Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. Nog altijd Boamfcouniboiini Verschillige tijdingen. BURGERSTAND Sterfgevallen. testatien van al de mannen van eer en verstand die aldaar ze telen. De rechterzijde, aangehitst door de bisschoppen die in het laatste Concilie van Rome geleerd hebben hoe men aan vrije en onafhankelijke redenaars den mond stopt, heeft met brutaal geweld die gewaande zegepraat bekomen Laat ze begaan, die mannekens, zij zijn bezig de roede te maken om er zelfs mede gegeeseld te wordenDe burgerij staat al met de zweep van verontweerdiging gereed om op den dag der kiezingen, de stembus tam te leeren. Be T@EK®M3SV ea mi® et geen ksapeai 't Schijnt dat het wachtwoord Verplettering der Toe komst aan alle biechtvaders opgelegd is. Waarom? omdat dit blad schrijft tegen onzen H. Vader, tegen het Geloof, tegen God zeggen zij. Die maatregel vervangt de premie in portretten, ingericht door onze clerieale vuiibiaden wij zijn het reeds gewaar: drij nieuwe abonnementen zijn deze week gevraagd geweest. Wij, hebben onze tegenstrevers wel te bedanken. In afwachting hunner gal, hunner leugens en lasteringen, met onze artikels te verdraaien en verkeerd uit te leggen, zal de Toekomst voortgaan met te schrijven tegen die mannen die van ons Heilig Geloof eenen geldwinkel willen maken zij zal onbevreesd den vinger leggen op al de misbruiken, de bedriegerijen en inpalmingen in naam van God gepleegd, van onzen recntveerdigen God, die de schijnheiligen op tijd en stond zal vinden. Wij willen ons recht van wereldlijke vrij heid; de geestelijkheid mag, noch kan er zich niet mede be moeien. Wij eerbiedigen de goeden en bevechten de kwaden, an ders niet. De lezers der Toekomst weten de waarheid. IJperen, 8 April 1871. Kruisweg. - Sedert veel jaren bestaat er alhier bij het volk eene gewoonte van in den nacht, tusschen Witten- Donderdag en Góeden-Vrijdag, de statiën te gaan. Daar het dien nacht altoos volle maan is, gebeurt het zelden dat een beider weder deze godvruchtige wandeling niet beguns tigd. Donderdag laatst was de Leet letterlijk vol godvruchtige burgers en met slag van middernacht vielen bijna allen op hunne kniè'n en na eenige gebeden, zetleden zich op weg. Gemeenlijk gaat men langs deBoesinghestraat, Nieuwe-Hout- markt, Recollettenstraaè, langs de Vesten naar S' Jacobskerk, S' Jacobstraat, Weninxstraat, S' Pieterskerk, Rijselstraat, Lombaardstraat, Patersstraat, Boterstraat, S' Nicölausstraat, S' Jansstraat, Elverdingstraat, Kloosterpoort totvóór de Arme Claren. Langs den weg houdt de stoet stil en werpt zich op de kniè'n: Recollettenpoort, S' Jacobskerkhof, de kerkdeur, Engelsche Damenklooster, S' Pieterskerkhof,kerkdeur, Paters Discaisen, S' Nicolauskerk, huis Mevr. Cardinaei (Elverding straat) en Arme-Claren kerk. Alle jaren is de Policie genoodzaakt die processie te verge zellen, daar er dikwijls meer gebeurd dan bidden! Wij kunnen de ouders niet genoeg aanmanen om hunne binders, en voornamelijk de dochters, af te houden van deze nachte lijke bijeenkomst. Convoi. - Maandag avond de laatste trein van Rousselaere inkomende stondt men niet weinig te zien het locomotief alléén een sparrenwagen na zich slepende, de sta tie binnen stoomen Bij het vertrek uit Zonnebeke, was er iets losgesprongen en het overige van den trein was blijven staan. Het is maar toen hij in onze statie stil hielat dat de machinist het gewaar is geworden. Veepest. - De veepest op eenige plaatsen onzes ar- rondissements verschenen zijnde, is er een batailjon onzer bezetting in verschillige richtingen vertrokken, ten einde te gaan helpen policie houden in het uitvoeren der maatregels voor de omstandigheden vereischt. Vlaamse Sie Sites*. - Maandag aanstaande geeft deze ijvervolle Maatschappij hare laatste vertooning van het saizoen (zie onze aankondigingen). Niettegenstaande al de •modderartikels van het Nieuwsbladzal het ijpersch publiek (lediggangers en chignons, volgens de clericalen van IJperen) vijf aangename avonden doorgebracht hebben. Om het saizoen luislerlijk te sluiten heeft men niets ge spaard om de laatste vertooning buitengewoon voor te dragen, de keus der stukken, de costumen, het muziek, alles zal me dewerken om den aanschouwer te betooveren. Ongetwijfeld zullen de Viaamsche liefhebbers door hunne tegenwoordig heid de edele pogingen der Sterrelingen beloonen. Paascliheesten. - De vleeschhouwers onzer stad doen jaarlijks, in de Paaschweek, hunne te slachten beesten eene wandeling doen om die aan hunne klanten te toonen dit jaar hebben wij bemerkt dat, bij uitstek, al de hoornbees ten even schoon en merkweerdig waren. Van «ten SB Maart tot «less 7 April. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 10) tfi M 12. Vrouwelijk 2) Verlez, Petrus, 48 jaren, werkman, echtgenoot van Maria- Theresia Seys, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 6. Vrouwelijk idem, 8. tezamen 14. Poperinghe, o /Lpril 1871 Politieke godsdienaar, zult gij haast genoeg geklapt hebben van uwen christelijken heer Dewulf Hebt gij nog geen gerucht genoeg gemaakt om dien man te verheffen tot de vermaardheid van Briesje Nijpers? of vreest gij misschien dat men, zonder uwe herhaalde en verdobbelde grosse-cqisse- slagen, aan uwe klaps niet zou gelooven Gij hebt reeds, wijzende met uwe vingers aan het volk, uwen glanzenden held in de wolken doen zien op een peerd en een rijtuig, gij hebt reeds zijne schitterende hoedanigheden en zijne wonder bare kunsten veropenbaard in het Nieuwsblad.was het nog noodig de bolwassching op te halen welke wij hem over twee jaren gegeven hebben, ten einde het effekt er van te doen ver dwijnen uit het geheugan der harde koppen die zich nog niet door hem hebben laten nijpen? Moest uwe onfaalbaarheid niet zegepralen over den achterklap van zijne gentsche studie- kamaraden, over het alarmgeroep van Pétje Mover het verhaal der bijgeroepene ooggetuigen, en over de afschil deringen gemaakt door die welke hem persoonlijk hebben kunnen waarderen? Wees verheugd dat gij hier, tot verde diging van uwen gunsteling, zooveel blinde menschen vindt, en zeg liever aan die u niet willen gelooven dat die man zich.... bekeerd heeft: dit zullen de kortste redens zijn, en alsdan zal iedereen uwe ingenomenheid voor dit nieuwgewon- nen kopstuk gemakkelijk verstaan. De politieke waardering waarvan gij spreekt is, onder den titel vanEen kandidaatsonderzopkverschenen in de Toe komst \an 45 Augusti 1869 (zie dit nummer), op welk tijd stip gij uwen reeds bedoelden kandidaat in het gars gesteken hadt tot de daaropvolgende kiezing van October. Wat aangaat onzen delikaten stijl en onze moddertaal, wij hebben u reeds gezegd dat wij alles namen bij zijnen naam.En wat onze zoogezegde nieuwe lasteringen betreft, dit zijn uwe eigene daden die gij ons toewijtdewijl gij zelf uwen liefling als eenen tandentrekker verbeeld hebt. Indien dit mannetje het onder zijne waardigheid acht ons te antwoorden, 't is dat het advokaten genoeg heeft om zijne zaak te verdedigen, 't geen voor hem alleen moeilijk zoude zijn. Uwe herhaalde klachten tegen de liberale geneesheeren der armen zijn niet anders dan opzettelijke lasteringen. Omdat wij het kontrast hebben laten zien dat bestaat tus schen bet ootmoedig leven van onzen Zaligmaker en de aristo cratische pracht van onze hedendaagsche kerkvoogdenom dat wij eene vergelijking gemaakt hebben tusschen den Ecce Homo en zijne koninklijke plaatsvervangers op de aarde, onze poperingsche kerkleeraars besluiten hieruit dat wij den li. Vader Pius IX, den plaatsvervanger van Jesus-Christus, niet willen erkennen zoolang hij geene doornen kroon op het hoofd en geen rieten scepter in de hand zal hebben, en zij vragen waarom wij niet zeggen dat Pius IX, om Paus te zijn, aan het kruis moet hangen en sterven. Al wie rechtzinnig en van goede trouw is zal zeer klaarlijk uit onze woorden verstaan hebben dat wij enkelijk hebben willen zeggen datPius IX, volgens het voorbeeld van Chris tus, niet noodzakelijk moet koning zijn om Paus te zijn. Christus, wiens gansch leven eene gedurige les van navolging was, beeft door de vernederingen die hij zich door de joden liet opleggen, getoond dat hij het wereldsch koningdom ver achte, gelijkvormiglijk aan cle verklaring die hij hiervan deed wanneer hij zegdemijn rijk is van deze wereldniet. DePaus is dan de plaatsvervanger van Christus buiten alle wereldsch gezag, gelijk S'Pieter en deszelfs opvolgers, gedurende de acht eerste eeuwen der Kerk, zijne ware plaatsvervangers wa ren maar hij kan in deze hoedanigheid geen erfnisrecht in roepen op een rijk dat Christus niet bezat. Dit rijk is aan Paus Stephanus II geschonken geweest door den koning Pé- pin le Brefen van dit tijdstip voort zijn de Pauzen, in hunne hoedanigheid van koningnietde plaatsvervangers van Chris tus, die nooit geen koning geweest is, maar de opvolgers van Pépin le Bref in zijne bezittingen van Italië. Wij erkennen den Paus als den waren plaatsvervanger van Christus onder het opzicht van zijn geestelijk gezag en van van al wat de religie betreft, even als het Concilie hem maar in deze laatste hoedanigheid onfaalbaar verklaard heeft; maar wij stellen den koning van Roemen op dezelfde linie met den koning van Napels, de hertogen van Toskanen, Parma en Mo dena, den koning van Hanover, de koningin van Spanje en den keizer Napoleon, die nog onlangs de oudste zoon dei- Kerk en de tweede Voorzienigheid van Frankrijk was. 't Is voor die reden dat wij eene nieuwe sekte zien in de mannen die, de politiek met de religie verwarrende, het wereldsch ge zag met al zijne ijdele pracht van het Pausdom willen onaf. scheidbaar maken, en dat wij den koning van Roomen, ujj wiens naam die mannen spreken en handelen, ais het Opper, hoofd van die nieuwe sekte beschouwd hebben. Indien dii eene schandige ketterij is die de godloosheid van Garibaldi tt boven gaat, onze politieke apostels mogen dit rondvertellen aan al de sukkelaars, kwezels, dibben en trunten van Pope- ringhe. Dit zal misschien nog deugd doen aan M. Dewulf. lioamX. L'Echo du Parlement kondigt het volgende af: <c M. Hodyzoon, en M. De Bavay, gewezen prokureur-ge- neraal, zijn door den heer onderzoeksrechter Celerier ge. hoord, aangaande zekere brieven te Parijs aangeslagen in de papieren van M. Langrand en waarvan er in deze laatste tijden zoo dikwijls spraak is geweest. Bij koninklijk besluit van 4 April, is M. Mesdach de ter Rielc, prokureur-generaal bij het Beroepshof te Brussel,advo- kaat-generaai bij hel hof van cassatie benoemd in vervanging van M. Faider, tot een andere bediening geroepen, en M. Si- mons, eerste advokaat-generaal bij het Beroepshof te Brussel is procureur-generaal bij hetzelfde hof benoemd. Men schrijft uit Rijsel De prefekt van Rijsel heeft doen aankondigen dat een bij- zonderen trein ter beschikking zal gesteld worden van de vrij. willigers door de nationale vergadering naar Versailles geroe pen. Op het uur van 't vertrek des treins, hebben er zich 20 vrijwilligers aangeboden. Het waren 20 belgiscbe werklieden zonder arbeid. Generaal Garibaldi heeft aan de kopstukken van den pa- rijschen opstand laten weten, dat hij te Caprera blijft en ziet met hunne geschillen niet wit bemoeien. Bij ministerieel besluit zijn de fooren en merkten in dt provintie Limburg verboden. EUR&EROOHLOG- TE PARIJS. Wat echter te voorzien was, gebeurt reeds: de tweedrachl is tusschen de regeerders losgeborsten, aangezien het komi- teit zoo hoog in gezag wil springen als de commune. De eigendom wordt bedreigd en in beslag genomen d( verdenking doet aanhoudingen ontstaan de wanorde heerschl overalde maatschappelijke betrekkingen worden ontbonden; men dreigt de kerken en kloosters te verkoopen de eerediensl wordt uit zijnen tempel verjaagd op de geldkoffers der rijken en de spaarkas der minderen, wordt de hand gelegd, enz. Er ontbreekt nog de guillotine, om de parodie van 179a te volmaken. Ware men in den aanvang zoo toegevend, zoo welwillend niet geweest voorde oproerlingen van Montmartre, het zou zoo ver niet gekomen zijn. Middelerwijl hebben er reeds botsingen tusschen de roodeii en de gouvernementalen plaats gehad. De eerste ontmoeting der troepen van Versailles met de op- roerlingen, is voor deze laatsten noodlottig geweest. Die oproerlingen hebben hunne stellingen moeten verlaten; de troepen hebben de barrikaden overrompeld, en de verdedi gers hebben zich rechts en links verspreid. Honderd en zestig duizend inwoners van Parijs hebben die stad veriaten, uit vrees voor dat aimabele schrikbewind. De kelders der Bank, in welke het geld bewaard wordt, zijn onder water gezet, ten einde de rooden te beletten aan de klinkende munt te geraken. De burgeroorlog is dus voor goed losgeborsten, en Parijs zal er nog wreeder door lijden, dan wel door het langdurig; beleg. Eene depeche meldt, dat de Pruisen tot den 15 April tijd geven om de orde te herstellen zoo niet zullen zij zelf die taak op zich nemen. Is de bedreiging sterk genoeg? Indien deze werd uitgevoerd, zou het bloedbad verschrik kelijk zijn. Zondag morgend, ten 9 ure, zijn de troepen van Versailles, te Courbevoie gestationneerd en de nationale garden aan de brug van Neuilly slaags geraakt. De kommandant der republiekeinsche wacht, die als parle mentair vooruit kwam, is met den tromp van het geweer op de borst gedood door de zouaven, die deel maakten van de na tionale garde. De artillerie van den Mont-Valerien heeft geschoten: de bommen vielen tot in de avenue de la Grande armee. De alarm wordt in alle wijken getrommeldde nationale gardé begeeft zich naar de wallen, die met kanóns worde" gewapend. De Times zegt, dat het verlies der nationale garden, in li"' gevecht van Neuilly en Courbevoie, op 200 man wordt g"* schal. Die berichten zijn waarschijnlijk overdreven. Men heeft de nationale garden, die men krijgsgevang"" nam, als oproerlingen gefusilleerd. Parijs, 5 April. Het gevecht is heden hervat. 2 ure des morgens. Bataillons masseeren zicb in Avenue de Neuilly. r 5 ure des morgens. Uitvallen hebben plaats door d" poorten Maillet en Thernes. 6 ure. - Het kanon drommelt; het gevecht is begon""" te Courbevoie.

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2