V AN IJPEREN. 1871 4 FRANKEN ?S JAARS j\r 458. Tiende Jaar. Politiek. Stadsj-Kunst-eh Letternieuws. Yerscliillijje Tijdingen. •Harkten. Bekendmakingen. Stads Nieuws. VOOR IJPEREN. Fk. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen12 cenlimen den regel. Reklamen: 25 eeniimen. ZONDAG, i" JANUARI 1871. Bureei. Dixmudesiraat, 59.Alle inzendingen vrachtvrij. De TOEKOMST is in haar 10*' jaar getreden. Negen jaren worsteling tegen eenen onverzoen- lijken vijand. Negen jaren zwoegens om den draak te verplet teren met zeven koppen: onwetendheid, onver draagzaamheid, schijnheiligheid, heerschzueht bijgeloof, geldzucht en goddeloosheid Negen jaren strijd tegen eenen vijand zonder goede trouw; een vijand die geen geweten heeft, daar hij om tot zijn doel te geraken, alles durft ondernemen. Negen jaren lang was ons bladje het mikpunt van al zijne kuiperijen de walgenste artikels in de klerikale bladen kwamen hem ter hulp door hunne gal van laster en leugen bij volle stroomen den eenvoudigen lezeren gratis toe te werpen. Negen jaren zulken strijd heeft niets van onzen moed verminderd; in tegendeel. Hel worstelen heeft ons verhard in den oorlog en ons nu en dan de gelegenheid verschaft den vijand achteruit te doen wijken. Onze leuze: recht voor de vuist, is die van een onverschrokken vlamming, die te velde trekt om zijnen evenmensch te waarschouwen legen al de strikken der schijnheilige geldjagers, goddelooze huichelaars, die den goeden God van al hunne eer loosheden verantwoordelijk maken; die ons verhe ven geloof in eenen politieken winkel veranderen en het meesterschap over het menschdom betrach ten door bijgeloof en onwetendheid er in te planten. De TOEKOMST, treedt met betrouwen het tiende jaar binnen, vast beraden hare laak te vol voeren het volk te verlichten en de grondstelsels der gematigde liberalen te verdedigen. Na eiken aanval in biecht-op predikstoel ziel dc TOEKOMST het getal barer abonnenlen vermeer deren dat komt dat de mensch zich onlvoogt en dat hij het voor en het tegen wil kennen Een der bijzonderste grieven die dc bewerkers der clericale partij hebben gebezigd om het libe rale Ministerie om te werpen, zijn de militaire uit gaven geweest; en wat zien wij? de benoemingjvan 9 nieuwe generaals in eenen trek Kan men op eenc bloedigere wijze den gek scheeren met de kiezers die men alsdan bedrogen heeft De beraadslaging op het smeekschrift betrekke lijk de richting van den spoorweg van Armenliers op Oostende, waarin de bijzonderste gemeenten der kiezersdistrikten van IJ peren en Rousselaere zoo groot belang hebben, heeft een nieuw bewijs opgeleverd van het verschil dat bestaat lusschen de liberale en de clericale representantenden achtbaren heer Vandenpeerebooin heeft ernstiglijk de belangens der stad en der Gemeenten van zijn arrondissement verdedigd, terwijl dc heeren Biebuyck en Dumorlier zich in geener wijze met de zaak hebben bekommerd; voor belgeen den IJpcrschcn representant betreft, wij verstaan dat zwijgen onverbeterlijk is; maar voor den lieer Du- mortier, die het woord gemakkelijk voert en de Kamer zoo dikmaels verdroten heeft met nulte- loezen rimram, ecne dergelijke gelegenheid van de belangens der kiezers te laten voorbij gaan zonder zich metdezaak te bemoeien.' is een nieuw bew ijs dat het w elzijn der kiezers hun het minst aan het hart ligt. Indien de zaak in betrekking gestaan had met de bisschoppelijke vorderingen, dan zou dc rousse- laarsche representant zich zonder twijfel gewenteld hebben gelijk de duivel in een gewijdwatervat! en de heer Biebuyck ook zou bevelen ontvangen hebben om zoo veel als het in zijne macht was de zaak te verdedigen. Het Nieuwsblad, sprekende over de Lamotle- school, naamt rechtvaardigheid hel behoud van hetgene u niet toebehoort; dat is niet te verwon deren, volgens de opstellers van dat katholijk schandschriftje, de woorden zijn ver hunne bedui- denis te behouden, en hel is aldus dat het de mede plichtigen van den schurk Langrand, achtbare cn treffelijke lieden noemt! In weerwil der herhaalde bevestigingen van de ijpersche klericale gazetten, wij houden slaan dat Pius IX niet gevangen is, omdat de goede rede zegt dat het italiaansch Gouvernement niet beter zou vragen dan den II. Vader Romen te zien ver laten, ten einde zich aldus te kunnen onttrekken aan de uitbetaling der rent van meer dan 270,000 franken bij de maande, waartoe het zichzelve heeft verplicht. if 1 DE TOEKOMST *- lJperen, 51 December 1870. ïrasaseïic ScSi»a«wSnu'g. De vertooning die moest plaats hebben op Zondag, 1 Januari 1871, is, door groote onpasselijkheid van BI. Yandenesse, onbepaaldelijk uitgesteld. IJzig, krillig blaast de noordwind, - Schriklijk stijgt der armen nood, Want zij lijden kou en honger Rijken geeft thans hout en brood. Ja, de nood is thans ten hoogsten.... Ziel die arme vrouwe gaan, Biet een teeder wicht in d'armen. Ziet ze smelten in getraan. Dubbel is het weedier vrouwe Dubbel grievend hare smart, BB ant zij lijdt ook voor haar kindje Dat zij drukt aan 't moederhart. Hij, de vader van het wichtje, Werd geroepen van 't bestuur, Onder 't Vaderland, c' e vaandel, 't Scheiden viel hun bitter zuur Thans, thans waakt hij op de grenzen Voor de rust van 't Vaderland Trouw vervult hij daar zijn plichten Biet de wapens in de hand. Blaar dewijl hij daar zijn plicht doet Dwaalt zijn ega met heur kind, Hongrig, hooploos langs de straten, Door den regen, sneeuw en wind. Wilt, ach wilt dit lijden lindren. Geeft hun van uw' overvloed, Rijken, gij, die in uw kamers. Warrem zit en wel gevoed. Eert een broeder in den armen, Leert de heiige leer van God. Wil dus zijne smart verzachten, Helpt hem torschen 't zure lot. Weldoen is een'gave Godes Die en ziel en hart verheugt Niets kan weldoen overtreffen Weldoen is de schoonste deugd. l.aat de linkerhand niet weten Wat de rechte aan de armen geeft God zal 't duizenvoud vergelden Wat ge aan 't lijdend menschdom pleegt. IJzig, killig blaast de noordwind, Schriklijk stijgt der armen nood. BB ant zij lijden koü en honger. Rijken! geeft thans hout en brood. Doornik, 23 December 1870. L. Y. A.

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2