andere leêke-broersveroordeeld geweest was tot het gevang, het Nieuwsblad is zoo stom gebleven als een visch waarom dan om dat er brils zijn die stinken Maar wij zouden op onze beurt ook geern iets vragen aan het NieuwsbladOver omtrent veertien dagen is er een Eerweerde Pater Jesuiet, professor te Doornijk van de vierde klas latijn, in echtenis genomen geweest. Na verscheide on- derhooringen van een groot getal der snelste studentjes, is de opsluiting zijner Eerweerdigheid, door besluit van het Par ket, bevestigd en behouden geweest, en 't is in het kot dat die zwarte liefhebber nog eens den uitslag der zwaarste be schuldigingen is verwachtende. EN DAAR IS EEN De lieve broeders van den Heiligen Gabrielwaren de voorledene week tot Rijsel op wandeling met hunne leerlin gen, toen eensklaps de lieve broeder Plavianus door de komnrissaris en door twee agenten van Politie bij den kraag gestekt was; en waarom? Wie zou het kunnen geloven Beschuldigd van aanranding tegen de zeden op minderja rigeblinde kinderen, aan zijne zorgen toevertrouwd. EN DAAR IS TWEE Zeg eens Nieuwsbladis het uit belang voor de goede ze den dat gij gedurig de broederscholen zoo geweldig aan prijst En zou de vrouw Demey niet moeten zeer dankbaar zijn jegens M. Betuwe, wanneer deze achtbare bestuurder de onnoozelheid van hare minderjarige kinderen tracht in vei ligheid te stellen, met de zelve te willen Verwijderen van die gevaarlijke vuilpoets van broederscholen, en hunne jeugd toe te vertrouwen aan de wakende zorgen der eerlijke gemeente scholen Eene antwoord Advies aan den Koihmissaris van Poperinghe, want men heeft daar ook reeds hooren spreken van broeksBroeks, brils, vuilebroers-, duivels en köolbrauders, 't is al een hel— sche hutsepot, en spijze van den eeuwigen afgrond. X. - Den 18 Juni was het de 55° verjaardag van den veld slag van Waterloo, die ia 1815 over Europa's lot besliste en den val van den groolsten werelddwinger onzer eeuw, Napo leon 1, na zich sleepte. Zondag laatst was het drij jaar geleden dat Maximiiiaan, keizer van ïïexiko, de ongelukkige echtgenoot van prinses Charlotte, te Queretaro, in Mexico, gefusiljeerd werd. Woensdag is bijna een schrikkelijk ongeluk voorgeval len in de suikerfabriek te Dixmude. Men was bezig met de machinerie te herstellen, toen een stuk dat rond de 7000 kilos weegt, namelijk de generateur uitgleed en neèrkwam op een jongen werkman, den genaamden Yandamme. Gelukkig dat er aan bet stuk der machien eene elleboog Vvas anders had de werkman stellig verpletterd geweest. De jongeling heeft erge kneuzingen bekomen en men beeft hein op eene draagbaar naar het gasthuis gebracht. Zijn toestand boezetöï geene on rust in. Te Iseghem heeft de Justieie een kerel aangehouden, beschuldigd van moord en verkrachting,gepleegd op een kind van 5 jaren oud. Het volk is over dit afgrijselijk schelmstuk zoodanig veront waardigd geweest, dat het den kerel uit de handen der po- licie heeft willen halen. De opening van het assisenhof onzer provincie is be paald op Maandag 25 Juli, Ruder het voorzitterschap van M. den raadsheer Depauw. De Moniteur beYatde naamlijst van al de verkiesbaren lot den Senaat. Deze zijn ten getalle van: In de provincie Ant werpen, 68; Bral)'and, 116; VVestviaanderen, 59; Oostvlaan- deren, 75; Heng-gouw, 66; Luik, 55,- Limburg, li; Luxem burg, 4; Naaien, 17. Dus te samen 451. Men weet dat men, om voor d.en Senaat kiesbaar te zijn, ten minste 40 jaar oud moet w'ezen en 2,116 fr. 40 c. (1000 gulden) rechtstreek- sche'.asten betalen moet. In de gemeente Netheh, nabij Waver, was het Zondag kermis. Op de plakkaart der feestelijkheden, goedgekeurd en onderteekend door den burgmeester en deu sekretaris, staat: ii Prijs voor de vrouwen: Er zal eene Muts gegeven worden aan de vrouw, die op een bepaalden tijd het meeste bier zal drinken. Die officieele bekrachtiging van de vrouwelijke dronken schap is walgelijk. De burgemeester die dat beschermt, zou beter als varkensdrijver op zijne plaats zijn. Het staatsbestuur heeft eene commissie benoemd tot overzicht der vertaling, door den heer rechter De Hondtin gereedheid gebracht, van het Militair Strafwetboek. Donderdag morgend heeft men uit de Lei te Kortrijk, het lijk opgevischt van de genaamde Delaere, van Meulebeké. Men veronderstelt dat hij er toevalliglijk zal ingevallen zijn. De verledene week is de genaamde Gustaf Vandenber- ghe, oud 29 jaren, voerman, geboren en wonende te Moen, van zijnen wagen gevallen, met drie peerden bespannen, op de baan van Sweveghem; een der wielen heeft hem den hoofdschedel verbrijzeld. De dood was oogenblikkëlijk. Het slachtoffer verkeerde in staat van dronkenschap De korrektionnele rechtbank van Antwerpen komt een vonnis uit te spreken dat men niet genoeg zou kunnen doen kennen, opdat het ten minste tot les voor anderen diene. De genaamde Paul Hessels, bakker, wonende te Antwerpen, was beschuldigd van ongezonde materien te mengelen in het brood dat hij verkocht. Hessels is veroordeeld geweest lot 5 maanden gevang, 600 fr. boete, tot de afkondiging van het vonnis bij plakschriften, ten getalle van 50 afdruksels, Waar van een aan de woning van den veroordeelden moet geplakt worden en in twee dagbladen moet gevoegd Worden. De rechtbank heeft daarenboven nog de opschorsing der patent bevolen gedurende den tijd der opsluiting en den beschul digde tot de kosten van het proces veroordeeld. De heer Watteeu, lid van de Kamer der Volksverte genwoordigers voor het arrondissement Brussel, is aan de gevolgen der geraaktheid, waarmede bij getroffen werd, overleden. Eergisteren is te S'-Joost-ten-noode overleden den gene raal Le Hardy de Beanlieu. Hij was 89 jaar oud. Van 1798 tot 1813 heeft hij aan al de oorlogen van Napoleon deel geno men. In Waterloo vocht hij aan de zijde van den prins van Oranje. De graanprijs is verleden Zaterdag in de Halle van Parijs fr. 1-60 gedaald, zonder dat er koopers gevonden werden. De daling op de markt Daarblay was 1 fr. Deze daling is ver oorzaakt, niet alleen door het weder en den regen, welke in het noorden en het zuiden gevallen is, maar ook door de tij dingen uit Hongarie ontvangen, welke melden, dat de oogst aldaar zeer schoon staat. De depechen melden, wel is waar, dat er neiging is tot rijzing op den prijs der granen te Pestli; doch deze rijzing is stellig' het gevolg der aanzienlijke aan knopen, welke in het vooruitzicht van den uitvoer hebben plaats gehad. Dit is hetzelfde geval (e Riga. Het gebrek aan water is op sommige puiit'en van Frankrijk eene ware ramp. Men noemt piaalseu waar het wa ter tegen 1 fr. de ton verkocht wordt. Men heeft de grootste vrees voor den oogst. Men onderzoekt thans de rekeningen van de stad Parijs. Het schijnt, dat de heer Hausmann zooveel afgebroken en heropgebouwd heeft, dat er eene ongehoorde som le kort in de kas zal zijn. Men spreekt van eene vereffening, die bijna een bankroet zal gelijken. Gezondheid voor eenieder door het aangenaam Revalenta- Arabica, smakelijk voedsel, die 72,000 genezingen heeft bewerkt, zonder medecijn of afzettings-middels. Het spaart 50 maal zijn prijs in geneesmiddels, gevende de gezondheid weder aan de spijsverteeringsorganen,de zenuwen,de longen, de lever, het slijmvlies, a n de meest uitgeputten, de maag- ontstekingen, de gewoonlijke verstoptheden, de speen, de slijmen, de winden, de hartkloppingen, de buikloop, de op zwellingen, de hoofddraaingen, het tuiten der ooren, liet zuur, het niezen, het overgeven in zwangerheid, krampen en maagpijn, de slaaploosheid, de hoest, de beklemdheid, de kortborstigheid, de teering, zweeren en uitloopingen, de ze nuwkwaal, het slecht bloed, het water, het dorre kleur en de zenuwkracht. 72,000 genezingen, waaronder deze van 11. den Paus, des hertogs van Pluskow, Mevr. de Markiezin de Bréhan, enz., enz. Couillet (Henegauwen) November 1861. Had ik net Revalenta niet moeten nemen, dat mij door de geneeshceren voorgeschreven was, lang was ik van deze wereld niet meer. J. Johnen Guisse. Genezing n° 62,815. Thuilies (Belgie), 30 Sept. 1865. Sedert 20 jaar leed ik aan eene slechte vertering en al de ongemakken die dezelve medebrengt. Uwe eerste doos Reva lenta deed de gevoelloosheid, de maagbrand en de bloéd opdrang naar de heersnen verdwijnen. Ontvang, MM., enz. J. J. Noel. Voedzamer dan het vleesch, zij geeft de gezondheid wcèr en kost 50 maal minder dan den prijs van allen geneesmiddel in doozen: 1/4 kil. 1 fr. 25; de kilo 7 fr.; 12 kilo 60 Ir. Du Barrij en Coi 12. keizerstraat, Brussel. Eetlust, spijsverteering, slaaplust en kracht, wederverkve gen door bet Revalenta chocolaad, aan de persoonen en kinde ren van flauwe gezondheid,het is drijmaal meer voeden dan het vleesch, in tabletten van 6 Tassen, 1,25; voor 12 tassen 2 Ir. 25; 24 t. 4 fr. Doozen poeder van 12 tassen, 2,25 18 t. 7 fr. 120 t. 16 fr576 t. 60 fr. of omtrent 10 C. de lasso, Du Barrij en Cio, keizerstraat, 12 Brussel, én te Uper bij Ch. Becuwe, apotheker, Botermarkt; H. Frysou, apoth.,Di\- mudestraat; G. Veys, apoth., Rijseistraat; H. Mahieu, bakker Botermarkt. MENGELINGEN!. In een klein dorp, in de omstreken van Friesnes; predikte de pastoor over de liefdadigheid en eindigde zijn sermoen als volgt Volgens de toegenegenheid, die ik op uwe gelaatstrekken heb bemerkt en de groote aandacht, welke gij mij hebt ver leend, is er iets dat ik vrees, het is, dat een groot getal onder u zich geneigd zullen gevoelen te veel te géven. Mijne plicht is te voorkomen dat de rechtvaardigheid voor de edelmoedig heid gaat; ook wil ik dat het wei verstaan zij, dat al de per sonen, die hunne schuld niet willen betalen, niets geven. Natuurlijk dat iedereen het als eenen plicht achtte te geveri en op eene wijze, dat iedereen het zag. Hoe gaat het, Pier Wat is het lang dat ik u niet ge zien heh, Ik geloof dat het Wel tien jaar is; en hoe gaat het met u; zijt gij al getrouwd Maar wat heb ik u toch in godsname misdaan, Cies Hebt gij al III. X... hooren pleiten Dat is een advokuaf, iiij kan op eene zaak van weinig belang eene uur lang spre- ken. Ja, dat is niets wonders. Mijne vrouw, die geen advo- kaat is, kan een dag en eenen nacht Spreken over entwat vart niemendalle Degenen die reizen van Oostvleteren naar Veurne, langs den grooten steenweg, hebben hooge houten slaken zien staan°die door den telegraf deze laatste stad in gemeenschap stelt met de gemeente Oostvleteren. Zondag laatst in eene herberg waren er twee landslieden die, tusschen kannen en glazen, zaten te redekavelen over de wonderheid van deze merkweerdige uitvinding. De koddigste gissingen, de aardigste begrippen werden daar blootgelegd. Ónder ander was er een die hield staan dat, met de oor te leggen tegen eene staak, men gemakkelijk kon hooren v. a. men zegde Hebt gij dat nog gehoord, gij

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2