Stads Nieuws. WS» IS VERLOREN Briefwisseling der Toekomst. Kathol ij ke redenering. De minister van binnenlandsehe zaken heeft een wetsontwerp in de Kamer neergelegd, waarbij de kiescijns voor de gemeente op 10 i'r.en voor de pro- viniie op 20 fr. gebracht wordt. Men zegt dat liet tegenwoordig ministerie niet zorgt voor hel onderwijs, noch voor de viaamsehe laai. Bat dit zeer eenvoudig laster is, bewijst het vol gende feil dal wij in eene briefwisseling aantreffen: Aan de gevangenen van Antwerpen zijn door het gouvernement 260 nieuwe kerkboeken in de f'ransche taal toegezonden. Eene subsidie van 200 franks voor den dienst der bibliotheek werd gewei gerd Men moet toch bok wat'zorgen voor de katho lieke boekverkoopersL Aangaande Jan Delaet, lezen wij het volgende in de Meuse: Jan Delaet, wiens gerechtelijke tegenspoeden men kent, is leti zelfden tijde in de Kamer be noemd tot voorzitter eener afdeedling en lid der be stendige kommissie van Nijverheid. Zulke feilen zijn voldoende om ons een denk beeld te geven van het karakter der meerderheid, welke ons thans regeert. Wij weten niet hoe men tegenwoordig in onze gouvernementeele en Wetgevende Kringen de de gelijkheid verstaat; doch wij verklaren dat feiten, zoo als bovengemelde, bij alle eerlijke lieden een gevoelen van walg en diepe verontwaardiging moe ien doen ontstaan. Dat fanatieke kiezers een Delaet naar het Par lement zenden, dat is hunne zaak doch de léden der meerderheid zouden eerbied genoeg moeten bezitten voor zich zeiven en het mandaat welk hun is toevertrouwd, om dergelijke mannen niet op een peterstaai te plaatsen. Is het hun dan nog niet genoeg dat zij het land willen cretiniseeren Willen zij, door dergelijke voorbeelden, het dan nog geheel en al veronlzedelijken De hertog van Aoste is koning van Spanje geko zen met 191 stemmen tegen 120. Madrid was zeer woelig. Er hebben geene wan orders plaats gehad. een werkboekje (Livret d'Ouvrier) toebehoorendc aan Jaeobus Frene, geboren te Dud- zeele, oud 59 jaren. Deze die hetzelve zouden vinden zijn verzoeht bet terug te zenden aan den verliezerof bet te overhandigen aan den Commissaris van Politie van IJperen; of te bestellen ten bureele van dit blad. .Siïss Bclnet. IJperen, 49 November 1870. liupgrmacht. Zondag laatst heeft van 6 tot 40 ure 's avonds, in het lokaal der cijbelschuüers (Oud Zilveren Hoofd) eene schieting'plaats gehad met het carabijn Flobert ter gelegenheid van den naamdag vanZ. M. Leopold II. 49 schutters waren ingeschreven. Ei' waren 9 prijzen gejont door de volgende beeren Yier prijzen door den Bevelhebber; een door de gaide Eric Bouckcnaere; een door den serjant Tyberghein twee door de Maatschappij; en een door den onder-luit' Cuvelie. Dezelve zijn gewonnen geweest als volgt 4n Prijs. Corselis, Henri, brigadier. 2" Desaegher, serjaiit-majoor. 3C Reynaert, caporaal. 4" Vergracht, onder-luitenant. Santy, Amand, garde, li" Swekels, Leon, 7" Dumon, Aug., 8n Lectercq, Thomas, caporaal. 9° i) Vuyisleke, Gustave, fourrièr. Iedereen heeft met veel verwondering bestatigd de afwe zigheid van het hoofd der Burgerwacht. r^e ©eiani. Dinsdag laatst is er in St-Maartens- kerk een Te Deiïm gezongen geweest, ter gelegenheid van hel naamfeest van den koning. Viaamsehe Ster. Zondag laatst gaf deze be langrijke Maatschappij de verlooning barer beurt op het festival te Veurne. Zoo als naar gewoonte heeft zij het publiek voldaan en al de spelers hebben zich goed uit den slag ge trokken. Oproep aan de weldadigheid.De pijnlijke indruk die de buitenlandsche voorvallen op ons land uit werkt, en voornamelijk op de werkende klas, heeft de Wel dadigheids-Kring, De IJpersche Kinders, tot het besluit doea komen zijn menschiievend werk voort te zetten. In eene onlangs gehoudene vergadering van dien Kring hebben de leden besloten van soep uit te deelen aan de nood lijdende huisgezinnen, den Zondag, Dinsdag en Donderdag van elke week. Eene inschrijvingslijst zal ten huizeWorden aangeboden. De liefdadige herten kunnen zich insgelijks voor één frank 42 kaarten aanschaffen, bij den Voorzitter en den Secretaris der Maatschappij op die wijze zullen een aantal ongelukkigen kunnen troost vinden, die, gedurende de moeilijke tijden die wij beleven, zeker door de strengheid des winters, veel zullen te lijden hebben. De Kring rekent óp de milddadige medehulp onzer ingeze tenen. De Voorzitter, De Secretaris, VALCKE-HAGE. Tui b ault-TIag e. hoar:»a.itschappij van I.(peren. Deze schoone Maatschappij, onder het Voorzitterschap van den heer Aug. Vanden Tipgaerde, oud-kotumandant der Burger wacht, zal dit jaar de feest van Ste Cecilia vieren door een Banketen eemge muziekfeesten in haar lokaal. Wij vinden dien maatregel zeer goed, omdat een lof of eene mi's in de kerk door wereldsche zangers uitgevoerd en aange kondigd als een concert, meer of min de weerdigheid der plaats krenkt. Inderdaad wat ziet mén veel meer in zulke omstandigheden dan nieuwsgierigen, die hun gedacht uiten over de goede of slechte uitvoering van dit of ander stuk en soms ontbreekt er maar geschuifel of handgeklap om zich in een echte theater te denken Zonder te spreken van nog andere.... dingen, die, zonder het Cecilia-lof of mis niet zouden voorgevallen zijn.O die gotMelooze Toekomst De eerste muziekale avond gegeven door de IJpersche Koormaatschappij (Gouden Arend, Groote-Markt), zal plaats hebben op Donderdag, 24 dezer, ten 8 ure 's avonds. Banket Mj cle Burgerwacht. Een prachtig Banket zal Zondag plaats hebben, ten 5 ure 's namiddags, in het lokaal het Oud Zilveren Hoofd, ter gelegenheid van het naamfeest van Z. M. Leopold II. Een 40tal leden van alle graden der Burgerwacht zullen aan dit Vaderlandsch feest deel nemen. Brievenpost. Eene algemeene tabelle der cor respondenten enz., is onsblad toegezonden; door gebrek aan tijd en plaats is het ons deze week onmogelijk dezelve hier mede te deelen. In ons aanstaande nr zullen wij de tabelle overnemen. fff ILsibcrale vereenigSiig. Deze machtige veree- niging onzer IJpersche Liberalen heeft zich voorgesteld, m den loop des toekomenden winters, eenige vriendelijke bij eenkomsten te houden, nu in de eene, dan in de andere esta- minet. De eerste dezer bijeenkomsten is vastgesteld op Dins dag 22 dezer in de estaniinet Het Oud Zilveren Hoofd, hij M. Podevyn, ten 7 ure 's avonds de tweede in den Sultan, bij M. Van Tholl, den Maandag 19 December, ten (i ure des avonds. De andere vergaderingen zullen later bekend gemaakt worden. Wij juichen dien maatregel uit ganscher harte toe, en wij hadden dien van over lang willen bewerkstellend zien. Iels nogtans wat wij zouden wenschen in acht te zien nemen, ware dat men zooveel mogelijk zou vermijden die bijeenkom sten te houden op de dagen waarop er door andere vooruit strevende Kringen iets te doen valt. Door dit middel zou men zeker zijn op de vriendelijke bijeenkomsten al de ware liberalen te ontmoeten zonder nadeel te brengen aan andere bijeenkomsten even zoo nuttig en belangrijk. fff. TTIiniaas'oist-poos'f;. Sedert verschilfige dagen is men druk bezig met het doorsnijden der Thourout-poort. Deze poort werd eerst Noord-poort geheeten. Zij werd ge bouwd omtrent 920, onder de regeering van Arnout deOude, derde graaf van Vlaanderen. Geslecht in 1525, tijdens Nico- laas Zannekin,zij werdt heropgebouwd in debuitensiad in 't jaar 1553. Philip VI, Koning van Frankrijk, deed deze poort op hare vóórigè plaats in'steen hermaken. Men ging langs dezelve uit naar den weg Van Brugge tot in 4 679, toen Lode- wijk XIV het bouwen van nieuwe versterkingen bevool en dat Vauhan den doorgang der Thouroutpoorte afschafte; zij bleef gesloten tot dat mén eihdeling dé versterkingen van IJperen afgebroken heeft. Deze poort had eene overwelviug van 43 meters lengde op 5 breedte. Venraamltaebt ia sau ovcrsioénïing. Dijnsdag hebben de senateurs van Dixmudeen IJperen den heer minister van buitenlandsche zaken in den Senaat onder vraagd, welke maatregelen er genomen zijn in geval Veurn- ambachl onder water moest gesieken worden, als gevolg der belegering van Duin kerke door een duitsch leger. Ons dunkens is liet antwoord des ministers weinig voldoede. Hij weet van niets en heeft enkel gezegd, dat de plaalskom- rnandant van Duinkerke, in geval van nood, zooveel mogelijk den toevlucht zou nemen tot zoet water, om die versterkte plaats te vrijwaren voor den vijand. M. d'Anethan heeft er nog bijgevoegd, dat de genomene maatregelen om den wa tersnood in een nauvven kring te beperken, door de watering van Veurne moeten afgedragen worden. Heel goed. Als er kwestie is van het verdrinken van rond de GO,000 gemeten van het vruchtbaarste land van Beigie, zouden wij wel aan het stadsbestuur willen vragen, valt die plicht alleen ten laste eener wetgeving, die" toch maar eene bijzondere maatschappij is Bovendien de Staat komt tusschen voor het allergrootste gedeelte in de verbeleringsvyerken van den Yzer. En zoolan» die werken niet uitgevoerd zijn, mag de Staat, zelf wel d* hand aan het werk slaan, om eene gcheele streek van armoede en ellende te sparen. De heer d'Anethan heeft eene te gemakkelijke zending aan den Staat gegeven, in. zulke ernstige zaak voor onze'streek. De beeren senateurs van Dixmude en IJperen hadden den minister zulks moeten doen verstaan. Deze niet tusschen- Itomst schijnt ons vol gevaren. Immers wat is er gedaan sinds de treurige maar eener dreigende overstrooming geloopen heeft? Wij weten van niets. Doch is alle gevaar voor Duin kerken afgewend? Wij gelooven eerder.het tegendeel, want de Duitschers wenden zich thans ernstiger dan ooit naar het Noorden. Wij sluiten thans ons artikel met te eischen dat het Staats bestuur onmiddelijk zelf de hand aan 't werk sla en de maat regelen neme, die kunnen genomen worden ter bescherming van Veurnambacht. Dat men later onderzoeke wie de kosten betalen moet. Eerst het noodzakelijke en dan de bijzaken; niets mag verwaarloosd worden. Wij roepen de aandacht der Volksvertegenwoordigers op dit punt. Koophandel Poperinghe, 40 November 1870. In onze correspondentie van 30nOctoher déden wij opmer ken dat de swatelaar van het Nieuwsbladvóór de kiezing van 2" Oogst, niet anders deed dan klagen over de schrikke lijke concurrentie van het Staatsonderwijs tegen de geeste lijke gestichten die hierdoor moesten vernietigd "worden, en dal. nu dezelfde swatelaar sedert den merkweerdigen zegen- praai van Portionculadag niet anders doet dan boffen en stoffen over den bloeienden voorspoed waarin deze laatste gestichten altijd verkeerd hebben ten nadeele van de Staats- en Gemeentescholen. En daar die kiezerbedrieger, tegenstrijdig- lijk aan zijne voorgaande klachten, eensklaps bekend heeft dat er in onze provincie twee maal zoo veel geestelijke ge stichten waren als wereldlijke, die te samen genomen meer dan drij maal zoo veel leerlingen bevatteden dan deze laatste, wij vraagden hem waar die schrikkelijke concurrentie was waardoor het oud Staatsbestuur het Bisschoppelijk onderwijs wilde ten onderen brengen. Wil men weten wat de sukkelaar op deze vraag weet te zeggen Zie hier in het kort zijne antwoord De vraag van M. Esculap is eene klucht, want (luistert wel naar dien wantI" Het Staatsbestuur heeft het openbaar on derwijs nietkunnen tot stand brengen noch teMeenen,noch te Thielt, noch te Dixmude, noch te Kortrijk, noch te Rousse- laere, waar de Bisschop het monopolium van het onderwijs bezit2° Men verkwist ons geld met de onkosten van het officieel onderwijs ten laste te leggen van de openbare schat kist, terwijl de geestelijken hun bijzonder onderwijs bijna voor nieten geven, en hunne gestichten onderhouden op hunne eigene kosten (wel te verstaanna die kosten eerst uit de beurs der goede zielen geklopt te hebben) ;3° Al de moeite en de zorg welke het liberaal ministerie aangelegd heeft om de inrichting van het openbaar Staatsonderwijs te doen be antwoorden aan de eischen der Constitutie, hebben fiasco gemaakt. Ziedaar waarin, volgens den uitleg van het Nieuwsblad, de schrikkelijke concurrence van het officieel onderwijs tegen het bijzonder onderwijs bestond Welke schoone redeneer wijze Wij hebben altijd gemeend dat, als een winkel, met alles voor nieten en te vuilzoule te geven, een anderen winkel beschadigt, nietlegenstaande de betere koopwaren van dezen laatste, het de goedkoope winkel is die concurrentie doet aan dien welks kalanten hij door die oogverblinding en door alle slach van blamatien aftrekt. Volgens het Nieuwsblad dit is geheel verkeerd't is de minstgekalandeerde winkel die concurrentie doet aan dien welke, door alle mogelijke mid dels, hoe oneerlijk zij mogen wezen, zich het monopolium van den handel wil toreigenen. Ja, kiezers, wij herhalen het, hoelang zult gij u nog laten foppen? hoelang zult gij uwe oogen, in het luidden der 19° eeuw, door eenen blinddoek laten omwinden Esculap de ter Sluis

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2