Verscliillige tijdingen. Eene dansgebeiirtenis. BURGERSTAND Sterfgevallen. Sommaire du numéro du 6 Janvier, de 1 Illustration Européenne. liard, en dit is genoeg gezegd; de Arme Edelman is eert schoon tooneelspel in twee bedrijven naar den roman van H. Concience; het stuk door al de voornaamste akteurs wel op gevoerd kan niet missen veel belang in te boezemen; de ajuinboer is tot slot en zal het publiek uitermate bevallen daar er tooneelen in voorkomen die de klucht in al haar natuurlijke medebrengt.Wij voorspellen een van die avonden waarna het ijpersch publiek zoo geern gaat en voornamelijk bij de Vlaamsche Ster. Ongeluk. - De heer luitenant Graft", die door huwelijk verwantschapt is met eene der achtbaarste familjen onzer stad, komt te Brussel aan een groot ongeluk te ontsnappen. Volgens men zegt heeft er eene gazontploffing in zijn huis te Brussel plaats gehad. Er was ergens eene openingen toen hij zijn licht wilde aanstoken onlstondt er al met eens eene groote ontploffing die het appartement geheel in vlam stelde met hel ongelukkig gevolg van hem brandwonden toe te bren gen aan aangezicht en handen die, hopen wij geen al te erg gevolg zullen hebben. Ccrcle ri'nion. Volgens ontvangene mede- deelingen mogen wij onze lezers verzekeren dat deze Maat schappij voornemens is op aanstaande Carnaval in Stads Too- neelzaai een overschoon Bal tc geven. Het orkest zal uit 25 muziekanten bestaan en tusscheri, de twee partijen zullen er veel en kostelijke surprisen de damen aangeboden worden. Notariaat. - Bij koninklijk besluit van 3o December is M. G. Van Eecke, doktor in rechten en kandidaat-notaris tc IJperen, notaris ter verblijfplaats dier stad benoemd, in vervanging van zijnen vader, ontslaggever. Heisa,gstfeeikciiriiag. - Te IJperen, zal plaats heb ben op de Groote Markt, den Woensdag, zijnde Aschdag, 14 Februari, ten lo ure 's morgens, voor het rechterlijk arrondis sement IJperen iMTg>&^Ogmi van den 19 Dec. 1871 tot den 5 inmiarl 1§72. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 0) t<> Vrouwelijk 9) Dethoor, Edouardus, 30 jaren, ijzergieter, echtgenoot van Sidonia üepuydt, Weninckstraat. Parez, Stephania, 44 jaren, werkvrouw, weduwe van Joannes Debusschere, Gevan genisstraat. Santv, Petrus, 75 jaren, zaakverrichter, we duwenaar van Maria MarquetteMeenenstraat. Priem, Maria, 73 jaren rentenierster, weduwe van Petrus Meerssc- man, Rysselstraal. Hazebroek, Barbara, 49 jaren, kleer maakster, echtgenote van Ludovicus Bostoen, Sint-Nicolaus nevens Ypre. Werken, Ludovica, 58 jaren, zonder be roep echtgenote van Petrus Mahieu, Meenenstraat. Wiilebois, Maria, 27 jaren, kantewerkster, ongehuwd, Rol lingstraat. Haezebrouck, Ilenricus, 20 jaren, soldaat bij het 1" reg'-linie Vleeshhauwerstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk idem, 1. te zamen 2. Ministerie der Oiicnbarc Werken. Postdienst. In uitvoering vari artikel 3 der wet van 24 December 1871, is de omloop der briefkaarten aan 5 centiemen, zonder taks- vermeerdering lot geheel het Kijk uitgebreid, te rekenen van I"°" Januari 1872. De afzender eener briefkaart mag er de aanbeveling voor vragen met of zonder bericht der ontvangst of de expresse be stelling op voorwaarde der vooruitbetaling der prijsvermeer- (lering des gewonen taks. Het bedrag der aanbevelingtaksen of der expresse bestellingen wordt gedekt bij middel van aan plakkende frankeerzegels op de voorzijde der kaart. De briefkaarten die de voorwaarden niet zouden bezitten van genoegzaam port, zullen aanzien worden als brieven on voldoende gefrankeerd, en belast worden met eenen taks van 5 centiemen door den bestemmeling te betalen aleer hem de kaart ter hand w ordt gesteld. De afzending' der briefkaarten buitenlands is voorloopig maar toegelaten voor de hiernavolgende landen en op voor waarde dat die kaarten volledig gefrankeerd wezen aan den prijs eens briefs ter bestemming der zelfde landen, te weten de keizerrijken van Duilschland en van Oostenrijk, Denemar ken, de Vereenige Staten van Amerika en de landen voor de welke de lusschenkomst der Vereenigde Staten vereischt wordt, Frankrijk, het Yereenigd Koninkrijk van Groot-Bre- tanje en Ierland, het groot hertogdom Luxemburg, Noorwe gen, Portugaal, Zweden en Zwitserland. De briefkaarten moeten afzonderlijk, bloot en omgevouwen afgezonden worden, zonder dat de vertoonbare aard der mc- dedetling voor veranderingen vatbaar zij, zonder dat de vorm of de groote dizer kaarten op geenerlei wijze kunne gewijzigd worden. u De postbedienden zijn gelast aan hel publiek al de nocdige ophelderingen te geven betrekkelijk den dienst der briefkaar ten VEEZIEKTE. Wij ontvangen geruststellende lijdingen over den gezond heids-toestand van het vee in onze provincie den 22 decem ber is te Poperinghe het laatste stuk vee afgemaakt. Uit het bezoek van drij veeartsen gedaan op de nabij gelegen hoeven, blijkt dat het vee er overal gezond is. Wij mogen dus hopen dat de besmettingshaard te Poperinghe, even als te Elverdin- ghe, in zijn begin zal uitgedoofd zijn. In 't arrondissement Audenaarde en te Calonne heeft men ook geene nieuwe gevallen meer te heslatigen gehad. Echter heeft de ziekte zich vertoond tegen de stad Doornik. De strenge maatregelen zullen insgelijks, hopen wij, de kiem der ziekte in haar opkomen, uitroeien. Bij koninklijk besluit i i 23" december, is M. H. Ter- monia ontvanger der registratien en domeinen te Itousse- laei-e, hypotheekbewaarder te Kortrijk benoemd. Bij ministerieel besluit is de vaart van Ilousselaere naar de Leie geopend sedert den I" januari 1872. Men meldt ons zegt 't Journal de Liège, een diefstal, welke eenige dagen geleden in hef kwartier d'Outre-Mense gepleegd is op eenige eene nog al aardige wijze. Een inwoner van dit kwartier keerde rond den middag ten zijnent wéér toen hij op den trap eene vrouw ontmoette, welke eene scl.öone matras op den rug droeg. Verscbooning, mijnheer, sprak zij, ik ga u lastig vallen.» <i Doe maar op, doe maar op, goede vrouw antwoordde de andere baar latende voorbijgaan. Onze man ging naar boven en nam liet middagmaal met zijne vrouw, zonder nog verder aan deze ontmoeting te den ken. Maar hoe groot was zijne verwondering niet toen zijne vrouw hem 's avonds kwam zeggen dat men de matras van littn eigen bed bad gestolen Namen, donderdag, 4 Januari, 11 ure 's morgends. Er is te Yezio eene werkstaking uitgebroken. Een bataljon van bet 9° linie is gisteren naar Namen ver trokken om zich naar Vezin te begeven. Een luitenant der gendarmerie en een gendarme zijn ge kwetst geworden. Er zijn aanhoudingen gedaan. Volgens de Volksvriend hebben in het jaar 1871 de volgende jeneverramperi plaats gehad: 86 gevallen van gevangenneming en veroordeeling, 10 van moord en manslag (waaronder 2 kinderen, door de droken ouders in het bed doodgelegen), 63 van verwonding en mis handeling, 68 zelfmoorden. Alleen uit de in dit blad opgenomen voorvallen verzameld. De minister van oorlog in Frankiijk heeft bevel gegeven, dat op alle lycéen en college's de noodige wapenen'moet wor den uitgereikt om de leerlingen militaire oefeningen te laten houden, te beginnen met 1 Januari 1872. Men schrijft uit Audenaarde, dal de Runderperst weèr is verschenen en dat twee nieuwe gevallen te Eyne en te Le- perghem zijn aangeduid. Volgens een brief uit Brugge, is de gelukkige bezitter van het n° 10,923, uilkerrbaar met 23,000 fr., der leening van Brussel 1853, uitgekomen bij de laatste trekking, M. Ju les Valckenaere, te Brugge. De politie van Brussel beeft eenen Hollander aangebon den, die in het Hotel du grand Monarque was afgestapt in ondereen valschen naam was ingeschreven. Deze persoon, geborlig van 's Gravenhage, is ingenieur en bestuurde in die hoedanigheid eene fabriek van spiegels, te Java. Hij heeft onlangs die boilandsebe Kolonie verlaten, eene som van 300,000 fr, medenemende, die bij in de fabriek, waar hij bestuurder was, gestolen bad. De dief had zich eerst naar Italië begeven waar hij Staats fondsen bad gekocht. Bij zijne aanhouding, heeft men Ita- liaausche rentetitels gevonden voor eene weerde van 98,684 franks. -Twee hooge katholieke geestelijken, de bisschoppen Bernardo I'inol en Ortiz, zijn door de ivgeeriiig \au Guatema la in Midden-Amerika uil In t land gebannen, omdat zij de bevolking tegen de regen mg ophitsten, waarvan een oproer bet gevolg was, bij weiks demping 400 nieiischen gedood of gewond werden. Uit het, oorlogsbudget blijkt Frankrijk bezit thans 7 maarschalken, waarvan een opper-fconimandanl namelijk Mac-Maiion, met een jaarwedde van 7o,ooo fr.; de overigen hebben elk 3o,ooo fr. Maarschalk Lebocuf Irekl mede zijn sa laris. De gouverneur van Parijs kost 3o,ouo fr. De komman- danten der legerkorpsenvan Versailles-leger genieten (e samen l75,ooo fr. Bom baki te F.yon trekt 34,ooo fr. Gelijk het in al de eenvoudige landsgemecnlen van onze Vlaanderen eene groote zonde is van te dansen, hel gebeurt niet zelden dal de God van de parochie de mensclitn ver doemt die zich aan dit vermaak overleveren. Tt Is bijzonder lijk op de kap van het vrouwvolk dat de donders van Jupiter uitbersten, want indien er geene vrouwspersonen waren er zonden geene dansers zijn. Dit ware maar half kwaad indien de dansers katholijke kiezers waren, en men spreekt er zelfs niet van wanneer de dans geschiedt in eene katholijke brui loft; maar de zonde verzwaart wanneer deze beenenflikkering plaats heeft onder de liberalen, en daarom moet die bezwa rende omstandigheid openbaarlijk geschandvlekt en aan de wraak Gods overgeleverd worden. Hiervan hebben wij on langs een voorbeeld gezien in de gemeente Reninghelst waai de Pastor-God, ter gelegenheid van een bal bij de Fanfa ren-maatschappij, op zijnen predikstoel zoodanig uitgevallen beeft tegen het schoon geslacht dat hij de treflelijkste vrouws personen als schandalige werktuigen der onzedelijkheid uit gescholden heeft Om nog klaarder zijn gedacht uit te drukken, hij aarzelde niet, waarschijnlijk door de ingeving van bel houten Heilig- Gecslje dat boven zijn hoofd hangt, van de danseressen uil te maken voor.... soltlatcmokkcsi! Er bevonden zich immers in dit bal twee onderofficieren van het detachement van Westouter die zich als leden der Fanfa ren-maatschappij hadden doen inschrijven. Maar die heeren vielen niet slinks,en, niet anders raadplegende dan hunne ge kwetste eer, zij stuurden aan den Pastor, in antwoord op zijne ongeschaafde predicatie, den volgenden brief: Mijnheer de Pastor, Gij zult het aardig vinden dat onbekende personen aan u schrijven maar het is niet zonder reden, want hel schijnt dat gij de buitengewone goedheid gehad hebt van u openbaarlijk met ons bezig te houden in uw sermoen van Zondag laatst. W aarom moest gij u zooveel moeite geven, Mijnheer W ij geloofden vast dat gij, gelijk al de mannen van uwe partij, de soldaten aanzaagt als onweerdig van in een gezelschap te ver schijnen. Dit gaat zoover dat gij al de personen van bet vrouwlijk geslacht verdoemd hebt die zicli met delwee ondergeteeken- den aan het vermaak van den dans overgeleverd Jiebben. W ij vinden geradig van u te zeggen, Mijnheer, dat gij be ter zoudt doen van liet getal uwer visieten naar Poperinghe wat te verminderen en in een beteren staat naar huis te ko men dan dien waarin gij u Vrijdag laatst bevondt, dan beha gen te scheppen in de beschuldiging die gij ons zoo onbe hoorlijk toewerpt. Wij hopen, Mijnheer, dat deze vermaning genoegzaam zal zijn om u voortaan hiervan af te houden. Vergeet niet, Mijnheer de Pastor, dat de stoel der waar heid, volgens het Evangelie, eene heilige plaats is die gij maar moet beklimmen tot onderwijs uwer parochianen en niet tot lastering der vreemdelingen. Sserjant. V.. Eserjant-foiirrier. Westouter, den 20 December 1871. MEM GEEIN GES MIRAKELS. Een jongeling Dykkedone genoemd ging in den echt tre den met de vrouw van zijn hert, zijne lieve Karolinereeds bad M. de pastor zijn laatste woord gezegd en morgen was de gelukkige dag! De twee geliefden waren 's avonds te vooren gescheiden onder een handdruk en... een zoen, mét het water la den mondTot morgen Karlintje Tot morgen Lowy Dykkedone Lowy diep in gedachten verslonden legde zich te bed en kon niet, slapen, bij peisde op al het geluk, als een jongman die 's andcrendags trouwen gaat Eensklaps ver schijnt hem O.-L.-Vrouw. Hij springt uit zijn bed en werpt zich op de knien, baar smeekende dat zij hem toch zou willen zeggen of hij mag trouwen. O.-L.-Vrouw schudde het hoofden verdween. 'S anderendaags ontwaakte hij half versteven op den grond voor zijn bed liggende. Seffens kwam hel hem te binnen wat er hem des nachts was voorgevallen en vertelde liet aan zijne moeder. Aangezien O.-L.-Vrouw u dat heeft gezegd Lowy, pij moogt niet trouwen, gij zoudl ongelukken hebben. En Lowy zegde zijn huwelijk op Sedert heeft Lowy een meisje tegengekomen die wonder wel op O.-L.-Vrouw gelijkt, en hij heeft beschikt er mede te vrijen De pastoor in den katechismiisYVat is een mirakel? De jongen. Ei'k en wete kik nie. De pastoor. YVelnu, indien de zon in 't midden van den nacht moest schijnen, wat zoudl gij zeggen? De jongen. EiJk zoe kik zeggen dat 't de maan es. De pastoor. Maar als men u iiu zeide dal het wel de zou is die schijnt, wat zoudt gij dan antwoorden De jongen. Ei da n T leugens zijn. De pastoor. Ja, maar ik lieg niet. Veronderstel dal ik u zegge 't is de zon. Watzoudt gij dan antwoorden De jongen. Eida ge zot zijt Nos gravures La reception du jour de l'an au palais du roi. Le coup double. T)ne romance du moyen-üge. Marie louchel, d'après un tableau de Charles Comte,

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2