Briefwisseling (Ier Toekomst. Yerschülige tijdingen. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. 2E!G ;W-£iES3>»»Sg^^ Van «Effs« 5 tot «Hess 12 33ei. GEBOORTEN te zamen, 0. Hoedt, Henricus, werkman, en Gontier, Catharina, werk vrouw. Loof, Constantinus, werkman, en Bartier, Octavia, kantw. Oudoux, Fiorimondus, z. b. en De VYaele, Maria, modewefkster. Defieu, Josephus, kleermaker, en Busevne, Octavia, dienstmeid. De Boeck, Joannes, werkman, en Vandaele, Amelia, kantwerkster. Didier, Jacobus, 74 j., z. b. wd. van Amelia SufTis, Rijsel- straat. Valck, Melania, 54- j., Dienstmeid, ongh. Sterre straat. Opsomer, Eugenius, 19 j., student, S'Pieters- nevens-Ypre. Cuvelier, Ernestina, 4(5 j., z. b. echtg. van Terrier, Ludovicus, Boterstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk idem, 2. tezamen 4. Bergbeke-bij-Ypre, 6 Mei 1871. Mijnheer de opsteller, Onze eerweerde Pastor heeft dezer week, op zijne ronde om pelgrims te werven voor de bedevaart van Brugge, in eene herberg alhier, de gazet De Weslvlaming van de tafel geno men, op den vloer gesmeten, er op getrappeld en gespouwd, zeggende daar zie, zij is maar dat weerd !-»• Hoe moeten wij dit gedrag bestemgelen? is dat het doen van een verstandig man Heeft hij we! het recht alzoo te han delen Mag eene gazet nu vrijelijk haar gedacht niet meer zeggen over eene zaak welke toch in haar eigen luttel poli- tiek-katholijk is. Omdat dit liberaal blad vindt dat de wereld lijke troon van Pius IX de Belgen niet politieklijk aangaat en dat het de schouders ophaalt met degenen die bedevaarden doen om den wereldlijken troon van den Paus heroptebou- wen, troon dien hij op het toedoen van God door de men- «chen ontroofd werdalsof de ondoordringbaarheid der goddelijke voorzienigheid een ijdel woord geworden ware Nu, geerde heer opsteller, altijd is liet zeker dat de eerw. Pastor van alhier niet veel schapen in zijne kudde geteld heeft die de bovengenoemde bedevaart bijgewoond hebben, niette genstaande zijne handelwijs met de liberale bladen, handel wijs waaraan uw blad de eer genoten heeft insgelijks niet te ontsnappen. Ontv., enz. Geen Pelgrim. Mijnheer de hoofdopsteller, Leievick, Tl Mei 1871. Woensdag morgen op een buitengewoon konvooi ingescheept hebben. Wij welen niet welken uitslag de zedelijke wapenfeiten van deze expeditie zullen gehad hebben maar de blijgustige terug komst der bedevaarders doet ons vermoeden dat hunne gebe den zijn aanhoord geweest en dat het voortaan met het libe raal gespuis voor eeuwig zal gedaan zijn. 't Is waarschijneüjk om hunnen zegenpraal van de stad te verkondigen dat onze geestelijke herders, bij het afstappen van het konvooi, hunne talrijke kudde, onder liet luidrachiig gezang van den Magni ficatvan de statie langs de IJperstraat en de Groote Markt tot de kerk van Sl Bertiuus geleid hebben, alwaar M. de Deken haar, uit naam van den Bisschop, de vurigste bedankingen over haren godsdienstige» ijver toestemde, en de hoop uit drukte dat welhaast de kerk van het slecht volk ging meester worden. Indien nu eene kiezing plaats had, de liberalen zouden er van krijgen Men vraagde aan een arme sukkelaar, die van deur tot deur ging om eene aalmoes tot het afdragen der onkosten van zijne deelneming' aan de bedevaart, of hij wel wist waarom hij naar Brugge ging.'t Is om te lezen, antwoordde hij, voor Napo leon en voor den Paus. Het schijnt dat men neerstig aan het werk is om nog eene bedevaart in te richten voor het vrouwvolk. Dezen maal zou men zijnen toevlucht nemen tot 0. L. Vrouw van Dadizeele. Men zegt dat onze nieuwe chevalier. M. Berten, wiens schoone administratieve werken men overal bezig is met-af te breken en te verdoen, door dit affront aan zijn kruis aan gedaan geen burgmeester zal willen worden, en dat het Mi nisterie voornemens is nog eenige andere administratieve kopstukken met een kruis te versieren om hen weerdig te ma ken van M. Van Renynghe, die nu impotent is, in zijne ver- schillige bedieningen te vervangen. X. Getrouw aan mijne belofte, u nu en dan eenige nieuwig heden en zeldzaamheden over te schrijven, neem ik heden de vrijheid, ofschoon Ued. mij liet opmerken dat uw bladje geene personaliteiten maar enkelijk politieke feiten overnam, om u bekend te maken met iets waarin ik niet de persoon maar de politieke strekking wil beknibbelen. De vrijheid is een schoon woord. Maar is een liberale lawijt- maker meester zijne kazak te keeren en zijne vorige vrienden zooveel nadeel te willen doen als hij hen ten tijde voordeel deed Ik zeg neen men eerbiedigt de vrijheid, ja, maar de man die alzoo handelt, Nu een ander feit: Wanneer een persoon, (die sedert dat hij in een huis woont, waar te voren een deftig lieer met een hoogen hoed woonde, nu ook altijd uitkruipt met een hoogen hoed,) uit hoofde van zijn ambt soms de wet moet toepassen en dat hij, 't zij onwetendheid of voorzichtigheid zijn liberale meester ter zijde stelt, om raad te gaan vragen aan een kapel laan of aan zijnen associé (een overgewaaide die zich ook ge- weerdigt de liberalen te beknibbelen), vinde ik dat die persoon niet na behooren handelt omdat hij noch kapellaans noch an dere personen met zaken Van dienst bemoeit moet maken, daar zijn liberale meester een bevoegd man is die met zaken van ambt noch liberaal noch katholijk wil inmengen. Wij laten alle verstandige mannen oordeelen. Óntv., enz. X. A. Poperinghe, 12 Mei 1871. De liberalen en Francmaeons van Poperinghe hebben gedu rende deze week nog eens harde partij gehad. Na dat onze geestelijke herders de liberalen in het algemeen op hunnen predikstoel en in hunne dagbladeren uitgemaakt hadden voor goddelooze schurken die de oorzaak zijn geweest van den val van den Paus en van de ongelukken waarin Frankrijk gedom peld ligt, zij hebben hunne schapen door een algemeenen op roep uitgenoodigd tot eene gezamelijke Kruisvaart naar Brugge, ten einde die schurken door het gebed te verpletteren en alzoo den H. Vader, na de bevrediging van Frankrijk, op zijnen troon te herstellen. In het begin men vond tot de inrichting van deze heiligen krijgstocht maar weinig liefhebbers; maar, na van huis tot huis geloopen te hebben gelijk in tijden van kiezing, men heeft, met bet contigent van al de parochiën der dekenij, een leger korps van omtrent 900 mannen bij een verzameld die zich Men leest in den Monileur In ons nummer van 3 augusli 1870 hebben wij het publiek verwittigd, dat de Belgen die zich naar Frankrijk begeven, moeten voorzien zijn van een paspoort in vollen regel. Wij meenen te moeten herinneren dat de fransche overheid, ter zeifder tijd, het visa van het pas poort door den franschen afgezant of konsul eischt. ji ïe rekenen van 5, deze;:, moeten de Franschen, in Belgie komende langs al de grehzeb, Van'een paspoort voorzien zijn. Al de vreemdelingen, zonder onderscheid, die in Belgie zullen komen langs de fransche grenzen, moeten insgelijks een pas poort hebben. Wij kunnen die voorzorgen voorzeker niet genoeg goedkeu ren. De commune moet vallen. Die heeren zullen wel trachten den dans te ontspringen, en grootendeels naar Belgie overste ken. Wij zijn op die gasten juist niet gesteld en met het oog op dat bezoek, heeft het gouvernement de paspoorten langs de fransche grenzen hersteld. Prinses Stefanie-Clolilde-Louise, het jongste dochterke van den koning, wordt den 21 dezer, 7 jaar oud. Den 24 wordt de koningin van Engeland 32 jaar. Z. H. Pius IX bereikt den 13 dezer den ouderdom van 79 jaar; den 4G Juni 1841) werd hij tot paus verkozen. De internationale tentoonstelling van Londen is den 1 Mei door den prins van Wallis geopend. België bekleedt eene schoone plaats op die tentoonstelling, vooral in de galerij van schoone-kunsten. Nooit heeft een paus zoo vele geschenken ontvangen dan Pius den IX de St-Pieterspenning, de nieuwjaargiften aan Z. li., het onderhoud der zouaven, enz., alles is als geschenk aan geboden, en de sommen die men jaarlijks naar Rome zendt zijn zeer aanzienlijk. De katholijke damen hebben eene nieuwe gelegenheid ge vonden hunne edelmoedigheid Ie toonenzij openen eene inschrijving om eene schitterende drijdubbele kroon aan den II. Vader te schenken ter gelegenheid van zijnen jnbilé en dit ontwerp heeft natuurlijk de goedkeuring van Mgr. Dechamps bekomen, die daarover het volgende heeft geschreven Ja, het is weerdig van u, dat gij u van uvvejuweelen ontdoet om de drijdubbele kroon van den koning onzer zielen te versieren, die door dn ondankbaarheid van Italië is uitge- pluderd, of liever door de omwenteling. i) Doet, maar doet hel spoedig. Bloed dus, dag en nacht, als het noodigis.... ik zegen u drij maal. Men ziet wat moeite de klerikalen zich geven om den paus, die niets noodig heeft, met geschenken te overladen dat zij de helft zooveel deden om het lot van de werkende klas te ver beteren en de duizenden ongelukkigen die rond hen zijn te helpen, dat zou stellig een beter werk zijn. (Stad Gent). —De gaudieven hebben Maandag te Brugge ter gelegenheid der H. Bioed-processie eenen goeden dag gehad. Niet min dan 8 personen zijn in het gedrang hunne porte- monnaies, horlogiën en gouden kettings ontfutseld. De Liberale Associatie van Leuven heeft in hare laatste zitting eenen kandidaat aangeduid voor de kiezing van een lid van den provincialen raad. M. Bosmans, nijveraar te Leuven, is met eenparigheid gekozen. In dezelfde zitting is BI. Fizenne, onder-voorzitter van den provinlialen raad, voorzitter der Li berale Associatie gekozen. De klerikale partij gaat de worsteling aangaan zij heeft M. PoulIet, advokaat, professor bij de katholijke universiteit van Leuven, lot kandidaat aangewezen. De liberalen schijnen zeker den zegepraal te zullen behalen. BURGEROORLOG TE PARIJS. Ziehier een extrakl uit eenen brief uit St. Denis ii Ik schrijf u van St. Denis waar ik, dank aan mijne ofi jaren, ben aangekomen, (want de mannen van 40 jaren mo gen Parijs niet meer verlaten....) Beschermd door mijn grijs geworden baard, was ik van de kwellingen der parijzer com mune bevrijd. u St. Denis en zijne forten tellen 10,000 man pruisisch garnizoen. Ik heb mij in eene pruisische brouwerij gevestigd, vooral bezocht door officiers der huzaren en witte kurassiers. Meer dan 1000 personen, uit Parijs gekomen, maakten queue aan de 23 raamkens van den post, om er brieven af te halen, Iiier inderdaad beginnen de reguliere diensten van den post.,. Van de drie brieven door u geschreven, heb ik er echter slechts een enkelen ontvangen.... De toestand van Parijs is verschrikkelijk wij leven op den krater van eenen vuurspuwenden berg. In het meeste deel der riolen heeft men geladen mijnen geplaatst, wier ontploffing gansche stralen zal doen springen. Het vierde der bevolking van Parijs heeft de vlucht genomen. Integendeel zijn alle ban dieten en galeiboeven, uit de vier wereiddeelen, hier aangeland. Zij wordendoor de commune wel te verstaan goed ontvangen. Zij worden gelegeerd, gekleed, gevoed en betaald door de commune, en men zegt dat zij de beste solda ten zijn. Denkt er eens op na tot wat die bandieten in slaat zijn, als er zal geplunderd worden. Dat doet de haren van schrik recht komen op het hoofd! De administratie der messageriën bestaat zooals vroeger; zij verzendt echter niets, noch ontvangt iels uit-of naar het binnenland van Frankrijk; zij zendt naar den vreemde, maar ontvangt niets. De levensmiddelen worden niet meer aange voerd, tenzij langs het noorden, waar Pruisen gelegerd zijn. Parijs heeft weinig voorraad; alles wordt er verschrikke lijk duur. Als de insluiting zal volledig zijn, door het vertrek der Pruisen van St. Denis, zul(cn wij den hongersnood onder-, staan. ii YYij liggen letterlijk tusschen het bombardement en den hongersnood, zonder de meest afschuwelijke regeeringloosheid ie rekenen. Niemand gaat's morgends uit, zonder zeker Ic zijn, of hij des avonds andermaal in zijn huis slapen zal.» De miseriën, de gevaren en de teleurstellingen der walg- achtige geneesmiddels met welke de zieken tol heden gekvvoV len zijn geweest, zijn thans vervangen door de verzekering eener volkomené en rasse genezing door middel van het aan genaam Revalenta Arabica van Londen, die de volkomene gezondheid wedergeeft aan het orgaan der spijsverteering, aan de zenuwen, de Iongen, de lever, het slijmvlies, zelfs de meest uitgeputte; genezende de maagontsteking, degastralgieS, de gewonelijke verstopheden, het speen, de slijmen, de win den, rle kloppingen, de afgang, de gezwellen, de hoofddraai- ïngen, het ruischen in de ooren, de doofheid, het niezen en het braken, alle pijnen, zuur, krampen en huiktrekking, slaap loosheid, longziekte, bleekkleur, witte vloed, hoest, bevangen heid, kortademigheid, ontsteking der luchtpijpen, teering, zweeren, uitslag, neerslachtigheid, rhumathismus, kozijns, koorsen, vallingen, moederkwaal, zenuwpijn, slecht bloed, water, en afwezigheid van koleur en zenuw kracht. Genezing N° 65,-184 BI. BI. Barry, Du Barrij en Cci, uwe uitmunterde Revalenta, komt hare triomfale indruk in onze gemeente te doen, door de genezing mijner vrouw die gedurig pijnen en brakingen had. Het is onnoodig u te onderhouden over hare kwaal die reeds 4 jaar haar niet meer verliet. Eindeling raadde een goede genees heer ons aan uwe bloem te gebruiken. Zij begon er den 19 April van te nemen, en reeds, buiten verwachting van iedereen houden de brakingen opde pijnen aan de oogen en aan de beenen zijn reeds verdwenen. De slaap is geruster gewonden en de pijnen van het hert, aan de maag en in de lenden be slaan bijna niet meer. Mijnheeren, ik ben maar een werkman, maar ik ben gereed om voor iedereen te verklare, dat de Revalenta de groots" diensten aan mijnen vrouw bewezen heeft, en raadde die ge" neesmiddel aan iedereen te gebruiken, ontvang enz. L. J. Dury- Voedzamer dan het vleesch, zij geeft de gezondheid we^r en kost 30 maal minder dan den pri js van allen geneesmiddel' in doozen: 1/4 kil. I fr. 23; de kilo 7 fr.; 12 kilo 60 fr* Du Barrij en C°' 12. keizerstraat, Brussel. Eetlust, spijsverteering, slaaplust en kracht, wederveiTre' gen door het Revalenta chocolaad, aan de persoonen en kmjT ren van flauwe gezondheid,het is drij maal meer voeden dan i(E vleesch, in tabletten van 6 Tassen, 1,23; voor 12 tassen 2'J' 23; 24 t. 4 fr. Doozen poeder van 12 tassen, 2,23; 1° 7 fr. 120 t. 16 fr576 t. 60 fr. of omtrent 10 C. de t3ssC.j Du Barrij en C'°, keizerstraat, 12 Brussel, en te IJpe(.' Gh. Becuwe, apotheker, Botermarkt; 11. Frysou, apoth.,9' mudestraat; G. Veys, apoth., Rijselstraat; H. Mahieu, bak&e> Botermarkt. tBSCB3SSaaSBSBSSSBlS3SKOSBSSBBSBBBSSI3BXSSESSËSBStSBBBBS3BtKOÊlBSS3BBBBl

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2