VAN IJPEREN. 4 FRANKEN '8 JAARS ]V 472. Tiende Jaar. Politiek. Stads.» Kunst» en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Hurkten. Bekendmakingen. Po!itieke berachten VOOR IJPEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen: 12 centimen den regel. Reklamen: 2d centimen. ZONDAG, 9" APRIL 1871. Bureel Dixmudestraat, 59.Alle inzendingen vrachtvrij. Wat in Spanje en bijzonderlijk te Parijs plaats grijpt, zou moeten de oogen openen aan al wie de gezonde reden bezit en niet door dweeperij verblind is. De klericale gazetten met hunne walgelijke kwade trouw trachten een gedeelte van de overdre ven wanorders die aldaar plaats hebben, aan het (Fragment uit de Luise van Yoss. liberaal onderwijs toe te wijten, daar het tegen overgestelde onwederleggelijk bewezen is ziet hel katholijk Spanje,, alwaar hel onderwijs Len al len tijde uitsluilelijk in handen en onder hel beleid der geestelijkheid is geweest, dat land is sederd 1808 gedurig in gisting, dat er de eene omwente ling de ander niet verwacht, en het onderdrukt is door de schulden welke de opvolgende besturen hebben gemaakt om hunne aanhangers te verrijken. In Frankrijk, en namentlijk te Parijs, gaat het nog erger. Nooit van sedert dat de wereld slaat heeft men voorheelden van onbeteugeling, onzede lijkheid en deugenieterij gezien gelijk er thans in die hoofdstad plaats heefter heersclil aldaar eene ware regeeringloosheidmen rooft, men vermoordt en men plundert ongestrafthet beheer is toever trouwd aan de overdrevenste volksverleiders, niets wordt nog geëerbiedigd, en de eerlijke lieden dur ven zich niet vertoonen, uit vrees van,zonder von nis, voor den kop te worden geschoten. Welnu, wie heeft die ongelukkige bevolking op gebracht? wie is het die haar het hart heeft ge- vormden de maatschappelijke plichten heeft leeren kennen het zijn de broeders, wier onderwijs te Parijs de bovenhand heeft. Zij bedienen aldaar 154 scholen van lager onderwijs in de welke men meer dan 37,000 leerlingen telt, en die jaarlijks uit dc sladsbegrooling 1,188,170 franken subsidie ge nieten Daar is nu een voorbeeld der vruchten dat het klerikaal onderwijs voortbrengt Hel is niet van onze tijden alléén. De wanschep sels van 1793 hadden ook al hunne scholen, of hij de Jesuiten, of bij kloosterlingen gedaan. Dat men dus niet meer zegge dat het onderwijs door de broeders gegeven hetere vruchten dan het wereldlijk onderwijs voortbrengt; de onzedelijk heid waarvan zooveel Assisenhoven hebben ge- weêrgalmd daargelaten, het zijn zij niet die van de jeugd goede burgers weten te maken, en loen men de landen in vergelijking steltdie alwaar hel on derwijs uitsluilelijk door wereldsche onderwijzers onder de bewaking van den Slaat wordt gegeven, met die alwaar, gelijk te Parijs, hetzelve aan de geestelijke vereenigingen wordt toevertrouwd, men moet bekennen dat er geen twijfel meer bestaat op de gevolgen die dezelve voor uitkomst opleveren. fcl FliAMM ••sv KOMST Prins Gortchakof heeft den titel van Hoogheid» verkre gen, omdat hij zoo vredelievend de kwestie der Zwarte Zee heeft weten te vereffenen. Eene koninklijke ordonnantie verbiedt aan den aartsbisschop van Bamberg de afkondiging en de in praktijkstelling dei- beslissingen van het concilie, voornamelijk die betrek hebben op het geloofspunt der onfeilbaarheid. De schuld der Vereenigde Staten is gedurende de maand Maart van '11 miljoen verminderd. De inschrijving op de nieuwe leening bereikt 50 miljoen dollars. Maarschalk Mac-Mahon is opper-bevelhebber van het leger van Versailles benoemd. De Kamer van Florentie, herftzich tot op 12 April verdaagd. De.Keizer van Duitschland heeft een lang onderhoud gehad met generaal von Gceben, die van Amiens voor éenen dag is overgekomen. De Cortès zijn heden (5 April) geopend De Koning is zeer wel onthaald geworden en in zijne rede voering heeft hij beloofd, met du hulp van 's Lands vertegen woordiging en die van alle eerlijke lieden, Spanje weldra te doen herleven. M. Olozaga is voorloopige voorzitter der Cortes benoemd. M. Santa-Cruz voorzitter van den Senaat. De oppositie in het Congres zal 140 leden tellen. Wil hier binnen de bruid Dat ze eerbaar leide de bruigom Zoo sprak moeder en draaide de blinkende koperen deurkruk Liet hen binnen der kamer, en volgde de kinderen zelf thans. Vlug uit des jonglings hand kwam huplend gesprongen de jonkvrouw, Naderde vader en snoerde, vol teederheid, beide hem de armen Vast om den hals enzoende den mond hem, wangen en voorhoofd Meermaalsvleide zich dan met innige, ontzeglijke ontroering Oogen en wangen betraand aan de borst des zoo dierbaren [grijzaards. Spraakloos drukte de grijs aan den zwoegenden boezem zijn lieflijk Dochterken, lang in dien gloed van volzalig genot haar zoo houdend; Eindlijk kwam hij ter spraak en hij stamelde in ernstigen geestdrift: Dat de Algoedeubescherme, mijn schoon en beminnelijk meisje I Metovervloedigen zegen op aarde als boog in den Hemel Eenmaa! was ik jong, ben oud thans geworden, doch nimmer Zag ikzonder geluk rechtvaardigens eerlijke kinderen. Menige welvaart schonk mij de Heer, o.ok menige droefheid In het afwislend leven. Ik dank voor deze en voor geen Hem. Graag thans leg ik mijn hoofd in 'tgraf bij de vaderen neder, Want ook even gelukkig mij blijft mijn kind, dit scheiden nu ondanks; Daar ze bevroedt dat God voor de kinderen zorgt als een vader, V aak door welvaart zegenl, of zegent door smart en kastijding. Wonderlijk gloeit mij het hart bij den aanblik eoner gesmukte Jeugdige bruid, die ganseh zoo in kindelijk argloozen eenvoud, Hupplend aan 's bruigoms arm, het verlokkender huwelijk intreedt; Vaardig om samen te dragen wat lief of wat leed hun beschoren, 's Ega's heil zoo vergrootend verzachtend het bittere noodlot, Ook hem, wil het zoo God, van zijn voorhoofd drogen het doodzweet. Even met nasmaak denk ik van toen ik der plechtige bruiloft Ookzoo mijn jeugdige vrouw hier thuisbracht. Vroolik enernstvol Toonde ik haar achter den tuin hier dezer gemeente de grenspaal, Ginder door 'topene woud, het kasteel en den haan van ons kerkje, Verder de groenende wei en verder het huis van den pastor... Zóó overal waar vreugd of verdriet ons stond te verbeiden. 'Gij, mijn eenigste kind waut rouwvol denk ikder andren, Als op den akker der dooden, hun bloemige graf ik voorbijstap Dra ja zult gij als ik dien grond ook mogen bewandelen. Eerlang vind ik ledig mijns dochterkens kamer, en ledig Hier heur plekje aan den haard,waar houdend mij teeder gezelschap, 't Keuvlen bij 't werk ons zoet waste vergeefs dan luister ik eenzaam Naar heur slem in de verte en naar heur komenden voetstap. Eens, als ge volgend den man, ook wandelen zult op die paden Smartvol, lang dan, zal ik met treurende blikken u nazien Wantik ben mensch en vaderen heb mijn dochter zoo hartlijk, Hartelijk lief I en mijn dochter, ze ziet mij even zoo gaarne Echter getroost, ik zal naar den hemel een vurigen blik slaan, Raschmij drogen het oog en vroom met gevouwen e handen Diep voor God mij verneèdren, die immer op aarde de kindren Teeder verzorgt als een vader, door welvaart zegent, door onspoed Zeide hij niet in zijn lievend gebod ook vader en moeder Moet eens verlaten de mensch om als man en als vrouw zich te binden!» «essigMSs 7 I Wat beweenlijke tijden beleven wij Dewijl, door de uitzinnigste eischen onzer naburen men het algemeen vertrouwen in Europa doodigt en koophandel en nijverheid zoo schrikkelijk lijden, ziet men in ons arm Bel- gie ook dingen gebeuren die zeker met minder nadeeiige uit slagen zullen tevvege brengen. De geweldigste partijmiddelen zijn door de clericalen in de Kamers gebruikt om met een fanatieke domheid of gemis aan alle zedelijk gevoel alles te stemmen wat de verslaafde en hardnekkige Kervyn begeert. Het budjet van Binnenlandsche Zaken is op 51 Maart met 57 tegen 29 stemmen aangenomen, niettegenstaande de pro- Ga dan, dochter in vrede, vergeet uw gezin en des vaders Huis, ga leef aan de hand des jonglings, die van nu af u Vader en moeder zal zijn ga, wees om zijn huis als de wijnrank Schenk om zijn disch hem een kroost als de scheutjes rondom den [olijfboom Zoo zij gezegend 't gezin dat leeft in de vreeze deslteeren 1 Heil u zegt de Alziende gij zult door het werk u generen Al uw streven gedijdtu gezegenden Lieflijk en schoon zijn Is hier niets, maar de vrouwe die God vreest, braaf is en werkzaam, Deze behaalt uit heur handen den roemen het werk is heur lofspraak. Vroeg opzitten en laat, is ijdele zorg in den slaap ook Geeft hij de zorg aan de zijnen want timmert de Heer aan het huis Dan te vergeefs toch werken de bouwliêu 1 [niet, Moeder, wat zegt gij Trouwen de kinderen? Beter niet ware bet morgen dan heden Zoo sprak vaderluid weende, de handen gevouwen, de moeder Luid ook snokte de bruid en verborg aan den grijze heur aanzicht Even de bruidegom weende, terzijde ook weende de huismeid Zelfs de bejaarde gravinne bedwong niet langer heur tranen, Want zij herdacht heur gemaal en alles wat later zij doorstond, Sedert zij weduwe bleef met twee onmondige kinderen. Eindelijk zegde ten slotte de goede verstandige huisvrouw Trouw hen, man, in den naam van den liefderijk heerschenden Vader Zichtbaar schikt Hij vandaag een zegenrijk uur voor de kindren Luitenant Victories VANDE WEGHE.

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 1