Stads Nieuws. 7*m wm sb, m «a wm öoiiogs berichten Vei'schillige lijdingen. «ogenblik dat het. land wezenlijk bedreigd ware ge weest, Van sedert den dag der kiezing de bonding der geestelijkheid is geheel veranderd. Door hoogmoed verblind, vele kennen zich zelve niet meer, en veroorloven zich hunne politieke vijanden te trot- seeren de ongelukkige gevoelen niet dat hunnen zegepraal nogmaals eenen doodslag voor den Gods dienst is. Inderdaad er zijn veel lieden die de ver mogens niet hebben om de goddelijke zedelijkheid aftescheiden van deze barer ministers die, wel na gezien,, de Paus en de Bisschoppen begrepen, toch slechts stervelingen, zijn, onderhevig aan al de menschelijke driften en gebreken. Toen die lieden hunnen pastor of kapellaan de preek- en biecht stoel door alle slach van leugens en lasteringen zien bezoedelen, toen zij hun al de grondstelsels van eerlijkeid zien te buiten gaan, om door alle slach van listige bewerkingen hunne politieke over- heersching te vestigen, dan veranderd den eerbied dien zij te voren voor dezelve gevoelden in afkeer-, ten anderen die ministers hebben in deze gelegen heid bewijzen gegeven dal de voorschriften van het Evangelie en de geboden van God voor hun doode letters zijn, wanneer zij hunne heersehzucht tegen gaan, en telkens dal er kiezingen plaats hebben is er een zeker getal menschen die te voren, ofschoon liberalen, goede geloovigen waren, en die in hunne belangens of in hunne denkwijze gekwetst, in de geestelijkheid niet anders meer zien dan eene sa menstelling van politieke kwakzalvers, welke door de triestige voorbeelden dat zij geven, het waar geloof in de harten uitdooven. IJperen, 20" Oogst 1870. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Huwelijken. Sterfgevallen. KOSTELOOZE STADSSCHOOL. Programma der Prijsdeeling die zal plaats hebben op Maandag 29 Augusti 1870, ten 5 ure namiddag t. Muziek.Opening: l'Amitié,door K. Otto, uitgevoerd door het Muziekkorps der Stadsschool. 2. Redevoering. 5. Uitreiikiijg der inschrijvingen op de Algemeene Spaarkas, aan de leerlingen der Adultenklas en der Muziekklas, die zich in het kwijten hunnèr plichten bijzonderlijk onderscheiden. -4. Uitreiking der eerste prijzen (eermetalen) aan de leer lingen der Dag-, Avond- en Muziekklas. 5. Koor.- Choeur de Remerciment, niet begeleiding van orkest, uitgevoerd dooi de leerlingen der Muziekafdeeling der Stadsschool. (i. Af kondiging der Premiën verleend aan de ouders wier kinderen de school regelmatig bijwonen. 7. Afkondiging der Pre miën verleend aan de behoeftige huisgezinnen die zich door netheid onderscheiden. 8. Muziek. - Fantaisie brillante sur les Géorgiennes, door M. K. Otto, opgedragen aan den heer Van Heole, schepene, gelast met het toezicht over het open haar onderwijs, uitgevoerd door het Muziekkorps der Stads school. De prijzen verleend aan de leerlingen der kostelooze Stads school, voor het jaar 1809-1870, zullen voor het publiek zichtbaar zijn, in de gewone Zaal der Haile, Zondag 28 dezer van 11 ure tot middag en van 2 tot 5 ure namiddag. Bij Koninklijk besluit van 14 oogst, is Mijnheer C. Van Praet, rechter bij de rechtbank van eersten aanleg teBrugge, tot raadsheer benoemd bij het beroepshof te Gent, in vervan ging van M. Sancy, ontslaggever. M. Emiel Raey komt, met onderscheiding, zijn exaam af te leggen als kandidaat in natuurlijke wetenschappen. De doelschieting, gegeven door de Maatschappij De Ware Stalenboogschutters gevestigd in het Café de la Bourse, alhier, is Zondag buiten verwachting tamelijk goed afgeloopen. Een groot getal schotlers is komen mededingen voor de schoone prijzen die, met tusschenkomst van ons Stadsbestuur, te winnen waren. Geene bijzonderheden zijn ons nopens de overwinnaars toegekomen, alsook over dezen der Ringsleking, weik op den zelfden dag op de Kruisstra 1, buiten de Statie-Poort, heeft piaats gehad. Va» sïen 5 tot den ï*J Aïsgusti. GEBOORTEN Mannelijk geslacht. 8. Vrouwelijk idem. 1. Je zamen 9. Verbrugghe, Edouardus, Kleermaker, en Dehem, Maria, naaister. Grymonprez, Joannes, peerdensmid, en Baelen' Leonia, kantwerkster. Bossaert, Petrus, rondleurder, en Verschoore, Rosalia, kantwerkster. Scherlynck, Emilius, werkman, en Alleman, Maria, kantwerkster. Vankemmel, ïlenriciis, timmerman, en Dejaegher, Oclavia, strijkster. Devos, Henricus, commissionnaris, en Goudeseune, Isabella, kantwerkster. Notebaert, Petrus, wever, en Lepoutre, Carolina, kantwerkster. Six, Bruno, meubelmaker, en Six, Sophia, kleermaakster. Bebouck, Philomena, 20 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Vleeschhou werstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: mannelijk geslacht, 5, vrouwelijk geslacht, 4, te samen, 71 van deu 1*2 tot den B8 Augusti. GEBOORTEN ®Iannel|jk Reslacht te zamen, (i. Vrouwelijk e.) .Philippart, Theodorus, werkman, en Dauchv, Maria, kant werkster. DecooT, Juliii»,vtókker, :ën-Lombaert,' Paulina, zonder beroep. Struye, Felix, 70 jaren, grondeigenaar, weduwaar van Maria Provoost, S' Jacobstraat.Thonon, Petrus, 21 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Beluikstraat. WaiJop, Joan nes, 05 jaren, werkman, echtgenoot van Maria Obyn, Mee- nenstraat. Denvs, Maria) 82 jaren, religieuse, S' Jacob straat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht. 5. Vrou welijk geslacht. 5. te zamen 10. De toestand wordt gedurig ernstiger. De Pruisen gaan steeds vooruit op het fransch grondgebied en dit met eene stoutmoedigheid die schrik onder de fransche armee zou ver spreiden, indien deze minder hulpmiddels had. Sedert eenige dagen hadden er geene gevechten meer plaats, toen den 15 dezer de Pruisen voor Melz, langs den lin ker oever verschenen, op het oogenblik dat de fransche armee op 4 kilom. beneden de stad op Verdun terug trok. Er volg de een gevecht dat vier turn heeft geduurd, doch de Pruisen die poogden het fransch leger te Metz af te snijden, hebben hun doel niet bereikt. Volgens eene depeche uit pruisische bron, zou het eerste en zevende legerkorps, de Franschen buiten Metz hebben aan gerand, welke laatsten in de stad werden teruggedreren met 4000 man verlies. Straatsburg is door de Pruisen ingesloten: zij bezetten de verschillige spoorwegen. Men heeft de stad gesommeerd zich over te geven de som matie werd verslooten. Straatsburg is de hoofdplaats V3n het departement du Bas- Ilhin in ligt 465 kilom. van Parijs. De stad telt 80,000 inwo ners. De vestingen zijn bezet met 400 kanons en het garnizoen is uit 11,000 man samengesteld. Er is proviand voor verschei dene maanden. Volgens eene prokiamatie zal Straatsburg, indien het wordt aangetast, zich verdigeu zoolang er een soldaat, een kardoes, een beschuit bestaaf. De kas van het legerskorps van Mac-Mahon, met 400,000 francs, is in handen der Pruisen gevallen. De officieren die haar eskorteerden, werden overvallen door twee eskadrons hulanen. Sedert eenige dagen werken i 2,000 aardewerkers om Pa rijs in staat van verdediging te stellen. De Parijsche bastilles zijn bezet met 1697 kanons. De aandacht wordt thans sterk naar den kant der Baitische zee getrokken De fransche vloot ligt thans voor Kiel. De Baitische zee is geblokkeerd; de versterkte zeehavens alleen zullen worden gebombardeerd voor wat de handelshavens betreft, men zal zich met de n blocus te vreden houden. 50 Duilsche schepen met rijke .ladingen, zijn, volgens een fransch blad, in de Baitische zee alleen, door het fransch eskader, buit gemaakt. Te Saarbrucken hebben de franschen 10,000 dekens en voor 1 miljoen tabak achtergelaten. Den 12 Augusti zijn er 45,000 mobile garden door Parijs naar de grenzen getrokken. Officieele depeche. Marchalk Bazaine meldt, onder dagteekening van woensdag 17, ten 4 ure/s avonds: Gisteren, gedurende geheel den dag, heb ik gevecht gele verd, tusschen Doucourt en Thionville. De vijand is afgeslagen geworden. Wij hebben den nacht doorgebracht op de ingenomen stand punten. Ik houd eenige uren de beweging in, om mijne munitiën geheel volledig te maken. Wij hebben voor ons prins Frede- nk-Karel en generaal Steinmetz gehad. Een belangrijk gevecht, waaraan 200,000 man deel namen en dat twaalf uren duurde, is dijnsdag 10 dezer geleverd op den weg van Melz naar Verdun, rond de dorpen Graveloite Yionville, Rezonvilte, Mars-la-Tour en Doncourt, waar maar schalk Bazaine door prins Fri derik Karei werd aangevallen. Gravelotte is op een twaalftal kilometers van Metz en Don court gelegen en een weinig meer dan halfweg van Metz naar Verdun. Al de andere plaatsen, die wij hebbeu aangeduid, zijn tusschen de twee uiterste punten gelegen op den grooten weg van Verdun. De strijd is zoo hardnekking en bloedig geweest als te W oerth en te Forhach en de verliezen zijn van weerskanten zeergroot. Maar als men moet oordeelen volgens de tegen strijdige depechen, die ons gezamentlijk uit Parijs en Berlijn toegekomen, zou de zegepraal niet geheel en al beslist zijn, want elk dezer twee legers eigent zich de overwinning toe. Maarschalk Bazaine verzekert in twee depechen aan den minister van oorlog gezonden, dat de vijand op geheel de lijn is terug geslagen en dat het fransche leger den nacht op de ingenomene standpunten heeft doorgebracht. De pruisische staf heeft integendeel naar Berlijn getelegra- fieerd, dat prins Frederik-Karel de Franschen in Metz heelt terug gedreven en dat de koning gisteren het leger van zij nen neef op het slagveld heeft bezocht dat er zich zegepralen- der wijze heeft op behouden. De vérslagene Franschen zijn naar Metz teruggedreven. Hunne verliezen beloopen tot 25,000 dooden en gekwetsten, 2000 krijgsgevangenen, waaronder twee generaals 7 kanon nen en twee arenden. De Duitschers hadden 15,000 dooden en gekwetsten. Het is moeilijk uitpraak te doen tusschen zulke tegenstrijdi ge gezegdens en zelfs om er eenige ernstige gevolgtrekkingen uit te nemen. Latere tijdingen zullen ons daar juister over inlichten. Zwitserland haast zich om te ontwapenenDe oorlog op zijne grenzen niet plaats hebbende, heeft de Bondsraad be slist twee afdeelingen naar huis te zenden. -Cherburg, Brest, Lorient en Rochrfort zijn in staat van beleg gesteld. Onder andere oorlogstuigen, bestemd om de fortifikatie van Metz te beschieten, heeft de kanongieterij van M. Krupp, van Essen, zes monsterkanonnen afgemaakt, in staat om SOO ballen in eens uit te werpen. Deze kanonnen, geheel nieuw uitgevonden, zijn op weg naar Frankrijk. De generael Ditmon, uit Rome gekomen, vervangt den generaal Abel Douay aan het hoofd van de divisie, zoo slecht behandeld te Wissembotng. SA ATSTE TIJDINGEN Parijs, 19 oogst. OFFICIEEL. Quartiei'-generaal, 18 oogst, 's avonds. Bijzonderheden over het gevecht van 16 Het korps van Generaal Ladmirault maakte den rechler vleugel uiteen batailjon van het 75" linie heeft een regement pruisische lansiers vernietigd, en heeft het een vaandel ont nomen. Verscheidene schitterende chargen hebben plaats gehad. Generaal Legrand is gedood. Twee pruisische generaals zijn gedood en twee gekwetst. Men zegt dat prins Albert van Pruisen, hevelhebber der kava- lerie, gedood is. Bij het vallen van den avond, voegt de marschalk er bij. waren wij meester der standpunten, vroeger door den vijand bezet. Des anderendaags, 17, hadden er nabij Gravelotte eenige gevechten van achterhoede plaats. Het getal pruisische troepen, die aan het gevecht deel heb ben genomen, wordt op ongeveer 150 duizend geschat. Bij koninklijk besluit van 27 Juli 1870 is eene hulpsom van fr. 2,666,66 aan den fabriekraad der kerk van Houtthem (IJperj toegestaan. Door Koninklijk besluit van 12 Augusti, is het besluit van 17 Juli laatstleden ingetrokken, hetwelk den uitvoer van paarden, andere dan veulens, verbiedt. De assisen van West-Vlaandereri zullen den Maandag 1 7 October aanstaande geopend worden onder het voorzitter schap van M. De Schryver. Inden nacht van maandag tot dijnsdag, omstreeks 12 ure, is te Thielt, nabij het geslicht 't Geloove, een hevige hrand ontstaen, die gansch het huis der hinders Verhelst met verbazende snelheid volkomen vernield heeft; aan blussthen viel niet te denken. - In den zangprijskamp, welke door de Yereenigde Fon- teiuislen en Moedertaal overal, te HeuJe gegeven werd,

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2