VILLE D'YPRES. Bombardement van Parijs. Oorlogis berichten Tegen-Rliumatische Wufte van Dp. Pattisou. Le College des Eourgmestre et Échevins prévient les intéressés que Ie róle de l'indemnité a payer par les propriétaires pour {'établissement des trottoirs de la Grand'Place, a été arrêté provisoirement par le Conseil Communal ea sa séance du 7 courant et qu'il sera déposé pendant 15 jours a I'inspecliou des persounes intposées de ce chef. Les Bourgmestre et Echeviras, IA, BEKJE» Rogge niededeeling van den boek waarop deze aanteekeningen ge daan zijn. De Gemeenteraad, zegde hij, die verplicht is de deficiten van het Armbestuur met subsidien te vervuilen, is niet'alleen gerechtigd van de uitgaven te controleren maar, om van hun gebruik met kennis van zaken te kunnen oordee- len, hij moet nog weten welke behoeftigen en welke leveran ciers van die uitgaven geprofiteerd hebben, welke onderrich ting zelfs tot groot nut moet strekken aan de opvolgers dei- tegenwoordige dischmeesters. Tegenstrijdiglijk dan aan het gevoelen van M. Devos die beweerde dat het dischmeesterschap eene affaire van cun- fientie moest zijn, de redenaar hield staande dat het Armbe stuur zich aan de gevraagde rekenschap niet kon onttrekken, en, zonder zijn volkomen vertrouwen te weigeren aan de le den van dit bestuur, hij drukte de hoop uit dat deze van hun- nen kant per naasten zijne vraag zullen in aandacht nemen om dit vertrouwen van meer tot meer te verdienen. Door deze vrijmoedige spreekwijze, door de onafhankelijk heid die hij toont in de uitvoering van het mandaat dat hem toevertrouwd is, en door zijne krachtdadige oppositie aan on zen kathojijken hutsepotM. Lebbe heeft bewezen dat hij geen ander doel beoogt dan den vooruitgang der stad, en heeft, even ais M. Van Merris, een onbetwistbaar recht verworven aan de erkentenis van alle weldenkende burgers. Wij zijn overtuigd dat M. Roelens, indien hij niet belet was geweest de zitting op het oogenbiik dezer discussie bij te woonen, in denzelfden zin zou gesproken hebben, en dat hij, gelijk M. Van Merris en M. Lebbe, zijne goedkeuring aan den budjet van het Armbestuur zou geweigerd hebben. Indien op acht tegenwoordige leden de katholijke meerder heid van «en ander gevoelen is geweest,wij hebben toch door de voormelde protestatien dit voordeel bekomen dat de reke ningen der artikels op welke men een verschil bestatigd heeft van 36 tusschen de katholijke en de liberale prijzen, en welke wij om die reden apothekersrekeningen genaamd heb ben, per naasten volgens een vastgestelden tarief zullen gere geld worden. De kwestie van aanbesteding is onbeslist ge bleven Enfin, que voulez-vous 't Is beter een.... oogje smout in den pot als geen vet. X. -¥■ KATIIOL1JKE KOPPIG II El» De gezalfde Nieuwsbladschrijver wil van zijne hardnekkige bewering nopens de concurrentie van het openbaar ónderwijs tegen het bijzonder onderwijs niet afzien. Na dat wij hem door de onwederleggelijkste bewijzen getoond hebben dat het klerikaal onderwijs niet anders is dan een politieke winkel die de grootste schade toebrengt aan het officieel of nationaal onderwijs, hij vóiherdt nog altijd met te zeggen dat de vetbe- taalde inrichters en bestuurders der Staats- -en Gemeente scholen met het geld der katholijken concurrentie doen aan de geestelijke gestichten. Hij zou willen dat de 4 miljoen ka tholijke Belgen niets zouden te betalen hebben in het open baar onderwijs door de Grondwet voorgeschreven, en dat al de budjetten die in dit onderwijs moeten voorzien, enkelijk zouden besteed worden aan de vrije of buitenwettelijke scholen der katliolïjken, in een land waar al de godsdiensten vrij zijn en waar de eene religie niet meer rechten heeft dan de andere. Ah die booze kerel Maar, hoor Wat hij verder zegt Nogtans onze katho lijke penningen brengen voor de wereldsche Kollegien noq maar een onbeduidend getal leerlingen te weeg. En hij naarnt dat concurrentie Lezer, gij hebt genoeg gehoord, gelooven wij, om te oor- deeien hoe ver de kwaadtrouwige koppigheid van onzen, te genstrever gaat wanneer hij leugens voor waarheden wil verknopen. Indien onze fanatieke schrijvelaar, in plaats van de pope- ringhenaars altijd bezig te houden met zijn poütieken rimram ouder den dekmantel van onderwijs en religie, zich meer be kommerde met hunne plaatselijke belangen, hij zou veel beter doen. Nooit inderdaad heeft hij het woord genomen ten voor- deele van de minste verbetering in den stoffelijkèn toestand onzer stad, of om de misbruiken die wij bij onze administra tieve kopstukken dagelijks ontdekken, te beknibbelen en Ie helpen bestrijden. Integendeel hij is altijd de wierooker ge weest van onzen deftigen burgmeester M. Aan Renynghe en zijne makkers, we! wetende dat de heerschappij van zulke mannen en de domhouding van het volk al olie in zijne lamp is. '1.ondag laatst nogtans heeft onze kortgebroekle advokaal, door een artikel van bijna twee groote kolommen in fijnen druk, de poperingbenaars bij uitzondering op hunne admi nistratieve belangen willen verlichten, en, even als een paijas of liedjezanger, die, om de aandacht van het volk op zijne schilderij te trekken, een geswalel uitwerpt die het schuim op zijne lippen doet rijzen, hij vertelt in dien langen boterham '1 geen men in twee of drij woorden kan zeggen. Er staat op zijne schilderijHier vangtmen hazen met trommelsen na aan zijne gapende toehoorders uitgelegd te hebben, in eene taal die hij zelf niet verstaat, wat die woorden, ontleend aan eene oude correspondentie van 'f doctevrtje, beteekenen, hij doel met razernij de toepassing er van aan eene administra tieve werking van onze twee Schepenen M. Van Merris en M. Roelens bestaande in de inschrijving van eenige openbare ambtenaren op de kiezerslijsten. En wil men weten wat de gal van ons priestertje zoo ontsteld heeft zie hier de zaak Ons Sehepenkoliegie had de bedoelde ambtenaren doen in schrijven als kiezers voor de Gemeente en de Provincie, en de bediende van het stadhuis', met deze inschrijving belast, had. bij misslag die heeren ook gebracht op de lijst voor de Ka mers. Ziedaar het groot kwaad dat MM. Van Merris en Roelens bedreven hebben. Gelijk mén ziet, 't is nog eens eene politie ke beknibbeling die geen het minste betrek heeft met onze stoffelijke belangen, en die waarschijnlijk maar opgeworpen is om het gedrag te verschoonen van de oude Schepenen M. Berten en M. II. Van Renynghe die, wanneer een kiezer overleden was, zijn oudsten zoon zonder stemrecht in zijne plaats stelden. Wat aangaat de bijgevoegde leugens en de haastige verze keringen van het Nieuwsbladwij zullen hierop een ander maal antwoorden. X. Het bombardement der parijsche forten wordt, krachtdadig voortgezet. De beschieting strekt'zich uit tot de forten Issy, Vanvres, Montrouge, de verschansingen van Villejuif, Pont- du-Jour en de kanonneerbooten. Terzelfder tijd houdt het bombardement aan tegen de noorder-en ooster-fronten. De Times beweert dat de stad Parijs het niet lang meer kan uit houden dat er geen twijfel bestaat voor de aanstaande kapitulatie van Frankrijk''s hoofdstad maar er is reeds zoo dikwijls van het naderend einde dier afschouwelijke moorde- rijdie barbaarsche vernieling gesproken, dat men bijna geen geloof meer kan hechten aan hetgeen er door de groote dag bladen wegens het staken of voortduren van den oorlog wordt medegedeeld. Middelerwij! vallen dagelijks duizende mannen getroffen door het lood, bezwijkende door vermoeienis en gebrek of versteven in dezen ijskouden en strengen winter. Over het Loire-leger hoort men maar weinig. Het schijnt nochtans dat dit leger zich krachtig inricht: men bevestigt te Bordeaux dat generaal Bourbaki onder zijne bevelen een leger van 200,000 man heeft met 300 kanons dat de generaal Chanzy over 150,000 man en eene machtige artillerie be schikt. Niettemin zetten de Pruisen, ingevolge de tijdingen uit Versailles, hunnen zegenpralenden marsch langs die kant voort, doch leveren dikwijls hevige gevechten tegen generaal Chanzy. AIzoo zouden, volgens de laatste depeches uit Ver sailles, de pruisische kolommen Nogent, Rotrou, Sarge, Savigny en La Chartre bemachtigd hebben,. Het Noorderleger heeft den 2 én 3 januari een nieuwen aanval gedaan. Generaal Faidherbe randde het leger van gene raal von Manteuffel aan, tusschen Arras en Bapaume. De tij dingen uit Rijsel melden dat de Duilschers uit al hunne stellingen werden verdreven integendeel luiden de lijdingen van pruisischen oorsprong dat zij twee aanvallen van het Noorderleger hebben afgeslagen en ongeveer 5oo krijgsgevan genen hebben gemaakt. Beide bekennen echter dat zij aan zienlijke verliezen geleden hebben. Wat er van zij, het is stellig dat het Noorderleger en ook het Loireleger overgroole pogingen van moed en dapperheid aanwenden om Parijs te naderen en de hoofdstad te ontzetten, en moet Frankrijk ein delijk bezwijken, dan zal niemand toch de fransche natie den blaam mogen toewerpen dat zij niét alles gedaan hebben wat mogelijk was om den vijand van hunnen grond te verdrijven. Sedert het bombardement is begonnen van de Oost- en Zui derforten zenden dc Pruisen ons per dag ongeveer 2o,ooo obitsers, waarvan 4óo of öoo in den omkring van Parijs val len, voornamelijk te Montrouge, Vaugirard, Grenelle, Auteuil en Point-du-Jour. Deze obitsers hebben 22 centimeters om vang, zijn 63 centimeters hoog en wegen 80 kilos. De uiterste punten die bereikt werden zijn De Souffots-slraat, Vaaneau- straat en de Breteuil-straat nabij de Invalieden. De obitsers regenen op S( Germain. Dezen morgend, ten 6 ure, zijn er vier in de Madamstraat gevallen, drij op den straatweg voor de nummert 37 en 19 en op de lettergieterij van MM. René en Cic, n" 30. Deze laatsts heeft de lokalen van binnen sterk beschadigd. Deze vier bommen waren van een groot kaliber. Twee obitsers zijn in den hof van de dames van het H. Sakrament, Gay-Lucasstraat, gevallen, zonder kwaad te doen. Een ander is op de kalsijden der S' Jacobstraat gevallen, nabij het doofslommenhois, rond Tu ure 's morgens, op het oogeribük dat de mis uit was in de St-Jacobskerk. Ten 11 ure viel er een bom in den hof van den Luxemburg, die obitser is in den gi oud geboord en heeft, niemand ge kwetst. In de omstreken van den Luxemburg is er eene stoffelijke schade aangericht. De muur van n' -lbo boulevard St-Michel, is geheel doorboord op de hoogte der der^je verdieping, waar men een gat kan zien van ongeveer een nieter breedte. In het midden der St-Jacobsstraat en op den boulevard van de Port- Royal, is een voorgevel van arduinsteen ingestort. De inwoooers der bedreigde wijken verhuizen en men lo geert ze in huizen die ledig staan. De gebuurschap van den Pantheon heeft des nachts vele obitsers van grooten kaliber ontvangen. liet hospitie van Bermhertigheid is getroffen geworden, eene vrouw is gedood, Vai-dc-Grécc is ook gebombardeerd geworden. De vijand schijnt zfjn vuur op de gasthuizen te hebben ge richt. De kanonnering is hevig geweest tot in den morgend. Het getal bommen in den loop van dezen nacht binnen Parijs gevallen is van 2ooo. Eenige vrouwen en kinderen zijn gedood of gekwetst. Alle slach van ziekten worden door de heilzame Revalenta Arabica genezen. Zij geeft de gezondheid, de kracht, de spijs- verteering en de slaaplust weder. Zij geneest zonder mede- cijn, pui'galies of onkosten de slechte verteeringen, maagont stekingen, slijmen, winden, het zuur, het snot, het niezen, de opwerpingen, de braking, de verstoptheid, de afgang, de kgrtborstigheid, de tering, alle ongesteldheden aan de borst, de keel, de adem, de stem, de longen, de blaas, de lever, de lenden, de ingewanden, het slijmvlies, de hersenen en het bloed, witten vloed. - 72,000 genezingen, waaronder deze van Z. H. den Paus, des hertog van Pluskow Mevr. de Mar kiezin de Bréhan, enz. Genezing n° 63.843. Ecrainville (Seine-Inférieurre), 27" November 1863. Ik was lijdend'sedert 36 jaar aan eene kori- borstigheid die mij 's nachts dwong 4 of 3 maal mijn bed te verlaten door de bevangenheid die mij soms mijn adem ont nam. Sedert 8 dagen dal ik van de Revalenta du Banry neem, bevind ik mij zeer goed, ik kan zeer wel adem halen en slaap wel. Ik heb de eer enz., B0ILLET, Pastor. Voedzamer dan het vleesch, zij geeft de gezondheid vveèr en kost 50 maai minder dan den prijs van allen geneesmiddel, in doozen: 1/4 kil. 1 fr. 25; de kilo 7 fr.12 kilo 60 fr. Du Barrij en Cci 12. keizerstraat, Brussel. Eetlust, spijsverteering, slaaplust en kracht, wed er verkre gen door het Revalenta chocolaad, aan de persoonen en kinde ren van flauwe gezondheid,het is drijmaal meer voeden dan het vleesch, in tabletten van 6 Tassen, 1,25 voor 12 tassen 2 fr. 25; 24 t. 4 fr. -Doozen poeder vao 12 lassen, 2,25 18 t. fr. 120 t. 16 fr 57 6 t. 60 fr. of omtrent 10 C. de tasse. Du Barrij en Cic, keizerstraat, 12 Brusselsen te IJper bij Ch. Becuwe, apotheker, Botermarkt; H. Frysou, apoth.,Bix- mudeslraat; G. Veys, apoth., Rijselstraat; H. Mahieu, bakker, Botermarkt. Fait a Ypres, le 9 Janvier 1871. Par ordonnancc Le Secrétaire A. de Codt. Onmiddelijke pijnverzachting en volkomene genezing van alle slach van Jicht en Itliniiiatisinuts, tandpijn, Jen- denzweer, borstontsteking, keelkwaal, enz. A! de rollen die de handteeketiing fPatfiis®» niet dragen, zijn namaaksels. In rollen van fr. S-50 en van SO cent. bij Mr C. BECUWE' Apotheker, te IJperen. (g). ÏJPE3LEJSÜ. AARD DHR GRANEN ENZ 7 Jan. 14 Jan. verkoclittc kwantiteit. midden pr. lOÖkiJo. verkochtte kwantiteit. mtddenpr. 1>. luo kilo. Tarwe 58,200 31-00 46,300 50-75 4,700 23-00 12,000 22-00 Haver 200 23-25 1,000 25-00 Erweten 600 25-00 800 24-25 Boontjes 1,000 27-00 1,000 26-00 Aardappelen 2,000 7-75 1,800 7-73 Boter 530-00 540-00 De prijs van het menagie-brood, voor de week van den 15" tot 22" Jan. is gesteld aan 30 c. per kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 3