TAN IJPEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS Nr 504. Tiende Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschil lij» e Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. Stads Nieuws. VOOR IJPEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen: 12 centimen den regel. Reklamen: 25 centimen. ZONDAG, 19» NOVEMBER 1871. Bureel: Dixmudeslraat, 59.Alle inzendingen vrachtvrij. De Rijkskanselier heeft bij den Rijksdag een ont werp ingediend om een gedeelte der Fransche oor- Iogseontribulie, een bedrag van 11,440,000 thte bestemmen voor spoorwegen en spoorwegmaterieel in den Elzas en Lotharingen. Volgens de Algemeine Militar Zeitung is te Berlijn besloten lol afschaffing van het naaldgeweer, om dit te doen vervangen door een geweer, welks constructie tot nog toe geheimgehouden wordt, maar dat reeds gebleken is een veel groolere draag kracht te hebben dan eenig ander bekend geweer. De liberale Rijkpartij van Duitschland heeft be sloten bij den rijksdag een voorstel in te dienen, strekkende om de strafbepalingen vast te stellen op het misbruik van den predikstoel tot aanvallen op staadsinrichtingen. Het besluit tot bijeenroeping der Italiaansche kamers is verschenen. Den 27 zal de zitting geo pend worden. Het diplomatiek korps heeft reeds aan de regeering medegedeeld dat het die plechtig heid zal bijwonen, uitgenomen Frankrijk. De afgevaardigden der gematigde partij van Spanje hebben eene bijeenkomst gehouden, waar in met 16 legen 15 stemmen besloten is voor het gouvernement te stemmen in zake van het voorstel van censuur. Er blijven in Frankrijk maar eenige departe menten meer over waarvan de nationale garden moeten ontwapend worden. De departementale raden zetelen rustig voort. De kamers zijn volgens de voorschriften dei- grondwet Dinsdag jl. bijeengekomen; de gewoonte is in alle grondwettige beheeren dat de vorst de ver gadering opent met eene troonrede, die na een kortbondig overzicht derverordeningen wclkein het afgeloopen dienstjaar ter uitwerking gebracht wor den, de wetsontwerpen waarop de kamers inde tegenwordige zitting zullen te beraadslagen hebben, aanduidt. Maar het ministerie heeft voorzichtig ge oordeeld van de opening door den vorst niet te laten doen, ten einde de beraadslaging op de adresse in antwoord op die troonrede te voorkomen, en wij zijn van gevoelen dat het zeer wel heeft gehandeld, daar er geene sloffen ontbraken om het ministerie door zijne daden te bevechten en onder zijne mis slagen te verpletteren. Inderdaad, het ministerie is nauwelijks een jaar aan het staatsroer en de verwarring heerscht in alle diensten onze spoorwegen, die te voren op den besten voet stonden, zijn door de verplaatsing van beambten en de benoeming van gunstelingen in wanorde gebracht, waardoor reeds veel beklagelijke ongelukken zijn veroorzaaktdaarenboven de ver hooging der prijzen voor de reizigers en van het vervoer der koophandelwaren is een nadeel dat zwaar op koophandel en nijverheid weegt. De partijdigheid in de benoemingen is ook iets die het misnoegen opwekt; men heeft namingen van notarissen zien doen, ten voordeele van gunste lingen, die, niettegenstaande er kandidaten zijn die door hunne verdiensten en de door hunnen statiën, tien maal meer recht hadden dan hunne medestre vers. Men heeft weinig afstellingen zien doen: maar wat erger is: men kwelt de ambtenaren, verdacht van liberalismus, tot dat zij hun ontslag vragen. Niels wordt er meer verricht of het is op het advies der geestelijkheid die allemachtig is. En het is omdat de liberale representanten deze en veel andere bezwaren niet zouden kunnen ont wikkelen dat men de troonrede voor dit jaar heeft afgeschaft; maar hel ministerie zal daar mede de billijke verwijtselen niet ontgaan dat het verdient, de liberale representanten zuilen gelegenheden ge noeg vinden om de handelwijze van hetzelve naar verdiensten te hekelen. BURGERSTAND Sterfgevallen. OEKOKST IJperen, 18 November 1871. Vlaamscla Tawsseel. - Thans mogen wij in alle zekerheid den ijperlingen melden de komst van den heer Van Doeselaer, die alhier eenige jaren geleden zooveel volk naar de Schouwburgzaal wist te trekken en de alsdan spelende fran sche comedianten zoover in de schaduw plaatste. De stad Gent bezit tegenwoordig een vlaamsch Nationaal Schouwburg waarvan MM. Fauconnier en Van Doeselaer de bestuurders zijn. Aldaar wordt tweemaal per week gespeeld en telkenmale is de Minardschouwburg opgepropt met een uitgelezen publiek, een bewijs dat de vertooningen allerbe langrijkst zijn. Dinsdag aanstaande, raden wij aan alle vlaamsch en tooneelminnende liefhebbers zich naar het Stads- schouburg te begeven, zij zullen daar eene vertooning bijwo nen die onder alle oogpunten niets te wenschen zal laten. Men heeft maar onze bekendmakingen te overzien om te oordeelen over de belangrijkheid der vertocning. M. Van Doeselaer is van zin, indien.het ijpersch publiek hem genegen is, in den loop van het wintersaizoen nog eenige vertooningen te komen geven. t S£a!esït»o®g. - Maandag laatst Was er Koningschie- ting bij de Maatschappij in den Prince Royalin de Vleesch- houwerstraat. De heer J. Wóets is door Zijne behendigheid de Majesteit van hét tegenwoordig jaar geworden. Proficiat, Jan 1 S'° Cecilia. - De Koorzangmaatschappij van IJperen zal dit jaar de feest van Slc Cecilia tweevoudig vieren: Den Woensdag 22 November niet een Banket voor de werkende leden, en den Donderdag 23 do«r een muziekalen avond twee feesten die als naar gewoonte van die puikfeeslen zullen zijn, zooals men er maar hij de Koormaatschappij aantreft. ©nderwfjs. - Over eenigen tijd kwam van hooger hand een bevel om inlichtingen te nemen over de onderwijzers bij het lager onderwijs, ten einde de verdiensten naar waarde te Ioonen. Onze bevoegde mannen maakten alhier eene lijst op waarin M. Dedeyne, hoofdonderwijzer onzer Kostelooze Gemeente school, welverdiend aan hel hoofd prijkte. Deze lijst werd ver zonden waar ze behoorde, van daar kwam die bij den Provin cialen Raad, die ze eerst aan den Bisschop onderwierp, dieze afstuurde aan Mgr. onzen Deken, die, in zijne groote wijsheid, eenige namen met ëene breede streep uitschrabde waaronder dezen van M. Dedeyne ook gerekend werd Doet maar op, mannen van verzoening, van herstelling en van rechtveerdigheid haast u maar om te toonen hoe leugen achtig uwe politiek is. Deze willekeurige handelwijs die gij aan den dag legdet toont ons klaar dat wij onder de macht van den Bisschop staan A- '®'e Deura». - "Woensdag laatst hadden wij een Te Deum in de S' Maartens kerk, ter gelegenheid van 's Konings naamdag. Als naar gewoonte waren a|ie Burger en Militaire overheden er tegenwoordig. Eenige officieren der burger wacht, alsook de heeren professors van Stads kollegie en mid delbare school de heeren professors der gemeente-school woonden de plechtigheid bij. Het corps Pompiers met zijn muziek vergezelde het Stadsbestuur. De heeren van den recht bank waren volledig in getal en wij bemerkten hun zeer wel gepaste costuum met degenen, die nu de weerdigheid van hun ambt volledigt. VlaaaziseSse Sica». - Dezer week heeft deze Maat schappij hare inschrijvingsbiljetten afgehaald. De inschrijvin gen zijn goed gelukt en stelt haar in state om hare winter vertooningen voort te zetten. Dus is er besiolen op 10 Dec. aanstaande de eerste vertooning te geven, samengesteld om den publieke eenige uren zeer aangenaam te doen doorbren- gen. Z* KJe-zSusg. - In zitting van 14 November der Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft eene commissie de kiezing onderzocht van M. Berten, te IJperen gekozen, M. Anspach doet er verslag over en stelt de goedkeuring er van voor. De Kamer neemt die conclusien aan. JBcsaoemirageBa. - Bij Koninklijk besluit van 9 No vember zijn benoemd Ontvangers der directe kontributien en accijnsen te Lan- gemarek, M. J. Boembeke, ontvanger derzelve belastingen te Wulverghem; te Wulverghem, M. D. Verfaille, id., te Re- ninghelstte Reninghelst M. L. Cockenpoo, ontvanger der directe konlributien, douanen en accijnsen te Locre, Ontvangers der directe kontributien, douanen en accijnsen te Locre, M. E. Mertens, kommies in de geschriften van 4° klas te Brusselte Bizet, (Ploegsteert), M. F. Daelemans, kom mies in de geschriften van 4" klas te Antwerpente Nieuw- kerke, M. A. Ernalsteen, kommies in de geschriften van i" klas te Antwerpen. Ontvanger der douanen en accijnsen van 7" klas te Touquet (statie), M. C. Demette, ontvanger der directe kontributien, douanen en accijnsen te Bizet (Ploegsteert). TJSHi clean 20 4©4 deas S7 K®vessifcea*. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 2) Vrouwelijk i> 8) Rondelle, Franciscus, 82 j., z. I». weduwaar van Maria Lips, S'° Nicolausstraat. Dccaluwe, dementia, 21dienst- te zamen, 10.

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 1