VAN IJPEREN. 4 FRANKEN ?S JAARS Ni 511. Elfde Jaar. Politiek. Stads,Kunst- eii Letternieuws. Verschiiligë Tijdingen. Markten. Rekèndmakiiigëir. Politieke berichten. Stads Nieuws. VOOH IJPEREN. Fu. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen12 centimen den regel. Reklamen: 25 cenlimen. ZONDAG7 JANUARI 1872. BcrfJi. :Dixniudcsti'aat, 59.Alle iiizendiiigen vraéllfv'rij. Er is geen bijzonder niéuws uit Parijs gekomen, behalve de geloofsbelijdenis van M. Vaiilrin, welke niet beantwoord, zegt de Stkctk, aan de hoop die men gekoesterd had. M.Thiers heeft ter'gelegenheid van nieuwjaar talrijke telegrammen Ontvangen: onder ander van M. Sainl-Vaiflier, ddor generaal Mantéuffel gelast aan M. Thiers zijne vvenschen over 'te brengen, voor zijn geluk en dén-goeden uitslag zijher varlcr- landséhe pogingen. Het engclsche gezantschap té München is afge schaft. De werkstaking der mekaniekmakers van Rou- *baix is geëindigd, Zonder dat die worsteling voor- dcél aan den Werkman heeft bijgebracht. Mén kent de reclamation die;zij hébben doen gelden Yerhoo- ging van tO eëritiëhien per uur, vermindering van •liet dagwerk op 10 uren. Hét is tegen wóórd ig van 12 uren. Die Voorwaarden zijn door de bazen niet aarigenoméu geweest en de werklieden de middels niet bezilleiide öm den strijd door te slaan, hebben den arbeid moeten hervatten 'aan oude voorwaar den. De franSëhe minister van binhenlandsche zaken, de heer Casimir Périer, heeft ecne circulaire ge richt tot de prefecten dér departementen, wa'arin Zondag déh 7" Januari aahvulliiigsverkiezingen v oor de nationale vergadering moéten plaats heb ben. Z. M. de Koning van Holland heeft alle hoofd stukken der Staats-begrooling voor 1872 bekrach tigd. Zoo ook de afschadiirg van bet gezantschap bij 'den Paus. Parijs, 51 december. Ten gevolge der kiezing van M. L iltré, tol lid der Akadeiiiie, heeft de bis schop Dhpanloup zijn ontslag als akademieker ge geven. De Gazette de France kondigt een brief van M. Uupanloup af. Rome, 51 dec. De l'ransche legatie zal zich definitief óp 1 Januarij te Rome vestigen. Madrid, 50 dec. De OJjieielle Gazette zegt dat M. Crëspo, tweede bevclhebbér van Cuba, van zijnen post is afgesteld. De Koning van Lissabon beeft, hij de opening der Cortes, eene troonrede uitgesproken, en ver schelde veranderingen in de grondwet aangekon digd, in overeenstemming met den geest der eeuw. De opstand in Indië is beteugeld. De financiën beloven eene verbetering in de toe komst. De Pans heeft den 2 Januari in den morgend mét M. d'Harcourt een Onderhoud gehad, hetwelk een half Uur heeft geduurd. De werkstaking van de koetéiers is geëindigd. Een teeken van den tijd dien wij beleven zijn de maltijden door de vertrouwde klcrikalen den gevallen Ministers aangeboden als bewijs van deel neming. Indien zulks had plaats gehad dópr liet opgevéh Van vrienden of belanghebbende, zulk zou onopgemerkt voorbijgegaan Zijn; maar het is klaar- blijkend dat de bédoelde ovalién door de bisschop pen zijn bewerkt en ondersteund geweestdit ter èchan'de van hunne partij en van hét land. Hóe! éen ministerie, gekozen uit de Langrands bende en gevallen onder déh Verontwaardigden kreet der menigte Weg met de dieven! wordt door de kopstukken der partij vereerd! er ligt hier iets verachtelijks in. Nemen wij nu dat de mannen die het gevallen ministerie uitmaakten de vernederende uitdrukking van dieven niét ver diénde, het blijft bewezen dat zy ten minste aan de kuiperijen Langrand de hand hebben geleend en bij duizende ongelukkigen ten onderen liöbben helpen brengen düs wij zijn Van gevóélen dat er geene redens bestonden om zulke mannen te vereeren, des te min daar zij gedurend bun beheer geen be wijzen van kundigheid hebben gegeven, in tegen deel, de belangrijkste'diensténwerdeh dóór hun ih verwarring" gebracht. Maar men mag zijn wat men wil, men mag zijne 'schuldeischers bedriegenmen mag de spaarzaam heden der minst vermogenden afdroogen meii mag afstand doen van zijn goed en porlëfeüillen behouden die rijker maken dan men voormaals was; ihaar ondersteunt dén invloed der JesUite- rij, hangt den kristelijke uil met openbare kruis gebeden te dben en flambeeuwen in de prócessieh te dragen eh men zal'u voor een treffelijk en eer lijk man doen doorgaan dit alles doet ons vragen waar wij lleèn gaan en wat er van den godsdienst zelfs zal geworden, Wannéér degene die de natuur lijke voorstanders van den zeiven zouden moeten zijn, noch van zedelijkheid, noch \an eerlijkheid meer rekening houden! De heer Brasseur heeft, in eene menigte brieven aan den Echo du Parlement toegezonden, zich trachten te verschoónen over de beschuldigingen waarmede men hem heeft beladenhij ontkent van al de millioenerr, die men hem toewijst, ontvangen te hebben, en houdt slaan dat het slechts was Dij geval de ondernemingen een goeden uitslag zouden hebben, dal hij op dezelve aanspraak had kunnen maken het is mogelijk, maar de gewézen profes sor van Gent bekent dat hij honderd duizend fran ken heeft ontvangen boven eene jaarwedde van veertig duizend franken om zijnen leerstoel le ver- laten. Deze bekentenis bewijst dat bij zijne over tuigingen en zijne politieke gevoelens heeft ver kocht, en dus wij vragen aan al die nog èerlijke gevoelens bezit, wie verachtelijker is, of dehgené die zijn geweten en zijne gevoelens voor geld beeft verkócht, ofwel dengene die het geld van ongeluk- kigen daaraan hebben gebrüikt, en die, na de heer Brasseur te hebben vervloekt ómdat hij deGodheid van Christus had geloochend, hem hébben gekócht en hem tol Volksvertegenwoordiger hebben verhe ven .i i w -i.i, tJperen, G Jannai i 1872. Irnjisch Toonvel. - De fransche Tooneeltroep jdie Dinsdag laatst alhier eene vertooning gegeven heeft, bevalt 'buitenmate aan het publiek onzer stad. ledereen is even te vrede over de vertooningmen spreekt thans nog óver Cora. De Toonvelspeelster M"'° Moidliun heeft deze rolle meesterlijk vertolkt, voornamelijk in het geven, der zot gewordene min nares was zij buitengewoon van houding er gebaar: liet is eene volmaakte artieste, wij bekennen net geern. Hi t overige vau hét gezelschapen schijnt ons ook goed, doch men heeft maar weinig kunnen oordeélen daar de rol van Cora al de andere in de schaduw steldé; ook de doktor M. Faugere en de min naar 91. Derieux schijnen ons goed. In de tweede vertooning zullen wij heter kunnen oórdeëleri. Zie 'onze 3° bladzijde. t-jre Onvriire. - Deo 28 'Januari zal deze jonge 'kool-maatschappij ook liet hare bijbrengen tot het lenigen der smarten onzer ongelukkige arme inwoners, met het geven van een Concert, in stads tooneelzaal, waarin zich eenige vreemde artiesten zullen laten hooien. 91en zegt insgelijks dat het mu ziek der Pompiers zijue medehulp aan dit weldadigheids-feest zal li enen „T rdljapdmaatiirhappij- De leden dezer Maat schappij, gevestigd in hel Café du Suuinón, zijn van gedacht dezen winter eenige avonden te besteden tot het geven van weldadigheids feestjes. Wij zullen ons publiek over dit zoo loffelijk voorstel nader inlichten. Vlaamsvhe Step. - Zondag, 21 Januari, geeft deze Ma ilschappij hare Iweede vertooning vau het abonnement, liet publiek verlangt mét ongeduld haar deze vertooning, daar het zich verwacht aan. iets puiks. De leden willende dit verlangen verwezenlijken en bet pu bliek waarlijk iets puiks voordissclieii, hebben besloten al limi ne krachten in te spannen om zoo niét beter, tócli al zooveel den smaak te voldoen als in de laatste vertooning. Hel program ma bestaat uit De Kamer met twee beddeii, de Arme Edel man, de Menschenbater en de Ajiiinhoei;. De Kamer met twee bedden is een dobbel bekroond stuk in de laatste prijskampen van Audeharde en van Di.xmude, ge geven door onze twee knappe Tooneeiislcu Bruyneet cn Slail-

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 1