Verschillige tijdingen. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. Sommaire du numéro du 27 Janvier, de 1 Illustration Européenne. e> goede zielen altijd en overal liet hunne bijbrengen wanneer liet er opaankomt den ongelnkkigen te helpen. Weldndigltcid. - Het 2° Weldadigheids-Concert gegeven door de heeren Onder-Officieren onzer bezetting, zal plaats hebben op Donderdag 8 Februari aanstaande. De plak brieven en prugrammas die welhaast in handen van het pu bliek zullen zijn, voorspellen een aantrekkelijk feest. Daarbij gevoegd, dat Juffer Zelia Sirnar hare kundige medehulp ver leent, kan men eene volle zaal te gemoed zien; want buiten een keurig en aantrekkelijk Concert zullen er nog drij ver- schillige tooneelslukken vertoond worden. Vlaaitische §<ei*. - Den 4 der toekomende maand staat vast voor de 3° abonnements-vertooning der Vlaamsche Ster. De Studentenliefde, Karline en De 'Tu:ee Gebroeders, zullen ditmaal het programma samenstellen. Alle liefhebbers van iets oprecht goed zullen zich dien dag ten Stadstooneele bevinden, wij zijn er van verzekerd, en zij zullen zich hunne moeite niet beklagen. Brand. - Zaterdagavond, omtrent 8 1/2 ure, borst er een begin van brand uit in de Vleesclihouwerstraat, in liet huis bewoond door Fr. Kollet. Onoplettendheid, zegt men, is de oorzaak van alles maar spoedige toegesnelde geburen zijn er in gelukt het vuur te blusschen en geheel de straat van eene groote ramp te sparen. Tooneelgezelschap van Gent, onder de directie van MM. Fau- connier en Van Doeselaer, zijne vlaamsche Tooneelvertoonin- gen alhier za! komen voortzetten te midden der toekomende maand Februari en dal op eenen Maandag. Die dag is zeer goed voor IJperen en zekerlijk zal de zaal buitengewoon wel bezet zijn. Ko«a'Eït!sa<s>c!ïapj>!|. - Donderdag aanstaande, 1 Februari, Zang- en Muziekavond voor de leden en hunne fa- millie. Het programma is ons niet gekend, maar, als naar gewoonte zal het feest zeer aangenaam zijn, wij zijn er zeker van. 8' Sebatttlaans feest. - Woensdag laatst vierde het aloude gild van Sinl-Sebasliaan (Honkje) zijn patroonfeest, 's Morgens ten 10 ure, begonnen de confraters met het hoo- ren eener mis, waaronder men, volgens gewoonte moest zegenen met de Reliquiën van den H. Ridderdit jaar is zulks niet gedaan geweest 's Avonds ten 7 ure lekkere soupé, waarna een prachtig bal. Gemeenlijk in burger-bijeenkomsten amuseert men zich allerbest op die oude Vlaamsche wijze, omdat er eendracht en vriendschap samengaan. Voor hel sluiten werd er door een lid een vlaamsch lied ge zongen lot onderwerp hebbende S' Sebastiaan. hetwelk zeer veel genoegen aan het gezelschap heeft gebracht. van dcie 1® tot «ïen 2© Jaiiuin1! 1872. rrünnn rpv Mannelijk geslacht 9) GEBOORTEN Vrouwejijk" gj te znmen, 17. Debreu, Robertus, slachter, en Bossaert, Honorata, verken- slachtster. Aarnoudt, Petrus, wagenmaker, Devos, Ludo- vica, mutsenmaakster. Borry, Petrus, 18 jaren, klakkenmaker, Oude Klet-rmarkt. Vermeersch, Edouardus, 28 jaren, muziekmeester, echtge noot van Leonia-Elodia Goelhalst, Rijselstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, I. Vrouwelijk geslacht, 1. te zamen 2. De fanfaren maatschappij, de Vereenigde Vrienden van Wervicq, zal zondag in die stad een zeer schoon con cert geven. Het is gekend dat die muziek-maatschappij eené der beste is van het land en dat hare concerten echte tnu- ziekale feesten zijn. De Runderpest. Tusschen Merssen en Ploegsteert, op de hofstede van de Pottery, waren inderdaad twee beesten dood, twee andere waren ziek. Gelukkiglijk is er bestatigd dat het de tijphus niet is die daar woedt, maar de kool. De hofste de van de Pottery telt een zestigtal hoornbeesten. Te Pilthem is de ziekte plotseling uitgeborsten in de stallen van den landbouwer J. Daele. Den 20 dezer zijn er reeds 11 koeien afgemaakt. Het getal koeien op stal beloopt tot 25 of 20; de gouver neur der provincie is er reeds aangekomen en heeft de afma king van de overige koeien Zondag bevolen. Eindelijk zijn te Elverdinghe, op de hofstede der kinders Decat, eene melkkoei en een jonge stier afgemaakt geweest, de andere zijn in opmerking gehouden. Er waren daar een dertigtal beesten, in vier stallen verdeeld. De ziekte heeft zich verklaard in eene stalling waar zich elf koeien bevonden. Dins dag, op de eerste teekens, was de verdachte beest onmidde- 1 ijk verplaatst geweest in eene stalling waar er zich maar een jonge stier bevondt. Op het oogenblik der afmaking droeg de stier geeri uitwendig teeken van de ziekte; maar de lijkschou wing heeft bewezen dat bij er reeds zeer van aangedaan was. Men schrijft uit Mouskroen, 19 Januari. De besmettelijke tijphus is schielijk te Mouskroen in de stal ling- der gebroeders De Kimpe, landbouwers, uitgeborsten. De hofstede is tusschen Risquons-Tout en liet middendeel van Mouskroen gelegen, indien de overheid geene krachtdadige maatregelen neemt zullen al de stallingen van de stad aange vallen worden. Men verhoopt dat de vlijtigheid en de werk-" zaamheid der overheid de uitwerksels van de kwaal zuilen doen mislukken. De hofstede De Kimpe bevindt zich te mid den van eenen blok van 4 of 5 hofsteden. Volgens men zegt zou reeds een dier afgemaakt zijn zeven anderen zijn van dc schrikkelijke ziekte aangedaan. De arrondisseinents-kommissans is ter plaats gekomen; zeer waarschijnlijk zal de gouverneur er ook een bezoek doen. Een besluit van den meier van Rijsel, vermeldt dat er in 1872, tijdens den Karnaval geene gemaskerde of vermomde personen in de stad en voorgeborchte», noclt in de bals, kof- fijhuizen, estaminets of andere openbare plaatsen mogen ver schijnen. De openbare gemaskerde of gekostumeerde bals zijn verbo den. Mogen de franschen nu niet meer lachen of zot zijn De nieuwe ijzeren brug, van rijkswege over de rivier de Beest, nabij Meppol gelegd,' werd jongst)Donderdag onder zocht; beladen meteen gewicht van p. m. 50,000 kilo, zakte zij op zijde, en zou doormidden gebroken zijn, had ze geen steun gevonden in een paar bouten pijlers, die nog onder de brug steunden. Het onderzoek had plaats in tegenwoordigheid van den hoofd-ingenieur en den ingenieur van den waterstaat. De brug moest een spankracht hebben van 54,000 kilos. Het groot Hötel-Dieu, welke bouw zoo veel millioenen kost en nog vjjf millioen zou kosten voor dat het voltooid zal zijn, is onvoorwaardelijk afgekeurd geworden door de Ver eerd ging van genees- en heelkundigen der parijsche gasthui zen. Men vreest te Parijs eene werkstaking van de bakkers- gasten. M. de Houlheim, onderzoeksrechter te Brussel, is op Woensdag aanslaande gedagvaard voor den vrederechter te verschijnen, om in zijn kabinet een getuige beleedigd ie heb ben. Men leest in den ludaireur, een nieuw werkblad dal te Brussel verschijnt Er was te Brussel een arme man, die zich door de slechte tijden verplicht zag in een huis te logeren van de Weten schapstaal, waarvan de eigenaar lid der liberale associatie was. Die arme man, was éénvoudig de pauslijke nuntius.Ter stond hebben de grootsle, zoo niet de schoonste damen van Brussel eene omhaling gedaan en hebben een prachtig hotel gekocht, dat zij geheel gemeubleerd den vertegenwoordiger van Z. H. te Brussel hébben aangeboden. Niets ontbreekt er. Gemakkelijke Badzaal, prachtige sa lons, fraaie slaapkamers, schitterende eetzaal, uitmuntende spreekkamer, tapijten van Aubusson, iluweelen en zijden gordijnen, veneliaansche spiegels, bolieemsch kristaal, porce- lein van Sevres, geinkrusteerde meubels alles met eenen vrouw elijken smaak cri pracht van groote damen ingericht. De arme man zal zich daar zacht en warm bevinden en voor geenen slechten winter te zorgen hebben. Gedurende het jaar 1871 zijn in het bisdom van Brugge 23 priesters overleden. Een beweenlijk schelmstuk heeft den 14 dezer, omtrent 10 ure 's avonds, plaats gehad te Aarlrijcke. De genaamde Eonteyne Louis, landbouwer aldaar, oud 48 jaar, heeft 4 messlekcn toegebracht geweest in den linkeren arm,langs den openbaren weg. Men is op liet spoor van den dader. Meetje Lanckriet, van Ruisselede, het oudste vrouwke van den omtrek; is dezet dagen moeten berecht worden. Vrouw Lanckriet is bijna 102 jaar oud.'t Is te hopen dat dit oudje nog zal herstellen. Mcv. Adelina Putti beeft eene verbintenis geteekend voor 20 vertooningen te Weeben; zij zullen in Maart en April plaats hebben. Beeft en huivert, want 't is er meê gedaan of ten minste 't is er kort bij... Een italiaansch sterrekijker Giovanni Castro meldt het einde der wereld tegen den 1 i Januari 1877. 't Is eene komeet die m haren loop de aarde moet ontmoeten en vernielen. Het schijnt dat wij erst zullen verslikt en daarna verbrand worden... Nog eens beeft en huivert.... Men meldt ons, zegt de Eloile, dat Dinsdag avond de onderhandelingen betrekkelijk de likwidatie der verschillige maatschappijen Langrand gelukt zijn en dat zij 70 p. h. ver zekert aan de dragers van pandbrieven der Internationale en van de Agricole. Dat is een schoone troost voor de ongelnkkigen die dachten hun geld goed geplaatst te hebben, zooals MM. De Decker Nothomb, enz., hun verzekerd hadden. Zij hebben in ver scheidene jaren geenen intrest getrokken en moeten nu no<r 50 p. h, ver.iez. n. Ais zij het nog maar krijgen Men schrijft uit Ronse, 24 Januari Gedurende den nacht van den 1tot 20 Januari is eene sioute en heiligschendende diefte gepleegd in de kerk van S'- Hermes. Een dief, die, zoo het schijnt, niet aan zijn proefstuk was, liet zich na bet lof, dat ten 4 ure gedaan werd, in de kerk sluiten. Hij brak de offerblokken, die inde pilaren gemetst zijn, open; doch den offerblok des altaars van S' Hermes kon hij niet open krijgen. In den koor verbrijzelde hij eene plank van het gestoelte, waar de opbrengst des kerkmeesters en van den armmeester berustte maar hij kon er enkel eene som van ongeveer 10 fr. uithalen. De dief heeft niet een kerkmeubel of ornement aan- geraak. Hij is uit de kerk ontsnapt langs eene zijvenster dat bij ver brijzelde. De politie onmiddelijk verwittigd, heeft maatregelen geno men om den dief te ontdekken. Naar the scientific American meldt, is er in New-York een machien in werking,die borstels maakt van allerlei fatsoen. Het haar wordt door het werktuig in bosjes gemaakt en met draad in de houten ingetrokken, waardoor het fabrikaat er eveneens uitziet als hel uil de hand bewerkte. Het werktuig is te zien Lewis-street, 59, MENGELINGEN. De advokaat De Soüter was een ijpei'ling die te Gent ver bleef. Het was een eigenaardig man. Deze vernuftige advokaat heeft langen lijd legen Int Ministe rie van Oorlog gepleit, wegens de eigendommen, welke hij buiten de Korlrijkpooet bezat. Toen hij zijti proces verloren had werd hij zoodanig boos, dal hij boven den ingang doen schrijven had 's lands en allemansgerief. Deze spreuk beeft men lange jaren na zijne dood nog kunnen lezen waarbij zo geplaatst had. Met eene bijzondere voorin fde pleitte bij tegen den substi tuut van den Procureur-generaal Fratilz Faider, die een man was van buitengewoon talent. Dus huu pleidooi was een kamp van geesl en vernuft. Eens had De Souier, een dief, sluwe kerel, te verdedigen. Mijn cliënt, is een Gentenaar en gij weet dal de Genie- naars vrijmoedige menschen zijn, recht voor de vust, vrij en vrank, dal is hunne leusmen zal eenen Gentenaar vinden die steelt, maar geenen, die op eene zoo sluwe, zoo arglistige, zoo bedreiglijke wijze steelt Ik vraag den achtbaren verdediger verschonuing, maar ik moet hem doen opmerken, dat de beschuldigde met van Gent, maar wel van IJperen is Eh wel I M. de Voorzitter wal doet dat daaraan? Ik ook ben van IJperen en zou het Openbaar Ministerie daarom dur ven zeggen dat ik geen vrijmoedig, geen rechtzinnig meiiscb ben Algemeene schaterlach. De Souter zette zijn pleidooi voort en de beschuldigde werd vrij gesproken. Dc Souter vertelde dat hij maar eens in zijn leven was gefopt geweest en dat het door eenen boer was mt de omstreken rail De ynze. Zekeren morgen kwam er een landman in zijn kabinet, en vroeg hem een advies. De Souter gei f liet hem in 't breed en in Y lang. Maar Menhecre de advokaat, ik heb eene zoo slechte memorie dat ik wal gij mij daar gezegd heb niet zal kunnen onthouden; gij zoudl het wel op een beetje papier willen schrijven ik zal er omkomen als de markt gedaan is en ii betalen. De Souter schreef liet advies, maar de boer kwam liet niet halüi. Eenigen tijd nadien werd De Souter geroepen om eene zaak- te pleiten voor hel vredegerecht van Deynze en men oordeele over zijne verbaasdheid toen hij de zaak verloor, ten gevolge van bet advies dat lnj vroeger aan den boer gegeven bad ril niet betaald was geworden Dc Souter maakte den boer uit voor al wat hij was en niet was; en deed hem daarna mede naar de Posleuj om een glas wijn niet hem te drinken. Aos gravures. Le chateau de Pierrefonds. - L'antiquaire. -Au bord de Lean, d'après un tableau de Heilbuth. - La Roche-Bayard, vue de la tneuse prés de Dinant, dessin origi nal de Ch. Tr.umper. lexle: Causerie. L enfance et la jeunesse de Dickens. - Journal d tin excursionniste. Excursions dans les Hautes- 1 jiénées. Suite. - La ehasse aux différents ages de l'histoire. Lemps anciens. - La fugue du cliat. Fantaisie hislorico- niusicale. Suite. - MiscellanéesNóuvelles historiques. - L" plus petite machine a vapeur du monde. - Les japonais et les chinois.

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2