Yerseliillige tijdingen. BURGERSTAND Sterfgevallen-, genegenhek! tot die twee ouderlingen die zoolang liet huwelijk te saam mochten beleven. Waarom dan zou geheel hel Chris tendom (alle politiek daargelaten) niet mogen feestvieren voor eenen ouderling die 25 jaren aan hel hoofd der Katholijke Kerk staat Degene die, gelijk uit welke reden, zich onthielden het feest te helpen opluisteren, mogen daarom door de vurige geioovigen onzer stad niet op den tand gedragen worden, daar men door de hoeveelheid uitgesteken vaandels niet kan oordeelen over de dosis geloof of overtuigingen van die men- scheii't is te zeggen dat degenen die niets deden geheel wel mogelijk zooveel geloof en overtuiging hebben dan de genen die veel opstel maken. Van dcu 9 t©t «len 1® .Jisess. GEBOORTEN ^nnel.jk geslacht 2) (e r 4 Vrouwelijk 2) Doolaeghe, Sophia, 5(> jaren, kantwerkster, echtgenote van Edouardus Begroete, Hondstraat. Braem, Arthur, '11 ja ren, Recolle He-Poort. Speybrouck, Emiüus, '16 jaren, Boesingstraat. Huyghe, Virginia, 59 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Oude-Houtmarkt. Labyt, Maria, 78 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Rollingstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk.idem, 5. tezamen 7.' uwn II 'IKVUl—n lleuc wandeling trssscllEesu de pninhoopen vaa Parijs. Van de voormalige Place de la Concorde ziet men op de bouwvallen van datgene, wat eenmaal de Rue Royale ge- heeten werd. liet ministerie van Marine en het Hótel Crillon, deze beide prachtige gedenkstukken van de bouworde der '18" eeuw, zijn gelukkig onbeschadigd gebleven, maar van de plaats, waar zij staan, tot aan de Madeleine ziet men slechts 2 rijen berookte muren. Slechts een deel van den rechterkant der straat werd ver schoond. Eenige schreden verder vertoont het ministerie van finaócfen'enkei nog zijne vier naakte muren welke dreigen in te storten. De naburige straten liggen vol asch en papier de laatste overblijfselen van zeer kostbare stukken, wier vernietiging vele huisgezinnen wellicht tot den bedalstaf brengt. Laat ons verdergaan. De Rue S' Honoré vertoont op meer dan eene plaats de spo ren van begonnen brandendoch het vuur schijnt hier geen stand te h'ebbeh gehouden. Wij staan bij 'de 'Tuileriên', Welk schouwspel Enkel nog de muren staan te waggelen in den wind. Hét door Catharina de Medici gebouwde Pavilion d'Horlogè is vernield, evenzoo de beide aangrenzende vleu gels, Het Pavilion Marsaon heeft een gelijk noodlot gehad. Het Pavilion de Flore, eerst onlagns gebouwd, heeft dank zij de steikte zijner muren den vlammen beter weerstand ge boden, maar het inwendige en het d;jk zijn verwoest. De brand strekte zich uit van de kaai tot aan het Pavilion de Rohan. Daar kon men hem stuiten zoo doende de prachtige verzamelingen van schilder- en beeldhouwkunst redden, welke daar het eerste museum van Europa uitmaken. Van der Rue Rivoii heeft de vlam daarentegen de boekerij van den Louvre aangetast, waardoor ongelukkigerwijze onschatbare hand schriften ten gronden zijn gegaan. Het tegenover den Louvre zich verheffende Palais Royal is afgebrand enkel de vleugels zijn voor een deel kunnen gered worden, zoo ook het Théalee Francais. Ware de wind niet uit het noord-oosten gekomen, zoo hadden de vlammen het geredde gedeelte en de galerijen met de juweliers- en horlogiémakerswinkels, benevens hun on metelijke waardén bereikt. Van daar tot de keizerlijke boekerij ware dan nog maar een kort eind wegs geweest. Doch men paste goed op, en onderscheidene brandstichters, die petrolo- bommen bij zich droegen, werden aanstonds neèrgeschoten. Aan gene zijde van den Louvre zijn de huizen, welke de kerk van S' Germain-TAuxerrpis omgeven, in asch gelegd. Op eenigen afstand daarvan had men de Halles in brand gestoken, maar de ijzeren balken weêrstonden den gloed. De S' Eusta- chinskerk heeft men hellas niet kunnen redden, en haar prachtige gevel ligt in puin. Op het eiland der Cité zijn het Paleis van Juslïcie en de 'Prefektuur vernield. De S'-Ctiapelle, van binnen geheel uitgebrand, zal moeilijk .te behouden zijn. Van het Stadhuis is niets over gebleven. Bij het verwoes ten daarvan, wilden de oproerlingen de nabij zijnde huizen een gelijk noodlot bereiden. Zij staken het Depot der Stede lijke Archieven in brand, waar zich alle registers van den burgerlijken stand bevinden tot en Mei 1850. De gevolgen biervan zijn te nauwernood te overzien. Van bet Stadhuis overgaande op de linkeroever der Seine, vinden wij het Pantheon en het Palais du Luxembourg onge deerd. Men heeft wel beproefd ze aan te steken en het kruit magazijn van den Luxembourg vloog in de lucht, maar de ontploffing richte.betrekkelijk weinig schade aan. Had de ont ploffing de verwachtte gevolgen gehad, dan zou een groot deel van het Quartier Latin met zijne scholen, zijne weten schappelijke verzamelingen, de Sorbonne en de Bibliothèque de S' Geneviève en Val de Grace vernietigd zijn geworden. Het Institut werd door den brand niet aangetast, maar 10 minuten daar van af strekt zich, langs de kaai, een ontzaglijk rookende ruïne uit. Dit zijn de huizen geweest, aan het einde der Rue du Bac, de kazerne d'Orsay, het gebouw van den Conseil d'Etat, het Cour des Comptes en het Hótel van het Le gioen van Eer. Men heeft daar een soort van fusées gevonden, die uit eene groenachtige, licht ontvlambare massa bestonden en een uur lang brandden. Vrouwen werden aangehouden die soeppotten droegen. Deze hielden, volgens haar zeggen, de soep in voor haremannen, maar in werkelijkheid bevalteden zij petrool. De reuk verraadde de helsche keuken en de koffie vrouwen werden op staanden voet gefusiljeerd. Het Quartier du Prince Eugène is van de Place du Chateau- d'Eau tot aan den Boulevard Richard Noir slechts één ruïne. Het daar gelegen Théatre des Délasseinents Comiqus(Bataclan) en honderden huizen der Rues Rampon, d'AngouIème, Brux-, elles, Oberkampf, enz., zijn de prooi der vlammen geworden. De Boulevard du Temple biedt een ontzettend schouwspel aan. De restauratie van Bonvallet, het Café Turc, het Théatre-De- jazet, het Café Achiile en,bijna alle woningen der Rue du Peupie tot aan de Hue (pfarTöt zijn afgebrand. De. Place du Chéteau-d'Eau bestaat in zekeren zin niet meer. De Magasins Réunis, de kazerne Prince Eugène, Pauvre Jacques, het mode magazijn van Turgot, de brouwerij van den Chateau-d'Eau, het eethuis van Duval zijn geheel vernield, evenzoo de huizen, die den hoek vormen tusschen den Boulevard du Temple en den Boulevard du Prince Eugène. De dokken van Lavillette zijn verbrand. De dokken van B.eroi daarentegen niet. De Square bij den toren van S' Jacques, nu weinige dagen nog frisch en groen, is in een kerkhof herschapen. De lij ken worden daar in lange rijen naast elkander geschikt. Men schat ze op 1000. Onder de stralen die het meest hebben geleden behoort ook de Rue Turbigo. Al de huizen tusschen den Boulevard Sebas- lopol en S' Eustache zijn dóór kogels of granaten doorboord. Zoo ook de woningen der Rue S' Antoine. De Place de la Bastille isi vreeselijk gehavend en op den Boulevard Beaumarchais staat bijna geen enkel huis meer. Het kerkhof van Père-Lachaise is volkomen verwoest an opge graven. Daarentegen heeft dat van Monl-Parnasse betrekkelijk weinig geleden. Men schrijft uil Kortrijk, 8 juni: In den nacht van zondag tot maandag, is er een diefstal bedreven bij F. Pilliaert, kleérmaker te Kortrijk. De dieven hebben de vensterblinden afgedaan en zijn in huis gedrongen. Zij hebben verschillende stukken stof meêgenomen, voor eene waarde van 5 a Goo fr. Aanstonds verwittigd, heeft de poiicie de vlijtigste opzoekingen gedaan. Zekere Bauwens zit reeds achter de grendels, beschuldigd een der daders'te zijn*. Men schrijft uit Brugge, 8 Juni: Dezer dagen waren twee meisjes van eenen kleérmaker van Ingelmunster door hunne ouders naar Emelghem gezonden oin een kleedingsstuk te huis te dragen bij de familie, ten platte lande. Het oudste meisje is omtrent 10 jaren, het jong ste 5 jaren. Op eene afzonderlijke plaats gekomen, wordt het jongste meisje schielijk door eenen manspersoon opgenomen en in een roggeveld gfdragen. Het oudste loopt verschrikt en roepend naar het hof van zijnen oom, omtrent een kvvaartier uurs van die plaats gelegen. Ongelukkiglijk was zijne moei maaralleen thuis deze gebied aair't meisje, spoedig weêr te keeren, om haar zusterken te gaan zoeken. De kleine is terug gevonden omtrent de plaats waar zij was opgenomen, smelten de in tranen, bevend van schrik en lijdend. De booswicht had de handen van 't kind zoodanig geneteld dat zij vol bobbels en gezwollen waren, en haar daarbij de eerlooste behandeling doen ondergaan. De rechtbank van eersten aanleg te Tongeren, heeft in haar verhoor van 1 Juni pater Vandenheuvel, overste dei- paters kruisvaarders te Maeseycktot eene boet van 20 fr. en de proceskosten veroordeeld, om zijne leerlingen slagen te hebben toegebracht. Indien een wereldlijke onderwijzer zich aan dergelijke on beschoftheid had schuldig gemaakt, zou de klerikale drukpers tegen het openhaar onderwijs op alle-toonen hebben uitgeval len. Maar de kloosterlingen-onderwijzers zijn met alle soorten vao goede deugden begaafd. Prinses Charlotte, de ongelukkige weduwe van Keizer Maximiliaan, heeft den 7 Juni haar 5!e levensjaar bereikt. Zij werd den 7 Juni 1840, óp 't kasteel van Laeken geboren. Zooals men weet, werd zij ten gevolge der''schrikwekkende gebeurtenissen, welkeer gedurende haar kortstondig keize- rinneschap in Mexiko plaats hadden, in bare verstandvermo gens gekrenkt, en hoe lang dit ook reeds geleden zij, is het tot nu toe nog niet ten volle hersteld, en de grootste rust wordt haar voortdurend door de geneesheeren aanbevolen. Het vervoer van duiven, de laatste dagen der verledene week uit Luik verzonden, en die zondag morgend in Frankrijk z'jn opgelaten, bestonden uit 88o manden, welke 44,ooo reis duiven inhielden. Deze duiven werden verzonden naar Erque- lines, St.-Quentin, Maubeuge, Landrecis, Creil, Compiègne, Pont St.-Maxence, llouaan en Chantilly. Onderweg groeide het getal nog aanzienlijk aan men rekent, dat er 78,ooo dui ven op de bestemmingsplaatsen zijn aangebracht. Er bestaan te Luik zulke belangrijke maatschappijen van duivenhouders dat er zijn die voor hun deel met G50 duiven in prijskampen mededingen. Het Hof van Assisen van Brabant heeft Vrijdag Francis Bulinckx, broeder der christelijke leering, veroordeeld tol 15 jaren opsluiting en berooving voor altijd van zijne burgerlijke rechten, voor aanslagen tegen de eerbaarheid. Men verzekert dat de uniform der infanterie van ons le ger alwéér eene verandering gaat onderstaan. De hoeveelste het is zouden wij niet kunnen zeggen. De slippen van de tunieken zullen worden verkort. De roode opslagen van onder aan de mouwen worden afgeschaft en de geele bies zal door eene roode worden vervangen. Er zal aan den sabel der officieren een kwispel worden ge voegd en de onder-officieren zullen hetzelfde voordeel hebben. De vederbos wordt door den pompon vervangen en eindelijk om de kroon op die verandering te zetten zal de tuniek twee knoppen min hebben. Als de soldaten er nu niet krijgshaftig zullen uilzien kennen wij hel niet. Te Luik was men gewoon ter gelegenheid van het If. Sakramentsfeest het nationaal vaandel op den toren van St- Martenskerk te heschen, dit jaar heeft men het heigïseh door het pauselijk vaandel vervangen. Zij willen kost wat kost Domeinen van ons maken. - De stad Leuven zal bij gelegenheid der kermisfeesten van 1871, een Internationale prijskamp van Tooneelkunde geven, op 17, 18 en 19 September 1871, uitgeschreven door de maatschappijen Roos en Eikel en Vlamingen Vooruit. Het op te voeren stuk moet in één bedrijf zijn, en minstens uit drij voorname mansrollen een ééne vrouwroi bestaan het mag een drama, een tooneel- of een blijspel wezen. De maatschappijen zijn gehouden vóór de maand Augusti van hunne deelneming kennis te geven. Prijzen voor de beste opvoering. Te prijs, eene zeiveren vergulde medalie en ooo fr. 2°, eene zilveren vergulde medalie en 2oo fr, 5e, eene zilveren medalie en 150 fr.4e, eene zilveren medalie en loo fr. Vier andere medaliè'n zullen verder ter beschikking van den jury gesteld worden, om de uitmuntendheid sommiger mede dingers persoonlijk te kunnen vereeren. -Men had gedacht dat het eene spotternij was, maar het feit is echt: een klerikaal blad van Maestricht, de Cóurrier de la Meusebevestigt dat men de snuifdoos van den Paus in loterij heeft gesteld, ten voordeele van zijn wereldlijk gezag. Zij die op goed geluk naar Berlijn vertrekken om ge tuigen van den intocht der legers te zijn, loopen groot gevaar onder den blooten hemel te moeten bivakeeren. Alle hotels, alle gemeubeleerde kamers, hotels garni, enz., zijn verhuurd; zelfs de dakkamertjes bij partikulieren zijn bezet. In een hótel geldt een klein kamertje op de derde verdieping 10 thalers daags, betaling vooruit, en zoo is alles naar verhouding. BURGEROORLOG TE PARIJS. De orde en de rust heerschen eindelijk weder in Parijs. De gevluchte bewoners komen langs alle poorten toegestroomd. De magazijnen en winkels zijn geopend en de werkhuizen hernemen langzamerhand den arbeid. De afschaffing der verbannings-wetten tegen de familie der Bourbons is door de Nationale Vergadering aangenomen. De aanneming had plaats men 485 stemmen tegen 105. De kiezingen der prinsen tot leden der Nationale Vergade ring zijn goedgekeurd, met 448 stemmen tegen 115. Doch M. Grevy heeft lezing gegeven van eenen brief der prinsen van Orleans, die voor hun mandaat bedanken. De kiezingen, welke in Frankrijk worden aangekondigd, houden de partijen reeds sterk bezig. De Bonapartisten wer ken even sterk als de andere partijen. Zelfs schijnt het dat de gewezen ministers van het keizerrijk zich op rang plaatsen: Rouher, Laguerronnière, Hausmann, en anderen. Het Journal officiel kondigt het dekreet af, waarbij 113 kieskollegien op 2juli worden bijeen geroepen. Parijs zal van die kiezing niet uitgesloten zijn. Het Journal des Débats beschouwt den toestand van den gouverriementsvorm als een oogenblik rust, als eene haltbet herstel van hot koningdom ligt nabij. Ook de Univers denkt er zóó over; dat herstel is als eene overeengekomen zaak. De Liberie verbergt zijne hoop óp een spoedigen terugkeer tot den legïtiemen vorst. Men denkt dat, als de Bonapartisten gekozen worden tot leden der Kamer, zij eene volksstemming zullen vragen ten gunste van den keizerlijken prins. Overgroote lasten wegen op Frankrijk. Buiten de boveOr matige oorlogs-schadeloosstelling, heeft dit; Jar,d thans nog 5oo,ooo Duitschers te voeden. Wanneer de betaling zal gedaan zijn zal men de belasting in de departementen kunnen heffen. Frankrijk heeft een te-kort van 4oo millioen in-de belastin gen. M. Pouyer-Quertier heeft in de Vergadering te Versailles een ontwerp neêrgelegd waarbij de minister van financien be machtigd wordt, eene leening te doen van 2 1/2 milliards, ten einde de oorlogs-schadevergoeding en de voorziene achter stellen te betalen. Verders zou hij in de kommissie van 't bud- jen 450 millioen nieuwe lasten voorgesteld hebben, waarvan 90 op de dranken, 50 op suiker en koffie, 200 door het ver- hoogen der douaanrechten op de grondstoffen, zooals weefsels, koloniale waren, huiden, hout en petrool, en 50 door ver schillende lasten. De verpleging van hel leger van Boilrbaki heeft Zwilserlan de kosten veroorzaakt van 10 millioen francs. Daarvan zijn 2 1/2 millioen gedekt door de fransche oorlogskas, die ooit

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2