VA N IJPEREN. 4 FRAKKEN 'S JAARS Nr 477. Tiende Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. VerschilIi«c Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. Stads Nieuws. VOOR IJPEREN. Fn. 4-SO VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen: 12 cenliraen den regel. Reklamen: 25 centinien. ZONDAG, 14" MEI 1871. Büreet. Dixmudestraat, 59.Alle inzendingen vrachtvrij. Londen, 9 Mei. De Gemeente-Kamer heeft langdurig gediscuteerd over het voorstel van M. Miall, strekkende om het heslaan der protestant- sche kerk in Engeland af te schaffen. MM. Gladstone en Disraëli verzetten zich legen het voorstel, dat verworpen is met 154 stemmen tegen 89. Florenlie, 9 Mei. De kamer heeft hel wets ontwerp, betrekkelijk de waarborgen aan den Paus te geven, aangenomen met 251 stemmen tegen 70. Frankfort, 10 Mei.De Frankfurter Presse, officieus blad, meldt dat de definitieve vrede door al de gevolmachtigden geleekend is. Geheel Kabylië, dus lezen wij in een schrijven uit Algiers van 22 April, is in opstand. Duizenden Kabylen hebben de vallei Sebaou geplunderd en er de inwoners vermoord. Vervolgens hebben zij zich naar Dellys begeven, welke plaats zij nu omsinge len. Tot dus ver heeft de plaats nog tegenstand aan de oproerlingen gebodenmaar met groote inspan ning en moeite. Een oorlogschip is thans de bele gerden ter hulp gekomen, en er werd ondersteuning uit de provincie Oran te gemoet gezien. De Koster. Wel, Meester, thans zal het beter gaan, al de belangens zullen in de Kamer verte genwoordigd zijn, en het zal de burgerij, de koop handel en de nijverheid niet meer zijn die uitsiuitc- lijk met het beheer zullen belast zijn. De Meester. Ongelukkiglijk het is te vreezen dat het zoo zal wezen. De Koster. En gij vindt dat een ongeluk De Meester. En bovendien een onherstelbaar ongeluk:, tot nu toe de kieswet, door hel congres van i830 daargesteld, heeft gedurende 41 jaren vrijheid, rust en voorspoed aan België verschaft, en het is na eene ondervinding van zoo eene reeks jaren dat men gehoor geeft aan de schijnredens van verwaande voor- of aehteruilgangers om met het leegen van den kiezerscents de macht in handen te stellen dergenen die weinig of niet te verliezen hebben, en die in het algemeen, ongeleerd zijnde, van de staatszaken niet kunnen oordeelen en zon der achterdenken het land in verwarring zullen brengen. De Koster. Gij redeneert, Meester, alsof men geen waarborgen van geleerdheid zou vorderen. De Meester. Ja! kunnen lezen en schrijven, het is waarachtig eene schoone geleerdheid om Qver de staatszaken !c oordeelen; omdat men, jong zijnde, in eene school van lager onderwijs is geweest men veronderstelt dat de kiezers de noo- dige vermogens zullen bezitten om te oordeelen over hetgeen het land voordeelig is, het is er verre van, want lezen en schrijven zijn slechts werktui gen om tot geleerdheid te geraken, en wanneer men van dezelve geen gebruik heeft gemaakt om verder wetenschappen te verkrijgen en het oordeel te openen, hel is alsof men nooit iets zou geleerd hebben. Jan. En toen, Meester, hoe zal men besla li— gen wien de noodige kennissen bezit om kiezer te zijn Zou de kwezelaar die de mis in eenen kerk boek kan lezen of de arbeider die zijne rekening op eene min of meer lezelijke wijze kan opstellen voor kiezer worden aanveerd, en wie zal over hunne bekwaamheid oordeelen? Dat zijn al moeilijkheden die zullen lot veel onbillijkheden aanleiding geven. De Meester. Dat doet er niets aan, de wet is voorgedragen in een dubbel en tegenovergesteld vooruitzicht; de klcrikalen hebben den bal, door de vooruitgangers uitgesteken, al loopen opgevat, om dat zij de overtuiging hebben dat hij voor langen tijd hun het meesterschap zal verschaffen, en de vooruitgangers omdat zij verhopen dat de bevolking niet lang de klerikale dwinglandij zal gedulden en aldus door een nieuwe omwenteling tot de re- zullen gera- verlangens, publiek, doelwit hunner ken. Jan. Gij zijtdus van gevoelen, Meester, dat de vooruitgangers zelfs de roeden hebben gemaakt waarmede zij zullen gegeeseld worden De Meester. Dit is onwederlcggelijk. Indien die utopisten niet op alle tonen hadden gezongen dat de kieswet moest veranderd worden, de kleri- kalen hadden nooit gedurfd eene wet voordragen die hun zonder tegenzeg het meesterschap ver leende De Koster. Gij zegt zonder tegenzeg; maar de Koning is nog daar met wien zij toch altoos zullen moeten rekenen. De Meester. Het is mogelijk dat Leopold de JIe, na het voorbeeld zijns vaders, de wet niet zal goedkeurenWant indien hij dezelve moest be krachtigen het w are alsof hij afstand zijner kroon zou doen. De Artsbisschop van Mechclen zou onze waren Vorst worden en God weet lot welke dwing landij dit ons zou geleiden verkleefd aan het ge vaarlijk order der Jesuïten, hij zou den invloed derzeive ondergaan, en. wien met de geschiedenis bekend is, weet tol welke gruweldaden hetzelve zijnen toevlucht heeft genomen om Vorsten en vol keren te onderdrukken. öc Koster. Maar. Meester, de veranderingen aan de kieswet zijn toch voorgedragen om aan de verlangens der menigte te voldoen. De Meester. Dit is eene enkele en kwand- trouwige veronderstelling. De weinig bemiddelde volksklassen zijn in het algemeen te vrede van geen kiezers te zijn, omdat zij afhangende van personen van verscheide gezindheden, dikmaals tusschen te genovergestelde drukkingen geplaatst zijn, zij daar door in eene zeer ongemakkelijke positie verkeeren. Hel Journal d'Yprcs doet eenen uitval legen den Burgmeester van Oslende omdat hij een achtbaren koopman aldaar, zonderde gerechten te hebben ontvangen, in de gewijde aarde heeft laten begraven, anders gezegd, omdat hij de overblijfse len van eenen vrijdenker niet heeft laten onteeren. Tot daar is het ijpersch vuilblad in zijne rol: maar hetgene op te merken is, het zijn de woorden dat. het niet genoeg is dal men dezelve duldt, hefgene wil zeggen dal het door eene bijzondere toegeven- heid is dal men dezelve, gelijk in de zestiende eeuw, niet levende brandt, wat nog wel zou kun nen plaats hebben, indien de overdrevenheden der klerikale drukpers het getal der ongeloovigen niet te talrijk maakten. •'UU'. DE KOMST Stiinenvprank tnsschen «lea* ScSEOolmeesien', etc» iiowtes' eiw <j"jïsb GoesïgesbesiB'. IJperen, f5 Mei 1871. Bedevaart. - Vrijdag morgend ten 8 ure zijn van hier vertrokken de bedevaarders der stad en omliggende gemeen ten, die een reisje naar Brugge deden om aldaar den Hemel te gaan afsmeeken lot de herstelling van Z. H. den Paus Pius IX, als wereldlijke Koning op den Troon van Rome. Om een gedacht te geven van de talrijke menigte die aan den op roep deelgenomen hebben, moeten wij maar alleenlijk aan stippen dat de trein bestond uit een 4()tal wagons waarin de geloovige knelde opeengestapeld zat als haringen in eene ton. Be terugkomst had plaats omtrent ten 8 ure 's avonds. Veel geestelijken vergezelden den stoet. ItavaleriJscSaool. - Deze week is generaal Berten onze Rijschool komen inspekteeren. Gedurende de groote krijgsbewegingen, Vrijdag namiddag op hel Plaine (FAmour uitgeoefend, heeft er een erg ongeluk plaats gehad de trom- pette-major, de lieer Theys, werd in eene charge a fond met peerd en steert omver gereden, met het ongelukkig gevolg den schouder uit de plaats te vallen. Het verwondert ieder een dat hij niet dood ter plaats bleef. Na eenigen tijd in be zwijming geweest te zijn, heeft men hem bij het bewustzijn in een rijtuig weg gebracht. AïnanascÏEe Ster. - Deze Maatschappij komt, van wege het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, een geschenk te ontvangen bestaande in tien der laatste uitgekomene Too- neelslukken. Hoe brengt men het gezwets van het vuil en armzalig Nieuwsblad overeen met de handelwijs van het Catholijk Mi nisterie? Het eerste vergruist, vernielt deze Maatschappij werkmanskinders. Het is niet beschaamd hare vertooningen te bestempelen als slechte en zedelooze, en het achtbaar publiek uil te schelden voor tediggangers en valsche chignons! Het andere doet haar cadeau (zonder dat zij het gevraagd heeft van een aantal comedie-boekjes opdat zij dezelfde zou op het fooneel voeren. Hier is nogeens stof voor het leugenblad om eens papa Kervyn duchtig af te ranselen omdat hij comedie-boekjes koopt met het geld der contribnabelenen de kiezmgen die 2oo aanstaande zijn, 't is schande.

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 1