VAN IJPEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS JJjr 48?). Tiende Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Yerscliiilige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Pol itieke berichten Stads Nieuws. VOOR IJ PEREN. F». 4-50 VOOR RUITEN STAD. Aankondigingen 12 cenlimen den regel. Reklamen: 25 cenlimen. R*1 aa aas ZONDAG, 6" AUGUSTI 1871. |||||jtfj Bureei. Dixmudestraat, 59.Alle inzendingen vrachtvrij. Frankrijk houdt zich reeds bezig met de herin richting van het leger. De kommissie daartoe aan gesteld heeft de nieuwe militaire wet aangenomen, bij welke de dienst van 20 lot 40 jaren verplichtend is; de plaatsvervanging is afgeschaft. Berichten uit Versailles bevestigen dat het ont slag van M. Jules Favre is aangenomen. Parijs, 2 Oogst. Het gerucht loopt dat M. de Remusat M. Jules Favre zal opvolgen. Parijs, 51 Juli. Ziehier den volledigen uitslag der tweede stemming, welke gisteren te Parijs heeft plaats gehad, voor de municipale kiezingen Zijn gekozen: 20 kandidaten der lijst van de Union parisienne (gematigde republiekeinen) en 26 kandidaten der lijst van de rue de Turbigo 2 namen zijn gekozen die op de twee lijsten voor kwamen. Marsaille, 2 Oogst. Een telegram uit Algiers zegt dat Bouneyra, hoofd van den opstand, in Hodna is. Al de opstandelingen van Medjana, grondgebied van Mokrany, hebben zich overgegeven. De op stand is op bet voornaamste punt geëindigd. Men hoopt eerlang het einde er van te zien. Londen, 51 Juli. De burgerlijke lijst van prins Arthur, lot 15.000 p. st. beloopcnde is dooi de Lordskamer aanveerd. De strijd tusschen de wereldlijk macht en de kerkelijke overheden nopens de onfeilbaarheid van den Paus, dreigt zich van Duitschland ook naar Hongarië uit te strekken. De lagere geestelijkheid in Hongarië is heel erg tegen Rome verbeten en wil van niets hooren dat ultramontaansch of jesuitsch isVerscheidene boeken, door lagere geestelijken in het licht gege ven, vragen liberale en anti-roomsche veranderin gen. Zij willen onder andere dat de wereldlijke kalholijken een grooler deel zullen nemen in het eigenlijk wereldlijk bestuur der kerken en iets waarvan zij in het geheel niet meer willen hooren, dat is van ongehuwd te blijven. Trouwen schijnt de algemeene wensch van al de jonge hongaarsche geestelijken te zijn. en zelfs zijn er reeds velen die naar de toestemming noch van Paus noch van Bisschop gewacht hebben om zich in den huwelijken staat te begeven. Worden zij daarom gebanvloekt, men zal wel te doen hebben. Want de zucht om te trouwen is al gemeen en geeft men die zucht gcene voldoening, dan slaat het uur waarop men geen eenen lageren geestelijke meer zal hebben. ontlastende maatregels. De geest van vooruitgang deed alles bloeiend en levendig voorkomen, en stel de inderdaad iedereen te vreden. Openbare werken werden er op groote schaal uitgevoerd, terwijl de spaarzaamheid uit het oog niet verloren werd. De belastingen werden verminderd, de oktrooirechlen afgeschaft, de rechten op het zout vernietigd, te prijzen der tarieven van den ijzeren weg vermin derd, en nochtans schreeuwden de klerikale dag bladen onophoudend op eiken genomen maatregel, niet volgens hen scheen de samenleving te bevoor- deelen van al hetgeen er ten goede gedaan werd. Toen was het wel het geval te mogen zeggen dat de partijgeest alleen kwaadkeurde hetgeen het ge zond verstand met recht en reden voor goed aan nam. Doch nu, dat een klerikaal ministerie aan het hoofd staat, roept men gansch verkeerd, met hand geklap juicht men toe wat men met er daad onregelmatig en berispenswaardig voor oogen ziet, vermeerdering van grondlasten, lasten op de nieuw- gestelde gebouwen, vermeerdering der prijzen op den ijzeren weg Dat zijn de daden van het tegen woordig ministerie. A3 de werkzaamheden door de liberale ministers aan den dag gelegd, worden door hunne opvolgers vernietigd. Wie kan ons zeggen waar er eene kleine verbetering door de lderikalen is ingevoerd? 't Is waar, er is slechts ééne de 80 miljoenen door de liberalen gespaard, zijn vertrokken De Moniteur bevat de wet op den lijsdwang. De lijsdwang is afgeschaft in krimineele, korreklion- neele en policie-zaken, ter uitvoering van veroor deelingen tot schadevergoeding en kosten. In andere gevallen en in- kwestie van kwade trouw kan zij nog worden uitgesprokendoch slecht ten beloope eener som boven de 500 fr. De duur van den lijsdwang wordt door een vonnis be paald; doch voor niet langer dan een jaar. In geen geval kan de lijfsdwang uitgesproken worden tegen personen, burgerglijk verantwoorde lijk voor het feit, noch legen personen 70 jaren oud, noch tegen vrouwen en minderjarigen, noch tegen erfgenamen van den tot lijfsdwang verweze- ne. De schikkingen, opzichtens voeding en anderzins door hel wetboek bepaald, blijven bestan. Buiten de aangehaalde uilzonderingen zullen de gegeven vonnissen niet meer uitgevoerd worden en de in gevangenis zittende personen, krachtens lijfs dwang, worden in vrijheid gesteld. De wet is van krachte sedert 28 Juli. opgeslost en dat de studie beurzen, door de libera len gestolenzouden worden terug gegeven. Waarom heeft de Patrie gewacht tot dat de wetgevende zittijd gesloten was om de herstelling van die grieven te vragen Is het om een bewijs te meer te geven van de openhertigheid en de goede trouw der klerikalen. Wal er van zij, de Patrie, zegt, met veel bombast dat de zittijd, die gesloten is, langdurig en vrucht baar is geweest. Inderdaad, het heeft aan geene bijgevoegde en buitengewone kredieten, leeningen, nieuwe belas tingen, enz., ontbroken... En wij zijn nog maar aan het begin. Wanneer de liberale partij nog aan het bewind was, moest er oprecht niet geklaagd worden om De Patrie van Brugge, vraagt, nu de zittijd ge sloten is, dat de kwestie der kerkhoven zou worden Algemeene koor. 2ustroof. De jonge krijgslieden (tenors). 5e stroof. De huisvaders. SaCSfcJEiiS^iif '^mM'IM fycatacKPflV! w J«JL't BB^ggWjgWjWjgggjggMBg i r--nu na o a TOEKOMST IJperen, 5 Augusti 1871. BOHEitiKns. - Woensdag namiddag is alhier een troep Zingaris of Bohemers doorgetrokken zij waren ten ge- talie van 16. De doortocht was waarlijk schilderachtig; wagens met klodden, vodden, koper en tinwerk allerhande halm hoog op gepropt, uitgemergelde lang harige paardtjes, 5 bruine kloeke beeren, vrouwen, mannen en kinderen, buitengewoon kleedij, kleur en wezenstreken. Wij weten de richting niet welke zij genomen hebben. Festival. - Onder de verschillige voortreffelijke aankondigingen van kunstuilvoeringengen 't zij in muziek of in koorzangen op ons aanstaande Festival mogen wij melden dat de Jeune-France, eene koormaatschappij van Dunkerque, ter gelegenheid van het hierhooger gemeld Festival opzette lijk eene koor vervaardigd heeft, nieuw muziek en woorden. Wij geven hieronder ten naasten bij de vertaling van het gezegde koor, dat wij gebrekkig kunnen afmalen. Moet de muziek beantwoo-iden aan den zin der woorden wij voorzeg gen onze Duinkerksehe broeders een vollen bijval Gegroet Land van belofte Op uwe grens gezeten zie ik de menschlievendheid in het vrije Belgie,alwaar er eene stem bromt: Vaderlanden vrijheid! In naam van onsFrankrijk heb dank beschermende bodem! Gij gaaft een lichtstraal van hoop aan het ongeluk In naam van onsFrankrijk heb dank beschermende bodem! lestroof. De Grijsaards (basstemmen) Belgie, gij reiktet eens de hand, aan onze door de fortuin miskende soldaten komt zegdet gij op onzen menschlievenden grondin het ongeluk zijn wij allen broe ders 1 ii Omdat gij, door uwe broederliefde de smarten onzer kinderen heeldet, komen wij uw gezegenden gastvrije grond met onze tranen besproeien Gegroet, enz. Het is aan uwe broederzorgen dat wij verschuldigd zijn on ze moeder nog te mogen omhelzen, die op den drempel harer deur op ons weenend wachtte. Wij zullen lang nog, 's avonds, met onze geliefde, over de zoete uren spreken die wij bij u zoo aangenaam doorgebracht hebben. Gegroet, enz. Voor het vermaak van twee wreedaards, zijn onze huisge zinnen door den oorlog ontruimdhet bloed heeft uren lang schrikkelijk gestroomd.

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 1