VAN IJPEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS Nr 540. Elfde Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. Stads Nieuws. VOOR IJ PEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen: 12 centimcn den regel. Reklamen: 25 cenliinen. ZONDAG, 28» JULI 1872. Bcreei. Dixmudeslraat, 59.Alle inzendingen vrachtvrij. VERTREKUREN VAN IJPEREN De kwestie der jesuiten, die zulke belangrijke wending in Duitsehland heeft genomen, begint En geland ook te verontrusten. Men weet dat de jesuiten in Engeland door geene wet toegelaten zijn, maar zij vestigen zich toch daar even als het kwaad kruid. Met 167 stemmen tegen 54 blijft Engeland voortdurend de doodstraf in zijn wetboek hand haven. Uit Parijs meldt men dat er van alle kanten gun stige lijdingen nopens de leening worden ontvangen. Men meldt insgelijks het overlijden van den hertog de Guise, eenigen zoon van den hertog van Aumale. Aubry, Sl Omer, Delivoux en Francois, zijn te Satory door den kop geschoten. St-Omer is gestor ven, roepende: Leve de Commune! en Fran cois roepende: Leve Frankrijk! Weg met de Commune! I)e Keizer van Duitsehland heeft, op eene uit zondering na, de invrijheidstelling van al deFran- schen bevolen welke als niet militairen bekend stonden en die nog gevangen zaten in Duitsehland, ondereen andere titel dan die van krijgsgevangenen. Duitsehland dat zoo groot is met eene bevolking van 40 miljoen inwoners, vindt dat 985 kloosters met 10,482 leden eene te groote last is voor het land, wat zouden wij in Belgie dan moeten zeggen, die op eene uitgestrektheid tien of twaalf maal kleiner, vier honderd kloosters en vijftien dui zend kloosterlingen meer tellen dan het duilsche keizerrijk Die verhouding moet iedereen doen nadenken, want zij is stellig onruslhaarwekkend voor de toe komst. liet is niet begrijpelijk hoe het Journal d'Ypres aan de liberalen durft verwijten dat zij de zaken van hunne partij met het geld der schalplichligen betalen, daar het noglhans bekend is dat de kandi daten voor de kamer, uit hoofde van drukkosten, rijtuigen en maaltijden, telkens eenige duizend franken moeten betalen, terwijl de kalholijke kan didaten nooit geen enkel cent moeten uitgeven. Wijlen M. Yanreninghe, die meer dan zes maal kandidaat van het bisdom was, heeft ons destijds verzekerd, dat het hem nimmer geen duit heeft gekost, want altijd alles door het bisdom betaald was geweest. En willen doen gelooven dat die onkosten, die voor de provincie meer dan de jaarwedde van den Bisschop moeten beloopen hebben, telkens uit eigen fondsen zijn bedekt! zulks is niet aanneme lijk; dat het Journal d'Ypres ons eenmaal wilde doen kennen uit welke kas die onkosten betaald worden, en of het niet waar is dat de aalmoesen aan zoo veel ongelukkigen afgeperst voor den af koop der kleine chineezen, voor de voortplanting van het geloof, enz: enz: de kiezingen niet voor bijzonder doel hebben. Wij bekennen, zoowel als het Journal d'Ypres, dat de jaarwedden der geestelijkheid eene schuld van den staat is, daar bet duidelijk in de Grondwet staat dat zij eenen last van het Gouvernement is maar het is ook even klaar in de Grondwet uitge drukt dat het onderwijs eenen last van den staat is! waarom bevecht dus het zelve nieuwsblad weke lijks de uigaaf voor het onderwijs gedaan? De metings-deputatie van Antwerpen is hard getroffen geweest over den uitval der gemeente-kie- zingen in onze handels-hoofdstad en in deze der verblijfplaats van den aartsbisschop; zij kan niet verstaan dat, mede van het jok te dragen dat hun sederd acht jaren beschaamd maakte, dat de eerlijke lieden, de grootste kooplieden en de onafhangelijkc burgers van deze beide steden zich eindelinge de hand hebben geleend om hunne besturen, die on waardig waren van zulke belangclijke steden te beheeren, op eene geschikte en achtbare wijze te vervangen. Zulk eene Deputatie gevoelt dat de kiezingen van Antwerpen en Mechelen de grootste afkeur is van haar beslaan, en dat zij inderdaad niet anders ver- tegenwordigt dan het gedeelte der onwetende bevolking verblind en misleid door de overdrevene redevoeringen van de Delaets en consoorten en de listige bewerkingen der jesuiterij, daarom spant zij alles in om die kiezingen te kunnen vernietigen. Hare onderneming is gewaagd, want indien zij dezelve moest voortzetten en door listige en onge gronde uitleggingen die kiezingen deed afkeuren of slechts eenige metingisten in de raden moest bren gen, het zou een gevaarlijk misbruik zijn, die de bewecncnsweerdigste gevolgen zou kunnen hebben, daar zij hel voorbeeld zou geven van de macht boven het recht te doen zegenpralen DAT IS HET, ZIE zeg de stad Gent. M. Y iclor Lijnen schrijft aan den Précurseur het echt woord over den Schoolpenning. Die penning, zegt hij, moet dienen voor scholen waar kinderen van elk geloof het onderwijs kunnen vinden 't zij israëlielen, 't zij protestanten, 't zij katholieken. Dat is het echte woord. De nieuwe wereld kent al dat verschil van ge loof niet. Is de ijzeren weg katholiek? Is de telegraf protestant Zijn de stoombooten joden? Wat beteekental die flauwe praat? We zijn burgers. We werken voor ons brood. Ei wellaat de pastoors en paters ook werken voor hun brood gelijk wij doen. Betalen als zij ons dienst bewijzen perfekl! Maar uit ons zakken blijven voor Paus, Kardi nalen en Bisschoppen, enz. enz. enz. Bravo Maar leven op de kosten van liet gouvernement, dat wil zeggen op de kosten van alle burgers ;t En kan nie zijn. Kloek aan dus, vrienden, en maakt scholen. Uwe kinderen zullen dan ten minste geene slaven zijn. geene dupen. Maar vrije burgers DE ÏOEKOMS? IJZEREN-WEG. Naar KORTRIJK. 3-40. - 9-39. - 11-41. - 2-33. - 3-33. Naar POPERINGHE. 9-03. - 8-45. - 9-38. Naar POPERINGHE-HAZEBROUCK. 6-30. - 11-43.- 3-40. - 6-32. Naar ROUSSELAERE. 7-35. - 12-35. - 6-40 IJperen, 27"' Juli 1872. teu nltstapkcn naar Riiinkci'kc. Zondag laatst heeft de IJpersche Koormaatscliappij een uilslapken gedaan naar Dunkerke, om een bezoek af te leggen bij hare zustermaatschappij <i La Jeune Francealdaar ge vestigd. Van hier vertrokken 's morgens kwaart vóór zeven ure is zij langs ItazebrouckjCassel en Bergtie, te Dunkerke aangeko men rond 10 ure. Het eerste wat de heeren leden gedaan hebben was zich rechtstreeks naar de zee te begeven alwaar eenige onder hun een bad genomen hebben. Dit echt aangenaam tijdverdrijf was bijna de oorzaak eens ongevals, daar er een vijftal heeren eensklaps grond verlooren, veroorzaakt door de ongelijkheid van het strand. De koelbloedigheid van eenigen onder hun stelde welhaast een einde aan het gevaar. De zelfsopoffering eens deurwaarders heeft ons klaarlijk doen zien dat de on- menschelijke faam dezer soort van beambten ongegrond is, want hij heeft bewezen dal hij, ten minste, een menschlievend hart heeft!.... Men heeft over dit ongeval meer gesproken dan het eigen lijk belangrijk was, daar de redboot, die gestadig aldaar de zwemmers bewaakt, ter plaatse was er niemand in alle geval len zou verdronken zijn. Daarna heeft men de zaak op de lach- leest geschoeid, hetwelk sloffe geleverd beeft r-m nog geruimen tijd geestige praatjes voor den dag te brengen. Men is zelfs overgegaan tot het opmaken van rouwklachten en lijkredens waaronder wij een staalken mededeelen H». O. 1M. Ilier ligt de jonge held, de leider van de jeugd, Door iedereen bemind, door maagd, door man, door vrouwe! Om zijn gevoelig hart, om zijne trouw, zijn' deugd, Dompelt ons zijn verlies in d'allergrootsten rouwe. Ei. B. P.

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 1