Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. Dat de clericale gazetten hunne patronen trach ten te verschoon en, wij verstaan het; maar dat zij de kuiperijen door de rechtbanken geschandvlekt, voor eervolle daden uitgeven dat bewijst dat alle middels voor hun goed zijn om hunne lezers te bedriegen. Wij lezen in de Cóte Libre, dat de curateurs in de bankbreuk van de Internationale-Langrands- Maatschappij eenen brief hebben toegezonden aan verscheide deelnemers derzelve, om hun de we dergave te vragen der dividenden die zij in 1864 tot 1866 ontvangen hebben. Zij steunen zich op dat de bilans van die jaren voor valsche zijn her kend geworden. Indien het zoo niet ware, noch de curateurs noch het Journal de Cöte Libre zouden zich nooit veroorloven zulks te bevestigen. Is het niet eene schande van de mannen, die de valsche bi- lans hebben opgemaakt of die belast waren met de zelve te onderzoeken en vast te stellen, aan het hoofd dei' catholijke partij te zien, en wat nog meer is, het staatsroer in zulke handen te zien toever trouwen Zal de overeenkomst tusschen de curateurs der Maatschappij Langrand en de bestuurders gemaakt, waarbij deze meer dan drie miljoenen zouden moeten wederstorten, door de schuldeisschers der- zelve goedgekeurd worden dal is de vraag welk men zich doet. De antwoord is moeilijk, daar som mige houden staan dat die bestuurders veel meer hebben ontvangen dan de «ommen welke zij vol gens de bedoelde overeenkomst moeten terugkee- ren. Hoe het zij, deze sommen, hoe belanglijk zij voorkomen, zijn onbeduidend in vergelijking Jvan al de miljoenen die de vertrouwden van Langrands bende door hunne kuiperijen van zooveel ongeluk- kigen hebben afgeperst. Deze ook zouden wel mogen iets van het hunne uitschieten om de lichlgeloovigen die zij bedrogen hebben, te gemoet te komen, namentlijk de geeste lijken die van hunnen godsdienstigen invloed mis bruik hebben gemaakt om de gespaarzaainheden van zooveel sukkelaars in Langrands afgronden te doen verzwelgen. Er is onder andere een te Wer- vicq, een der schrijvers van het Nieuwsblad, die met aldus te handelen veel eerlijker zou te werk gaan dan eerzame burgmeesters te lasteren uit oor zaak der inkwartieringen. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. IJperen, 18 Februari 1871. Muziek der Pompiers. Woensdag laatst heeft het muziekkorps der Pompiers, zich laten hooi en in de zalen der Concorde. Talrijk was het gezelschap en warm wa ren de toejuichingen door hetzelve gegeven, als blijk van vol doening over de schoone en talentvolle uitgevoerde stukken. Dezen winter zijn wij beroofd geweest van de gewone Morgend-Concerts in de Groote Hallezaal. Wij vernemen met genoegen dat op Zondag, 19 Februari, het zelfde mu ziekkorps aldaar, van 12 tot 1 ure, eenige der schoonste stukken van zijn repertorium zal uitvoeren. liooraiiaatftchappij. Door buitengewone om standigheden is het Concert, die moest plaats hebben op Donderdag laatst, uitgesteld tot de toekomende maand. Een Concert-Gala is aangekondigd voor Zondag 2G F'ebr. aanstaande. Verwachten wij ons dan aan iets voortreffelijks. V Honlukl. maatschappij S. Sebastiaan. Een Concert-Bal heeft Maandag laatst plaats gehad, in de zaal der maatschappij van Sint Sehastiaan. Het concert was een van die fijne en aangename muzieka vonden die in het geheugen blijven; wij kunnen niet dan lof zwaaien aan al de artiesten-liefhebbers die zich aldaar lieten hooren, maar voornamelijk aan Mej. L...., want juister en schooner stem heeft men in lang te IJperen niet te bewonde- ren gehad; ook deze dame heeft, benevens de heeren liefheb- bers in het algemeen, veel en welverdiend handgeklap inpe- oogs. U vu Het Bal was levendig en Schitterend, een uitmuntend or kest heeft de dansers tot omtrent den morgend in beweginp gehouden. De zaal was overheerlijk opgeschikt en deed eere aan dezen die er zich mede bemoeid hebben. Een uitgekozen buffet bekroonde alles. Wat het feest eene dubbele weerde geeft, is dat onze arme medeburgers in het midden van vermaak, pracht en weelde, niet zijn vergeten geweest. Eene omhaling heeft, zegt men, meer dan 500 fr. opgebracht. Zulke cijfers zeggen meer dan alles wat wij daarover zouden kunnen zeggen. "V Vlaamsehc Ster. Zondag laatst gaf deze ijverige Tooneelmaatschappij hare eerste vertooning der Inschrijving. Wrij bestatigen met oprecht genoegen dat de heeren tooneel- liefhebbers van dag tot dag naar het volmaakte stappen. Het kader van ons bladje laat ons niet toe het artikel van Lokeren, om zoo te zeggen, te herhalenmaar wij hebben mannen in de zaal aangetroffen die luid op verklaarden dat zulke Vlaam- sche Vertooningen, door de liefhebbers van de Sterre gege ven, verre de Fransche vertooningen overtreffen; anderen waren er, die zich voor de eerste maal aldaar bevonden en hun spijt uitdrukten sedert lange jaren niet gekomen te zijn, daar zij altijd gemeend hadden dat het onmogelijk was in het vlaamsch iets goeds te do,en S,edert Zondag zijn zij welbera den nooit geen eene vertooning meer te laten voorbij gaan; zij waren voornamelijk goed gestemd voor den heer 0., die in het stuk de Visschers van Blankenberghe zoo meesterlijk zijne rol vertolkte. Voegen wij erbij dat allen bijzonder goed gespeeld hebben, ondersteund door Mevrouwen Hermans en Apers, die met naam en daad, wat deze laatste betreft, mag aanzien worden als eene der voornaamste tooneelspeelsters van onzen tijd. Zie hieronder een artikel dat wij ontleenen van een blad uit Dixmude (De Boterkooper) en die onder alle opzicht ons ge zegde bewaarheide In de tweede vertooning heeft de heer Bruyneel, tooneel- liefhebber van IJperen, op verzoek van zijnen vriend en kunst broeder, den heer A. Pil, het operette Lischen en Fritschen gezamentlijk met mev. Apers uitgevoerd. Beide speelden hunne rol lief en behagclijk, zij waren herhaaldelijk toege juicht; van bet begin tot het einde kon de aanschouwer zich niet onthouden van lachen. De heer Bruyneel heeft in Dixmu de betuigd dat de eere-prijzèn door hem behaald in verschillige prijskampen, hem niet overdiend zijn gegeven geweest. V 3 Vliegen in céiicu slag. Is het waar dat er Zondag laatst in eene onzer kerken eene zielmis werd gedaan voor eenen rijke onzer stad, en dat er nog een andere familje tot die zelfde mis uitgenoodigd was? Men zegt nog meer: toen de offerande begon, men liet eerst de familje van den rijke haren offer doen, en daarna was het maar toegelaten aan de familje van den arme ten offeran de te gaan Indien het waar is, waar is dan de «gelijkheid voor God» en waarom zich door twee familien doen be talen?.... En om deze geldspeculatie, door middel van het Vagevuur, te volmaken, heeft men ons verzekerd dat de arme die de zielmis gevraagd had, op voorhand heeft moeten de franken strijken!.... Wie spot er met het gebed?... is het de Toekomst, of zijn het de mannen die zoo onbeschaamd ons H. Geloof in den grond te helpen Cercle Musical. Zondag, 19 dezer, groot con certvoor den arme, gegeven in stadstooneelzaal. Verders kunnen wij niets zeggen, doordien men hij de re dactie geene programma ontvangen heeft. NOTA. Dezer week zijn er nogeens twee nietonderteekende brieven ten onzen bureele toegezonden. Wij moeten opmer ken dat aan die inzendingen geen gevolg kan gegeven zijn. Van den 3 tot den 10 Februari. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 5) Vrouwelijk hj >o. Louwers, Edouardus, kleermaker, en Depuydt, Sidonia, dienstmeid. - Claerebout, Henricus, daglooner, en Bartier' Sophia, dientsmeid. Flamand, Joannes, kleermaker, en Six' Emerentia, zonder beroep. Glarysse, Angelus, timmerman' en Merlevede, Henrica, dienstmeid. Smagghe, Petrus, diensknecht, eu Degryse, Eugenia, kantwerkster. Petition' Ludovicus, daglooner, en Ruffelel, Rosalia, kantwerkster. Van Becelaere, Constanlia, 80 j., ongehuwd, Meenenslraat. vandeweghe, Benedictus, 25 j., soldaat bij het 2e Rég' jagers te voet, ongehuwd, Vleeschhouwerstraat. Graff, Albertus 59 j., gepensionneerde kolonel, echtgenoot van Maria Des- tiain, Overleden te Sint-Josse-ten-noode. Plaetvoet Mar- tinus, 90 jaren, zonder beroep, weduwaar van Jacoba Yanmeirres, Lombaardslraat. Huyghe, Petrus 68 jaren zonder beroep, weduwaar van Maria Vanhoutte, Kiekentnarkt'. Keerle, Maria, 82 j., zonder beroep, weduwe van Leonar- Ik,ni,eijer, Tegelstraat. Maerten, Josephina, 72 jaren kantwerkster, weduwe van Franciscus Roscamp, Meenen- ;S7„Des",af!i Pel'us> fi7 j-, daglooner, echtgenoot tan Maria Revnaert, Meenenstraat. Poperinghe, 1 Februari 1871. KntJiolijke woorden» csa liberale cijfers. (Verfolg en slot). 2° Wat aangaat het tweede bezwaar betrekkelijk de in schrijving van een twintigtal valsche kiezers voordeGemeente en de Provincie, ziehier de zaak Meer dan twintig vragen van inschrijving zijn gedaan ge weest zoo wel van katholijke als van liberale schatplichtigen. Bijna allen konden aan 't Schepenkollegie bewijzen dat zij het vereischte cijnsrecht betaalden, met dat verschil dat er moest onderzocht worden of zij wel dit cijns betaalden sedert twee jaren vóór de gevraagde inschrijving. Dit onderzoek, bestaande in de overziening van een gehee- len tafel contributie-biljetten, is ongelukkiglijk niet onfaal- baar geweest ten opzichte van sommige biljetten waarvan men in de hureelen het jaar der inschrijving medegerekend had. 't Is alzoo dat de namen van M. kapellaan Cauwelier, van den doktor M. Vanderheyde en andere katholijken, benevens eenige liberale namen, op de lijsten geglot- zen zijn. Wij bekennen de onwettigheid van deze inschrij vingen, en het is niet zonder reden dat de arrondissements commissaris, M. Van Elslande, dezelve ontdekt hebbende, hierover scheen kwaad te zijn. Maar, o wondere zaak! die katholijke ambtenaar, wiens ontevredenheid maar gebaring was, nam deze gelegenheid te baat om maar de liberale in schrijvingen uit te kruisen, terwijl hij de namen van de heeren Cauwelier, Vanderheyde en al andere katholijke nieuwingeschrevenen op de lijst liet bestaan Men moet katholijk en jesuiet in het hert zijn om tot zulke woekerij bekwaam te zijn. De kwaadwilligheid waarvan het Nieuwsblad onze twee Schepenen beschuldigt (zonder onzen deftigen burgmeester, die deze werking voor gezeten en de lijsten onderteekend had, mede te rekenen) be staat dan slechts m de willekeurige handelwijze van den heer commissaris wiens administratieve onnauwkeurigheid de on partijdige werkingen van het Schepenkollegie teenemaal onl- schuldigt. Vijf andere inschrijvingen ten voordeele van vier openbare ambtenaren en eenen veearts werden nog, op de reclamatie van M. Van Elslande, door de deputatie uitgeschrabt, onder voorwendsel dat deze heeren, hoewel voorzien vaa een tijtel die getuigt dat zij het vereischte middelbaar onderwijs ont vangen hebben, het onverminderd cijnsrecht voor de Ge meente en de Provincie niet betaalden. Volgens M. Van Elslande en onze katholijke deputatie,een wettig diploma van een veearts van het Gouvernement is geen diploma, eene Ko ninklijke benaming van controleur of ontvanger is geen bewijsstuk van middelbaar schooiverkeer. Maar het hooger gerecht zal hierover te beslissen hebben. Er dient nog opgemerkt te worden dat, deze heeren dooi den schrijver der lijst zoowel op de lc kolom (Kamers) als op de 2e en 5e gebracht geweest zijnde, het Schepenkollegie aanstonds hiervan kennis gegeven heeft aan den heer com missaris en aan de deputaljë, en dal die heeren zelve aan de deputatie geschreven hebben dat zij slechts hunne,inschrij ving vraagden voor de Gemeente en de Provincie, 't geen den correspondent van 't Nieuwsblad niet belet heeft onze nieuwe Schepenen, altijd ter uitzondering van M. Van Be- nynghe die de lijsten overzien en onderteekend heeft,over dit geval heviglijk aan te randen. Wij vragen waarom onze kapellaantjes nooit de misslagen aangerand hebben van onze oude en welgeoefende katholijke Schepenen, MM. Berten en Henri Van Renynghe die, geza mentlijk met onzen deftigen Burgmeester, gedurende lange jaren 26 valsche kiezers op de lijsten behouden hebben, en welke M. Van Merris, tijdens de herziening van 1869, heeft doen uitschrabben Eindelijk nog tien andere reclamatieu zijn uit politieken ii t en zondei gegionde reden gedaan geweest door onze kapeliaantjes en abbétjes in den persoon van een strooien nian ie wekelijks hunne kruin scheert, waarbij men nog een eifste moet voegen gedaan door Amatus Slep tegen eenen leze! wiens stemrecht sedert lange jaren door ons voormalig katholijk kollegie altijd herkend is geweest Doze reclamation zijn door onze"katholijke deputatie ge- ee e ij aanveerd en gedeeltelijk verworpen geweest,-andere zijn lot nu onbeslist gebleven, om dat door de belangheb- - en en een onderzoek (enquête) over hunne onbetwistbare rechten gevraagd werd. En wat aangaat de willekeurige uit- schrabbingen die uit die reclamatieu gevolgd zijn, al de s act o eis tan deze politieke onrechtveerdigheid voorzien zich in appel. /Liedaar de 20 valsche kiezers waarvan onze vermomde liedjezanger zoo veel geweld maakt Hebben wij geen gelijk gehad van te zeggen dat de lijsten- keui mg gedaan door onze abbétjes niet anders was dan eene L.t.i! ina,ar 3,erale cijnsbetalei;s, en dat het cijnsrecht der a o ij 'e sukkelaars, hijpocrieten, speculateurs en vuilaards liet minst hunner bekommering was Diei mannetjes zouden heter gewacht hebbeu tot dal de on partijdige beslissing van het bevoegde Gerechtshof gekend was vooraleer zoo verwaandelijk hunne hersenschimmen voor waaheden uit te kraaien. x •.n(L* f!,rek aan en l),aats zi.Jn wij genoodzaakt een ander artikel ons uit Poperinghe toegezonden tot een naaste nummer uit te stellen.

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2