\k Mm gingen verminderd worden! KIEZERS Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. deren, wanneer men zietdatdc Pastors stout ge noeg geworden zijn om aan de Magistraten te durven voorschrijven in welken zin zij moeten eischen of vonnissen. Ineen woord, men slaat den trommel en men speelt het fluitje om de sukkelaars te bedriegen. Wat zullen ze winnen met zulke onnoozele han delwijs De menschen die redeneeren, die met hunne ei gene oogen willen zien en die hun geen valsehen bril op den neus laten stellen, die menschen zullen met al dat beslag den spot houden de wet zal uitgevoerd worden, en wij durven voorzeggen dat de Lamotle-School nooit meer in bloei zal ge weest zijn dan als de Regeering dezelve zal beslie ren. De subsidiën van het Gouvernement, van de Provincie en van de Stad zullen aan het Bestuur toelaten het ambacht van het spellewerken meer winst en voorspoed te doen verkrijgen, en zijne zorgdragende hand te strekken over de arme- kin- ders aan hem toevertrouwd. In een woord de Regeering wil dat er rekening gedaan worde van den prijs der kantwerken. He den,'tis een gesloten boekje tusschen den fabriekant en de nonnetjes. De oudcp» krijgen °t geen men geeft, en daarmede Kuiten In t toekomende, geen elle werk zonder den verkoopprijs te kennen en rekening te geven van het garen en het parke- ment Arme Ouders en arme Kinders! is dat kwalijk? Toen. tijdens de laatste kiezingen, men de mani festen der klerikalen las, zou men waarachtig geloofd hebben dat ons Belgie (alstoen in bloei en welstand) ging veranderd worden in een aardsch paradijs. Door die schoone woorden verleid, en wie zou zich aan zulke berekende leugenaars verwach ten, het meesten deel der onverschillige of twijfe lachtige Kiezers stemden voor den uapooS kant. Beziet uwe Contributie-biljetten en gij zult eens zien hoe schandelijk zij u bedrogen hebben In 1854 beliep het Budjet 84.279.578 franks. In 1871 178,329,000 was dus jaarlijks eene middelmatige lastcn-verhoo- ging van 2.500.000 fr. De toeneming was regelma tig en bei rekkelijk den algemeenen welstand. In 1870, toen de klerikalen aankwamen, waren er 80 miljoen in kas Kiel alleenlijk is dit geld gesmolten maar zij hebben het Budjet van 478,329.000 fr. overschre den, en wilden zij kunnen voortdoen, zij zijn ge noodzaakt geweest leeningen aan te gaan. In 4872 klom het Budjet lot 189 miljoen! is in een jaar 4 4 miljoen meer! En voor 4873 vraagt men maar 4 96 miljoentjes! is eene verhooging van achttien miljoen in twee jaar klerikaal bestuur! Ziedaar wat M. Malou, verbeteringen en afslag op 'den Budjet noemt! Allo, Kiezers! kourage! loopt, haast u, stemt voor de clericale hansworsten, en welhaast zal ons schoon Belgie veel gelijkenis hebben met de ver- sehillige maatschappijen Langrand BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Het Hof van Beroep van Gent komt door liet besluit van 22 Mei laatst het belachelijk vonnis door de rechtbank van IJpe ren uitgesproken in de zaak der Lamotte-School, als nietig te verklaren. Het Hof heeft besloten dat de eischen van het stedelijke Be stuur in alles gegrond waren, en dat de eigendommen van dit gesticht moesten door de stad bestierd zijn, zooals deze der Looie, enz. kiezers! men zoekt u de vrees aan te jagen over dit besluit en men strooit de aanstootelijkste geruchten uit. De I.amotte-Nonnetjes zullen op straat gezet worden men zal er geenen kant meer mogen maken, tot groot nadeel van onze kantenkommercie. Ziedaar wat men u al zal doen gelooven. Kiezers Deze die u dit zullen wijs maken gelooven zelve het eerste woord hunner eigene leugens niet. Indien het Stadsbestuur het Lamotte-Geslicht niet meer wilde laten dienen voor werkschool waar men de kanten maakt, zou zij nooit de Meisjes-School laten opbouwen hebben zij zou de uitspraak van Gent afgewacht hebben orn dezelve aldaar te vestigen kiezers De waarheid is dal de Lamotte-School, Lamotle- School zal blijven, alwaar men,als nu, zal blijven kanten ma ken. Maar waartoe alsdan dit proces, zult gij ons vragen. Luister, wij zullen het u zeggen: De wet van 1804 legde aan het Stadsbestuur eenen plicht op om te trachten dat de goederen der stichtingen niet van hunne beslemming werden afgewend; een koninklijk besluit gaf hun bet bestier dezer goederen. Het gouvernement die nu aan het hoofd is, zoowel als dat van 1864,vereischt dat de wet uitge voerd worden. Getrouw aan hunnen eed aan de wet gedaan uwe communale bestierders hebben moeten de uitvoering van hel koninklijk besluit doen eerbiedigen. En inderdaad, van wat is er kwestie De fundatie Lamoltè bezit aanzienlijke kapitalen die tot de doodehand overgegaan zijn, omdat zij gehecht zijn aan een openbaren dienst. Ten anderen, deze kapitalen zijn in de han den der nonnen gebleven, die op eene zeer willekeurige wijze ei' over beschikt hebben, zooverre dat er nu eene somme van omtrent 5© RSJIXEIV® FRAJVKS verdwenen is Ei wel! hetgeen de stad wil, hetgeen gij allen, zoowel als zij, wilt, het is dat het overige ook niet zou verloren gaan het is dal de roerende en onroerende goederen van deze fun datie, gelijk de goederen van alle andere gestichten, onder het toezicht der openbare overheid zouden staanhet is dat er rekening gehouden worde en er het inkomen van, lol zijne regelmatige bestemming worde besteed. in een woord, Kiezers! er is hier niet anders kwestie dan dat de Lamotte-School zal bestierd worden zooals de Looie, Sle Elisabeth-klooster, de Belle, het Gasthuis, Sl Jans-Hospi- taal, enz. Al de goederen dezer gestichten zijn bestierd door tusschen- komst en onder toezicht van de openbare overheid. Ten an deren, hebben de nonnetjes, die deze gestichten bedienen, over iets te klagengebeurt er hun het minste leed? worden zij vervolgd En wat zoudl gij zeggen, kiezers! indien die nonnetjes, ge lijk deze uit de Gamotten het wilden doen, zelve deze gestich ten wilden bestieren, zoudt gij niet zelve de eerste zijn om deze handelwijs uitzinnig en belachelijk te vinden? Eiwel! daar is geheel de zaak der Lamotte-School. En deze die u nogmaals zouden willen wijsmaken dut de nonnetjes zullen builen geschupt zijn dat men er geen kanten meer zal maken of loeren maken antwoordt hun stoutelijk Gij liegt! a en gij zult de waarheid gezegd hebben. IJperen, 2b Mei 1872. S«vo«» - Wij vernemen uit echte bron dat Vrijdag 17 Mei, M. Ituzette te Brussel aanboden werd, en er eene sa- laad :net zure saus door den Minister van °t Inwendige werd toegediend, omdat hij door zijne politieke sprongen de kaart bloot getrokken heeft van 't Gouvernement,die meer gematigd schijnen wil dan het in der waarheid is. Protestatie- Wij hebben uit den mond van ver scheidt Burgmeesters gehoord, zegt het Progrèsdat zij uit— genoodigd zijn geweest om zich in zijn bureel te begeven. Deze der kantons IJperen, op Woensdag laatst, deze der andere kantons op verleden Donderdagen Vrijdag, ieder maal ten 2 ure des namiddags, ten einde er eene vertrouwelijke mededeeling te gaan ontvangen. Wij kunnen niet genoeg protesteeren legen deze nieuwe officieele en van gezagswege tusschenkomst in onze kiesworstelingen, en wij hopen dal de geheele liberale pers onze protestation zal bijtreden. Kamei's». - Het komiteit der grondwettelijke en liberale Maatschappij is Maandag bijeengekomen ten einde zich bezig te houden met de aanslaande Kiezing voor de Kamers. Het Komiteit heeft besloten in het strijdperk te treden, maar het heeft zich te vrede gehouden met als voorloopige kandidaat aan te bieden den heer Alph. Vandenpeereboom de andere heeren dien men kandidalure aangeboden heeft, hebben be dankt Wijding. - Donderdag laatst heeft de plechtige wijding plaats gehad der vijf catholijke candidaten. Men herrinnert zich nog zeer goed van het hertsroerende feest welk plaats had voor het wijden der stoomketels der fa briek buiten de Meenenpoort, en wat schitterende invloed deze latijnsche komedie op den vooruitgang der zaken gehad heeft; eh wel, de plechtigheid van Donderdag laatst was zeer gelijkend op dit feest en het is te hopen dat ze dezelve uitslagen zal te wege brengen Het gemoed was vol aandoening wanneer men daar die vijf martelaars voor het geloof zag staan. Zij die, om ons bedreigd geloof te redden, hun leven op het spel gaan stellen. Vijf tref felijke en eerlijke mannen die vijf eerlijke en treffelijke mannen omver willen smijten om zich in hunne plaats te zettenvijf onervarenen gaan vijf meesters verjagen, waarop nog nooit is te zeggen viel. Als men dit wel overlegt, kan men allicht begrijpen dat die heeren eene wijding noodig hebben. De drij bijeenkomsten waartoe M. Ituzette de Burgemeesters van het arrondissement uitgenoodigd had, hebben plaats ge had op gestelde dagen en uren. De heer Commissaris heeft trachten zijnen omzendbrief te verrechtveerdigen en te bewij zen dat denzelven door den Minister niet is afgekeurd geworden- dit was zijne eenige bekommering. Maar het geestigste dezer vergaderingen is dat hij deze bewijzen heeft geleverd met hun eene voorlezing te doen van iels dat hij getrokken had uit het Journal d'Ypresiets van alzoo maar vijf kolommen over In t zelfde voorwerp handelende. Het schijnt dat eenige Burge meesters formecllijk hun recht wedereiscbl hebben, en allen waren het eens bij het verlaten van zijo bureel, om te beken nen dat zulks de moeite niet weerd was om zich onnoodig te verplaatsen, aangezien zij alles reeds den dag te vooren gele zen hadden in het Journal d'Ypres, dat hun zeer beleefdlijk toegestuurd was geweest. Wat het aardigste van dit alles was is dat M. den Commis saris hun niet durven schrijven nog spreken heeft.De schrif telijke mededeelingen waren tot nu toe maar in gebruik bij de Diplomatie.... maar M. Ituzette brengt ze in bij het bestuur. Eh welwij protesteeren er nogmaals tegen, tegen dit gebruik die te veel naar het tweede kiezerrijk riekt, en die in strijd is met alle bestuurlijke overleveringen. Van den 17" tot den 2 3" Mei 1872. rrDArvu-rmvr Mannelijk geslacht 2) GEBOORTEN 0; te zamen, 10. Vrouwelijk 8) Demey, Carolus, werkman, en Michiels, Leonia, kantvv. - De Coninck, Julianus, lintenwever, en Dedours, Leonia, kantw. - Lameire, Theophildus, wever, en Lebrun, J.ucia, kantw. - Billet, Carolus, metser, en Scherlynck, Julia, kantw. -Deweer, Fidelis, wever, en Vanheule,Eulaïia, kantw. - Debrou. Arthur, meubelmaker, en Mallet, Celestina, kleermaakster. - De Corte, llenricus, dienstknecht, en Dehondt, Maria, kantw. - Devers, Fredericus, steenhouwer, en Talon, Celina, strijkster. - Roze, Edouardus, z. b., en Toussaert, Carolina, z. b. - Devos, Cesar, heurhouder, en Barizeele, Hortenlïa, z. b. - Bollengier, Fre dericus, en Rorameus, I'liilomena, dienstmeid. Debruyne, Jacobus, 76 j., z. b., wed. Amelia, lecomptc, Boomgaardstraat. - Vangheluwe, Leo, 62 j., dag!., echtg. Calharina Dervaux, S'-Jacobs-n.-Ypre. - Bulckaert, Eugenia, 81 j., z. b., echtg. Carolus, Jonckheere, S'-Pieters-n.-Ypre. - Bouillard, Jacobus, 26 j., soldaat, ongeh., Vleeschhouwer- straat. - Salomé, Carolus, 40 j., brouwersknecht, echt. Silvia, Degrave, Platteelstraat. - Schottey, Guslavus, 46 j., geleider van den staat, echtg. Carolina, Liedt, Thouroutstraat. - Samvn, Engelbertus, 64 j., dagl., wed. Maria, Bloondeel, Larige- Thouroutstraat. - Vermeulen, Francisca, 46 j., z. b., echtg. Edouard Beghein,S' Maartens-Nieuwweg. - Gisquiere Petrus, 26 j., dagl., ongeh., Meenenstraat. - Haelewyn Barbara, 51 j., dienslm., ongeil, Sterrestraat. - Stekelorum Josef, 75 j,, kleermaker, echtg. Virginia De Moor, Oude-Kleermarkt. - I)e- thoor, Malhilde, I6j., kantw., Arme-Meisjestraat. Kinderen heneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 6. Vrouwelijk geslacht, 5. -tezamen 9. Wervick, 20" Mei 1872. Mijnheer, Leve de Liberalen! want zij. doen ten minste de menschen leven en verschaffen hun vermaak. Zondag en Maandag aanstaande is er alhier een prachtig feest op handen. Zondag namiddag zal de Ilarmonij van Poperinghe, die hier een Concert komt geven, aankomen. Een stoel rond onze stad, het aflaten van geschut en vuurwerk,Banket, Bal en ver lichting, alles is ingericht op eene tooverachtige wijze in de lokalen der Vereenigde Vrienden (Fanfaren-Maatschappij). Wat verschil met de vermaken der catholijken Dit herin nert ons nog een dier geestigheden van die mannen tijdens het Sitit-Ceciliafeest, wanneer men uil farce, uit eene piskuip die reeds veertien dagen bacillen te stinken stond, den eene den andere een glas toediende(historiek volgens hunne ei gene publiekene bekentenissen). En nu laatst in 't Kapittel, wanneer er daar een ander farceur een geparfumeerde kadé te midden der zaal nederlegde die de concurrentie zou ge daan hebben aan den zuiversten en minstvervalschten Guano van 100 Peru's Vergelijkt nu deze stinkende en walgende leulen, met de ware en profijt medebrengende feesten door de liberalen ge geven en gij zult kunnen oordeelen, buiten allen politieken zin, liet verschil dat er tusschen beiden bestaat Maar genoeg over dit. Gaan wij over tót iets ernstiger. De Heer Van Elslande, van Wervick, was van gedacht zich als liberale candidaat m de Provinciale Kiezingen te laten voordragen. Dit was een ernstig man die de' belangen zijner streke kent en zou verdedigd hebben, een voorstander van nijverheid en koophandel. Twee mannen stonden tegenover hem en die twee heeren zijn juist zijne twee neven waarvan bij peter is! Iedereen zou gedacht hebben, dat, door een eer biedig gevoel van bloedverwantschap, ten minste één zich zou onthouden hebben maar ja, gij zijt er wel meê 1 Wan neer men in de klauwen der Jesuiten /it, moet men zijne fa- milje, zijne naaslbestaanden verloochenen en alle menschelijk gevoel onder de voeten treden, om slaaflijk te gehoorzamen aan mannen die, ten pande van alles, de overheersching der wereldlijke macht najagen.

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2