-■ Stads Nieuws. Briefwisseling dep Toëkomsi. Verschülige tijdingen. ben begaan, ecne opmerking van tien heer Bara op geworpen hebbendehebben de hccren Reynaert en Dumorlier zich smadelijke uitvallen toegeialen, die een aanval legen onze instellingen zijn en bij zonderlijk tegen de rechterlijkë onaf bangelijkheid. Jan. En zij hebben de onbetamelijkheid be gaan van te zeggen dat M. Bara uit partijgeest een onplichtige had doen veroordeelen. De Meester. Dit is eene belediging Ten eerste, voor de leden van den rechtbank van Kort- rijk: ten tweede, voor die van het lïof van Beroep van Gent die Depoorter voor de Assisen hadden gezonden en eindelinge voor de twaalf juréeu die denzelve op hunne gewetens plichtig hadden ver klaard. De Koster. Ik veronderstel dat zij Depoorter als onschuldig aanzagen en dat dit de reden is waarom zij hem genade hebben doen schenken. I)e Meester. Dit is eene onaannemelijke ver onderstelling, wanneer zoo veel achtbare Magistra ten, die ten gevolge van een nauw keurig onderzoek ééns zijn geweest om den brandstichter van Sinl— Genois pliglig te vinden, en dat een jury van twaalf leden op eed heeft verklaard dat Depoorter wezent- Iijk plichtig was, hel behoort aan niemand meer te verklaren dat hij ten ongelijke veroordeeld gewor den is, en nog min aan de leden der Kamer, die de eerste zouden moeten zijn om de uitspraken der rechtbanken te eerbiedigen; zij zouden moeten ge voelen dat met liet gezag welk hel rechterlijk order wezentlijk verdient, te ondermijnen, het ecnen aanval is legen de maatschappij en die tol alle slach van wanorders moet geleiden. Jan. Gij zijt er wel medé, Meester. Wanneer hunne politieke driften in het spel staan de kleri- eale overdrevenheden hebben geen palen meer; hun doe! is hier geweest te doen gclooven dat, ter oorzaak van het verplaatsen van hel kerkhof hetgeen tegen den wil der geestelijkheid was geschied God door het vuur des hemels de liberalen wilde straffen over hunne vermetelheid, het was noch min noch meer een mirakel dat zij voor doel hadden, en zij kunnen aan niemand vergeven van het te heb ben doen mislukken. De Meester. Zoo is het, en men heeft ter dier gelegenheid alle slach van schandalen zien plegen. Jan. En het minste was niet de kapellaan, die in de zaak gemengd was en lot eenige dagen gevang werd veroordeeld, na zijne straf, door een klericalen scnatcur met zijn rijtuig van het gevang in zegenpraal naar de parochie Sint-Genois te zien geleiden, alwaar men hem een prachligen maltijd. vergezeld van geschenken, had voorbereid. De Meester. IN iets weerhoudt hen door woede, haal en vraakzuebt opgehjlst, durven zij alles, zooverre dat Dumorlier in de Kamer heeft durven zeggen dalM. Bara de papieren betrekke lijk de zaken van Sint-Genois, had verbrand, en dat zonder de President hem zijn woord deed her roepen, hetgene hem van wege den beschuldigde den naam van lafaard deed geven. De Koster. Ik beken dat de hoeren Reynaert en Dumorlier te verre zijn gegaan, maar het is eene zaak van partij en onder die betrekking 'verdienen zij min verwijtselen De Meester. De partijbelangen laten niet toe zijne politieke vijanden wetens en willens te belie gen, degenen die het doen zijn ongelukkige laste raars, die noch aan God, noch aan zijne geboden gelooven, en door hunne voorbeelden de godsdiens tige gevoelens uil de harten bannen; en nog meer, degene die, nadat een twintigtal rechters en twaalf jureën hunne plichten hebben vervuld, dezelve betichten van tegen hun geweten onsehuldigen te hebben veroordeeld, zijn sehandclooze eeredieven, die de toekomst der maatschappij bedreigen en haren ondergang bewerken, BURGERSTAND Sterfgevallen. Wij zien met genoegen dat heden de Beï.giscue Inkt van Ed. Blanche, zoonoveral veel bijval ontmoet. Builen de verschillige bcloomngen die hij reeds bekomen heeft, komt hij gevraagd te worden voor de Londensche Tentoonstelling van -1872. Zijne goede faam is lot in Amerika gedrongen.' alwaar er veel vraag naar is. wxsssj^xu^trifwnssiBVstisiiiKStsitiViisiiCiStsssn <aaaama3aB3Haiiwxi i~T711 iiA" inI 11 r IJperen, 9 Maart 1872. Aanhonding. - De policie-agenl Deramaut beeft den 4 Maart, ten 9 ure 's avonds alhier aangehouden, in eene herberg op de Esplanade, de genaamde Emile Catteeuvv, ver dacht van een bankbiljet van bo fr. gestolen te hebben ten nadeele van zijnen meester, sieur David Lobbestal, schipper. AT ffoïi'e. - Onze foire is dit jaar zeer schitterend en wordt met een buitengewoon schoon weder begunstigd. Ook komt dagelijks, maar voornamelijk de Zater- en Zondagen, eene groote menigte naar stad gestroomd. Twee manegen en een aantal barakken van alle soorten zijn altoos opgepropt van nieuwsgierigen de Cirque Egyptien voor zijne olifanten; de Cirque Milanais voor de uitgelezene werkingen der talrijke ar- tisteu; de Variétés voor de aantrekkelijkheid die men vóór de deur aantreft, enz. De verlichte opgetimmerde winkels in feest- en speelgoed verlevendigen het overige der markt. De inwoners onzer stad nemen het schoon weder te baat en alle avonden ontmoet men een schoon gezelschap dat onze markt en de omliggende straten doorwandelt. A* Vlaanasciïc Stcs*. - Zondag (lo Maart) ten Gure lire 's avonds, in Stads-Tooneelzaal, heeft de laatste vertooning plaats van het saizoen. Het programma is allerliefst en belooft een zeer aangena- men avond. - Die eene schoone plaats begeert mag er niet laat naartoe gaan. (Zie onze aankondigingen.) AT Ei<M>2*EE2i3:iSsch;i3»|>ïjj. - Ten zeiven dage, om 7 u. 's avonds, in het lokaal van den Arend, buitengewoon con cert, gegeven aan de leden en eereleden en hunne familjeu. Vreemdelingen worden er op voorstel der leden toegelaten. AT Oliekadcr. - Iedereen weet wanneer men eerie brandendekeers achter een voorwerp stelt hetzelve afgetee- kend wordt door zijne eigene schaduw. Alzoo de Tooverlan- taarn, aizoo de Oliekaders of Chineesehe schaduwspelen. Maar wat er sommigen niet weten is dat, wanneer zij naar hun bed gaan en hun licht op de nachttafel plaatsen in stede van tusschen zich en de vensters der kamer, zij ook Ombre Chinoise maken en tot spektakel dienen aan de voorbijgan gers Wij nemen hier de gelegenheid te baat om onze lezers aandachtig'op dit punt te maken daar wij de verledene week onvrijwillig getuige zijn geweest van eene klopjacht, die, al hoewel geheel aardig om zien, toch sointi mets zijne ongemak kelijke zijde heeft. iï^TiiriiTïi' Van den ftoA den 8" Iffiaart 1872. GEBOORTEN Slannehjk geslacht 6) u Vrouwelijk 8) Bacy, dementia45 j., kantwerkster, ongehuwd, Slerre- struat. Scplon, Alexisu, 22 j., soldaat bij hel 1° reg' linie, ongehuwd, Vleeschhouvverstraat. Dehoiiander, Benedictus, 68 j., schoenmaker, weduwaar van Virginia Noseda, Onde- Houlmarkt. - Dccock, Pëlagia, 48 j., dagloonster, vrouw van Petrus Dnraoulin^ Me'enenstraat. Balaiilie, Petrus, 80 j., z. b., weduwaar van Maria Decroix, Meenenstraat. Du- corney, Maria, 66 j., z. h., weduwe van Modeslus Ilennion, Meenenstraat. Willaert, Joannes, 69 j., gepensionncerde douanier, Doorgaugstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk geslacht, b. tezamen 7. Popëringrë, 8e" maart 1872. K ATM O J K li KFMIJJKU EÏB. De katholijke dagbladeren zijn sedert eenigen tijd vervuld van herderlijke onderrichtingen die de godsdienstigheid en de zedelijkheid aanprediken en beweren dat de val van liet mach tige Frankrijk aan niets anders toe Ie wijten is dan aan het onegloof en aan de zonde van onzuiverheid. Bij het naderen der kiezingen voorzeggen zij dat in ons land dezelfde oorzaken dezelfde uitwerksels zullen te weeg brengen, indien wij onzen keus niet vestigen op katholijke mannen wier deugzaain en zedelijk leven ons eene waarborg móet zijn tegen zoo een diepen val. In dit vooruitzicht wekken zij al hunne partijge- genoten op om de kiczingen in dien zin te bewerken, en ten gevolgen van dezen oproep ziel men reeds overal de katholijke kringen in volle beweging. Deze beweging bemerkt men bijzonderlijk bij onze Bijtende Grenadiers die zich door hunne heldendaden van meer tot meer doen kennen. De eene geven conferencien ten voordeele van het geloof in de Mitrailleuse de andere bewerken de leden van hunne familie om al wie liberaal is te helpen ruï- neeren, een deel houdt zich bezig met de lijst der kandidaten welke men tegen de liberalen moet stellen, en velen die, tot voorbeeld en stichting der goddeloozen, alle bedevaarten achtervolgen met eene bijzondere devotie lot Mariaofferen keerscn op aan de Heilige Maagd tot het welgelukken der kiezingen. De godvruchtigheid van deze bedevaarders gaat zoo ver dat wij eenen kennen die, wanneer hij den tijd niet heift van 's zondags naar de vespers te gaan zich eenen v. sperboek doet brengen in zijne schuur en aldaar op eenen autaar van kortebondels den Magnificat zingt met eene stem van roe- kedekoe die zondag laatst al de nieuwsgierigen van het Ge buurte rond de schuur heeft doen vergaderen. Maar het koddigste van de historie was da! men na het eindigen van die beslotene vespers die wat lang geduurd hadden, den bijlenden grenadier uit de schuur zag komen met eene levende. Onze Vrouw die langs een binnen wegel ken wegsluite Des anderdaags de werklieden der schuur hebben bemerkt dat al de kortebondels zoo plat waren als eene doorslapene matras. tiet is te hopen dat deze godsdienstige zedelijkheid een titel zal zijn vooronzen aanstaanden kandidaat om gekozen te wor den, en dat, met nog andere zulke kandidaten, ons land ge lukkiger zal zijn dan Frankrijk. X. ttuss Ce»fts'S tjjtu'si fsasst Ceetas' <"«?'- li&mt. Men zegt, maar wij gelooven het niet, dat eene godvruchtige dochter, dienende voor gezelschapsjuffer hij een eerbiedweerdigen grijsaard van Pope'ringhe, in eenen droom het bezoek ontvangen heeft van eenen engel, en dat zij sedert dat visioen in een interessanten staat verkeert. Wij zullen hierover geene bedenkingen maken het zal ons vergenoegen van te zeggen dat men altijd aan Cesar moet ge ven 'l geen aan Cesar toekomt. ts benoemd Onderpastor te Waarinaarde, de heer Op- somer, oud-onderpastor te Dicfcebusch, in vervanging van deri heer Dooms, die onderpastor in deze laatste gemeente is be noemd. Ongeluk te Brugge. Zaterdag morgend, rond 8 ure, heeft te Brugge, buiten de Dampoort, een verschrikkelijk voorval plaats gehad, op de brug, nabij de voormalige poort. Een wagen van Th iel t, bespannen met drie paarden, had eene Jading van 7200 kilos tarwe te Coolkerke opgenomen en reed naar Brugge. De voerman ging naar hel voorste paard, en toen de wagen op de brug kwam, stortte de brug in en de wagen met de twee paarden vielen in T water de strengen van het voorste paard braken, zoodat dit dier en de geleider aan t ongeluk ontsnapten. Maar ongelukkiglijk waren twee vrouwen op de brug, die mede in 't water waren gestort. Een barer werd spoedig gered door schippers maar de tweede vrouw, die naar Brugge ging om een eerste kommunie-kostuuin voor haren zoon te koopen, is verdronken. Haar zoon volgde haar, doch ontsnapte aan dit ongeluk, met in tijds van de brug te sprin gen. He verdronkene is vrouw Boussemaere van S' Kruis. Zij laat eenen man en zes kleine kinders achter. Be slechte staat van de brug was reeds sedert lang aange duid geweest, en men was bezig nu t het ijzer gereed te maken dat moet dienen om de brug te versterken. Een reglement meldde dat de brug maar een gewicht van 5000 kilos kon dragen, terwijl de wagen van MM. de Volders eene lading van 72oo kilos droeg. De Runderpest. De veepest komt te Ooslkerbc-bij- Brugge uit te bersten in de hofstede gebruikt door den land bouwer Pleunes. Men zegt dat de ziekte er door een kalf ingebracht is geweest aan een vreemden koopman gekocht. Verscheidene beesten zijn Maandag lest afgemaakt geweest. Men verzekert dat bet overige van den stal gisteren moest af gemaakt zijn. De veepest is te Hollebeke uitgeborsten. De verlossing van Hare Majesteit de Koningin der Belgen wordt aanzien als binnen kort moetende plaats hebben. De gezondheidsstaat van II. K. II. Mevr. de gravin van V laandei en, is slecht. Eene roode koorts heeft zich komen voegen bij de mazelen, waarvan de doorluchtige zieke aange daan was, hetgeen ongelukkiglijk hare genezing zal vertragen. De Cóles de Bvuxelles meldt, dat de overeenkomst der zaken van Langrand nu bepaald geregeld is. De schukleischeis mogen van heden al als zeker beschouwen, dat de titels voor den Induslt <,el geheel en al, en voor tie andere obhgatiehou- ders met tio tot 7o l. h. betaald zullen worden. Als 't maar waar is. - l!it Verviers meldt men dat de bezoekers van den groo- len schouwburg aldaar, zondag een spektakelken hebben S'had, dat zij zullen onthouden. Hel was zes ure 's avonds toen de gordijn werd opgehaald en het was twee ure van den nacht toen het laatste bedrijf genodigd was. Parijs telde voor den oorlog, op de wandelingen, bou levards, lanen, opene pleinen en hoven 8428 zitbanken. Van dit getal zijn er tijdens de belegering 2540 gebruikt om vuur li maken, do andere werden door de Commune verwoest. Nu echter zijn ze grootendeels hernieuwd, tot gemak der wande laars. Een uitstekend lid der jesuiten, de kanonik Kosmion, was gelast geworden de fondsen van den S' Pieterspenning komende, naar Rome te dragen. Ongelukkig bevond Homburg zich op zijnen weg' 4\at zal men zeggen: hel duivelsche spel bekoorde hem hij zette zich aan het groen tapijt en begon te spelen, maar in plaats van de bank te doen springen was hel de kanonik die

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2