Briefwisseling der Toekomst. ïgen. Kunst- en Tooneelnieuws. Marktprijzen. meid, ongehuwd, Recolettestraat. Legrand, Julia 20 j., kantwerkster, ongehuwd, Meenenstraat. Bossaert, Aiber- tina, 62 j., werkvrouw, weduwe van Ludovicus Bonduwe, Meenenstraat. Serruys, Joannes, 78 j., werkman, wedu- waar van Beatrice Cassier, Meenenstraat. Glissoux, Petrus, 41 j., brouwersknecht, echtgenoot van Hortentia Ghyselen, Meenenstraat. Steeland, Ludovicus, 51 j., werkman, echt genoot van Ludovica Wylleman, Beestemarkt. Deweerdt, Augustinus, 48 j., slotenmaker, echtgenoot van Amelia Wer- brouck, Meenenstraat. Ilil/inger, Franciscus, 49 jsoldaat bij het 1° Pieg'-linie, ongehuwd, Vleeschhouwerstraat. Ooghe, Theresia, 74 j., z. b., echtgenoote van Karei Deeo- ninck, St-Pieters-nevens-Ypres. Lapiere, Desiderius, 63 j., z. b., echtgenoote van Adelaide Sinave, Bijselstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk idem, 2. te zamen 3. Wervick, den 15 November 1871 Mijnheer de Hoofdopsteller der Toekomst, Stout gesproken is half gevochten zegt de fameuze brie venschrijver van het Nieuwsblad, en hij is wederom voor den dag gekomen meteen klein artikeltje van meer dan 150 re gels waarin hij niets zegt dan scheldwoorden en wat fransch om zich te beter uit den slag te trekken. Niet tegenstaande ons schrijven van 2".November, gaat hij voort met zich te onderscheiden om cle namen lad teIdche rulomnialeur wel te verdienen, met op eene ezelachtige wijze eenen bediende aan te vallen, wiens meester hem politiekelijk in den weg loopt. (De kiezingen naderen). In zijne jesuïtieke woede (komedieverdedigt hij iemand die hij tot nu toe niet genoemd heeftHij spertelt en spertelt, tot dat hij twee EIGEN NAMEN schrijft Foei hij moet zich schamen om alzoo wetens en willens twee achtbare personen te mengen in eene polemiek, die hij wel weet dat zij daar niet te pas komen, eene polemiek die door het kalholijk{?) blad van IJperen uitgedaagd is geweest door zijne schanda lige artikels over de Liberalen van Wervick waarin door zijne proza en stichtende (stinkende) verzen zijne vrienden zelve het rood der schaamte op de wangen voelden komen. Om weerdiglijk zijn schuimend artikel te sluiten, haalt hij het art. 367 van het strafwetboek aanvoor wie? voor de an dere opstellers van 't Nieuwsblad? zonder twijfel. Wil Mr X. eens luisteren, hij die zooveel noten op zijnen 2ang heeft; hij schuifele zoo luide niet en studeere wel het ar tikel 367, want vroeg of laat hij zal vast zijn indien hij voort gaat de Liberalen van Wervick, die hem niets vragen, te be ledigen omdat zij volksfeesten geven om onze stad een weinig te verlevendigen indien wij er niets tegen hebben dat men sermoenen, bedevaarten, jubileen en novenen inricht, waar om handelt hij toch niet met meer bedachtheid en laat hij den werkman zich ook niet eens verlustigen. Hij vraagt om met deze polemiek te eindigen omdat hij gevoelt er van zijnent wege een med culpa af moet. Eindi gen wij. Maar Wie gaat er herbeginnen Niet alleenlijk de artikels in 't Nieuwsblad van IJperen, maar ook de slappen der catholijken zullen wij alhier gade slaan, en indien er iets aanleiding geeft om de polemiek te hernemen, he wel 1 zij zullen het gewild hebben De politieke personen die niet pluis handelen zullen wij aan de kaak stellen, het is ons recht en ons recht zullen wij handhaven niettegenstaande al de grootsprekers en de schui mende jesuïtieke verdedigingen. L. Men schrijft ons uit Poperinghe, 16 November 1871 Hoewel de liberalen hier altijd de meeste leutemakers zijn en zich onderscheiden door de inrichting van aangename bij eenkomsten en treffelijke vermaken hoewel zij de naaste week nogeens drij feesten zullen hebben, te weten: 1° op Zondag aanstaande een buitengewoon Concert met behulp van een tiental artiesten en kluchtzangers uit Gent, Brussel en IJper 2° op Woensdag daarna, 22° der maand, eene luisterlijke tooneelvertooning door de nieuwe troep van den vermaarden heer Van Doeselaer, en 3° den volgenden Zondag de drijdaag- sche Sle Ceciliafeest, wij moeten nogtans bekennen dat de ka- tholijken in 't punt van pleizieren niet ten achteren blijven, en dat zij, ofschoon in een anderen zin, ook hunne vermake lijke vergaderingen en hunne verheugende feesten hebben. Tot bewijs hiervan moeten wij melden de groote feest die Maandag laatst plaats gehad heeft in ons bisschoppelijk kolle- gie, ter gelegenheid der inhulding van den nieuwen Princi paal. Hoewel deze plechtigheid, bestaande in een lekker ban ket, maar uitslnitelijk katholijk was, en plaats had in eene zaai waarvan de houten venstervleugels lot aan het opperlucht gesloten waren,men kan oordeelen van den geestdrift die daar geheerscht heeft door den luidruchtigen weêrgalm die dwars door die geslotene vensters tot aan de ooren der liberalen ge komen is. Niet alleen men hoorde de muziek der jonge leer lingen zich tot in de naburige straten verspreiden, niet alleen men zag, met het vallen van den avond, glinsterende vuurpij len boven de muren van den hof en boven de daken van het gebouwstijgen; maar men verstond zelfs de losten die,gedu rende het nagerecht, aan de bijzonderste persoonaadjen der vergadering voorgedragen werden. Wij weten niet juist of er onder al die tosten een gezond heidsdronk aan den Koning en de Koninklijke Familie is uit gebracht geweest; maar 't geen waarvan wij ons hebben kunnen overtuigen, 't is dat onze nieuwe representant, Mijn heer Berten, bij het openen der wetgevende Kamers, deze gelegenheid heeft willen waarnemen om, door eene drink- spreuk toegestuurd aan M. den Principaal, zijne parlementa- rische loopbaan in te huldigen en een staaltje te geven van zijne redekundige talenten. Het ware ons onmogelijk iets te zeggen van zijne uiterlijke voordracht, dewijl wij door de vensters niet konden kijken maar hetgeen wij van zijne wel- sprekenheid gehoord hebben was numero 1. Vraagt het maar aan M. Spiiiebout die van de spreekkunst groote kender is, en in vele omstandigheden de engel bewaarder schijnt te zijn der katholijke redenaars. Iiet ware ons aangenaam dikwijls zulke uitmuntende rede voeringen in de Annalen Parlementairen" te zien verschijnen. Men zegt dat Pierlala, verbitterd over de stilzwijgenheid der Bijtende GrenadiersWekelijks eene conferencie zal geven in de estaminet Mitrailleuse. X. De Digue de Cherbourg kondigt feilen af, ten laste van eenen pastoor, die wij niet noodig hebben te noemen van het oogenbifk dat er kwestie is van beschuldiging tegen broeders of geestelijken, weet men al wat dit wil zeggen. Ziehier wat het fransch blad in kwestie ons meldt <i De pastoor der gemeente SI.... is eensklaps verdwenen, om aan de vervolging te ontsnappen, die door den heer pro- kurenr der republiek tegen he/n was gericht, ten gevolge eener aanklacht door verscheidene kerkzangers gedaan, over zeer erge feiten. Er zouden sedert twaalf jaren in'de gemeente M.... schan dalige feiten zijn gebeurd. Achttien kerkzangers, die elkan der zijn opgevolgd, zouden allen de hoogzaal om dezelfde reden hebben verlaten. Het is door eene zonderlinge omstandigheid dat die ver foeilijke daden aan het licht zijn gekomen. Een herbergwed- ding heeft het gerecht op het spoor gebrach. Waar zuilen die zw .rten nog hunne slachtoffers gaan zoe ken. Mzcu'ciivtc^klciiieiiafstantlsprijiivcrinln- derassg. - Zaterdag laatst was de statie van Poperinghe vervuld van reizigers die zich, gelijk naar gewoonte, naar de markt van IJperen begaven. Al wie eene tweede klas begeerde stond gereed met zijne 90 centiemen om eene kaart voorgaan en keeren te nemen, en al wie gewoonlijk in eene derde rijdt had 60 centiemen uil zijne porte-wonnaie gehaald om insge lijks een dobbel coupon te bekomen. Maar hoe verbaasd waren de marktlieden toen zij aan den guichet vernamen dat men geene keerkaarten meer afleverde en dat zij voor gaan en kee ren den vollen prijs moesten betalen, 't is te zeggen fr. 1-40 in plaats van 90 centiemen voor de tweede klas, en 90 centie men in plaats van 60 voor de derde 1 Op weg zijnde iedereen murmureerde tegen den katholijken tarief van onzen neuswijzen Wasseige die, terwijl hij de prijzen der kleine afstanden op de Staatsijzerenwegen vermin derde door het verleenen van keerkaarten, de compagniën verplichtte hare prijzen te verhoogen door het afschaffen der keerkaarten. Men knorde bijzonderlijk tegen den grooten op slag der kolen waarvan de compagnie, door de schade welke de nieuwe tarief haar toebrengt, den vervoerprijs tot bijna 20 fs'iïiscs per wagon heeft moeten verdieren. 'T is eene schoone vertroosting voor den werkman bij den ingang van den winter, 't Is een nieuw bewijs van de gelijkheid der Bel gen voor de wet. Nogtans dit zal den onfaalburen papeff.n.tt niet belet ten van te zeggen dat het werk van Wasseige eene weldaad is die de algemeene erkentenis moet opwekken. Het onderzoek der zaak Langrand-Dumonceau neemt eene groote verhouding. De politie heeft eene huiszoeking gedaan bij verscheidene personen, onder andere bij M. Brasseur, St-Jozefstraat, en bij M. De Decker. Een onderzoek in hunne meubels heeft aanleiding gegeven tot het aanslagen van talrijke papieren. Ind Nog nooit zijn er sinds, lange jaren te Parijs zooveel kwartieren te huren geweest als tegenwoordig. Op I Novem ber bedroeg dit getal in ronde cijfers 54,500. Ongeveer twee derden dezer kwartieren zijn niet minder in prijs dan 600 fr. Het overige deel loopt boven de 1 300 fr. zoodat Parijs te kort heeft aan rijke lieden. De verkiezingen voor den Badenschen Landdag zijn thans afgeloopen. De uitslag is, dat gekozen zijri 50 natio- naal-liberalen, 10 ultramontanen en 3 democraten. Prins Pierre Bonaparte heeft ten tweeden male met eene en dezelfde vrouw eene huwelijksverbintenis gesloten. Gerui- men tijd geleden, trad hij in Belgisch Luxemburg met mej. Billion in den echt. Keizer Napoleon keurde dit huwelijk af en verklaarde het, krachtens zijne wettige bevoegdheid, zon der waarde. De op die wijze gescheiden echtgenoten bleven niettemin bij elkander; twee kinderen aanschouwden het le venslicht. De val van hel Franschc Keizerrijk onttrok den prins aan het toezicht van Napoleon III, hetgeen tot het besluit leidde om een tweede huwelijk met zijne eerste vrouw aan te gaan, waardoor dan hare positie en&die der kinderen voor goed zijn gewettigd. De echtverbintenis heeft Zaterdag in het hotel der Fransche anbassade te Brussel plaats gehad door een der ambtenaren van den burgerlijken stand. De on'aaibarepape....gaal is dul om dat hij door den poperingschen correspondent der Toekomst in het bakje ge schuifeld is en om dat hij, even als de blinde vink, uit den grond van zijn zaadbakje niet anders meer kan antwoorden dan pinken tjiep. Wij zijn verzekerd dat, indien zijne sper- lelingen het gat van hel bakje konden doen invallen, hij blijde zoude zijn van erlangs onder te kunnen uitvliegen. liet Crombez' Zanggenootschap, van Iseghem, geeft eenen Prijskamp van Zang- en Tooneelkunde op Zondag 21 Januari 1872. Prijzen .- Zangkunde. Romancen of andere zangstukken. In Nederlandsche Taal. 1' prijs. Een zilv. verguld Eermetaal en eene som van 40 fr. 2e prijs. Een zilveren Eermetaal en eene som van 20 fr. In FYansche Taal. I' prijs. Een zilv. verguld Eermetaal en eene som van 40 fr. 2'' prijs. Een zilveren Eermetaal en eene som van 20 fr. Duo's. Zonder onderscheid van Taal. 1" prijs. Twee zilv. verg. Eerm. en eene som van 50 fr. 2e prijs. Twee zilveren Eermetalen en eene som van 25 fr. Kluchtlied. Zonder onderscheid van Taal. ic prijs. Een zilv. verguld Eermetaal en eene som van 30 fr. 2e prijs. F.en zilveren Eermetaal en eene som van 15 fr. Toonkunde. Melodie of Nederlandsche woorden met piano-begeleiding. Eenige prijs 100 franks. De uit te voeren stukken, u-oorden, muziek en begeleiding, moeten, vóór den 31 December, vrachtvrij ingezonden wor den aan den heer A. Wolfcarius, Secretaris van Crombez' Zanggenootschap. Drze dragen des uitvoerders naam, voor naam en woonplaats. De heeren toonzetters, die hegeeren in den Prijskamp mede te dingen, zullen vóór 31 Januari 1872, hunne stukken met muziek, woorden en begeleiding, vergezeld van eene ken spreuk, vrachtvrij inzenden aan den zeiven heer A. Wolca- rius. Hierbij zal gevoegd worden een gesloten brieflje, bevat tende den naam en woonplaats van den toonzetter. Op den buitensten omslag de herhaling van de kenspreuk. Alle ingezondene stukken blijven het eigendom der uit schrijvende maatschappij. Koinniiilre «Ie rilliistration Fiirojiccttnc. NOS (GRAVURESLa moisson de fleurs. Lc chateau de Walzin, dessin d'après nature par Ch. Trumper d'Arc au siége de Paris; dessin original, éclairant une lanterne. TEXTE: Causeries. Apropos de Chicago. Le Violoneux. -- Trois bouffons de cour. La madone des champs. L'enfant du Carefour maudit. Troisième et dernière partie. Miscellannées: Theodore Fourmois. La toile. Hi- vernation des hirondelles. Statistique de l'humanité. Jeanne Jeune femme IJPEREN. AARD DEK GRANEN ENZ. 18 Nov. 11 N ov. verkochtte kwantiteit. middenpr. p. iOükilo. verkochtte kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe 37,300 34-75 25,000 53-00 Rogge 4,900 25-57 5,600 24-62 Haver 0,900 19-00 1,200 19-50 Erweten 1,200 23-25 1,600 24-25 Boontjes 2,400 24-00 1,800 26-00 Aardappelen 4,500 9-25 6,500 9-00 Boter 515-00 330-00 De prijs van het menagie-brood, voor de week van den 19" tot 26" Nov. is gesteld aan 32 c. per kilo. kortrijk. Per hectoliter. 13 Nov. Witte tarwe fr. 24 67 a 28 67 Roodea. 100 k 10 all Iloode tarwe aBoter p. 1/2 k. 1 45 5 1 65 Rogge 18 a 18 67 Eieren per 25 3 a 3 50 Haver 8 67 a 9 67 Peerdb.p. h.a Lenven. Per 100 kilo 13 Nov. Nieuwetarwe fr. 37 Oude tarwe Rogge Boekweit Haver a Aardapp. fr. 8 50 h b Boter, de kilo 2 70 a 26 25 ïi Eiers, de 26 2 75 a 21 50 a Koolzaadolie 101 a 17 b Lijnzaadolie 91 a

De Toekomst (1862-1894) | 1871 | | pagina 2