Stads Nieuws. Briefwisseling dei' Toekomst. YeÉchillige tijdingen. De verscliiliige begrootingeu van uilgaven be- loopen, te welen Openbare schuld fr. 49,593,136 63 Begiftigingen, 3.402.627 23 Juslieie, 13.102.008 00 Builenl. zaken, 4.239.637 00 Inwendig, 14.407,119 22 Openbare werken 53,202.034 00 Oorlog, 57.125.000 00 Financiën. 13.803.930 00 Onwaarden en lerugkeeringen 734,000 00 Te zamen 192,629,512 12 Aldus een batig overschot der ontvangsten op de uitgaven van fr. 4,073,987 88. Overvloed aan materie dwingt ons lot het naast- komende nummer het artikel over de foire en een kortrijks eerste communie artikel uit testellen. BURGERSTAND Sterfgevallen. )J EEN TEEK EN PES TUBS. Wie wist dut de klerikale gemeenteraad van Kortrijk alle tooneelvertooningen verbiedt gedurende den heiligen tijd van den vasten? Gewis kon zulk ecne zotheid maar jn 't gedacht komen van ongeneesbare fanatieken. Welnu, het naburig Wervicq bezit eenen commissaris van politie die op de roem rijke stappen der ultramqntanen van Korti'ijk ook naar de lauwerkroon Van de verkwezeling steekt, De Opinion, van IJperen, maakt ons bekend dat zondag laatst de Union cho rale van Wervicq een concert gaf en aan M. den commissaris (salueert!) gevraagd had niet te moeten sluiten op het uur door liet reglement bepaald, 't is te zeggen hebben wij het wel, om 10 ure. Bouml De commissaris (salueert!) schiet in eene tigergramschap, hij wil van niets hooren en zegt met de trotsche welsprekendheid die zoo wel aan eenen klerikalen ambtenaar past ii Men geeft geen concerts binst den vasten Wat zegt ge daarvan? Gelukkig is de burgemeester van Wervicq verstandiger en minzamer geweest en heeft hij aan de Union chorale heel wel willend den oorlof gegeven die zij vroeg. Over zooveel goddeloosheid gebelgd, is de commissaris zoo verhaalt men ten minste stap aan naar den biechtstoel geloopen om hem geheel en al te zuiveren van de booze be drijven des burgemeesters en der Union chorale. Hij kreeg absolutie en aflaat. 't is gelijk, men moest het schepenen-collegie van Kortrijk en den wervickschen commissaris in eene'glazen muit zetten en hen laten zien voor geld, ten'profijte van de broerkens die in 't Rasphuis zitten en nooit de misdaad begingen vertoonin gen of concerts binst den vasten te geven IJperenj 23 Maart 1872. ko©ï'aaï;s;ïl<sc5i:&j>55ij. - Donderdag laatst hadden wij nogmaals een allerschoonst feest bij onze Koormaatschap pij in den Gouden Arend, op de Groote Markt. Twee stukken sijmphonie, twee kooren, eenige romancen, waaronder eene vlaamsche, arias, kluchtliederen en tweezan gen maakten het programma uit. Al de stukken werden met evenveel bijval uitgevoerd en welverdiende toejuichingen zijn iedereen ten deele gevallen. Het koor Prière avant la bataille en het slotstuk Les Deux Aveugles verdienen nogtans eene bijzondere melding. De zaal was te klein. De vreemdelingen die er tegenwoordig waren (en er waren er tamelijk veel), hebben kunnen bestatigen dat IJperen, in zake van tijdverdrijf en kunde, niet ten achteren is. Eerste Cosiiecinissse. - Dit als andere jaren hebben alhier in onze vier kerken de kinderen hunne eerste Commu nie gedaan. Een schoon weder heeft deze plechtigheid opge luisterd. liet is een aangenaam schouwspel, getuige te zijn van het innig geluk dezer kinderen, onschuld en geluk blinken op hem gelaat. Jammer dat het geloof in dien zin bij de ouder gewor- dene christenen niet kan behouden blijven, hoe gelukkig ware de mensch toch nietmaar de politieke geestelijkheid vergfitigd alles! lïe VïüjSüsusrEtc Sjtea1. - Indien onze inlichtingen juist zijn is het zeker dat de Tooneelmaatschappij de Vlaam sche Ster, op 14 April aanstaande nog eene vertooning zal geven. Ditmaal ware het om den buitengewonen irver te be- ioonen van haren onvermoeibaren orkestmeester, M. Balmae- kers, dat deze vertooning ten zijnen voordeele zou gegeven worden. Zonder twijfel, zou het muziek dezen avond eene ruime plaats op het programma innemen. Vftis «ïesj 8 5" tot tien ÏÏ2" Siaart 8872. GEBOORTEN MannellJk Seslacht te zamen, 9. Vrouwelijk 0) 7 Vanden Abeele, Pharailda, 11 j., Bukkerstraat. Quidey, Maria, 72 jaren, zonder beroep, ongehuwd S' Pieters plaats. Iluyghe, Sidonia, 8 jaren, Platteelstraat. Dewachter, Lucia, 32 jaren, zonder beroep, Meenenstraat. Kesteloot, Barbara, 82jaren, dienstmeid, ongehuwd Rijselstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. -Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk geslacht, 8. tezamen 12. PoPERiNGiiEi, 21e" maart 1872. Bcvftlügiietleïs v;sji het Ritis3Uws3sï.ae9. Al wie de afgrijselijke tijder. van het liberaal bestuur beleefd beeft; al wie van 1847 tot 1870 de barbaarsche vervolgingen onzer veraarmoede priesters en de onheilen van godsdienst en vaderland gezien heeft; al wie de tirannen Vandenpeereboom, Beke enVau Merris gekend heeft, moet zeker verbiijd zijn van eenen volksverlosser te vinden gelijk het Nieuwsblad. Men moet dit blad lezen om zich een denkbeeld te maken van de moedige en manhaftige artikels waarmede deszelfs schrijver voor altijd een einde zal stellen aan dit benauwdeiijk schrik bewind. Wij zouden niet verwonderd zijn van in de naaste kiezingen de landbouwers met hunne spaden en vorken naai de stembus te zien loopen om de liberalen gansch te verplet teren. «Kiezers, roept hij uit, het liberalismus, de bron van alle kwaad, moet uit zijne laatste verschansingen verdreven worden;met de aanstaande kiezingen moet het den genade- i> klop ontvangen, opdat het nooit in ons vaderland zijn afschuwelijk en satanisch hoofd meer zou kunnen oprech- ten en voor altijd onder den volksvloel: zou verpletterd blijven, (Ouf... Welke woede! Dikwils heeft het Nieuwsblad gezegd dat de gruwelen, waarvan Parijs het tooneel is geweest onder het schrikbewind der Commune, hunnen*oorsprong vonden in het liberaal on derwijs, en nu zegt bet dat de broederscholen tc Parijs altijd de overhand gehad hebben over de wereldlijke gestichten en dat zij den grootsten lof verdiend hebben in alle vakken van stu diën. Tot bewijs hiervan beweert [het dat de leerlingen dei- broederscholen, sedert 1841, in de konkoersen tien maal zoo veel certificaten, tien maal zoo veel beurzen en tien maal zoo vee! prijzen en benamingen hekomen hebben als die der we reldlijke gestichten. Het is dan niet aan den invloed van het liberaal onderwijs, maar aan de kracht van het broederonder- wijs dat Pa rijsfz ij ne moorderijen en brandstichtingen te dan ken gehad heeft. k -¥■ Het Nieuwsblad raaskalt nog altijd over het onderwijs. Willende de voortreffelijkheid van het geestelijk onderwijs vestigen op den oorsprong van deszelfs onderstandmiddels, het beweert dat de Staat zijne onderwijsgestichten met zijne eigene penningen niet betaalt, en dat de bisschoppen alleen hunne scholen op eigene kosten onderhouden. Wij houden staan dat de Staat in de onkosten zijner universiteiten, athe neums en middelbare scholen voorziet met het geld dat hem wettelijk toebehoort, en dat de universiteit van Leuven en andere bisschoppelijke scholen bestaan met het geld van een ander,'tis te zeggen,met openbareen bijzondere schooierijen, met geheime geldtestamenten, met actiën aan den drager, met leugenachtige obligatien en met klinkende beurzen welke de sukkelaars zich laten afdroogen. k De onfeilbare papega«i spreekt altijd van godsdien stigheid, van zedelijkheid en van andere schoone dingen; maar hetgeen waarvan hij niet spreekt, 't is de escapade°vau den Bijtenden Grenadier die in de Meessenstraat zijne epau letten verloren heeften de aanstaande echtvereeniging van Cesar den flambeeuwdrager met de nichte van de Koe. Wij zouden willen welen of Cesar in de aanstaande kiezin- gen nog eens met deKrulle van pachthoeve lot pachthoeve zal loopen om de buitenkiezers te doen stemmen voor de partij der zedelijkheid. k De onfaalbare papegaai zegt iewers dat al wal ka- tholijk is moet trachten op eene kalholijke wijze bestuurd te worden. Maar vriendje toch, zijn wij niet al katholijk en zijn wij niet bestuurd op eene katkolijke wijze? Hebben wij onze bisschoppen en priesters niet die ons de wet van God doen uitoefenendie ons doopen en vormendie ons bereiden tot onze eerste communie, die gedurende den Vasten onzen keu ken besturen, die onze zonden vergeven, die ons gelei'den op den weg des hemels, en die in het godsdienstig vak ons alles toedienen wat wij noodig hebben? Wat wilt gij nog? Moeten de priesters misschien ook in het burgerlijk vak onze bestuur ders en onze overheden zijn? Neen, neen, de liberale christe nen willen dit niet omdat zulke pretention tegenstrijdig zijn met de leering van Christus die zegtgeeft aan Cesar 't geen aan Cesar toekomt. Het ijpersche bladje, sprekende van de burgerlijke wetten, zegt aan zijne lezers dat de geestelijkheid eene hoogere wet heeft dan al andere wetten, en dat het beter is aan God te ge hoorzamen dan aan de menschen. En wie is die God? De geestelijkheid zelve die zich inbeeldt dat God spreekt door haren mond. Dus de wet der geestelijkheid is boven onze Con stitutie en boven al onze wetboeken. Schuurt dan al die vod den en zegt aan den gebiedenden pastor Amen. k Een brave burger van Poperinghe sprak met weinig lof over de gebeurtenissen van onzen kalholijken Kring. Hoe antwoordde Seruphinus Civiale die dagelijks het Nieuwsblad leest, zijt gij ook een libre penseur? Wij zouden nog duist zulke bevalligheden kunnen aanha len maar het is genoeg', gelooven wij, om aan al wie de Toekomst durft lezen, een gedacht te geven van de kalho lijke drukpers. X. Zondag, 24en dezer, heeft de gi'aaf van Vlaanderen zijn 55" jaar bereikt. Z. K. II. is den 24c" maart 18.37, op Goeden Vrijdag, geboren, de lieden van dien tijd herinneren zich nog hoe iedereen verbaasd stond, toen de klokken van al de kerken der hoofdstad in eens begonnen te luiden en welke opschudding dit hij de kwezels maakte. Koning Leopold II zal den 9''" april aanslaande 57 jaren oud zijn. Een bericht in de Beurzen aangeplakt, maakt eene aan zienlijke diefstal hekend van titels aan drager gepleegd te Napels in de eerste dagen dezer maand. Ziehier de nummers dezer titels Italia, rente van 5 p. h. L. 1000. N°' 017480, 017472. Itai. rente van L. 500. N"s 004165, 004164. Eene obligatie p van de regie van den tabak N° 04709. Tweede municipale leening van Napels, N"' 162334, 16233b, 162262, 162563, 162364, 87951. Den 16" maart was de zoon van Napoleon III Zestien jaar. De uitvinder der postzegels, lord Lonsdale, is te Londen in den ouderdom van 8b jaar overleden. Zijne fortuin wordt op zeven miliioen franks inkomen geschat. Hij was eigenqar van verscheidene wijken van Londen en van het prachtig pa lcis van Richmond. De koning van Siam heeft 60 broeders en 40 zusters. Zijn vader had 500 vrouwen. Hij' heefter maar 52. Woensdag, rond 8 ure 's avonds, zijn zes werkmans woningen slaande te Lauwe, de prooi der vlammen geworden. Bijna al de meubels en andere voorwerpen zijn vernield. De schade wordt berekend op 12,000 fr. De oorzaak van dien brand is onbekend. - Op halfvasten was er te Rijssel eene kavaikade ingericht, ten voordeele der vrijkooping van het fransch grondgebied. De omhaling bracht 45,000 fr. op. Ten prijze van 50 en zelfs 60 frank betwistte men elkander tuiltjes violetten, die verkocht werden door jonge in rouw gekleedde meisjes, die tot de eerste familiëu der stad behoorden. Een der olifanten van de amerikaansche renbaan, had eenige weken geleden, bij eene nachtelijke wandeling, met zijnen snuit een werkman, Frans Dehell, opgenomen en met zoo veel geweld tegen eenen muur geworpen, dat de man 6 weken bedlegerig bleef. Frans Debelt vroeg eene schadevergoeding van 50,000 fr. De korrektionneele rechtbank van Brussel heeft het bestuur der renbaan enkel tot eene schadeloosstelling van 500 fr. veroordeeld en den kornac Raven tot ecne boete van 50 fr. W ij lezen in de brusselsche briefwisseling van de Meuse: Men verzekert mij op de stelligste wijze, dat het gouver nement voornemens is de gemeentekiezingen te doen plaats hebben op I" Juli aanstaande. i> oortdurend is het aantal bankeroeten te Parijs groot, in weerwil dat de lechlbank van koophandel de bankeroet-wet veel minder streng toepast dan voorheen. Uit alles blijkt, dat de handel te Parijs nog steeds iu een zeer gedrukten toestand verkeert. Men verzekert dat tusschen Frankrijk en België het stel sel der retourkaartjes, hetwelk tijdens de wereldtentoonstel ling heeft gewerkt, op nieuw zal worden ingevoerd. Misschien zal het ook wel tusschen Frankrijk en Engeland worden in praktijk gebracht. Eene verschrikkelijke misdaad is le Naml-Ouen-sous- Bailly, kanton Envermeu (Seine-Inférieure), gepleegd. Eene moeder, onweerdig dien naam te dragen, heeft vrij willig en met voordacht, haar kind, van twee jaren oud, laten verhongeren. rouw Pascaline Lambard, huisvrouw van eenen schilders- gast, die gewoonlijk buiten de stad werkt en maar alle acht of veertien dagen naar huis komt, heeft drij kinderen, waar van het laatste Alfred-Oscar, twee jaren oud was. Vrouw Lambard, die nog jong is, van lichtzinnig gedrag en reeds voor diefstal is veroordeeld geweest, besloot zich van (.en kieinen ongelukkige tc ontmaken. Zij gaf maar eens daags aan den ongeiukkigen martelaar te eten. De kleine had gesta dig honger en deed niets dan weenen en haar eten vranen. Den 17e" februari hoorde de geburen het kind niet inecr weenen. Men vroeg aan de moeder wal er van geworden was;

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2