VAN IJPEREN. Verzoeningswensch. 4 FRANKEN "8 JAARS iV 463. Tiende Jaar. Politiek. Stads,- kunst- en Letternieuws. Verschilfij»e Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. VOOR IJ PER EN. Fn. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen12 ccnlirnen den regel. Reklamen25 cenfimen, ZONDAG, 8» FEBRUARI 1871. Betreet. Dixmudestraat, 59.Alle inzendingen vrachtvrij. Dat het Nieuwsblad ons voor goddeloos uit maakt omdat wij ons toelaten de handelwijs te be knibbelen der jesuilieke geestelijkheid in politieke zaken, dat verwondert ons niet, het is in de ge woonte der Kinderen van Loyala zich in de plaats van God te stellen. Doel eene misdaat tegen Hem, zij zuilen het u gemakkelijk vergeven maar laat u toe de listige wandaden hunner betrouwden te bevechten, dan zullen de pijnen der hel niet groot genoeg zijn om hun te vreken. Dus, wij verstaan dat de abtjes die het Nieuwsblad schrijven ons ver doemen, (hetgeen ons weinig scheelt), maar dat zij ons voor republiekeinen uitgeven, het zou beledi gend zijn indien het niet belachelijk ware! De matige liberale partij van republiekeinsche strekkingen willen beschuldigen is eene domme, zoo niet, eene slechte daad, des te onbegrijpelijker, daar het de patronen van het Nieuwsblad zelfs zijn, die in alle plaatsen, waar zij de mogelijkheid voor zien hebben om liberalen door hunne mannen te kunnen doen vervangen, hun nooit geschaamd heb ben van aan de partij der afbrekers de hand toe te steken en met haar overeenkomsten te maken, hetgeen bewijst, wat wij honderdrnalen hebben gezegd, dat de Jesuiterij tol met den duivel toe ver drachten zou maken om hare geld- en overheersch- sehingslust te kunnen voldoen. HOwonder der wonderheden Er is weer een nieuw mirakel gebeurd, het is om er niet aan te geloovenen nogtans het Nieuwsblad bevestigt het 5 de vrijdenkers, die de onbevoegdheid hebben te twijfelen of God in onze eeuw nog nieuwe mi rakels doet om de ongeloovigen, die de oude loo chenen te straffen, zullen hun toch moeten aan het zeggen van het Nieuwsblad, die nooit liegt, over geven, en wij zelfs, wij zullen ons niet veroorlo ven het te betwisten. Een beeld, het Nieuwsblad zegt niet of het een houten of een kalken is, noch ook waar het zich bevindt, noch hoeveel het heeft gekost; niet te min, een beeld van den II. Domini ons die zich beweegt, den arm opheft en van gelaat verandert, dat is waarachtig een wonder waarvoor wij verbaasd staan; het is geen minder bovenna tuurlijk mirakel dan dat van de nonne Lemarlière, welke het hof van beroep van Grenoble, waar schijnlijk uit vrijdenkers samengesteld, het onge lijk heeft gehad niet te herkennen! Wij wenschen het Order der Predikheeren er geluk mede. Dit beeld, dat zonder twijfel een predikheer ver beelden moet, (het Nieuwsblad zegt het niet), zal waarschijnlijk ook de macht hebben gelijk O-L-V. van Saletten, van het water naar den molen te trekken en.... om op die wijze de kloosters te ver rijken. Men schrijft uit Parijs, dat het vermaard beeld dal spreekt en langen lijd de menigte heeft aange lokt, namentlijk de liefhebbers van het schaken- spel, die voor een halven frank eene parlie met hetzelve mochten gaan spelen, komt aangekocht te worden, men kent nog niet door wien, noch voor welke bestemming; maar alles laat vermoeden dat de koopers er hunnen honig zullen weten uit te halen. Nationale Militie. Kantons. Wettelijke schikkingen nopens de vrijstelling en de plaats vervanging. \nm TOEKO Belangrijke inlichtingen. Daar de nieuwe wet op de Nationale Milicie tot veel veron derstellingen en valsche uitleggingen aanleiding geeft, zullen wij hier eenige inlichtingen geven waarop wij de aandacht der belanghebbenden, roepen. De laagste nummers wijzen de dienstplichtigheid voor het werkzame leger aan; de hoogste nummers moeten in de reserve dienen. Wij zuilen deze schikkingen der wel duidelijk maken door een voorbeeld. Dinsdag in de milicieloting te Handzame, voor de gemeenten: Bovekerke, Kortemark, Koukeiare en Hand zame, waren er 148 ingeschrevenen. De lichting van 12,000 man, eischt zoo wat een soldaat op o lotelingen. Dus zou het kanton Handzame, omstreeks 49 man moeten leveren, van welke een twaalfsle aan de reserve, 't is te zeggen, 44 man aan het leger en 3 aan de reserve. Nog eens de 44 laagste nummers behooren aan het werkzame leger en de 5 hoogste nummers 148, 147, 146, 145, 144, tot de reserve. Vrijstellingen. Art 24. De dienst van den vrijwilliger of weèrspannigen loteling wordt gelijk gesteld voor de vrij stelling der broeders, met deze van den ingelijfden loteling in het werkzame deel van het kontingent. -De dieast van den plaatsvervanger geeft geen voordeel aan diens huisgezin; m ar heeft voor den vervangene, het zelfde gevolg als diende hij zelf. Art. 27. Worden (onder andere) voor een jaar vrijgesteld: 5° Deze die de eenige wettige erfgenaam is van een nog le venden persoon, zoo hij aan geene familie behoort die in wel stand verkeert; 4° Deze die de onmisbare steun is: o) van zijn vader en moeder of van een van beide; h) zoo deze laatsten overleden zijn, van zijne grootouders of een dezer; c) van een of ver schelde broeders of zusters weezen; o° De vader weduwaar gebleven met een of meer kinderen; 6° Deze wiens broeder een diensttijd van 8 jaar vervult. ii. Wat drukte, wat gewoel langs Rijnstroomsboorden Wat onheilsbó doorloopt deez' stille streek En strooit geruchten rond met schrik omgeven Wat ongehoord gedruis doet de aarde beven En laat als 't waar' de menschheid in den steek Verzameld zijn hier Gallie's strijdbre mannen, Om de oneer hunnen landaard aangedaan Barbaarschelijk op den Germaan te wreken, De vriendschapsbanden dwaas met hem te breken, Hem in zijn eigen land ter neèr te slaan. Der Gallen heirkracht gaat van bloeddorst zwanger, En maakt zich tot den vloekbren strijd gereed Verhit op moorden en verzot op plondereu, Reeds duizenden van mannenstemmen donderen Door 't luchtruim hun gevierden oorlogskreet. Een enkle stond nog en het aanvalsteeken Galmt heinde en verre uit opperveldheer's mond. Bij rammeling van wapens, roffelen van trommel, Trompetgeschal en zwaar kanongedommel, De Gallen schenden Duitschland's vrijen grond. III. Zulke mare, droeve mare Voor Europa's volken, wal geween Voor elk mensch in het bijzonder, Worden beide legers handgemeen. Slechte mare, droeve mare, Is het waarheid wat men schrijft cn zegt, Menschèn zijn reeds omgekomen In een bloedig overgroot gevecht. Altijd zalvend zoete vrede, Waar hebt gij gevestigd uw beheer Zijt gij bang deze aarde ontvloden Om te gloren thans in hooger sfeer Door uw afzijn sluimert alles Waar vrijheidszin en vrijheidsmin, Volksbeschaving, volksontvoogding Vinden bij u immer hun begin. Uw behoud doet alles bloeien Wetenschappen, handel, nijverheid, Schoons kunsten, fraaie letteren, Burgerdeugd en vrome zedigheid. Altijd zalvend zoete vrede, Draal niet, daal toch neder op deze aard'; 't Menschdom, 't onbezonnen menschdom Is om uw vertoeven reeds vervaard. Zult gij slechts dan wederkeeren Als Germaan verplet heeft booze Gal Kom, o kom, vertoef niet langer, Bitterlijk bejammert hij zijn val. IV. Door zes volle maanden onmenschlijk te worstelen Zijn beide hun legers aanmerkiijk verdund Gesneuveld zijn talrijke Gallen, Germanen.... Bereken 't getal dat nog lijdt als ge kunt.

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 1