VAN IJPEREN. 4 FRA\KE\ *8 JAARS 522. Elfde Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschil! ige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. Willen dc menschen niet klaae zien? 's Rijks ontvangst en uitgaven. VOOR LIPEREN. Fk. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen: 12eentimen den regel. Reklamen: 25 centimen. ZONDAG, 24 MAART 1872. Rüreet. Dixmudestraat. 59.Alle inzendingen vrachtvrij Parijs 20on maart. M. Thiers heeft aan de commissie der douanen den nieuwen tarief onder worpen een recht op het katoen, het vlas en de wol met terugbetaling bij den uitvoer, leggende de zijde zou met 4 p. h. belast zijn, zonder terug betaling. Afgeveerdigden van Lyons zijn te Versailles aan gekomen zij nemen 5 p. h. aan; zij zullen heden door de commissie van den tarief worden gehoord. De minister der marine heeft in de commissie van den hudjet toegestemd zijn budjet met 28 mil joen te verminderen. Men schijnt op den oorlogs- budjet overeen gekomen te zijn, die op 440 miljoen vastgesteld is. Het herhaalde uitstel van de behandeling der bij ile franse he vergadering ingekomen verzoekschrift Ier gunste van den paus zet veel kwaad bloed bij de katholieken, en naar men zegt zal de heer Dupan- loup, bisschop van Orleans, er tegen protesteren. Volgens sommigen zou hij uit Rome, of liever van het Vatikaan, het bevel ontvangen hebben de zaak te bespoedigen omdat men daar vreest dat, bijal dien in de nationale vergadering geen pauselijk gezinde belooging wordt gedaan, de betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië zouden kunnen verbe teren. hetgeen men natuurlijk tot eiken prijs wil voorkomen. Op nieuw hebben twee priesters den onfeilbaren paus de gehoorzaamheid opgezegd. Het zijn de abt Mouls, titulair-kanonik van de kathedraal te Bor deaux, en de abt Junqua, doctor in de theologie, hulppriester in de kerk Sint-André, te Bordeaux. Weenen, 19en maart. De Reichrath heeft zonder debat het voorstel aangenomen strekkende om het gouvernement uit te noodigen strenglijk de preekstoelen te bewaken en de strafwet toe te pas sen tegen het misbruik die van den preekstoel wordt gemaakt. De Duitschc Reiehtsdag zal op 8 April bijeen komen. Rome, I8en Maart. M. d'Arnim, gezant van Pruisen bij den Paus, pakt zijne meubels in. Hij zal eerlang zijne lerugroepingsbrieven den Paus aanbieden, De badcnsche Kamer van afgevaardigden heeft zich bij tweede lezing vereenigd met hel wetsont werp, waarin aan dc leden der geestelijken orden en congregation het geven van onderwijs op de openbare scholen en aan de leden van buitenland- schc orden bovendien het houden van missiën in Baden wordt verboden. Men aanziet de beslissing van Rusland om Sebas- lopol le versterken, als dc bevestiging der geruch ten van een drijdubbel bondgenootschap tusschen Pruisen, Italië en Rusland. Uit Rome wordt gemeldt, dat er een dekreet is verschenen, welk beveelt dat de eeuwigdurende rente van 5 miljoen 225,000 fr.aan den H. Stoel toegestaan, afzonderlijk zal ingeschreven worden op den openbaren schuldboekmet genieting van 1 januari en van alle belasting ontheven. Het Nieuivsblad zingt van nu af den zcgenpraal zijner partij in de toekomende kiezingen; alles is mogelijk, maar indien de uitkomst zoo ware, het zou uilsluitelijk toe te wijten zijn aan het sijslema van leugenachtige bevestigingen waarmede het, gelijk de andere klerikale schrijvers, de eenvoedige sukkeraars misleidt, wat hun des te gemakkelijker valt daar de geestelijkheid, op straffe van het eeu wig vuur, verbiedt de nieuwsbladen te lezen die bun de waarheid zouden doen kennen. Bij voor beeld waarbij komt hel zegt het Nieuwsblad dat al de liberale besturen de landen in schul den brengen?» en geven daarbij eene lijst van uitgaven waaronder de onkosten van het openbaar onderwijs den eersten rang bekleeden Wel nu, is het niet besladigd dat, verre van schulden te maken, het liberaal ministerie dc 40 millioenen défécit die zijne voorgangers gelaten hadden, beeft moeten aanvullen, en dal dc tachtig millioenen die bij de aankomst van het Ministerie Langrand in kas waren reeds zijn opgeëten, en dat men, om in het te kort te voorzien, nog eene groote hoeveelheid bons van des schatkist heeft uitgegeven, en erger dan dit al, dat men de tariven op den spoorweg heeft verhoogd, eene nieuwe wet op het bier heeft voorgedrégen, en, naar alle waarschij- nelijkheid, de intresten van de schuld van 4 1/2 op 4 zullen v orden gebracht en nog de nationale bank eene harte laling zal krijgen. Op deze wijze doet men gelooven door stoute bevestigingen dat de liberalen het land hebben "Overladen met belastingen, terwijl zij er veel der- zelve hebben afgeschaft, liet, vcrwijtsel is dus onder alle betrekkingen, aan de beschuldigers zelfs tocte- passen. De achtbare heer Bara is het spook dat de her sens der klericalen in gisting brengt. Zij kunnen hem niet vergeven van de studiebeurzen, die zij zich ten ongelijke hadden toegeëingend, te moeten wedergeven hebben aan wien zij toebehoorden; nog min van het mirakel van S' Denys le hebben doen mislukken voegt daar bij dat M. Bara in de kamer een harden mededinger is aan wien M. Malou zelfs moeite heeft hoofd te bieden. Hel is dus geen wonder of zij trachten hem hatelijk le maken, door alle slach van leugens zij houden slaan dat zijne terugkomst aan hel ministerie onmogelijk is, en redeneeren aldus omdat zij lijde lijk over eene groote meerderheid in de kamer be schikken en de hoop koesteren dezelve door de kiezing van 1872 nog le zien aangroeien, en al ware het nog zoo. de partij, die zij de doelrienaire partij noemen, zou nog niet moeten wanhopen, er zijn tijden dat den openbaren geest in slaap is ge wiegd,en dcmenigleonverschillig zich weinigof niet met politieke zaken bemoeit; maar eerst of laatst heeft de ontwaking plaats en degene die heden de onderlaag hebben komen morgen boven. Wij ken nen den tijd dat er slechts twee liberalen in de ka mer waren, hetgene niet belet heeft dat in 1846 den geheelen boel omgeworpen werd, en dal dc lieer Yerhaeghe, die den Bara van dien tijd was, President van de kamer gekozen werd. Het uitbraken van ai de lasteringen dat het Nieuwsblad zich tegen den achtbaren heer Bara toelaat, kan hem niet .raken, er zijn beledigingen die dikmaals degenen die er het voorwerp van zijn, vereeren. Dit is hier het geval. Een rijk man Alexander de Boe, sterft te Ant werpen. buiten allen godsdienst. Hij is hel opper hoofd ecner vrijmetsclaars-logic. Hij is een vast en beraden liberaal. Een lak zijner familiede Joostens verkrijgt van den aartsbisschop van Mechelen mits klin kende speciën een groolen dienst in de kerk en eene extra sehoone katholieke begraving. Dat is een. Een arm proteslanlsch kindje van vijf jaar en hall'wordt te Aalst op bevel van den l'anatieken burgemeester Van Wamheke en natuurlijk van de aalstersche geestelijkheid uil haar graf gesleurd en in den verdoemden hoek geworpen. Dat is twee. En als we zeggen dat, de kerk de goddeloossle winkel is die er bestaan kan dan zouden zij ons verbranden als zij maar en kosten! De lieer Malou heeft bij de Kamer de begrooting van 's Rijks middelen ingediend. Hel is een louter bestuurlijk stuk dat hoegenaamd geene nieuwheid invoert en geen het minste voornemen verraadt eenige basis van de belastingen le veranderen, of schoon sommige lieden dit hadden verhoopt. De inkomsten van den Slaat worden voor het dienstjaar 1875 tot de som van 196,705,000 fr. geraamd. DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 1