Stads Nieuws. Briefwisseling dep Toekomst. Verschillige tijdingen. Kunst- Letternieuws. JOHAN DE BOETELING Na het voorbeeld der maatregelen destijds door den Minister Vandenpeereboom werkstellig ge maakt en die het land van dit onheil hebben be vrijd. al degene wie het aangaat zijn plichtig van dezelve niet na te volgen, hetgeen in Frankrijkdies aangaande plaats grijpt is een bewijs dat aldaar on der voorwendsel van vrijheid er nog regeerloosheid beslaat. In allen gevalle wij raden onze landbouwers aan van zelf hunne weiden en stallen te bewaren en van geene personen, waarvan zij niet zeker zijn, in dezelve toe te laten. He» gerucht had zich verspreid over eenige da gen dat Minister Kervyn zijn ontslag had gevraagd, en velen waren te vrede dat zoo een dweependen achteruitganger van. kante ging worden gesteld; voor hetgeen ons betreft, wij waren onverschillig aan dezen aftocht. Boileau zegt dat ëene kat altijd eene kat is, en wij zijn van hetzelfde gevoelen. Dus het is voor ons geheel onverschillig wie de naam van Minister voert om de bevelen der Bis schoppen ten uitvoer te brengen. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. Prijs per aflevering: 65' centiemen.. aaxgxsü- De provintiale raad van Henegouwen heeft beslist bij het gouvernement den wensch uit te drukken, dat het 't onder wijs verplichtend voor al de burgers zpu maken. Deze beslis sing is eenparig met zes stemmen genomen. Men'leest in den XVest- Vlaming BURGERS, HOUDT UWE CENTEN GEREED. fn de zitting van den provintialenraad van West-Vlaanderen hebben de klerikale kopstukken Haandje De Gock, Pier Bou- tens en consoorten het verslag op den budjet neêrgelegd, bij welk verslag zij, te rekenen van -1 October 1871, eene ver hooging van patenlasten voorstellen van honderd vijf-en tachtig duizend twee honderd negen-en-twintig franks, (zegge 181»,229 frank, zonder centimen). En die verbooging zal in eene toekomende zitting doorgaan' gelijk eenen brief in de post, omdat het landgrandist ministe rie het alzoo wilt. Wat zijn de Belgen toch gelukkig met die klerikale be stuurders iJperen, 22 Juli 1871. IJzereB» Weg. - Zondag. 6° Augusti, ter gelegen heid van den Internationalen festival voor koorzang en muziek, zullen er bijzondere treinen ingericht zijn, te weten: Ten 11 ure des avonds naar Kortrijk. Ten 11-lb ii Passchendaele, Rousselaere en Iseghem. Te middernacht naar Poperinghe en Hazebrouck. Festival. - Ons niet kunnende inlichten bij de in- richtings-commissie, ziehier wat een onzer vrienden over dit feest ons mededeelt Muziek-maatschappijen. Zonnebeke, Voormezeele, Lan- gemark, Thielt, Meessen, Passchendaele,Thienen,Wytschaete, Rousselaere, Rumbeke, Iseghëm, Wijnendale, Belle, Steen- voorde, Bethune, Gent-S' Denis. Koormaatschappijen. Wervicq, Roubaix, Armentiers, Dixmude, Hazebrouck, Bergen (Frankrijk), Dunkerque, Sluis (Holland), Aire-op-dc—LeiWijnkel-Sint-EloiKorkrijk, Bergen (Mons), Gent, Biankenberghe.' Cosaeoa'tle (zwsïïertMin). - Dinsdag, 8 Augusti, Dans-feest en verlichting van den Hof met prachtig Vuurwerk ontsteken onder het schrander beleid van den heer Fonsaviero, gepatenteerde artiest van het Burggraafschap IJperen. Het orkest, samengesteld uit verschillige uitmuntende artiesten ties lands, bestuurd door M. Von Bardemaker, zal voor de eerste maal uitoefenen het nog onuitgegeven galop, getijteld La l)ascente de Pantaleon aux enfers. De danszaal, herschapen in Bösschagie, voorzien van fonteinen en waterval, ien, zal een tooverend uitzicht.hebben. (Medegedeeld.) ï.jre SJuvrière, - Op Maandag, 7 Augusti, ter ge legenheid der Kermis, een Groot Bal zal gegeven worden in de Spektakelzaal door de Koormaatschappij La Lyre Ou- rrière. Inschrijvingsüjsten lot dit doel, zijn in verschillige lokalen neêrgelegd en, zoo men zegt, worden met een menigte hand- teekens bekleed. Wij zien met genoegen deze maalschapij zich in eenen volledige liberalen zin, zonder de toestemming van Mgr., ontwikkelen. Te Benin) - Vrijdag laatst, ten 1 1 ure 's morgens Weid er een Te Ileum gezongen :n de Hoofdkerk van S' Muar- H'us onzer stad, ter gelegenheid van Leopolds I inhuidiug. De Burgerlijk? overheden, het Tribunaal, de Professors der ver schillige Burgerlijke onderwijsgestichten en der Teeken Aka- demie, de krijgsoverheden, de heeren officieren der Pompiers en Burgerwacht woonden deze plechtigheid bij. Eene kompagnie van het eerste Regement en het Korps Pompiers onder de w apens met zijn muziek vormden de haag. Wij hebben voor de eerste, maal de heeren Voorzitter, Rechters, Procureur, Grcifier, enz., enz., van den Rechtbank van eersten aanleg, in hun nieuw gala-kostuum gezien. Monstering. - Des middags, werdt op onze Groote Markt het 1° Regement in oogschouw genomen. Deze monste ring heeft niet lang geduurd, en toch gebeurde er bijna een ongeluk: de heer Majoor die het bevel voerde is met zijn peerd gevallen, het beest gleed met zijne twee achterbeenen te gelijk. Gelukkig heeft die heer zich maar weinig bezeerd en zijn commando voort uitgevoerd. CSjföelscBsIctlfflg. - Ziehier den' uitslag der maat schappij cijb'elschutfers bij ónze Burgerwacht, van 17 dezer Hoogst getal punten. le Prijs (gegeven door M. J. I we ins), Vantholl, Henri. 2" Pr., Poot, Henri. TV Pr., Pödevyn, Aug. 4° Pr., Dirmoïl, Aug. -- 5e Pr., Swckels, Leon. Schoonste wit. Prijs (gegeven door M. J. ïwèins), Maurau. Erïrest. (Halve-Batterij) 1° Prijs, Mr Ch. Deweerdt, arliileur. Van den 11 tot den 21 Jtnlt. GEBOORTEN Mannehjk geslacht 4) 2amen 6- vrouwelijk 2) Traens, Emilius, muziekant, en Schnaphauf, Eugenia, kantwerkster. Carlier, Frëdoüna, 28 j., kantwerkster, echtgenote van Emilius Vlaemynck, Nederstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk idem, 0. te zamen 1. Poperinghe, 20 Juli 1871. HE TOESTA*!». Veel liberale kiezers van Poperinghe zijn verwonderd dat men, om onzen overleden Volksvertegenwoordiger, M. Van Renynghe, te vervangen in een arrondissement waar zooveel bestuurkundige, menschlievende, dienstwillige en milde man nen te vinden zijn, niet eenen kandidaat vindt die de worste ling durft wagen tegen eenen heer Berlèn die hier maar dooi de juist tegenovergestelde hoedanigheden gekend is. Men is verwonderd dat een man diè van zijn schepenschap afgesteld is geweest om dal hij, door het maken van valsche kiezerslijs ten, de meerderheid der bevolking beroofde van hare echte vertegenwoordiging in den Gemeenteraad, kan geroepen worden om het volk, dat hij in zijne stad zoo bedrogen heeft en waarbij hij geen de minste titels bezit van sijmpathie of van erkentenis, in de wetgevende Kamer le gaan vertegen woordigen. Die Verwonderaars redeneren zonder rekening te houden van de anarchie waarin, om zoo te zeggen, de liberale partij van ons arrondissement hedendaags gevallen is, en van het aangroeiende fanatismus dei: eenvoudige kiezers die, uit vrees voor de hel, hunne burgerlijke rechten afstaan aan de sleuteldragers van den hemel. Zoolang de liberale partij zal verdeeld worden'en, in harè worstelingen voor vrijheid en vooruitgang, onze vaderlandsche leuseendracht maakt macht niet zal aannemen, bet burgerlijk gezag zal in Beigie vervangen w orden door de priesterheerschappij, de Koning en de Ministers zullen dansen gelijk de Paus en de Bisschop pen zullen schuifelen, en óiize nationale vlag zal plaats maken, gelijk wij het reeds hebben begonnen te zien, voor de kleuren van den kanarievogel welke de Romeinen zelve door hunnen vermaarden plebiscite yooï eeuwig afgekeurd en met de voe ten getoi'de» hebben. Men zal met een woord van ons Beigie, die nog onlangs het liberaalste land van Europa was, een nieuw roomsch Koningdom maken, niet tot het geluk dei- bevolking, maar tot meerdere eer en glorie der pastors die de evangelische princiepen van ootmoedigheid en armoede ver vangen hebben door heerschzncht en wereldsche macht. Ongelukkiglijk de eendracht onder de liberalen is ver te zoeken, en de hetreurlijke. scheuring welke gegronde mis noegdheden onder jhen te weeg gebracht hebben, doen voor het oogenblik zooveel kwaad aan het überalismus als de scheu ring van Luther gedaan heeft aan de,religie. Inderdaad wat zien w ij in ons arrondissement? Door de onverzoenbare vij andschap van eenige mannen die hier sommige goede kandi daturen onmogelijk maakt, en door de onverschilligheid welke deze oneindige twisten in gansch de partij verwekt hebben, de liberale gezindheid, hoewel zij zich wezenlijk in meerderheid bevindt in hel arrondissement, moet noodlolte- lijk lot onze schande door klerikale afgeveerdigden in de wet gevende Kamer vertegenwoordigd worden. Indien men bij die scheuring de verdoold beid der kiezers voegt die willen geleid worden gelijk kinderen die niet kunnen alleen gaan, en die, bij gebrek aan klaarziende geleiders, zich dooi de vijanden van hei licht in de duisternis laten voortstooten indien men rekening houdt van de menigvuldige hijpokrieten en speknlateurs die, hoewel bezield met liberale princiepen, zoeken op eene katholijke wijze hunnen zak te vullen indien men de oogen opent op de ontelbare onnoozelaars die, na drij en twintig jaren vrijheid, rust en vrede, zich door de katho lijke dagbladen laten wijsmaken dat zij gedurende al dien tijd gemuilbande slaven geweest zijn van eene bende oproerma kers die maar te vergelijken zijn aan de communisten van Pa rijs indien men sukkelaars vindt die, na een aanhoudenden bloei van handel, nijverheid en levensbestaan, zich inbeelden dat men beter zijne beurs en buik zou vullen met de fabrikatien van den katholijken winkeldie, na 27 jaren aardappelplaag waartegen men langs alle kanten te vergeefs 'ging dienen naar S' Antonius, zich nog laten verblinden door de politieke bede vaarten; die, na de afschaffing der oktrooi-rechten en barrieren en na de vermindering van al andere lasten, zich laten over tuigen dat hunne belastingen onder het liberaal bestuur Ver dubbeld zijnjdie, terwijl de katholijken bezig zijn met de belas tingen van 2 1/2 miljoen te verhoogen eu met eene leening te vragen van 50 miljoenen, na dat zij den liberalen spaarpot van 80 mijoenen opgeëten hebben, nog gelooven dat de liberalen, niettegenstaande hunnen spaarpot, het land in eenen afgrond van schulden gedompeld hebben indien, zeggen wij, men deze Jigtgeloovigheid der eenvoudige kiezers voegt bij de bestaande wanorde der liberale partij, het is niet te verwonderen dat noch M. Carton, noch M. Beke, noch M. Van Merris, noch zooveel andere populaire mannen de worsteling niet willferi aangaan tegen een onderdanigen zoon der Kerk dien de pas tors met den mond van bovengemeld volk als volks vertegen woordiger zullen noemen, zonder dat het hem eenen cent bij de neringdoeners zal moeten kosten. Maar het volk wilt het zoo, mundus vult decipi, daP bet geniete 't geen er van volgen zal. Priesterlijke benoeming. Onderpastoor te Dadizeele, M. Laumosnier, onderpastoor te Gheluvelt; Onderpastoor le Gheluvelt, M. Desmet, priester in hel Se minarie. Merkwaardige Lindeboom. Op het kerkhof der ge meente Avecappelle, bij Veurne, staat er een lindeboom, die iedereens bewondering opwekt. Zijn stam, die aan het onderste deel, eenen omvang heeft van 9 tot 10 meters, draagt negen horizontale hoofd- of moe- dertakken, ieder van eene gewoone boomdikte. Op deze hoofdtakken, groeien er talrijke dikke scheuten, wiens kruinen zich verheffen boven het toppunt der kerk. Deze schetiten zijn omvangen van eene ijzeren ketting, die de scheuring van den tronk belet. Des zomers, wanneer hij in bloei is, verbeeldt deze boom eenen allerschoonsten bloemkorf (corbeilie). Volgens de verklaring van eenen geleerden Avecappelleoaar, is dien lindeboom geplant geweest door zekeren Winoc Glorie, den 24 december 1595. Wij kunnen niet genoeg de liefhebbers aanwakkeren, om dit pronkstuk der natuur, gedenkteeken der vroegere eeuwen, te gaan bezichtigen. Men meldt een zeer buitengewoon feit: Te St. Saiiveur, kanton van Frasnes-lez-Buissenai, woont er eene vrouw van 101 jaren, die door de pokken aangedaan is. De Courrier de la Rochelle meld dat het gerucht in die stad verspreid is, dat een broederken der christelijke leering op dit oogenblik vervolgd wordt voor aanslag op kinderen min dan 15 jaren oud. Het broederken was juist op weg om naar den vreemde te vluchten toen de politie hem heeft aangehouden. Voor meerdere inlichtingen verzenden wij onze lezers naar het verslag van den aanstaanden zittijd van hei assisenhof. Eene depeche uit Bologne, aan een katholijk blad gezon- hen, meldt de aanstaande verloting der snuifdoos van Pius IX. De depeche voegt er niet bij, maar dit is gemakkelijk te voor zien, dat de gelukkige winners der snuifdoos die aan den vorst-paus zal terug geven voor zooveel men geene nieuwe inschrijving opent om hem ze terug te koopen. Een uitmun tend middel om geld te slagen In den nacht van 16 tot 17 Juli ontstond er brand in het museum te Nancy en al de rijkdommen er in opgesloten, het oude tapijt van Karei de Stoute alleen uitgezonderd, zijn de prooi der vlammen geworden. De schade wordt op 600,000 fr. geschat. Een blad van Valencia vermeldt eene ontploffing in de buskruidfrabriek, te Denia, provincie Valencia: ■nTMM»v Wij komen de vierde aflevering te ontvangen der Biblio theek van Fraaie letteren, 7 een fraai boekdeel van een SOtal bladzijden. Deze uitgaaf heeft voor doel de verspreiding, door goedkoop, der beste gevrochten van de vlaamsche litteratuur. MENG ELI* GE* Het was in eene dorpsschool. De meester was bezig n"'! zich den kop te breken om zijne schoolkinderen hef cijferen aan te leeren en door alle soorten van middels en redens te doen verstaan.

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2