Briefwisseling der Toekomst. VERCHRISTELIJKING DER GENEESKUNDE. Vei'schillige lijdingen. BURGERSTAND Sterfgevallen. niet liadden mogen houden voor de sluiting, daar zulke stuk ken te veel somberen indruk op het publiek maken, en het beter is de tooneelzaal te verlaten al lachen dan al weenen wij mogen zeggen al tranen storten, want menige aanschou- wers waren tot tranen toe bewogen. Wij maken ons kompliment aan de sterrelingen voor hun overheerlijk spel. Het stuk een man te trouwen heeft zoowel bevallen dal men het algemeenlijk terug vraagt: Mev. Apers, de lievelinge van het IJpersch publiek, heeft voor de honderste maal bewezen dat zij eene ware Tooneelkunstenares is. Ook om den wensch van het publiek te voldoen vernemen wij dat de maatschappij een man te trouwen heropvoert. De twee andere stukken zijn Twee lianen en een henne en Tamboer Janssens. Eene heerlijke vertooning welke de sterrelingen den 19 ons geven. Om een gedacht te vormen van den moed waarmede de le den der Maatschappij bezield zijn moeten wij maar alleen in acht nemen datM. O., die de rol van den Postiljon vervulde, bovenmachtige krachten heeft moeten inspannen om de ver tooning niet te laten mislukken, daar hij dadelijk na zijne rolvervulling is moeten naar zijne woon geleid worden, al waar hij thans bedlegerig, door een aanval van Rhumatismus zeer lijdend is. Van clcii 3 tot den 10 JJaart. GEBOORTEN Cj te zamen> ,5- Beerman, Henrica, 40 j., zonder beroep, echtgenote van Eugenius Maury, Vleeschhouwerstraat. Joiyt, Prosper, 28 j., sekretaris van het Parket, echtgenoot van Zélia Lam- bin, Boesingstraat.Bouckaert, Maria, 65 j., herbergier ster, echtgenote van Ludovicus Denorme, S' Jacobs-nevens- Ypre. Therry, Maria, 21 j., zuster der Maria-school, Rijselstraat. Lagace, Amandus, 51 j., werkman, echtgt- noot van Maria Buseyne, Brielen-nevcns-Ypre. Nollée, Ludovica, 80 j., zonder beroep, weduwe van Joannes Vuyi- steke, Groote Markt. Breyne, Joannes, 62 jschoenmaker, echtgenoot van Justina Vermeulen, Groote Markt. Lefebvre, Valeria, 14 jHondstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk idem, 4. tezamen 5. Poperinghe, 28 Februari 1871. Wil men weten wat ér oprechte winkelspekjilatie is, en wat hel weerdig ambt vari geneesheer ten hoogste on teert? het is de uittrommeling van eene reclame gelijk die van het Nieuwsblad, waarin men in het lang zijne namen, zijne titels en zijne uitstekende hoedanigheden laat verschijnen. Ziehier eenige uittreksels van dit kathoüjk factum, het is bewonderensweerdig Botini, bouten, bouiubouinboitit: Oil» «I|5n*>- -» a V v 19 7 J (ïjsiig Inwoners van Poperinghe en van den buiten, De twee katholijke doktors hebben verre meest het ver trouwen der zieken.... Om hunne menigvuldige bezoeken af te leggen de hoeren Dewulf en Vanderheyde hebben dikwijls peerd en rijtuig noodig, terwijl de liberale schrijvelaar, die meer te voet gaat dan in rijtuig, al den tijd vindt om ter eere van sieur Van Merris in de Toekomst te schrijven. (Ziet P-ii de ezeloor uitsteken M. Dewulf, katholijke raadsheer van Poperinghe,-boum- tetlereê, djingt- heeft meer klienten te verhandelen in éénen dag dan de correspondent der Toekomst in eene geheele week. Atjie't is waar, 't is beniesd.) M. Vanderheyde die schitterende studiën gedaan heeft te Leuven en te Parijs, - bourn! - heeft reeds meer werk dan de gi ijshainge liberale praktizijns der stad. - boumbowm - De treffelijke en hooggeachte katholijke geneesheeren, MM. Dewulf en Vanderheijde winnen dagelijks in de achting van de familien. - boum, rataplan, djing - i. De liberale correspondent der Toekomst, die hierover ja loers is, zou willen zijnen slechten aard verduiken maar de natuur krijgt de overhand weder. Horatius zegt: Naturam expelle furca usque redibit, 't geen de fabulist Lafontaine zoo schoon heeft vertaald Chacun a son défaitl oil toujours il revient, Honle ni peur viy remédient. Maar zijne handelwijze zal hem geen profijt bijbrengen. Quos perdere vult Jupiter demenlat. Wij zijn overtuigd dat, naarmate Triptrip die christe- hjke heeren zal bespotten, naarmate Esknlap hen zal uitma ken voor kunstenaars en sprinkhanen, zij in vertrouwen en achting zullen winnen. De jonge katholijke geneesheeren doorbladeren Hippo crates, terwijl de liberale correspondent zit te vroetelen en te vrijven in de Toekomst. De zieken zullen dan zeker meer ver trouwen hebben in M. Dewulf (met zijn peerd en zijn rijtuig) en in M. Vanderheyde, dan in den armzaligen schrijvelaar. Indien deze kwakzalverij de sukkelaars niet overtuigt, de duivel hale de keerse. Dat langhairig normandertje met dat schoon rijtuig zal, gelijk de ekwipagie der tandetrekkeis, in hunne oogen slaan, die latijnsche en fransche spreuken en die doorbladering van Hippocrates zullen hunne ooren openen, die titels van kenvesa en Parijs (Gen® niet) zullen een bewijs zijn van bovennatuurlijke kennissen, en duizende han den zullen opstijgen, gelijk die der zielen in het vagevuur, om den katholijken Elixir te bereiken. Niet te vrede met de loftuitingen welke het Nieuwsblad aan de ooren zijner lezers doet ruischen, de geestelijken loopen nog ten huize van hunne ootmoedige onderworpelingen om hun den keus der katholijke geneesheeren op te leggen, 't Is alzoo dat voornamelijk al wie van kerk of klooster afhangt verplicht is een katholijken doktor te nemen, en dat nog on langs een zieke kerkbediende, die sedert 26 jaar nooit geen anderen geneesheer in zijn huis gehad heeft dan een liberalen praktizijn, zich genoodzaakt vond van te kiezen lusschen M. Dewulf en M. Vanderheyde, met bedreiging van, in geval van weigering, zijn brood ontnomen te worden. De leden van den Katholijken Kring en hun huisgezin zijn ook aan dezelfde wet onderworpen. Wanneer een jong koppeltje trouwt, al de soutanedragers loopen er achter om het lieve vrouwtje aan te raden van, in geval van vruchtbaarheid, aan een katholijken kraamhelper den voorkeur te geven. En, wanneer men den vrijen keus aan het gelukkig paar ontnomen heeft, men roept met een ze gepralend gelaat Nog een huisgezin dat van den liberalen winkel niet wil 0 gezalfden des Heeren, indien gij wist hoe Esculap lacht met ai uwe lage streken en hoe hij uwe laffe vervolgingen ver- acht, gij zoudt zooveel van uwen neus niet maken. Hij be wondert de schoone parodie welke gij maakt van de leering van uwen Heiligen Meester, en die bewondering is zijn groo - ste vermaak. Indien deze parodie uwe religie is, het is niet te verwonderen dat gij zooveel geweld moet doen om het Opperhoofd van uwe nieuwe Sekte op zijnen troon weder te brengen. Maar uwe pogingen zuilen vruchteloos blijven: gij hebt de klaarziende menschel) en zelfs God met u niet. Boert zoo gij wilt meluwe sukkelaars,gij kunt Esculap niet deeren, hij heeft de koorde achter den knoop, en hij bevredigt zich met de achting zijner liberale vrienden aan wie het mensche- lijk verstand niet door dé pastoors moet ingeblazen worden. Dat al die na hem komen doen gelijk hij gedaan heeft, hij zal hun geluk wenschen, want hunne eer zal onschendbaar worden en hun geweten zal gerust zijn. Wat u aangaat, wereldsche machtroovers, discipels van eenen Meester die zeide: mijn rijk is van deze wereld niet, vroeg of laat zult gij verpletterd worden om nooit meer op te staan, en dan alleen zal hét raenschdom, dat vóór uwe komst de hel maar onvolmaaktelijk kende, van de slavernij des duivels verlost zijn. De schrijver van het Nieuwsblad zegt dat hij in zijne voor gaande correspondentie geene allusie heeft willen maken op een behoeftigen zieke van Reninghelst, maar op een geval dat op den oostkant van Poperinghe genoeg gekend is. De beschuldigde geneesheer verklaart dat hij den geneesdienst der behoeftigen niet doet op den oostkant van Poperinghe. Deze uitgevondene lastering is dan niet anders dan een poli tieke wraakmiddel. x. Men verzekert ons dat het zwart ministerie, het stel sel van spaarzaamheid van de krijgsuitgaven voortzettende waarvan het voor de kiezingen zooveel lawijt heeft gemaakt, er aan denkt twee nieuwe kavalerie- en twee nieuwe artil lerie regementen te vormen. De fransche soldaten in Belgie geinterneerd, zijn den 9 en 10 dezer maand naar de grenzen geleid. Zij zijn kos teloos met den spoorweg vervoerd en op het oogenbiik dat zij den belgieschen grond verlieten ontving elk soldaat één frank zakgeld. Op het oogenbiik dat er veel bedrijvigheid wordt °e- geven aan een tweede enkwest over de zaken Langrand is het niet zonder belang aan onze lezers te laten weten wat' er van dien befaamden finantiëel geworden is. Wij welen uit goede bron, zegt l'Etoile, dat M. Langrand Londen bewoont waar hij zeer afgezonderd en nederig leeft. Zijne familie is te Brussel gebleven en men verzekert dat M. Langrand, eeni- gen tijd geleden, in de hoofdstad is geweest om incoqnito zijne familie te gaan bezoeken. J De oorlog van den Krim heeft aan Frankrijk 540 mil joen p. st. gekost, degene van Italië 60 miljoen, degene van China en van Mexiko 40 miljoen, de tegenwoordige oorlog 180 mi joen, de schadeloosstelling 200 miljoen, wat te zamen 820 miljoen p. st. of 20 miljards en half frank maakt dat de militaire glorie aan Frankrijk gekost heeft. i 7 |V,0l,?e,nS. d? R.eruchlen> die men te weten is gekomen bestrekkehjk de herinrichting der burgerwacht, zou al wie in het leger niet dient van de burgerwacht deel maken, derwijze dat men aldus eenigzins lot het pruisisch stelsel zou komen zonder aan de leger-inrichting te raken. Er zijn valsche goudstukjes van 5 fr. met de beeltenis van Napoleon 10 en het jaartal 1868 in omloop. Zij zijn gp_ maakt van een dun blaadje verguld tin of lood, zijn zeer plooibaar en breken als men er hard met de vingers op drukt. De namaking is tamelijk goed gelukt. TTeJegs'fflffielke BericMeiss. Parijs, 7 Maart. De Pruisen hebben in den morgend al de forten van den linker oever aan de fransche overheden overhandigd. Keizer Wilhelm en de duitsche staf hebben in den mor gend Versailles verlaten en zijn naar Ferrières gegaan. De Duitschers zullen den 11 te middag geheel Versailles hebben orrirujmd. Den 19 zullen zij aide omstreken hebben verlaten. De smetziekte, die onder het hoornvee heerscht, maakt te Parijs en in het omliggende vele slachtoffers. Niets nieuws binnen Parijs. Men denkt dat de anormale toe stand van zekeren voorgeborchten zonder konflikt zal eindigen. Rent, 51-05. Generaal Changarnier is te Bordeaux zeer lijdend. Rijssel, 8 maart Gisteren morgend is er te Roubaix eene werkstaking be gonnenheden was de werkstaking algemeen. Zij is veroorzaakt door de kwestie der dagloonen en de afschaffing van den oorlogs onderstand. Er hebben geene erge wanorders plaats gehad, De nationale garde en de troepen te Rijssel zijn gereed om te vertrekken. De veepest is uitgebroken in de arrondissementen van Douai en Rijssel. De pruisische troepen hebben vrijdag Versailles ontruimd. De pest heersch onder het vee en de paarden te Parijs. Bordeaux, 9 Maart. Fontainahleau is tot verblijfplaats voor de nationale verga deringen aangeduid. Londen, 10 Maart. L. Napoleon protesteert tegen de stemming van de nalio- naie Vergadering, zijne vervalling verklarende. Gezondheid voor eenieder door liet aangenaam Revalenta- Arabica, smakelijk voedsel, die 72,000 genezingen heelt bewerk, zondt r medecijn of afzettings-middels. Het spaart 50 maal zijn prijs in geneesmiddels, gevende de gezondheid weder aan de spijsverteeringsorganen, de zenuwen, de longen, de lever, het slijmvlies, aan de meest ullgeputlen, de maag- onstekingen, de gewoonlijke verstoptheden, de speen, de slij men, de winden, de hartkloppingen, de bu.kloop, de opzwel- 1 ngen, de hoofddraaiingen, het luiten der ooren, hit zuur, het niezen, het overgeven in zwangerheid, krampen en maagpijn, de slaaploosheid, de hoest, de beklemdheid, de kortbortigheid, de teering, zweeren en uilloopingen, de' ze nuwkwaal, het slecht bloed, het water, het dorre kleur eri de zenuwkracht, 72,000 genezingen, waaronder deze van H. den Paus, des hertogs van Pluskouw, Mevr. de Markiezin de Bréhan, enz. Couillet (Henegauwen) November 1861.Had ik liet Revalenta niet moeten nemen, dat mij door de geneesheeren voorgeschreven was, lang was ik van deze wereld niet meer. J. Johnen Guisse. Genezing n» 62,815, Thuilirs (Belgie), 50 Sept. 1865. Sedert 20 jaar leed ik aan eene slechte vertering en al de; ongemakken die dezelve medebrengt. Uwe eerste doos Reva lenta deed de gevoelloosheid, de inaagbrand en de bloed op- drang naar de heersen verdwijnen. Ontvang, MM., enz. j. j, Noe|> Voedzamer dan het vleesch, zij geeft de gezondheid wefr en kost 50 maal minder dan den prijs van allen geneesmiddel, m doozen: 1/4 kil. 1 fr. 25; de kilo 7 fr.; 12 kilo 60 fr - Du Barrij en O 12. keizerstraat, Brussel. Eetlust, spijsverteering, slaaplust en kracht, wederverkre- gen door liet Revalenta chocolaad, aan de persoonen en kinde- ren van flauwe gezondheid,hel is drijniaal meer voeden dan het vleesch, in tabletten van 6 Tassen, 1,25; voor 12 tassen 2 fr. J-j; 24 t. 4 Ir. Doozen poeder van 12 lassen, 2 25- 18 t. 7 fr,\ 1 i° 16 fr' 00 fr" of omtrent 10 c! de'lasse. Du Barrij en C'% keizerstraat, 12 Brussel, en te IJper hij Ch. Becuwe, apotheker, Botermarkt; H. Frysou, apoth.,Dix- mudestraat; G. Veys, apolh., Rijselstraat; II. Mahieu, bakker, Botermarkt. IJPEREN. AARD DER GRANEN enz. 11 Maart. 4 Maart. verkoel) tie kwantiteit. middenpr. p. lOOkilo. verkochlte k\yaulileit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe Rogge Haver Enveten Boontjes Aardappelen Boter 55,500 7,200 4,000 2,700 9,000 5,800 56-75 25-00 25-50 29-00 28-00 8-50 565-00 29,600 5,700 2,800 1,000 10,500 3,000 37-75 25-50 26-00 28-00 29-00 10-00 550-00 De pi ijs van het menagie-brood, voor de week van den 12" tot 19" Maart, is gesteld aan 54 c. per kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2