Briefwisseling der Toekomst. Verschülige tijdingen. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. de Pompiers, tot het geren van een Concept in den hof der Concorde, buiten de Meenenpoort, op Zondag 10 dezer. Het is ongelooflijk hoe juist deze twee muzieken samen spelen, het is alsof zij beiden altijd maar één zouden uitge maakt hebben. Kan het weder gunstig zijn, wij voorspellen den liefhebberen van muziek een schoone uitvoering en er zal geen publiek ontbreken. Wat wij ook bemerkten was de goede overeenkomst tus- schen de twee korpsen. Het is waarlijk aandoenelijk wanneer men alzoo burgers en militairen ondereen gemengd ziet, wed ijveren tot de goede uitvoereng van een stuk, afwisselend door de heeren Simar en Otto bestierd. Het doet ons altijd goed aan het hart de weiovereenkomst onder de menschen te vin den, zooals bij onze muziekanten, dan is er middel om iets groots tót stand te brengen. Men weet dat gednrend het muziekfeest er een luchtbol zal opgestegen worden. De lijst der luchtreizigers die wenschen mede te gaan, en die berustende was bij Josef (Concorde in- tra-muros) is reeds lang gesloten, dank aan de zorgen waar mede hij zich van zijne schrandere taak gekweten heeft. Ziehier het programma der uit te voeren muziekstukken 1. Ouverture TriompKale (Leutner). 2. Guillaume-Tell, Ou verture, arr. (Goffin). 5. La Magicienue, Valse, (Labitsky). 1. La Pie' voleuse, Ouverture (Rossini). 2. Hommage a Grétry, fantaisie (arr. Vancaik). 5. Valse (Ch. Otto). Vcroorsteeiaag. - De beurzensnijders, aangehou den den o Oogst laatst door den policiebediende Deramaut, daags vóór onze Thuindagfeest, zijn Donderdag voor onzen Rechtbank verschenen en verwezen ieder tot 5 jaar opsluiting en 52 franks boete. Ten hunnen laste waren twee feiten waarvoor zij elk twee jaar gevang kregen, en de laatste poging tot diefstal, waarop zij elk een jaar ontvangen hebben; dus 5 jaar samen. Vaart. - De laatste hand wordt gelegd aan de laatste sluis van het verbindingskanaal der Lei naar de IJperlei. De aardewerken naar Comen kunnen als geëindigd beschouwd worden; maar de machienen en toestellen van de voorbera ding moeten nog geplaatst worden, opdat de koophandel ge bruik kunne maken van deze belangrijke en spaarzame lija van schipvaart die rechstreeks Henegauwen aan de kust zal verbinden. IJzeren-Weg. - De werken voor 't leggen van den ijzeren-weg, van IJperen naar Thourout, worden met grooten vlijt voortgezet. Men verzekert dat deze sektie, voor 't einde van 't jaar, aan de verbruiking zal kunnen overgele verd worden. Geestelijkheid. - M. Declercq, professor in het bisschoppelijk kollegie te Meenen, is onderpastor van S' Jacobs te IJperen benoemd. van den 1 tot den S September. GEBOORTEN 7) ,e zaraen' 12" Gillis, Emilius, huidevetters-werkman,en Lauwyck, Leonia, dienstmeid.Dumord, Prosper, onder-luitenant bij het i lïnie-reg', en Flamand, Maria, zonder beroep. Mortier, Petrus, tapissier, en Steelandt, Anna, dienstmeid. Impe, LeOj wever, en Vanschelle, Maria, kantwerkster. Six, Karolus, 82 jaren, zonder beroep, echtg. van Joanna Beck, S' Nicolaus-nevens-Ypre, Boudryghem, Joanna, 87 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Rijselstraat. Dely, Eu- laüa, 35 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Meenenstraat. Devos, Virginia, 57 jaren, herbergierster, weduwe van Fran- ciscus Jaivenois, Lentemarkt. Bollaert, Petrus, 65 jaren, werkman, weduwaar van Amelia Samyn, Bleenenstraat. Straetburgh, Joanna, 75 jaren, kantwerktser, ongehuwd, S1 Jans-Hospitaalstraat. -Baiiieul, Theophilus, 22 jaren, we ver, ongehuwd, Thouroutstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 5. Vrouwelijk idem, 2. te zamen"7. Men schrijft uit Wervicq r Maandag laatst gaf onze liberale muziek alhier een volks concert. Niettegenstaande het slecht weder is alles uiterniaten wel gelukt: meer dan 2000 personen woonden hetzelve bij. Het catholijk muziek deed eene ronde in stad en had eenige nieuwsgierigen uitgelokt tot in baar lokaalmaar het libe raal muziek langs hetzelve voorbijtrekkende vergezelde wel haast het volk dit laatste, zoowel dat de cathoiijke muziek geen levende ziele meer zag om naar hare uitvoering te luis teren. Tableau Ik moet u nog iets anders mededeelen De cathoiijke vrijheid-predikers van alhier willen nu BI. de Notaris Blieck,diein België meer dan 22 jaren zijn ambt eer vol uitgeoefend heeft, alsook zijne twee broeders, van de kie zerslijsten doen schrabben, omdat zij franschmans zijn Deze fameuze reclamatie is loeu nog gedaan geweest drij dagen na dat, volgens de wet, de tijd verloopen was. X. Mer schrijft uit Oostende De laatste lijst der vreemdelingen bevat een totaal van 14,210 bezoekers. De stad blijft altijd om even vol, dank het schoon weder dat wij hebben en waardoor er dagelijks nieuwe baders toekomen. Bij koninklijk besluit van 5 September is eene subsidie van 400 fr. toegestaan aan dé maatschappijen Hoos en Eikel en Vlamingen Vooruit an Leuven, om haar te helpen de kosten dekken van een leEftf-gèii Jóofteelkundigen kampstrijd. 50,000 fr. die opzoek zijn.,naar eenen meester. Men zegt dat onze'eeuw de gëldtéuw Is, dat het't goud is welk alles doet. Daar is waarheid in, maar er zijn personen die den invloed daar niet van gevóélen en tot bewijs daarvan kan strekken^ dat men te vergeefs sedert 1 december 1870 op den bezitter der obligatie n° 42251 der leening van 7,200,000. fr. de stad Luik wacht, om zijne premie van 50,000 fr. te komen reklameren, die den 5i Oogst daarvoor is uitgelot. Er zijn dus in de wereld nog lieden voor wie het geud een hersenschim is en zich voor de bagatel van 50,000 fr. niet willen verplaatsen. Behalve dat lot van 50,000 fr. zijn er nog 1122 obligatien, uitkeerbaar aan 100 fr., van verschillige leeningen, die niet gereklameerd zijn. Assisen der Charente Inferieure te Saintes. Verhoor van 2!) Oogst. Dijnsdag 2!) Oogst, is de zaak opgeroepen van Guyon, broeder der christelijke leering te La Rochelle, beschuldigd van aanslagen op de eerbaarheid. De zaak heeft met gesloten deuren plaats. De jury brengt een verdikt van schuldigheid uit, en broeder Guyson wordt tot 10 jaren opsluiting veroordeeld. Wij sporen de ouders aan, zegt de Opinion, van Antwer pen, hunne kinders voortdurend bij de broederkens te zenden. Daar wordt voor hunne opvoeding en gezondheid gezorgd In de provintie "VYest-Vlaanderen zijn de volgende werkmans-dekoratien toegestaan Dekoratie van eerste klasBruno Boston, oud 61 jaren, meestergast te RuysseledeBeelaert, 55 jaren, surveillant in de school te Ruysselede. Dekoratie van tweede klagi-J, De Thoor, oud 51 jaren, beeldhouwer te PopenngheJ Vincent Holvoet, 53 jaren, schrijnwerker te Kortrijk; FY Haepèls, 63 jaren, tapissier te Kortrijk. Blen schrijft uit Brugge, 1 September Wij hebben in ons nummer van Dinsdag gemeld dat een werkman met naam Warnier, die des morgens door onze rechtbank was veroordeeld, zich 's namiddags op zijnen zolder had opgehangen. :t\ Wij hebben gemeld dat hét lijk van Warnier naar het hos pitaal gedragen was. Blaar 't geen wij dan nog niet wisten, is dat de geestelijkheid geweigerd heeft dien ongelukkigen te begraven. Zijne arme weduwe heeft alle pogingen aangewend bij de geestelijkheid en tot den bisschop, maar niets heeft geholpen... er was geene mis te bekomen De geestelijkheid is altijd zoo streng niet geweest. Wij herinneren ons nog dateenen onder-oflicier der ruite rij, De G..., die toch geen heilige was, zich had opgehangen en dat de geestelijkheid hem zonder tegenstand in de kerk aanveei'd heeft. Blaar hier ligt de knoop: Warnier was een arme werkman, wiens weduwe sléchts eene lezende mis kon betalen terwijl De G.... rijke familie had die eenen vollen dienst gecomman deerd had. Immers, gelijk onze politiekezielherders geenen andpren God kennén dan Geld, zullen zij den rijken opgeban- gene met veel ceremonien begraven en dén armen werkman in eenen put werpen gelijk eenen hond. Dat heet men discipelen van Christus.! O Winkel Laat eens die. mannen meester zijn der kerkhoven, en men zal nog veel aardiger dingen zien De Movimento van den 20 Oogst meldt, dat den vorigen dag voor de eerste maal een 'stoomtuig gelukkig de galerij van den Cenisberg is doorgetrokken, een expresstrein vóórslepen de, waarin zich de algemeene sekretaris van den spoorweg van Opper-Italie. BI. Amelhaut, bevond. Blen schrijft uit Rijsel, 4 September Een groot ongeluk heeft gisteren avond, om half tien ure, op den Noorder spoorweg te Seclin, nabij Rijsel, plaats gehad. De express van Parijs heeft denj>mnibustrein, van Douai komende, die zich wilde uit den weg maken om den express van Rijsel te laten passeren, in de zijde genomen. Drij rijtuigen zijn verbrijzeld. Een groot getal reizigers zijn door den stoom en het water verbrand. De machien is geheel aan stukken. Er zijn lOdooden en een honderdtal gekwetsten. Onder de slachtoffers vindt men er van ons land: Celestin Vanderhaeghen, hoeveknecht (kanton Oosterzeele), bij Gent Blad. Virginie van Lourde, van Thielt; Désiré Vandervort, van Courman, arrondissement Audenaarde. Een pick-pocket is dezen morgend op de Ylasmarkt te Gent aangegouden, op hét oogeublik dat hij uit den zak van den paletot van eenen koopman eene portefeuille nam, bank biljetten inhoudende. De dief, reeds verscheidene veroordee lingen ondergaan hebbende, is Francies Yan den Berghe, wever, oud 50 jaren wonende te Voormezeele. In het proces voor laster, door M. Favre ingespannen tegen 31. Laluyer en de bestierders der dagbladen la Ynrité en VAvenir liberalis M. Laluyer veroordeeld tot een jaar ge vangenis en 1000 fr. boete en de bestierders der dagbladen tot een maand gevangenis en 500 fr. boete. M. Veyt, coadjutor te S' Pieterscapeüe, is onderpastor te Woesten benoemd. BI. Opsomer, onderpastoor te Woesten, gaat in dezelfde hoedanigheid over naar Dickebusch. Op de laatste paardenloopen te Wareghem is een jam merlijk ongeluk gebeurd. Een ruiter is uit den zadel gewor pen en heeft in zijnen val de schouderplaat gebroken. In eenen loop met hinderpalen is er eert paard gedood bij het overspringen van eenen gracht. De jockey werd gelukkig maar licht gekwetst. - Wij deelen met voldoening den volgenden trek van eer lijkheid mede Maandag, na de aankomst van den laatsten trein van Kort rijk in de statie van Brugge, vond de werkman Constant De Cock, in een kompartiment van le klas, een gordel met 41,000 fr. De Cock gaf dit geld in handen van zijne oversten. Des anderdaags werd die som gereklameerd door Mijnheer Vvan Rousselare. Hij gaf TWEE FRANK belooning voor den eerlijken werkman. Het is te denken dat de exploi tatie-compagnie edelmoediger zal zijn voor hare bedienden. De aloude stad Brugge was Zondag laatst in feestgewaad gehuldaan Hans Blemlinc, een der grootste meesters onzer vlaamsche schilders-school, is een gedenkteeken opgericht geworden. De bronzen stem der groote klok en het spelen van den beiaard, kondigden reeds van 8 ure des morgens de feest- plechtigheden aan, terwijl eiken trein langs den ijzeren weg vreemdelingen binnen de muren van Brugge aanbracht en talrijke scharen van buitenlieden langs al de stadspoorten kwamen toegevloeid. De stad Brugge was verplicht een gedenkteeken can Hans Memlinc op te richten, alhoewel men nergens kan vaststellen van waar hij afkomstig is; maar de groote kunstenaar heeft hier geleefd en gewerkt en heeft ons tafereelen nagelaten, die door de kunstkenners uit alle oorden des werelds bewonderd worden. Ten tijde van Blemlinc schitterde te Brugge de schilder kunst nevens den bloei van koophandel en nijverheid. De bloei der kunsten, de leefte, de neering en de rijkdommen der brugsche stad, het Venetie van 't Noorden, zoo als men het noemde, lokten een toevloed van vreemdelingen en kuns tenaars aan, hier hun bedrijf of den koophandel te komen uitoefenen. De schilderkunst stond op den eersten rang dei- kunsten. In de maand April 1450, waren meer dan 500 leden op het register der Gilde van S' Lucas, der schilders, inge schreven, ter wiers eere men eene kapel bouwde. Vele vreemde schilders maakten deel van het broederschap. Het meesten deel welke zich hier kwamen vestigen, waren af komstig 'tzij van de boorden der Maas, 't zij van Holland of van Duilschland. Jan Van Eyck, Pieter Pourbus, Hugo, Van der Goes, om maar eenige te noemen, waren vreemdelingen. Ook Memlinc moet een vreemdeling zijn geweest die ver scheidene plaatsen van Europa heeft doorreisd. Hij was getrouwd en na zijne dood liet hij drij kinderen achter. De voogden dier kinderen, Louis de Yalckenaer een Dierderik van den Gheere, waren van Gelderland. Memlinc moet tusschen de jaren 1425 en 1450 geboren zijn. In 1478 vond men hem te Brugge. De Cantate, ter eere van den grooten man, woorden van den heer Inghels, getoonzet door M. Jules Busschop, belde Bruggelingen, is op eene daartoe gemaakte estrade door 250 zangers en mstrmentisten, meesterlijk uitgevoerd onder de kundige leiding van M. den graaf EmilBIoIez le Bailly-de-Ser- ret, en na dat men de Brdbanconne had aangeheven. Daarna had de onthulling van het standbeeld plaats, onder de oor- verdoovende toejuichingen van het publiek en de geiukwen- schen en handdrukken van den verdienstelijken beeldhouwer M. Pickerey, aan wie de uitvoering van het standbeeld was toevertrouwd. Krijgsraad van Versailles. Voorzitterschap van kolo nel de Boisdenemetz. Biet eene duidelijke en heldere stem geeft M. de voorzitter lezing van de beraadslaging, welke de genaaniden Rétiffe, Suetens en Marchais, op al de vragen schuldig verklaart, me' uitzondering aan medeplichtigheid van moordPapavoine, niet schuldig aan brandstichting noch medeplichtigheid aan moord, en vrouw Bocquin, slechts schuldig aan diefstal. Gevolgentlijk veroordeel de raad de drie eerste lot de dood straf, Papavoine tot verbanning naar eene versterkte plaats en verval van burgerrechten, en vrouw Bocquin tot tien jaren opsluiting. Zitting van den 2 September. Uitspraak van bet vonnis. Ten gevolge van het verdict, word Ferré met algemeene stemmen veroordeeld tot de doodstraf.

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2