kiezers! Kiezers, opgelet l Be Gcmeente-Klezingen Bavart. G. de Sillers, tlabaii Tilecu. Vanheuie. j'oen zijn alzoo verzwolgen De geldkist was nogcens ledig* zoodanig dat zij nn gedwongen waren de las ten te verhoogen. Onbeschaamde leugenaar moet men zijn om al- zoo, in 'l belang van kiezing, de menschcn te dur ven bedriegen. Maar JSieuwsbladjeal de verstandige kiezers hebben uwe kunstgrepen weg, en in de stembus zal men ondervinden of er meer domme dan wel- denkende Kiezers zijn. De wet op den builenlandschen genever, opliet suiker, slaapt. De wet op het bier, slaapt. De wet op den verplichtend militairen dienst, slaapt. Men wilde geen afgezant bij Victor-Emmanuel zenden, men moest wel. Men wilde den Koning van taliën gerust laten be- leedigen, men mocht niet. De wet op de brusselsche polieie, slaapt. Men wilde de Burgemeesters dwingen zich met de kiezingen niet te bemoein, men kon niet. Men wilde de boeren hunne peerden afpakken, dat slaapt. Tot wanneer slaapt dit alles? Tot na de kiezingen, als de Kiezers dom zijn. Foor eeuwig, als de Kiezers verstaud hebben. Reeds sedert eenigen tijd onze tegenstrevers zoeken een zekere verwarring en ongerustheid in onzen geest te brengen. Zij hebben op alle tonen gezegd dat de liberalen niet de minste verbeteringen ingebracht hadden, als of hel afschaffen der barrieren, der oktrooien, der rechten op het zout en andere nuttige maatre gels daar niet waren om hunne leugens te weder leggen. Toen zij aan het bewind kwamen, wat hebben zij niet al beloofd0 De loting ging afgeschaft worden, hel patentrecht ging verdwijnen en de an dere belastingen zouden grooten afslag bekomen. Dit ware schoone beloften die zij zeer wel wisten niet te kunnen houden en die maar slimme streken waren om u te bedriegen en daardoor aan het roer te geraken. En inderdaad, zij zijn er nu, maar hoe houden zij hunne beloften In plaats van de loting af te schaffen ligt er eene wet gereed om iedereen soldaat te doen worden; en niet te vrede u uwe zonen te ontrooven, zij hebben eene andere wet gereed die hun zal toelaten uwe peerekm te komen nemen...... aan den prijs die het hun zal gelieven te geven. In plaats van de palent af te schaffen, zij komen dezelve met 10 addilionneele eentimen te verhoo gen. In plaats van de andere belastingen af te slagen zij hebben de personeele en grondbelastingen mer kelijk verhoogd. Hel staatsbudget die in 1S70 van 178 miljoen was; is voor 1873 gestegen tót 196 miljoen. Dus eene vermeerdering van 18 miljoen in twee jaren elerikaal bestuur Zoodan, kiezers! neemtuwe contributie-biljetten en gij zult eene merkelijke vermeerdering op allen vinden. En gij kiezers der stad overlegt wat men voor u al spaart. De Cavalerij- school vertrekt in afwachting dat men u het overige van het garnizoen onttrekke En wij overdrijven niet; want in alle steden waas- de priesters de overhand hebben, beschouwt men een garnizoen als zedeloos en verderflijk. Zagen wij Kortrijk de gunst niet afsmeeken om geene soldaten meer te hebben Waarom zou het hier ook alzoo niet gaan? Ziedaar, wal u te wachten st$al, indien, niette genstaande onzewaarschuwingen, gij zoudl stem men voor de kandidaten der eeuwige vijanden van allen vooruitgang, van alle vrijheid en van alle wel zijn, die niet moet dienen om hunnen schotel te vullen De uitslag der Gemeente-Kiezingen zullen onder tweederlei opzicht van groot belang zijn. De klerikale Regeering heeft tot dus verre de brandende kwesliën zooveel mogelijk vermeden, hoe groot en hoe verslaafd de meerderheid ook zij, waardoor zij in de Kamers gesteund wordt. Waar om Omdat de steden in 't algemeen liberaal zijn, en omdat zij in die gemeentelijke macht een tegen wicht ontmoet. dat zij niet durft trotseeren. Alle Regeeringen van eenen anderen kant, heb ben zich steeds vijandig getoond aan de rechten onzer Vlaamsche nationaliteit. Waarom weeral Omdat die rechten in de stedelijke raden zelve miskend werden, omdat er lot vóór eenige jaren onze taal overal uitgebannen was, omdat zij daar dien steun niet vond die lol voorbeeld en tol richt snoer aan de Regeering zou gestrekt hebben. De niewe Kiezers zijn Vlaamseh, dat zij nu ook echte belangen in het oog houden, dal hunneslem ming voor de gemeenteraden. Vlaamschgezind zij en deze kwestie zal opgelost zijn. Maar er zijn Vlamingen en Vlamingen! In Antwerpen zijn er, b, v:, die hunne Ylaamschgëzindlieid niet beter wisten te doen blijken dan door den Flaamschén Leeuw te zingen ter cere van den graaf van Cham- bord, den Franschcn pretendent, den onderworpen dienaar der Jesuiten Mogen wij van dezulken be vrijd blijven en mogen wij van al hun klerikale geestverwanten, tot heil en voorspoed van Vlaan deren eindelijk verlost worden Want, moest de priesterheerschappij zich ook in de gemeenten vestigen, dan eerst zou de reactie onbeschaamd voor den dag hebben. Niels zou de ullramonlaansche partij meer breidelen, en het is onberekenbaar wat al onheilen zij over ons land zou kunnen uitstorten. Zoolang de voorname steden vrijzinnig zijn, kan de geestelijkheid hare geestverstompende plannen in hel onderwijs niet doordrijvën: gelukt zij er in zich ook daar le nestelen, dan eerst zal de stelsel matige verdooving van rede en geweten algemeen worden, dan eerst zal voor goed het rijk aanvangen dier zedelijke broêrkensjdie niéf ie vreden het ver sland der kinderen onder den domper te versmach ten, de lichamen dier onschuldige wezens lot de schromelijksle schelmstukken misbruiken. Zoolang de steden vrijzinnig zijn kan de geestelijk heid zich niet meester maken van de openbare wel dadigheid, die in hare handen een nieuw en mach tig werktuig van verslaving en van gewetensdwang zou uitmaken.Laat ze eens op het stadhuis zetelen, en het geld der armen zal wederom dienen tot on derhoud van paters en nonnen. Zoolang de stedelijke besturen vrijzinnig zijn, kan de geestelijkheid niet almachtig heerschen over de kerkhoven, en mist zij aldus een wapen lot ver drukking der gewetens, dat haar van zóóveel waarde is dat zij in den lijd niet aarzelde de brand stichtingen van S'-Denijs aan te moedigen om het in handen te krijgen. Maar eene nederlaag der liberale gezindheid in de gemeentekiezingen, zou nog een erger gevolg hebben. De Regeering, die zich nu zwak en be vreesd toont, die zelve den heiligen ijver barer aan hangers beteugelt, zou zich van alle terughouding ontsiagen achten, en weldra zou het programma van den Bien Public, van den Syllabusopenlijk in werking treden. Daarom is het van het grootste belang voor de Gemeente-Kiezingèn dat deze voor denProvincialen Raad een goeden uilslag hebben. Eene nederlaag in de kiezingen van Maandag naast zou voorzeker eene voor de kiezing der gemeente na zich slepen en alsdan zouden wij aan de hierboven aangehaalde schrikkelijkheden niet meer kunnen ontsnappen. Hopen wij dat de goede verstandhouding tusschcn al de vrijzinnige fraction, in deze gewichtige om- standighedep, de Jesuitenparlij eene gevoelige ne derlaag zal toedienen. Hopen wij dat onze ijperlingen het gezond ver stand zullen hebben geene franskiljons maar goede Vlamingen, geene aristocraten maar volksvrienden, geene halfslachtige tw ijfelaars maar kloeke en be- ï-adéne mannen zullen kiezen, zooals de heeren Het is het eenige middel om ons schoon Vader land te redden van eene schrikkelijke ramp, dat het anders te verwachten heeft Naar 't Folksbelang). 'i i' MENGELINGEN* Dag moedertje. Dag Mijnheer de Pastor. -t- h°e liet mei uen met de kinderkens? -— God zij geloofd, Mijnheer. -En de man, ook goed?.... veel werk? En geen dron kaard?.... Ik ben gulukkig met mijnen man, Mijnheer. Zoo, zoo.... le beter. Moederlje, ik ben op ronde voor de paaschbriefjes. Zie daar Mijnheer. -Goed, uw man is ook Godvruchtig; niet waar? -Hij kwijt zijne kristent- plichten gelijk een ander. Gij zijt eene brave vrouw en ik zon alles voor uw geluk doen. Ik bedank u hertelijk, Mijnheer de Pastor, voor uwe genegenheid. Wilt gij mij een plizier doen? Eh, waarom niet, Mijnheer. -Bewilligt uwen man ne keer om voor onze kandidaten te stemmen, want ik heb gehoord dat hij voor den slechten kant stemt. Wie zijn de candidaten van den goeden kant, Mijnheer? Geheele treffelijke heeren: MM. Surmont, Verlynde, Iweins, Malou en Breype. En zijn d'ander candidaten niet treffelijk, Mijnheer Bah, het doet. Eh wel, waarom ze toen willen weg hebben aangezien zij ook treffelijk zijn en de gewoonte der zaak hebben.Ten an deren, mijn man zegt dat het niet zal gaan met die mannen. Maar uil welke reden En de vrouw deelde het gedacht van haren man over de vier eerste katholijke candidaten mede. En wal denkt hij over M. Brcyue. De molenaar Ja. Dat het niet zal pakken. -Waarom dat -Omdat het weder veel te koud is: de molenaars kruipen ton niet uit. En gaan dat de Pastor de£. Snedig antwoord. Een landman antwoordde met veel geest aan zijnen pastor die hem wilde doen stemmen voor het geloof Wel, Mijnheer, hel geloof! dal is nu al de zevende keer dat gij mij zegt: dat als de liberalen boven zijn, het geloof verloren is, en iederen keer zijn zij boven geweest; wat wilt gij mij nu nog doen stemmen voor een geloof dat al zeven keer.n verloren is?....

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 3