Verschil!ige lijdingen. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. Vo'ken, slaakt die oorlogen: over mve grenzen reikt elkaar de hand en ontwapent uwe legerscharen Gegroet Land van belofte enz. 1:SmutM$scS»e Fiiïea*. - Dinsdag aanstaande hebben wij eene puike vertooning te gaan bijwonen gegeven door onze belangrijke Maatschappij de Vlaamscüe Stek. De vertoo ning zal beslaan in 5 stukken Tamboer Janssens, groot blijspel in twee bedrijven; De Belgiesclie Vrijschutterblij spel in één bedrijf, en het Bad-meisje, tooneelspel in één be drijf. Alle drij destukken zijn door de sterrelingen meesterlijk opgevoerd, en wij beloven het publiek, die er GRATIS wordt op uitgenoodigd, eenige uren onderwijzend vermaak, waarvan het zich nog veel dagen zal herinneren. De verlooning heeft plaats in de Stads-Toaneelzaaï, én begint ten 2 sse-c namiddag. (Zie onze 5° bladzijde). CiJbelgeMetingg. - Uitslag der cijbelschieting bij de maatschappij burgerwachten van 51 Juli Schoonste wit 1° prijs, Dumon August. 2C pr., Va'ntholl Henri. 5e pr.Podevin August. 4° pr., Candaele Joseph. 5e pr., Poot Henri. Jove Charles, artilleur. S«h&m»e Ktutgfm- Het dagblad le Peuple Beige, in zijn kritisch overzicht van de Tentoonstelling van Schoone Kunsten te Kamen, na de grootste meesters beoor deeld te hebben, meld onmiddeiijk bel volgende van een on zer kunstenaars Een kleine schilder, de heer Theodoor Ceriez, die som- wijlen vermakelijk is,sponsd ons onder den titel van de Roo it her eene figuur na op zijn Meissonmers, min de wonderbare behandeling en de krachtige teekening van dezen voortref- felijken mannenschilder. De Rooker, fijne kop in gepaste verdeeling van licht en bruin nog duidelijker onder eene rosse pruik te roskleurig is mét te doffe vernissen gepenseeld. Zijn glas in de eene hand en zijne pijp in de andere. M. Ceriez schildert in 't klein zeer klein maar op eene behendige wijze. fjtnttSbmettsmmttgitcSiuppij- Bij koninklijk besluit van 27 Juli wordt eene hulpsom van 2,700 fr. aan de Landbouwmaatschappij van IJperen toegestaan. AiiuSicudiBgcn. - Twee personen vreemd aan de stad, zijn dezen morgend door onze policie op onze merkl- plaats aangehouden geweest, verdacht als borzensnijders. De eene bezat meer dan 50 en de andere meer dan 20 fr. waar van zij geen afwijs konden doen. De kerel, die over eenige dagen de baas uit Frascali eene steek toebracht, is te Meessen aangehouden. v;sas den 2S JtEïBa tot den» A Angnsti. Bonte, Bazilius, schoenmaker, en Vangheluwe. Maria-The- resia, werkvr. Vandelanoitte, Petrus, koopman in kanten, en Dehuvssere, Juliana, z. b. Maesen, Petrus, kleermaker, <*n Rogier, Maria, naaister. Gotlhals, Ludovicus, kleerma ker en Gilon, Valeria, kantwerkster. Vandenbussche, Maria, 8 j., S' Nicolaus-nevens-Ypre. Coudenys, Maria, 58 j., z. b. echtgenoote van Constantinus Polderman, Meenenstraat. Poperinghe, 2 Augusti 1871. EToepassirag van Iset M. Evangelie. Het Evangelie zegt dat, diswanneer men van iemand eenen slag op zijne rechtere kaak ontvangen heeft, men, in plaats van zich hierover te wreken, de linkere kaak aan zijnen vijand moet aanbieden. Wil men weten hoe de hedendaagsche evangelisten deze leerstelsels toegepast hebben aan den kaakslag van M. Berten die, voor zijne administratieve bedriegerijenvan zijn schepenschap is afgesteld geweest Ver van de gelatenheid en dé kalmte welke M. Berten na zijne bestraffing getoond heeft, goed te keuren, zij zijn naar zijn huis geloopen om hem den geest van wraak in te blazen, en hem te doen verstaan dat hij bet affront hem aangedaan niet mocht ongewroken laten. Zijne eigenliefde kittelende zij deden hem zijne afzetting aan zien als eene vernedering en eene eerkwetsing die hij te her stellen had, en zij ontstaken in hem de vlam der hooveerdij. ti Gij zijt een man van groote fortuin, zegden zij, en gij ii moogt alzoo op uwe feeën niet laten terden gij moet too- ii nen dat gij karakter hebt, en het ware voor u eene lafheid ii van den kaakslag, door Minister Pirmez u toegebracht, zon- >i der tegenweer te verdragen. Om dan eene dobbele neös te ii geven aan het liberaal Ministerie, gij zult de plaatsen van ji Representant en Burgmeester, die wij u komen opdragen, i) aanveerden. M. Berten had schoon te zeggen dat zijne bediening van notaris dit niet toeliet; hij had schoon te verklaren dat hij zijne studie met kon verlaten en dat hij, benevens de schade welke zijne afwezigheden in zijné beurs zouden te weegbren- gen, geene onkosten wilde doen om gekozen te worden, de evangelisten maakten hem wijs dat zijne tegenwoordigheid in de Kamers maar noodig was voor de belangrijkste stemge- vingen, en dat zijne kiezing hem geenen cent ging moeten kosten. Wij hebben, voegden zij er bij, voor uwe bewezene i> diensten in het opmaken der kiezerslijsten u eene decoratie ii verschaft, gij zijt ook voor deze gunst ons eenige dankbaar- ii beid verschuldigd. Ten anderen, dit is de wensch van Mon- ii seigneur aan wienalle goede christen zich moet onderwer- ii pen, en indien gij over uwe vernedering geene wraak wilt ii nemen, wij zullen wraak nemen voor u en u verdededigen ii zooveel het in onze macht is. Om gekozen te worden gij >i zult geenen voet uit uw huis moeten stellen. De Krulle, de ii Tweetander en Lacordaire II zullen het al beloopen, en wij ii zullen ywe benoeming voor uwe voeten brengen. Voor deze strelende aandringingen en voor den wil van den Bisschop, M. Berten heeft zijn eigen wil laten vallen, even als de raaf haren kaas liet vallen voor de vleierijen van den vos. En alzoo is die heer volksvertegenwoordigei; gewor den, ondanks de princiepen van het oude Evangelie. Alzoo ook is hij Burgmeester benaamd geweest om de wraak nog' schitterender te maken. jf. Zondag laatst was de benaming van M. Berten hier gevierd door deuitstekingvan vaderlandscheen romeinsche vlaggen en door eene avondverlichting. Er brandden nogal veel keersjes welke de eene uit rechtzinnigheid én de andere tegen hun hert ontsteken hebben. Zelfs sommige onafhankelijke mannen hebben zich, door hunne deelneming aan die manifestatie, kleine jongens gemaakt. Het feest is in de grootste kalmte af- geloopeu en is zelfs noch door de minste fleschontstopping noch door het minste vreugdegeroep gestoord geweest. Men zegt dat M. Berten, bewogen door een mild gevoelen van dankbaarheid voor de muziekanten der Pompiers die hem eene serenade gegeven hebben en die, bij gebrek aan eenen behoorlijken uniform, zich tot geene festivals meer kunnen begeven, hen zal verkleederi van hoofd tot de voeten, en dat hij ten dien einde reeds zijnen knecht naar de fabrieken van Boeschepe gezonden heeft om eenen aankoop te doen van de fijnste stoffen. X. Bij koninklijk besluit van 29 Juli is M. F. Berten, tot Burgemeester van Poperinghe benoemd, in vervanging van M. C. Van Renynghe, overleden. Zaterdag is er aan de statie van de Paleisstraat te Brus sel een groot ongeluk gebeurd. M. Desmet, statie-overste, de spoorweg willende overloópen is door een stoomtuig omver geworpen en verpletterd. -Een vreeselijke, en door de geneeskundigen nog niet bepaalde ziekte, heerscht thans in de fransche Antillen. De verschijnselen zijn: bij geheele afwezigheid van koortsaandoe ning, blauwachtige vlekken die zich over het geheele lichaam vertoonen, en beving van alle lichaamsdeelen. De dood volgt binnen twaalf uren. De Times waarschuwt voor den vreeselijken vijand, die langs den gewonen weg nadert. Reeds voor eenigen lijd heeft de cholera zijne verwoestingen in Perzië aangericht. Langzaam is zij door de steppen van Zuidelijk-Rusland voortgegaan, tot dat zij Polen overweldigde en zelfs tol in Oostenlijk-Pruisen doordrong. De cholera gaat echter zoo langzaam voort, dat men altijd tijd heeft de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen. In de eerste plaats moet gezorgd worden, dat de uitwerpselen der eerste choleralijders onmiddeiijk vernietigd worden. Hiertoe is een systeem van toezicht met strenge strafbepalingen noodig. Zoolang de kiemen der besmetting door onze riolen in de rivieren komen of in onzichtbare stofdeeltjes onze stra ten verpesten, heipen gewone maatregelen niet. Zindelijkheid, zuivere lucht en bovenal zuiver water, dat is het waarvoor bovenal moet gezorgd worden, wanneer eerst opneming van de smetstof in de lucht, die wij inademen en in het water dat wij drinken tegengegaan is. Het drinkwater moet nauwkeurig onderzocht worden, nu liet nog tijd is, maar onminddelijk moet men toebereidse len maken om het middel toe te passen, zonder hetwelk alle andere maatregelen weinig helpen: vernietiging van de kie men der cholera, voor dat zij zich kunnen verspreiden. Men leest in de Liberie ii De petroolmannen zetten hunne heldendaden voort. a Een brand heeft de kerk van den Heiligen Martinus te Périgueux in assche gelegd. ii Niets kon gered worden. ii Na het aartsbisdom van Bourges is het de beurt van Tours. ii Een brand, waarvan de oorzaak onbekend is, is in de ap partementen van den aartsbisschop uitgeborsten; de verliezen zijn aanzienlijk. Parijs, Nancy, Bourges, Tours, Rennes, Perigueux Wanneer zal dat toch eens eindigen? De heer Minister van binnenlandsche zaken heeft onlangs eene kommissie benoemd voor het opstellen van een katalgus van prijsboeken bestemd voor de Middelbare scholen. Welnu, onder de acht of negen leden, welke deze kommissie samen stellen, is er éen enkele Vlaming, namelijk de heer Sanders, bestuurder der Middelbare school van Antwerpen. Hoe vindt ge dergelijke keuze van eenen Vlaamschen en zoogezegd vlaamsehgezinden Minister? 't Is ongehoord Zondag avond, rond 10 ure, heeft er een smartelijk geval op den spoorweg van Antwerpen naar Rotterdam, nabij den Dam plaats gehad. Een persoon welke op de riggels la» door den trein het hoofd afgesneden. Het lijk is naar het 'past huis gebracht. Het hoofd lag nevens de romp. Men schrijft dit ongeval of aan dronkenschap of aan zelfmoord toe. De persoon is voor .het oogenblik onbekend. Een Groninger handelaar heeft een Hollandschen o-e|j. thografeerden wissel uit Bordeaux ontvangen, waarin de datum was ingevuld "51 Juli nevenmensch (51 Juillet prochain). Marguerite Bellanger, die zooals men weet beroemd is geworden, door hare betrekkingen met den gewezen Keizer vraagt de echtscheiding met haren man, die kapitein in het engelsch leger is. Wie had ooit gedacht, dat Mej. Bellanger, als-zij buffetjuffer was in de Frères provineaux te Brussel, zekeren dag dé we reld met haar liefdeshistoriën zou hebben bezig gehouden. - Tijdrekening ten gebruike der geloovigen. [|Pt wijwater dagteekent van het jaar 120 na de geboorte van Christus; de penitentie van het jaar 157; de monikken van 548; de latijnsche mis van 594; het H. olijsel van 550; het vaagvuur van 595; het voetknnssen van den paus van 809; de gelukzalig verklaring der heiligen van 955; het doopen'der klokken van 1000; het jongmanschap der geestelijken van 1015; de aflaten van 1119; de dispensiën van 1200; de verhef fing van de hostie van 1200; de inkwisilie van 1204; de oor biecht van 1215; de onfeilbaarheid van den paus van 1870 en.... de neuze van Wasseige van 1871 Niet minder dan 2,054 personen zijn, gedurende de laatste twaalf maanden, in de buitenwijken van Londen (de City dus niet medegerekend) door overrijden gewond of ge dood. Herhaaldelijk wordt er dan ook in de bladen op aange drongen, dat strenger verordeningen worden uitgeschreven tegen koetsiers en voerlieden, aan wier roekeloosheid deze onnoodige slachting bijna uitsluitend te wijten is. De Daily- New wenscht het ruissische systeem te zien ingevoerd, vol gens hetwelk 't rijtuig, dat een voetganger letsel toebrengt, wordt verbeurd verklaard. -De Monileur van 50 Juli deelt de wet mede waarbij het gouvernement bemachtigd wordt eene leening van fr. 50,000,000 aan te gaan, tot het uitvoeren van verscheidene werken van openbaar hut. Hij bevat insgelijks liet koninklijk en het ministerieel besluit bepalende de voorwaarden voor de uitgaaf dier leening. Den 24 Juli is er te Bazel (Oostvlaanderen), door den bliksem een groot ongeluk te weeg gebracht. Een jongeling, nauwelijks 28 jaar oud, welke op het veld in het vlas werkte, op het oogenblik dat het onvveèr losberst te, was onder eenen boom gevlucht, om zooveel mogelijk voor den regen bevrijd te zijn. Ongelukkiglijk stond hij pas onder den hoorn o!' hij werd door het bliksemvuur getroffen en gedood. Een weinig verder stond insgelijks een meisje onder eenen boom 4e schuilen. Zij ook werd door den bliksem getroffen en ten gronde geslagen. De ongelukkige bleef beweegloós liggen en men dacht dat zij ook doodeiijk getroffen was; doch later is zij vveêr bij gekomen. Het bliksemvuur had haar een oogen blik den adem afgesneden. Het hpogcr gezegd ongeluk heeft een diepen indruk le Bazel te weeg gebracht. Eene weduwe, 49 jaren oud, woonachtig te Luik, werd omtrent eene maand geleden, door ha ré kat geheten, die zeer woedend was; het dier had haar aan den arm eene groote wonde toegebracht. Zij raadpleegde verscheidene geneesheeren, doch niemand kon vermoeden dat de beet den dood der vrouw zon veroorzaakt hebben. Dit gebeurde nogtans. Den 25 Juli werd ze eeensklaps ziek: zij had de watervrees. Zij is den 26 Juli in de hevigste pijnen gestorven. De watervrees bij de kat ten komt zeldzaam voor, doch de kattenras is er aan onderhe- vig' gelijk het hondenras. Een vreeseüjk ongeluk heeft in de statie le Forbach plaats gehad. Een trein met duitsche soldaten die van de bezetting uit Frankrijk huiswaarts keerden, is in de statie zelve op een ander stoomtuig geloopen, welke den dienst in de statie ver richtte. De trein voerde 700 manschappen mede, waarvan tien op den slag gedood en rondom de zeventig zwaar ge wond werden. Och, wat is de liefde.... Het Court-Journal ver telt dat een prins van een der hoven in het Noorden, een wandeltocht in een schuit doende en voor eene sluis koinende, zijn hart heeft weg geschonken aan het dochterke van den wachter die de sluis moest openen. De prins was aan land ge sprongen en had de schoone brunette dapper geholpen bij het ophalen der val. Maar nu verklaart hij afstand te willen doen van troon en grootheid, om het sluiswachterinneke te trou wen. De koninklijke papa is boos als een duivel: de koninklij ke mama weent, en de doktors schrijven, als remedie, eene reis in het Oosten voor, om den verliefde zijne schoone te doen vergeten. Och, wat is de liefde toch een aardig dingHet heeft zelfs geen eerbied voor gekroonde kinderen. M. J. Gobert, ontvanger der direkte belastingen te Langemarck, is gemachtigd zijn rechten op pensioen te doen gelden. Volgens eene depeche van den heer ministrevan justitie, is artikel 65 der militie wet, die de veroordeelden voor aan slagen tegen de zeden belet als plaatsvervanger te dienen, ook toepasselijk op de veroordeelden voor overspel. Een depeche aan het dagblad l'Avenir Liberal gezon den, luidt dat brandrampen op verschillende punten van het departement de l'Indre zijn ontstaan. Het gasthuis van ChS-

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2