iomkrdemenl van Parijs. Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. Oorlogsberichten. De nieuwe maatregelen door M. Kervyn van Lettenhove genomen betrekkelijk de vlaamsche tooneelkunde. geven aanleiding tol groot misnoegd- beden. De premien dienden 0:11 een groot getal dorps maatschappijen iil het leven te houden: deze von den moed en kracht van voortleven, in de zekerheid dat het spelen van deze en gene stukken hun een gekend voordeel opleverden. Het besproken besluit zai een genadeslag voor menig tooneelgezelschap op den buiten worden. Die maatschappijen zijn niet alleen kringen, waarin lust voor kunst en taal wordt aangekweekt, maar ook middelpunten van liberalismus, van eene vrijzinnige tegenwerking tegen de alleenheerschap pij van den priester op den buiten. Die middel punten uitroeien, die alleenheerschappij sterker bevestigen, ziedaar wat het politieke doel van het besluit is. Wat heeft het nieuw ministerie tot nu voor de vlaamsche zaak gedaan Niets. De Vlamingen, die dachten eenen vlaamsehen Moniteur te krijgen, hebben zich leeiijk bedrogen gezien. Sinds Belgie bestaat, hebben de liberale minis ters alleen, en bijzonder M. Yandenpeereboom, het goed gemeend met de Vlamingen, en voor hun ge daan al wat in hunne macht was, terwijl M. de akemiker Kervyn het vlaamsch tooneel wil beroo- ven van alle ondersteuning. Ge ziet wel dat de taalkwestie maar eene kies- zaak is voor dc klerikalen. Nu zulks is goed eens voor al vast te stellen. Uil het Weekblad van Dixrnude zien wij dat hot Boterkuipjein den ouderdom van 24 jaren aldaar overleden is. uvtëi K. P, Luitenant Victorien Yande Weghe. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Sterfgevallen. LJperen, 21 Januari 1871. V y iaamseïie Ster. - Zondag 22 dezer geeft deze maatschappij hare eerste vertooning van het wintersaizoen. 'Zy'begint goed, daar zij aanvangt met een goed werk zij speelt ten voordeele van een ongelukkig huisgezin. Mochten hare pogingen naar verwachting bekroond worden. Zou uien de schouders niet ophalen toen men de schand- artikels leest die het vuil en walgend Nieuwsblad tegen deze loonéelkundige maatschappij durft uitkramen. Volgens dit fameus Vuilblik zijn de vertooningen zedeloos, tenzij de Ster hel met hare eigene penningen dede! Zoodus burgers, gij hoort hel, slechte vertooningen toen zij gegeven worden niet behulp eener subsidie, goede als zij met eigene pennin gen geschieden Begrijpt gij dien rimram? Wij niet! Waarom is de. Vlaamsche Ster genoodzaakt stadssubsidien te vragen om jaarlijks eenige vertooningen te geven? Is het omdat de IJperiingen geene liefhebberij hebben voor het vlaamsch tooneel dat het geenen Vlamingen zijn? Zoo licht verdwijnt hij als de rimpel, Dien 't bootjen op het water strekt Zóo licht als van de stem de galm Dien de echo uit 't gebergte wekt Zooras verdwijnt hij als de rookwolk Wordt meêgevoerd naar 's windjes lust Zóo ras ais 't beekje door de wei' schiet I.n onderwege een bloemken kust. De mensch verdwijnt als 't groen der lente. Gelijk de geur der purpre bloem Gelijk de gloed der dwaze liefde, Gelijk dé drift naar ijdlen roem. De mensch verdwijnt en alles laat hij Wat hij bezit, verkreeg op aard. Alléén 't geheugen van zijn' daden, l Zij goede of slechte blijft bewaard Doornik. Neen, de sermoenen, de schandartikels, de lasteringen en de ondermijningen zijn het die nooit opgehouden hebben te gen haar te werken. Maar, God dank, de menschen beginnen zich meer en meer te ontvoogden en hunne heilige leugens niet meer te geloo- ven, hetgeen de Ster in staat zal steile welhaast met eigene penningen tooneelvertooningen te geven. Wij zijn nieuwsgierig te weten wat het Nieuwsblad en zijne kliek verstaat door eigene penningen. Ten is hun Onderwijs niet!... Ten is de de St-Pieterspen- ning ook niet!.... Ten is de Nieuwjaargift aan den Paus ook niet!.... Ten zijn de Kleine Chineezen niet, noch de Voort planting, noch de duizend en eene geldverschaffende uitvin dingen, welke allen betaald worden door de penningen van dezen die ze zich laten afdroogen Eigene penningen Burgers, hoe vindt gij den grap? 4C SSegCKiCEit. Woensdag morgend, ten 7 ure, is het 4" regement linie-troepen uit onze stad vertrokken zich naar de omstreken van Brussel begevende. Er blijft alhier een bataifjon. Men zegt dat de Rijschool insgelijks van hier ook zal moe ten vertrekken. Depot vtsas wapen». Sedert eenigen tijd was het de openbare macht bekend dat er van uit onze stad wa pens naar Frankrijk over onze grenzen gevoerd waren; doch men kon dè bron niet ontdekken. Tóen Woensdag omtrent 10 1/2 ure's avonds twee gendarmen onzer brigade een man ontwarende op het Zaalhof; geladen met een langwerpig pak, en arresteerden hem. Buiten de Rijselpoort hebben zij een tweede persoon aangehouden, die zij naar de gendarmerie ge leidden. Daar verklaarden de twee aangehoudenen dat er nog een twintigtal andere mannen met wapens geladen gereed stonden aan de herberg Het Berdeien-Kot buiten de Rij selpoort, om samen in Frankrijk te gaan. Niets dan hunnen plicht in het oog en geen acht gevende op het groot getal, be gaven zij zich rechtstreeks naar de aangewezene plaats alwaar zij er nog twee aanhielden de andere namen de vlucht. Donderdag morgend werd geheel de stad in opschudding gebracht door het vernemen dat er twee depots van geweeren en andere wapens in onze "stad ontdekt waren. 1565 geweeren en een zeventigtal ijdele gevveerkisten zijn aangeslagen ge weest, welke, allen op wagens geladen, naar de gendarmerie gevoerd werdén. Onnoodig te zeggen dat er geene nieuws gierigen ontbraken. Wij zullen niet verder over deze zaak uitbreiden, daar het gerecht onderzoekt. Wat de twee grndarmen betreft, wij moeten bekennen dat het twee onverschrokkene kerels zijn die hunnen plicht moe dig vervuld hebben daar er menig andere mensch zich nog soms zou beraden om tien legen een, en 's nachts, op den buiten zulk een gewapende bende aan te houden. Hooraiaatschappij, Donderdagavond heeft deze maatschappij ten 7 ure eene Serenade gegeven aan een ha rer;leden, M. Louis Vergracht, ter gelegenheid zijner te rugkomst van de speelreis ten gevolge zijns huwelijks met Mej. Louise Courtois, van Poperinghe. =03^^^ Van cI©m 6 tot den IS Jannari. GEBOORTEN Mannelijk geslacht. 2. Vrouwelijk idem. 5. te zamen 7. Degraeve, Jacobus, lin tin wever, en Rabau, Maria, kant werkster. Dupret, Polijdorus, zonder beroep, en Mieroo, Maria, koopvrouw.-- Paret, Frederick, slachter, en Leopoi- dus, Sidonia, kleermaakster. Dehollander, Maria, 82 j., kantwerkster, weduwe van Josephus Larousse, S' Jans hospitaalstraat. Debergh, Felix, 90 j., zonder beroep, echtgenoot van Maria Gouwij, kleine markt. Bert, Octavia, 62 jaren, zonder beroep, weduwe van Eugenius Dehem, Boesingstraat. Dutoit, Clement. 81 j., schilder, weduwaar van Maria Vandeginste, Meenenstraat. Ingelaere, Maria, 55 j., werkvrouw, ongehuwd, Lange I houroutstraat. Vandenbussche, Regina, 75 j., kantwerk ster, echtgenooie van Joannes Dejonghe, Meenenstraat. Ramaut, Alexander, (57 j., schoenmaker, echtgenoot van Co- leta Ramoen, Vleeschhouwerstraat. Santelot, Maria, 75 j. zonder beroep, weduwe var, Petrus Derudder, S' Jabobstraat" Kinderen beneden de 7 jaren': mannelijk geslacht, Z. vrouwelijk geslacht, 4, te samen, 7. Poperinghe, 18 Januari 1871. leest bi; onze Lindboovmaatschappij Maandag laatst heeft onze Landbouw maatschappij haren 24" verjaardag gevierd, 1° door eene gezongene Mis die jaarliiksch gecelebreerd is tot welvaren van het genootschap, 2° door eene voortreffelijke maaltijd die, door den keus der spijzen ea de goede wijnen, den naam van banket verdiende. In de Mis ontbraken nog al veel confraters; maar in het banket, bij in schrijving ingericht, telde men een vijftigtal der ijverigste le den, die al door hunnen goeden eetlust eer aan den tafel ge daan hebben. Het feestmaal in gulhartige onderhandelingen en aangena me gesprekken tot aan het nagerecht doorgebracht geweest zijnde, nam M. Lecluyse het woord om eenen heildronk voor te dragen aan M. Van Merris, Voorzitter der maatschappij, en om hem eene welverdiende hulde te bieden over de loffelijke pogingen die hij aanwendt om de Maatschappij tot voorspoed te brengen en haar te verheffen uit den kwijnenden staat waarin hare voormalige kathoüjke presidenten dezelve hebben laten vallen. Deze toast werd met vreugdige toejuichingen en met een algemeen glazengeklank onthaald. Hierop volgde na korte stonden eene antwoord van M. Van Merris, door welke hij de leden der Maatschappij bedankende over de gunstige wijze op welke zij aan den gezondheidsdronk hem opgedragen deelgenomen hebben, hun de verzekering gaf van al zijne belangstelling in het nuttig doel der Maatschappij, enhun tevens eenige middels voorstelde die kunnen strekken tot nut van den Landbouw. Onder die middels bevond zich de aankoop van eenige werktuigen van nieuwe uitvinding waar van de leden van het genootschap ten geschikten tijde gebruik zouden mogen maken tot bevordering en gemak van hunne bewerkingen. Deze aanspraak, eindigende met eenen tost op den voor spoed der Maatschappij en den voor-uitgang van den Land bouw, werd gevolgd door nieuwe toejuichingen die op eene schitterende wijze getuigden met weiken geestdrift het gezel schap gedurende deze feest bezield was. Weldadigheid met eigene penningen. Sedert eenigen tijd hoort men de arme menschen van Pope ringhe klagen over de weinige brooddeelingcn die gedurende dezen strengen winter gedaan zijn, en hel vaart hun bijzon derlijk datM. Van Merris zijne mildheden niet meer stort in de handen dar dischmeesters. Inderdaad, dezen heer was ge woon in het stuur jaargetijde verschelde aanzienelijke brood- deelingen te doen door de tusschenkomst van het armbestuur; maar sedert dat hij de verzekering bekomen heeft dat deze tusschenkomst aan menigvuldige misbruiken aanleiding gaf, hij heeft zijne aalmoesen niet ingetrokkengelijk men zegt; maar hij heeft ze zelf op eene billijkere wijze en naar zijn ei gen goeddunken willen uitdeelen. 't Is alzoo dat hij reeds zes of zeven malen eene brooddeeling gedaan heeft aan de kinde ren die de communale school bijwoonen, ten einde het open baar onderwijs aan te moedigen en de ouders op te wekken om hunne kinderen naar de schooi te zenden; 't is alzoo ook dat hij aan veel behoeftige huisgezinnen, waarvan de nood wel vastgesteld is, kledingstukken, beddingdeksels, brand stoffen en geldgiften geschonken heeft op eene wijze dat deze uitgaven zelfs die der verledene winters overtreffen. Wanneer M. Van Merris deze uitdeelingen liet doen door het ministerie van het armbestuur men wist hem hiervoor geen dank; de kalbolijken strooiden zelfs uit dat hij tot die uitdeelingen verplicht was, dewijl zij niet voortkwamen van zijne eigene penningen, maar van fondatien die hem toever trouwd waren. Sommige behoeftigen waren begunstigd bo ven anderen, op voorwaarde dat zij al hunne winkelwaren moesten hólen bij zulke of zulke kathoiijke neringdoeners of bij nabestaanden van de dischmeesters. In de tegenwoordig heid van zulke misbruiken en van zulke stinkende ondank baarheid, veel anderen zouden doen gelijk M. Van Merris. X De Duiischers zenden iederen dag ongeveer 20,000 obif- seis tegen de forten en de stad. Tegenstrijdig met hetgeen men gezegd had niet te kunnen plaats hebben, werpen de Pruisen (hans bommen tot eenen grooten afstand binnen Pa rijs, die overal ramp en vernieling aanrichten. Een groote brand, door het bombardement te weeg gebracht, heeft de razernij in Parijs doen ontstaan. Zwarte wolken verhieven zich langs den-kant van Montmartre. Het volk eischt uitval len van'ï rochu en bulderd dreigend tegen dien generaal. (Men zai verder zien dat die uitvallen hebben plaats gehad, doch volgens duitsche tijdingen, zonder gelukkig gevolg). Wij willen hier geen oordeel daarover strijken, maar men is in derdaad terecht verwonderd hoe generaal Trochu, die in Pa rijs 600,000 man telt, nog niet in staat is de pruisische lijn, samengesteld uit enkel 550,000 man, d:e op meer dan 50 u. uitgestrektheid verspreid liggen, door te breken. Wat daar van zij, de tijdingen uit Parijs, zoowel als uit het Noorden en het Zuiden, wegens den geest der Franschen, getuigen van de grootste eensgezindheid. Zij willen van geenen vrede hooren, zoolang er één Duitscher op fransch grondgebied zich be- vmdt, en geene opoffering van geld of mensch enleven is hen te groot, mits de Duitschêrs slechts worden verjaagd. Zoowel door daden als door woorden bewijzen de Franschen dat het hun gemeend is. De verbittering is ongelooflijk groot lie ver stent de Iranscbman dan zich te krommen onder de ijze ren ruist van den Duitscher. V

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2