VAN IJPEREN. 4 FRANKEN \S JAARS Nr 481. Tiende Jaar. ZONDAG, 41" JUNI 4S74. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. O N 8 VOOR IJPEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen42 centimen den regel. Reklamen25 centimen. Bureel: Dixmudestraat, 59.Alle inzendingen vrachtvrij. Men leest in de Soir: MM. Vilet, de Broglie en Casimier Perier, hebben vrijdag aan den voorzitter van den raad eene verklaring medegedeeld van de prinsen der familie van Orleans, volgens welke zij zich verbinden hen voor de kiezers niet meer aan te bieden, geen mandaat te verzoeken en geene poging aan te moe digen tot eene herstelling ten hunnen voordeele strekkende. Wij denken de echtheid dezer inlichtingen te kunnen waarborgen. Uit Ptome wordt geschreven, dat de fransche gezant te Florence de instructie van zijne regering heeft ontvangen, om het italiaanseh gouvernement den raad te geven, vooreerst den zetel van het be stuur niet naar Rome over te brengen. De Paus heeft, naar men zegt, een brief ontvan gen van den graaf van Chambord, waarin hij be richt, dat, zoo bij den troon zijner voorvaderen mocht beklimmen, zijne eerste zorg zal zijn, de onafhankelijkheid van den Heiligen Stoel te ver zekeren. De Times zegt dat de fransche leening van 400 miljoen p. sterling zal zijn. Gemeenten-kamer. Lord Enffeld zegt dat geene enkele officieele mededeeling aan lord Lyon is ge daan door het fransch gouvernement, betrekkelijk de opzegging van het handelstraktaat. Er hebben te Gateshead wanorders plaats gehad onder de werklieden, die den arbeid hebben geT staakt, ten gevolge der overeenkomst met bclgisehe timmermans. Al de schikkingen betrekkelijk de handelsbetrek kingen lusschen Frankrijk en Duitschland zijn weer in voegen gebracht. Jlet tolrecht voor de fransche wijnen blijft 2 2/5 thalers per hekloliter. De provintiale correspondentie zegt dat de slui ting van het Parlement waarschijnlijk den 15 juni zal plaats hebben. De leden van het Parlement zullen de plechtig heid der intrede van de troepen te Berlijn bijwo nen. M. von Moitke is uit Straatsburg terug gekeerd. Hij is door den Keizer ontvangen. De Reiehsrath heeft met 77 stemmen tegen 67, bet voorstel verworpen om voor hel oogenblik geene discussie van den budjet uit te lokken. Dit voorstel was tegen hel ministerie gericht. Na hetgeen er te Parijs heeft plaats gehad, men moest vermoeden dat geen een eerlijk man, die de goede reden bezit, medelijden kon hebben met de schurken die de hoofdstad van Frankrijk verwoest hebben en zoo menig ongelukkigcn aan den hals hals hebben gebracht; ook wij juichen toe met de groote meerderheid der Kamer, aan de vraag ge daan door den beer Dumorlicr, om het Ministerie te bewilliggen van de fransche oproermakers, die in Belgie zouden vluchten, er uit te bannen. De vraag gedaan door den genraal der brandstich ters, om, met de bende deugenieten onder zijn be vel, door het Pruisische leger naar Brussel te mo gen trekken en de tegenwoordigheid aldaar van Victor Hugo, die in weerwil van het Ministerie in zijne woning eene schuilplaats aan de Parijsche Communisten boodt, is een bewijs dat de schelmen in betrekking waren met de Brusselsche metingis- ten om bij ons ook eene omwenteling op te wekken en hunne verwoestingen te hernemen. Het was zeker met geen duizend of twee duizend mannen dat de Parijsche opstanders konnen ver hopen ons land in omroer te brengen, indien de zaak niet met de beleiders der Internationale maat schappij ware overeengekomen geweest. Het schijnt dat het Ministerie in deze omstandig heid gelukkiglijk zijne plicht verstaat en ze zonder omzien zal vervullen; het is aldus dat het, met de toejuiching der menigte, de heer Hugo, die het be heer op eene onbetamelijke wijze getrotseerd had, naar de grenzen heeft doen vervoeren. Wij zeggen met de toejuiching der menigte, omdat dezelve blijkens heeft gegeven van den afkeer die de voor stander der fransche omwentelaars hun inboezem de, niet dat wij de aanvallen en bedreigingen waar mede men het huis van den vermaarden poëet heeft overvallen, goedkeuren, zooveel te min, daar zoo het schijnt, het meest al franschen waren die deze buitensporigheden hebben begaan. Wij verhopen een nauwkeurig onderzoek dezer zaak en wenschen dat degene die in betrekking zijn geweest met de wanschepsels der Commune, rekening van hun gedrag zullen moeten geven. Wij betreuren slechts dat er in de Kamer vijf leden zijn geweest die het gedrag van hel Ministerie in deze zaak hebben beknibbeld, niet dat wij hun eensgezind gelooven met de fransche omwente laars, maar hel bewijst dat onze vooruitgangers ofschoon verstandige mannen, niet altijd bezield zijn met alle goed oordeel. Het is aldus dat zij door een onmogelijk progamma de liberale partij hebben omgeworpen, en, met de verdediging te nemen vaneenen vreemdeling, voorstander der pa rijsche moordenaars en brandstichters, zij nieuwe wapens verleenen aan de cleriealen om bet matig liberalismis te bevechten. In ons nummer 479 gaven wij een artikel waarin wij de onvoorzichtigheid deden uitschijnen voor Belgenland zich poliliekelijk te mengen in de we reldlijke zaken van den Paus. Wij zegden dat de Bisschoppen ongelijk hadden den Koning petitiën te doen toesturen om hem lot deze zaak te bewilli gen,dat dit alles streed tegen onzeGrondwet en dus, in een land gelijk het onze, waar vrijheid van ge weten heerscht, ons de Paus ae zooveel aanging Niemand kan daarin iels zien tegen ons katho- 1 ijk geloof gericht; wij spreken politiekelijk en wij mengen er noch katholijk geloof, noch chisma- licken, noch joden, noch ketters, noch niets in, wat zou kunnen eenigzins laten vermoeden dat wij de geïoofsgcvoelcns van wie het zij, zouden willen krenken, en, nochtans vindt het Niemvsblad mid del om uit dit artikel zijn venijn te zuigen en zon der eergevoel eenige regis uit hetzelve knipt waar in hel een woord laat uitblinken (ONS en daarop een afstoolelijkc lastertaal voert waarvan wij hem alleen de verantwoordelijkheid en de voldoening laten. Zie hieronder liet fameus artikel waarvan de schrijver zeker een katholijk is die de schoonc voorschriften van onzen goddelijken Zaligmaker bij de voelen neemt Het bladje heeft gelyk van aldus voor de zynen te spreken. De goddeloozcn, de alheisten, de franc- macons of vrymelselaers, de joden, de ketters, de schismatieken, de liberale, degenen die hunnen Paeschcn niet meer houden en de kerk verlaten, de vrydenkers en al degene die van het gevoelen der (joddelooze Toekomst zyn, waervan het getal samen gerekend geen vyfde deel der belgische be volking uitmaekt, hebben volstrekt niets met den Paus, het Opperhoofd der Heilige Kerk teverrigten. Macr anders is het met ONS, opregte katholieke Belgen, die meer dan vier miljoenen leden in ons land tellen. O ja! de Paus gaet ONS, en den ko ning, en den prins, en den ryken, cn den armen aen, niemand uitgenomen. Wij zien in Hem onzen algemcenen Vader, den Stadhouder van Christus op aerde. Wij herhalen het voor de duizendste maalwij schrijven politiek en geen geloof. En wanneer wij nu en dan de zoogezegde katholijke mannen ik ALS DE PRINS VAN MONACO OF DE KONING VAN ArAU- canie.

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 1