Briefwisseling der Toekomst. Yerschiïlige lijdingen. ^URGEIÏSTAKD Huwelijken Sterfgevallen. betrof, en dat denzelve noch door order noch door advies, noch door opgave van niemand is geschreven geweest. Na dit zon men gedacht hebben dat alles gezegd was maar neen, den 60B April las men in de Patrie van Brugge en in het Journal d' ïpres een anderen brief (dien wij in ons voorlaat ste nummer medegedeeld hebben), feiten aanhalende die onder de echtheid veel te wenschen laten, die zegt M. Iweins, bij het lezen, hij, meer genegen is te gelooven dat de Pastor de schrijver niet is van den brief in de Patrie van Brugge ge drukt. Omdat onder andere redens de brief gedagleekend was uit IJperen op hcn April, den C°" des morgens te Brugge verschenen is en des avonds te IJperen, terwijl bij. M. Iweins maar denzelven ontvangen heeft met den post den 7cn April, 10 ure 's morgens I Daaruit volgt dat zeer waarschijnlijk die brief uit het bisdom aan den pastor zal gezonden geweest zijn om uit te schrijven. Het volgende van den brief bewijst ons dat men niet we tende hoe er uit geraken,men zijnen toevlucht genomen heeft tol de onnauwkeurige mededeehng en verdraaiingen van het voorgevallene en dal het er op uitkomt dat men een grooten slag heeft willen wagen daar de bisschop van Brugge alles in hel werk gelegd had om hel handteeken van den koning in de zaak Lumolte te bekomen, maar mislukt hebbende, de groole mutsen er zich nu de handen uit wasschen en de heer pastor alleen laten? Die brief stelt vast Dat er door de geestelijke overheid onderrichtingen zijn gegeven om de absolutie te weigeren Dat gemeenteraadsleden ook de absolutie zijn geweigerd, omdat zij medegewerkt hadden aan de zaak der fondatie La mot te Dat de geestelijkheid beweert, dat de weigering van abso lutie bij gebrek aan eene intrekking, van zijnen aard eene verlrouwlijke mededeeling is en aldus door geheime midde len tot het voordeel eener openbare intrekking wil komen Dat, wat eene zonde te IJperen was, geene zonde te Brussel of te Elzene is Nog meer dat, wat geene zoride in 1871 was, is eene zonde in 1872 geworden, tusschen denzelfden boeteling van den eenen kant en denzelfden biechtvader van den anderen kant, over een enkel en zelfde feit discuterende; Dat de heer minister van justitie ten dien opzichte stappen heeft aangewend in belang der magistratuur stappen die tot hiertoe noch eene echte intrekking van den pastor van S'-Pieters, noch eene blaam over zijn gedrag van wege de gees telijke overheid hebben te weeg gebracht; Dat de heer minister van justitie geloofd heeft lezing aan M. Iweins te moeten geven van eenen brief van den bisschop van Brugge Eindelijkdat het gedrag van M. Iweins door het gouver nement is goedgekeurd geweest. Ziehier den tekst van den brief, volgens welke de pastor de weigering der absolutie aan M. Iweins aankondigde Mijnheer de prokureur, i) Het spijt mij u te moeten melden dat de bevoegde over ig heidbeslist lieeft dat de biechtvadersde personendie door hunne stemming of hunne medewerkinggeholpen a hebben in de zaak Lamolle, geene absolutie kunnen geven, alvorens zij eerst die medewerking ingetrokken hebben en volgens hun vermogen ten minste of gezamentlijk de a geleden schade hersteld hebben. a Aanvaard, Mijnheer de procureur, de uitdrukking mijner i. hoogachting. (Get.) P. Desmet, i> Pastor van S'-Pieters. Bsaspcctic. Zondag avond, is alhier met den laalsten trein aangekomen generaal Jambers om het 1° linic- regemenl, alhier in garnizoen te komen inspekteeren. Donderdag had de eere-revue plaats die met den middag eindigde's namiddags had er een officieel banket in het Gouden-IIoofl hotel plaats, alwaar veel officieren uitgenoo- digd waren. «tsgeÏBsk. Maandag avond, ten G 1/2 ure, is ge naamde Charles Rckiers (gezegd Bouteman), oud 23 jaren, ongehuwd, werkman in de statie, wonende in de Doorgang- straat alhier, die bezig was met wagons aan elkander te scha kelen, door een derzelve omgeworpen en zijne linkere bil en been verbrijzeld geworden. Dit ongeluk is aan de onvoorzich tigheid van het slagtoffer toe te schrijven. Men heeft hem dadelijk naar het burgerlijk hospitaal over gebracht, alwaar men hem 's anderendaags zijnen bil heeft moeten afzetten. Hij bevindt zich in een zeer treurigen toe stand. it3a:iL"scSiispps| «les- Va-ije BoStSci-s. Woens dag was hel feest in de herberg het Bronzen Iloofd. De maatschappij der Vrije Bolders heeft aldaar haren zetel en hield hare jaarlijksche prijsbolling bestaande in eifoverschoone en rijke prijzen. Dezelve zijn zeer kundig betwist geweest en ons 'bewezen dat er nog zeer goede bolspelers in IJperen bestaan. >'5sjdii»£*. Woensdag morgend heeft men een pas geboren kindje van het mannelijk geslacht gevonden in het water bijde lierberg de Posthoorns, buiten de Statie-poort. Mendoet ijverige navorschingen om de schuldige te ontdekken. Slazicli. Wij vernemen dal het muziek der Ge meente School onzer stad, zondag toekomende, ten middage tot I ure, zïcIi zal laten hooren in de groots Dalle Zaal. Zie hier liet programma der stukken die er zullen uitge voerd worden 1° Pas redouble Le Prolecteur, door P. Van Wymersch. 2" Ouverture door F/1, Grégoir, vervaardigd door Ch. Otto.- 5" Pot-pourri sur des motifs d'Offenbach, door Conradi. 4" Christmas-Waltz, door Godfrey, verva. door Ch. Otto. S-iieaiissgeaa. Wij vernemen uil goede bron dat de kiezingen voor de gemeenten Zullen plaats hebben op maan dag 1Juli. Burges-wnipSst. - Uitslag der schieting van den 22 April der Maatschappij Cijbelschutters Hoogst getal punten. 1. Poot, Henri, wacht bij de 2ecompagnie. 2. Ligy, Felix, luitenant ailj.-maj. 3. Vergracht, Jules, onder-luitenant. 4. Dnmon, Aug,, wacht bij de 5° compagnie. li. Vergracht, Louis, 2° i> Schoonste wit. 1. Maurau, Ernest, adj. onder-officier. 2. Cardinael, Leon, voorzitter. Vhss den US" int cïeaa April lêll. GEBOORTEN *IannelDk Bracht te zamen, 10. Vrouwelijk 7) Goddelicre, Victor, schrijver, en Deligne, Catharina, z. b. Poot, Leonardos, hovenier, en Verbanck, Isabella, werk vrouw. Delhoor, Florimondus, schilder en Gikiere, Victo ria, kleermaakster. -Wildemeersch, Petrus, werkman, en Debandl, Eugenia, dienstmeid. Moerman, Julianus, '14 jaren, Janseniusstraat. Thely, Maria, GG jaren, kantwerkster, ongehuwd, Boterslraat. I'ironon, lierman, 24 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Rijselstraat. Glorieux, Brrnardus, 54 jaren, schrijver, ongehuwd, Groote-Markt. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk geslacht, 1te zamen 4. Men schrijft uit Wervick Donderdag avond, met den trein van G ure, kwamen wij met twee reizigers van Wervick uil Brussel in gezelschap eener dame van IJperen en eenen heer die zich naar Ilousse- laere begaf. Onder weg, om den lijd te korten, kochten wij eenige nieuwsbladen La Chronique, l'Etoile Beige, la Ga zette, la Journey., l'Kcho tic Bruxelles. Te Kortrijk was er 10 minuten stilstanden wij stapten uit ons rijtuig latende onze gazetten en onze reispakken liggen. Na de goede reis aan onzen gezel van Rousselaere gewenscht te hebben stapten wij wederom ons rijtuig binnenmaar het gezelschap was vermeerderd, drij versche abeetjes uit bet brugsch Seminarie waren er bijgekomen. Die heeren ant woordden op onzen groet niet. Ziende dat wij niet konden landen een gesprek met het nieuw gezelschap aan te knoopen, namen wij onzen toevlucht lot onze nieuwsbladen maar hoe groot was onze verwondering niet, toen wij onze N™ nergens meer ontdekten. Wij meenden dat misschien die beleefde abeetjes er op zaten en willende niet meer in verder betrek met hun komen getroostten wij ons. Te Wevelghem komt er een heer op aan wie wij het voorgevallene vertelden. Te Mee- nen verlaten ons de heeren abeetjes altijd met de grootste onbeleefdheid. Wij ineenden in bezit van onze gazetten te kunnen komen, maar jageen gazetten waren er te vinden. De dame die tot alsdan niet gesproken bad verklaarde ons dat die abeetjes bij hunne aankomst in '1 compartiment na eene korte en vurige woordenwisseling de nieuwsbladen gescheurd en dezelve door het venster geworpen hadden Drij heeren die later zullen geroepen zijn om hunnen even- mensch op den weg der deugd te geleiden, kunnen van vöór hunne in diensltreding, de eigendom van andere niet eerbie digen, omdat die eigendom hun eenigzins mishaagtzij die den menscli gaan moeten beschaven, kennen de eerste regels der beleefdheid niet of geweerdigen zich niet op hunnen evenmensch neêr te zien, zij,de vertegenwoordigers van eenen God van goedheid en nederigheid. Dat een liberaal zich zulke onbeschoftheden moest toelaten, al clericale de gazetten zouden te klein zijn om zulke onge hoorde handelwijs uit te bazuinen. (Uw geabonneerde). Maandag laatst was het groote repetitie bij de Internationale Fanfaren-Maatschappij Les Amis Rèunis te Wervick, onder de direktie van den heer Adolf Mayeur, muziek meester te Meenen. Wie in die repetitie tegenwoordig is, mag zeggen dat hij een Concert bijgewoond heeft. De kunde der instrumentisteri in het algemeen, alsook de schoone stukken, verrukten den aaanhoordervoegt er nog bij de wijze waarop alles beleid wordt en onze lezers zullen zich kunnen een gedacht maken van de wervjksche fanfaren. De Muziéjf-maatschappijen welke M. Mayeur aan hun hoofd, hebben mogen rekenen op vooruitgang en succes; want ge makkelijker en juister directie zagen wij nimmer. De zaal was opgepropt van nieuwsgierigen en liefhebbers, men zou zich waarlijk in de eene of andere groote stad ge meend hebben. i~ i» nun1 jiiinü"' r~'r' ii' hii iï»"" Poperingiie, 2;ien april 1872. KATHOÏJJKE KIESSPEKULATIE. De schrijvelaar van hel Nieuwsblad weet niet hoe speku- leeren op de bijgeloovigheid der ongeleerde kiezers. Geene redens genoeg vindende in ons land om zijne onnoozele lezers in de naaste kiezingen te doen stemmen tegen de liberalen aan welke hij op voorhand eene nieuwe nederlaag voorspelt, hij zoekt al de noodlottige gebeurtenissen op vau andere lan den om dezelve aan de liberalen toetewijten en de wraak van het kiezerskorps op hen te trekken, 't Is alzoo dat hij zich doorgaans meer bezig houdt met Italië, Spanje, Frankrijk en bijzonderlijk met Parijs dan met hetgeen omgaat in ons eigen land. Hij laat zijne lezers zoo dom als ezels in al wat zij meest noodig hebben le weten, en zonder hun ooit te spreken noch van Kamers, noch van wetten, noch van administratieve zaken, noch van plaatselijke belangen, hij kout nu altijd van het goddeloos Parijs van de parijsche communards en van de parijsche Broedertjes. De prulleman zou geern nogeens de belgische kiezers doen beven van benauwdheid met hun wijs te maken dat de moor- derijen en de brandstichtingen der commune het werk zijn geweest der liberalen die te Parijs, te Brussel, te IJperen en te Poperingiie al mannen zijn van denzelfden deessem en die overal niet anders willen dan de omverwerping van Autaar en Troon. Parijs, zegt bij, die aan het hoofd der hedendaag- sche beschaafdheid stond, en die nu zoo leeg gevallen is als i> het hoog verbeven was, wilde leven zonder GodHet grootste deel der scholen van het lager onderwijs zijn al- daar wereldlijkomtrent al de scholen van het middelbaar en hooger onderwijs zijn slecht; al de kinders der volks- klas die naar de scholen der broeders gaan en goed blijven tot aan den ouderdom van 12 of 13 jaar, worden later ver- leid door de grooten, door de slechte gazetten, door de ze- delooze theaters en debedorvene lucht welke alle parijzenaar moet inademenDaarom is Parijs gevallen en daarom ook zullen al de steden en ianden ('t is te zeggen al de liberale steden en landen) vervallen die Parijs navolgen en de religie ii uil hun midden bannen. Welke schrikkelijke dingen!... Hoe kan er nog een hert versteend genoeg zijn om niet bewogen le worden door de voorspelling van het triestig lot welk al de liberale sleden en landen te verwachten hebbenHaast u dan, kiezers, om te stemmen voor de partij die den Godsdienst of de priester heerschappij boven alle burgerlijk gezag stelt, en die in het zedelijk onderwijs der Broeders een souverein hulpmiddel vindt tegen alle revolution en volksmoorderijenwant, zegt nog hel Nieuwsbtad, moorden en branden is tegen de ge- )i boden van onzen godsdienst, maar niet tegen de princiepen der liberalen, vermits de echte liberalen geene princiepen hebben. De Parijzenaars moeten de Broeders bedanken over het godsdienstig onderwijs want Parijs is nog maar ten ii deele afgebrand; maar zonder de Broeders lag liet misschien ii geheel en ganscii in assche. [Sic.) Men moet waarlijk een boonckalf zijn en meenen nog groo- tere boonekalvers voor handen le hebben om de kiezers, uit politieke spekulatie zulke oudewijfsvertellingen te durven opvesten. Wat zegt gij, zonder de Broedertjes Parijs zou nu gansch in asch liggen?!... Wel! Wel! Hoe gelukkig is toch Frankrijk van in de Broedertjes zulk eene mirakuleuze bescher ming gevonden te hebben! T is waarschijnelijk om dat de prulleman al zijn betrou wen stelt in de vermindering van het cijns, dat hij hoopt onder de onwetende kiezers genoegzame aanhouders te vinden. In dien het zoo is, de liberalen zijn er wel mede; maar't geen ons vertroost, 't is dat in alle landen de stroom des vooruit- gangs, even als eene rivier, altijd alle tegenwerkende belem meringen met geweld doorbroken heeft of zich zijdelings ge richt heeft om door nieuwe aderen zijn vruchtbaar sap op eene groolere uitgestrektheid te verspreiden. Wij hebben liet Nieuwsblad maar ééne vraag te doen indien Parijs zoo ongelukkig gevaren heeft omdat men aldaar wilde leven zonder God en zonder de broederscholen, waarom heeft God zoo eenen schitterenden zegepraal met vijf milliards en twee departementen geschonken aan het protestanlsch Pruisen waar men den waren godsdienst niet herkent, en waar noch broedert jes noch priesters den minsten toegang in de scholen hebben? X. Maandag laatst is te Popennghe een zeldzaam ongeluk ge beurd. Terwijl een houlvelder bezig was met eenen zwaren boom te ontwortelen langs de groote baan van Proven, ge voelde bij de noodzakelijkheid van te gaan vespererenen, zonder den boom met koorden le verzekeren, verliet hij zijn werk niet denkende aan liet gevaar waaraan zijne domheid de voorbijgangers blootstelde. Nauwelijks was hij vertrokken

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2