Kiezers 130 MILJOEN OPGEËTEN Een woordeken aan de buiten kiezers, j Kiezers De Koster. Maar Meester, waarom wordt er zulk een geweld gemaakt met de Provinciale Kic- zing? de zaak is zoo weinig belangrijk. De Meester. Gij bedriegt u, Koster, liet is in de vergadering van den Provincialen Raad dat de opbrengsten der Provinciale belastingen worden bestemd, liet is daar dat er beslist wordt welk de openbare werken zijn die den voorkeur verdienen, en daarom is bel hoogst noodig mannen te benamen die de noodwendigheden der streek kennen en die machtig zijn om dezelve te verdedigen. Jan. Het zijn toch de kandidaten niet door uwen Pastor aanbevolen die deze zending zullen vervullen. De Koster. Waarom niet De Meester. Omdat, builen eenen advokaat die zijn leven niet het studeren der rechten beeft overgebracht en met de administratieve belangens der omstreek geheel onbekend is, eenen overdre ven dweeper is die geen andere bekommering heeft dan Van de jesuitieke partij te bevorderen. De Koster. Gij spreekt niet van de drie ander kandidaten. De Meester. Het zijn drie hecrschzuehlige nietigheden die men, na te vergeefs veel pogingen bij anderen te hebben gedaan, eindelinge als blinde werktuigen der partij beeft bewilligd om de kandi daturen te aanveerden. Jan. Wat gaan die mannen, die nooit in geen besturen geweest hebben, in den Provincialen Raad gaan doen De Koster. Men zal bun, van wege den Bis schop, zeggen wat zij moeten doen. De Meester. Ja, en zij zullen dus in alle om standigheden de belangens van het arrondissement aan die der jesuilerij slachtofferen. De Koster. Waarom dit veronderstellen? De Meester. Omdat, indien zij met het wel zijn van onze kantons bezield zouden geweest zijn zij, gelijk veel anderen het hebben gedaan, de kan- didature niet zouden aanvaard hebben, want de af tredende leden hebben in alle gelegenheden alles aangewend om de belangens der omstreek te bevor deren. De Koster. Het is wel waar, maar de belan gens der IT. Kerk moeten vooralle anderen gaan. De Meester. Hebben de lieercn Bayart en zijne vier amblsgezellen ooit iets legen den Gods dienst verricht hebben zij niet altijd voordeszelfs welzijn gestemd of iets tegen de geestelijkheid ge daan De Koster. I\Teen, ik beken bet, maar het zijn doctrinaircn. De Meester. Weet gij wat dal uwe patronen doclrinairen noemen De Kosler. .Niet wel. De Meester. De naam van doctrinair, die in zich zelve geene beduidenis heeft, komt voort uit de regcering van Louis Philippe in Frankrijk. Het was aldus dat de eommunaux van dien tijd de amb tenaren van denkoning noemden,en't is met dezen naam dat zij den koning hebben bevochten en weg gejaagd. De Koster. En Frankrijk heeft nooit van meer vrijheid en welzijn genoten. De Meester. Is het ook zoo in ons Belgie niet geweest? Herinner u, Koster, hoe in de zestien eerste jaren van onze onafhangelijkheid het land in een kwijnenden staal was vervallen en boe, na het van eenen volstreklen ondergang te hebben ge red, de zoo gezegde doclrinairen gedurende 25 jaren hetzelve lolden hoogslen top van voorspoed hebbep verhevenkoophandel, nijverheid en landbouw- waren begunstigd, de rechten en de vrijheid van eenieder1 waren geëerbiedigd en gewaarborchd, en nooit in geene tijdstippen, noch onder geen behee- ren, heeft het land vim zooveel bloei en geluk ge noten. De Koster. Ik moet bekennen dat het zoo is, doch de geestelijkheid beklaagt zich dat men den Godsdienst vervolgde. Jan. Zij beklaagd haar omdat men de jesui tieke partij al de vrijheden van andere dan de hunne niet liet doodigen. De Meester. Het is liet doel dat deze machtige maatschappij van sedert haar bestaan bewerkt en die haar beurtelings uit al de landen van de wereld heeft doen bannenhet is hetgeen hare bewerkingen thans nog ten doel hebben en indien zij daar in moest slagen de vooruilgangers die eene overeen komst met de klcrikalen hebben gemaakt om de matige liberalen om te werpen, zullen in de groole steden opspelen, de jesuiterij verpletteren en het land ten onderen brengen. De Koster. Ik gevoel dat het zoo is, en dus dat het van hel hoogste belang ware van in alle kiezin gen matige en onafhankelijke mannen te namen die de overdrevenheden van beide kanten kunnen te genhouden ten einde zoo lang mogelijk al de om-- wentelingen te beletten. In 1864 de kalholijke partij beloofde u Geene loting meer Geen patentrecht meer Geen Barieren meer Afschaffing der rechten op de eetwaren van het volk De Barieren werden afgeschaft DOOR DE LI BERALEN, en sedert dat onz£ tegenstanders aan het bestuur zijn, hoe hebben zij hunne beloften, die zij u alsdan gedaan hebben, gehouden Door den algemeenen verplichten soldatendienst voor te stellen Door de addilionneële centimen op de patenten met 10 a 20 te' verhoogen Door zeer schadelijke veranderingen te willen brengen aan de wel op onze inlandsche brouwerijen en op de sterke dranken. KIEZERS, Gij ziet dal men u schandelijk bedrogen heeft; laat u op nieuw niet meer voor den aap honden van die doortrapte leugenaars. De clericale poetsenmakers meenen nog maar dat zij zullen gelukken en reeds liggen er een aan tal wetsontwerpen gereed, allen even nadeelig aan den koophandel, aan de nijverhefd, aan den land bouw. Ziehier het wetsontwerp betrekkelijk de rekwi sitie der peerden welk in het Ministerie van Oorlog is uitgebroeid geworden, en dat M. Delcour eerst zegde niet te kennen en later in den Senaat moest verklaren, dat hij zelf dat ontwerp tot onderzoek aan de Bestendige Deputatiën gezonden had. Dat heet men treffelijk handelen voor eenen Minister I Art. f. In tijd van vrede, zal men in iedere gemeente door de zorgen des departments van oorlogs, de peerden aanwijzen, welke geschikt zijn voorden militairen dienst. Men mag dus met recht zeggen dat dit de ver plichtende dienst is voorde peerden, in afwachting dal de mannen hunne beurt hebben. De clericalen die, voor zij aan het bewind waren, zoo schreeuwden tegen den oorlogsbudjet,droomen niets anders dan van vermeerdering van krijgslas ten onder alle vormen. Dit is hier nu iels die meest van al de landbouwers zal kwellen; want zij jaar lijks onderhevig zullen zijn aan alle slach van moei- lijkheden, schattingen, bewakingen, enz., entoen men een of meer schoone peerden zal gekweekt hebben, dezelve, voor eenen prijs door hun vastge steld, zien onlnemen zonder te mogen spreken Wacht maar lol na de kiezingen en als die gunstig voor de domperspartij zal zijn, zullen zij ons eens toonen wat zij durven Wanneer men het Nieuwsblad leest zou men waarlijk gelooven dat de klcrikalen het land, bij hunne aankomst aan het Staatsbestuur, van eene bankroet gered hebben. Zij willen doen verslaan dat de opslag van lasten de schuld der liberalen is loen bet Langrandsministerie aankwam, waren in s lands kas 80 MILJOEN gespaard geld. Door hun onverstandig en onkundig bestier, waren al gauw die miljoentjes gaan wandelen; seffens werd er eene leening van 50 MILJOEN gedaan. De on- noozelaars die van bel bestuur van een land niet anders verstaan dan al te doen wal de jesuiten wil len, zijn nogeens met die som er door en 130 ruil- kent geerne dat hij goede blomme er weet uit te trekken; maar meer kent hij niet. Waar zijn zijne studiën die hij ge daan heeft? En zonder hem te willen vernederen, mogen wij luid op zeggen dat hij niet in staat zou zijn een verslag op te maken of zijn gedacht te zeggen over eene administratiezaak. Wat zou hij dan gaan doen in den Provincialen Raad, dan A31EN zeggen. Het is waar dut men van hem aldaar niets meer zou vereischen. Znuienspraak tusscEien den Schoolmeester, den MMter en Jan (iocdgebeisr. juajBÉC3^&4g3g*MBri.: na l 6T"t 1 i> Art. 2. Deze peerden zullen worden ingeschreven met hun signalement en den naam van den eigenaar, in speciale registers, welke m t zorg zullen gehouden worden. ii Art. 5. Zoodra de gemeenten bericht zullen ontvangen hebben van de bevoegde overheid dat het leger moet gemobi liseerd worden, zuilen de peerden, welke op de registers ge bracht zijn, naar de hoofdplaats van het arrondissement moeten gevoerd worden. a Art. 4. Deze peerden moeten in de hoofdplaats besteld zijn binnen de24 uren, welke zullen volgen op het ontvangen van 't bericht van mobiliseering. a Alt. 5. Eene kommissie benoemd door bet Gouvernement zal de aangeboden peerden onderzoeken, diegeenen uitkiezen die haar bevallen, ze schatten en betalen. Art. 6. De eigenaars die zich niet zouden gedragen vol gens de hierboven aangeduide schikkingen, zullen in de boet worden geslagen van 100 fr. voor ieder ingeschreven peerd. a Art. 7. Een koninklijk besluit zal de wijze van toepassing der wet bepalen. WMB801HÜ

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2