Briefwisseling der Toekomst. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Nu genoeg daarover, spreken wij thans van het overige der speelreis. Bij het afstappen van den trein, werd er door de Jeune France eene uitnoodiging gedaan om zich ten een ure in haar lokal te bevinden, alwaar men ons den welkom-drank aan- boodt. De ijperlingen voerden er twee kooren uit. De hoeren voorzitters der beide maatschappijen drukten, onder welgepaste woorden, het genoegen uit van zich te samen te bevinden; de andere leden vonden elk zijnen medemaat en welhaast heerschlte eene algemeene vriendschap. Omtrent 2 ure verliet men hel lokaal, naar eerst te moeten beloven hebben den kafé met die heeren te komen nemen, dadelijk na het afloopen van een diner in het Hotel de Frandre. Langs den weg werd er een pas-redpublé uitgevoerd door de ijperlingen, hetgeen geheel wel beviel ons de inwoners van Dunkerke, naar de toejuichingen die zij op den doortocht lieten blijken. Gedurend het dinerwerd een eeredronk voorgesteld door M. Mathieu, ter bedanking aan het bestuur over de goede in richting der speelreis, iets wat met de allergrootste toegene genheid begroet werd. Daarna keerde men terug naar het lokaal der Jeune France, alwaar ons een luisterlijk onthaal wachtte. De gulhartigheid onzer zuiderburen was onbeschrijflijk. De heer Mathieu van IJperen, met zijn gewoonlijke welspreken- heid gaf eene aanspraak voor de vuist waarin hij de banden afschetste welke de twee vrienden-maatschappijen aan elkaar vereenigen andere redevoeringen gedaan door heeren van den dunkerkschen zang-kring, werden bedekt met daverend handgeklap, waarna men overging tot het zingen, door de leden der beide maatschappijen, van verschillige romancen en kluchtliederen. Onder veel kundige zangers, moeten wij ons komplimenl maken over eene allerschoonste basstem welke wij bewonderd hebben. De wijze waarop het orpheon van Dunkerke zijne zuster maatschappij van I Jperen onthaald heeft overtreft allen lof, en de ijperlingen hebben het verlangen uitgedrukt dit broeder feest welhaast in hunne stad te vernieuwen en eens hunne dunkerksche maatjes op hunne beurt te mogen ontvangen. Deze dag zal rekenen onder de schoonste welke de koor maatschappij beleefd heeft. Rond 7 ure nam men afscheid van onze gulhartige broeders en ten 9 ure la m. stapte men ter statie van IJperen af, nog geheel duizelig over den welovergebrachten dag. Bij het doortrekken van Poperinghe zijn er eenige leden afgestapt om het vuurwerk te gaan zien, dat de feesten sloot welke door M. Van Merris dien dag aldaar, gegeven werden. Sl E'ieicrw-kei-li. - De heer Baron Mazeman komt zijn onslag in te zenden als voorzitter en lid der kerkfabriek van S' Pielers, onzer stad. Dit vertrek is een ernstig verlies voor den kerkraad dezer parochie, en men zal zeer moeilijk een man vinden die M. Mazeman zal vervangen, daar het onder zijn beleid is dat de kerk op eenen zoo goeden voet gesteld is geweest, bijna on gelooflijk, wanneer men den staat van verlatenheid aanzag waarin zij te vooren gebracht was. S.j!'C Onvs'tère. - Heden, Zondag 28 Juli, gaat deze belangvolle maatschappij een dag in feest overbrengen bij M. Mazeman, op zij kasteel het Conthof, (bij Proven (;jj) De wijze waarop die heer zijne gasten gewoonlijk onthaalt voorspelt een aangename dag voor de Lyre, een dag die lang iti het geheugen blijven zal der werkmanskinders waaruit deze scboone maatschappij is samengesteld. Bcmindt si den eene den andere. - Iedereen herinnert zich nog, dat des anderendaags der mislukte kiezin gen er eenige kleingeestige wraaknemingen door de klerikalen genomen werden onder andere, was er een bakker, die weeklijks één brood te dragen had bij een der kopstukken en omdat de bakker voor de liberalen gestemd had verloor hij de kalandize Een liberaal die zulks bij toeval vernomen heeft gaf bevel aan den bakker hem 30 brooden per week te leveren, met be lofte er den aanstaanden winter nog meer te laten leveren. De veriedene week, nog altijd ten gevolge der welgelukte kstholijke huize, is het docliterken aan dien zelfden bakker, een meisje van C jaren, uit de Lamotte-School gebannen 1 Een geloofwaardig persoon verzekert ons dat hij het weenend meisje, vergezeld van al zijne haspen en spillen, heeft ontmoet. Tc BJcmïm. - Zondag laatst was het alhier Te Deutn in de kerk van 5' Maartens. Het muziek en hel korps Pompiers met zijne officieren in groote kleedij, het Stads-Bestuur, de overige burger-en miütóire-overheden, de heeren Professors van alle liberale onderwijs-gesiehten waren er tegenwoordig. Eenige artilleristen der Burgerwacht hebben wij ook ont waard. Schoolpenning. - Dc schoolpenning, tot, aan moediging van het lager onderwijs, wordt overal met veel bijval ingericht. IJperen die nooit in niets ten achteren is, zal zich zonder twijfel goedwillig bij de algemeene beweging aansluiten. Wij hebben hooren zeggen, en dat op eene verze kerende wijs, dat ons liberaal koiniteit zich Zondag vereenigt ten einde over te gaan tot het stichten eens komitèits tot het ontvangen der giften van den schoolpenning. Dr Toekomst beveelt zich aan tot liet opnemen der giften ten dién inzichte gedaan en zal van heden aan het hoofd zijner kolommen eene plaats verleenen vóór die nuttige instelling. fts'o&taJe oïa<5ei'seheïdi8ig. - M. Hector Le Bouck, van IJperen, leerling der Hoogeschool van Gent, heeft zijn exaam van eerste doktoraat in de geneeskunde met de grootste onderscheiding afgelegd. De ju rij heeft niet beraad- siaagd. Van den 19" 4®t den 26" Jtrli 1SI2. GEBOORTEN Mannelijk geslacht jj te zamel 6. V rouweiijk 5) Petrus Coolzaat, dienstknecht, en Julia Boudry, kantw. Petrus Cornillie, steenhauwer en Adelia Morel, kantw. Caro)us Goemaere, lattensplijter, en Theresia Bartier, hovenierster. Verbrugghe, Ludovica, 83 j., z. b., weduwe van Joannes Debucquoy, Boomgaardstraiüt. Bonrrée, Amelia, 24 jaren, werkvrouw, ongehuwd, Lange-Thouroulslraat. Ferfaillie, Jacobus, 47 j., werkman, echtgenoot van Maria Theresia Ta- vernier, Lange-ïhouroutslraat. Durnez, Juiia. 44 jaren, kantw., ongehuwd, Bollingstraat. Spotbeen, Henricus, 56 j., landbouwer, echtgenoot van Rosalia Adriaan, S' Jacobs- nevens-Ypre. Vermeersch, Joanna, 87 j., z. b. ongehuwd, S' Jans-hospitaalstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. -—Mannelijk geslacht, 5. Vrouwelijk geslacht, 2. - tezamen 7. Poperinghe, 25 Juli 1872. BEGRiYISG TAN POI»ERïAGME. De profurtdis clamnvi. Zondag laatst is Poperinghe begraven geweest met den al lergrootsten dienst en met eenen opstel die nog luislerlijker was dan de lijkplcchtigheid van den grooten man die over ruim een jaar aap zijne geadministreerde», onder het geleide van Kervyn en Druon Pantaleon, den weg naar het kerkhof gebaand heeft. Als wij zeggen Poperinghe wij willen niet spreken van Po peringhe die in 1849, tijdens de officieele intrede van den heer gouverneur Devrière, en in 1860, tijdens het bezoek van M. Vramhout, zoo eene schitterende hulde geboden heeft aan de princiepen welke die hooggeplaatste mannen verbeeldden; wij willen niet spreken van het kiezerskorps die, tijdens de provinciale kiezingen van I860, 1864 en 1868, van diezelfde princiepen zoo diep doordrongen was, en die in de gemeenle- küaiijg van 1869. en nog-ohlangs in de kiezing van M. Alpli. Vandénpeereboom onbetwistbare leekens gegeven heeft van te willen ernstiglijk strijden voor ontvoogding en vrijheid; maar wij spreken van dat oud versteend Poperinghe die ons de Gibbiaansche keisnijding herinnert en die heden zijne kei- aards hervonden heeft in het nieuw communaal kiezerskorps. Wij spreken van de nieuwgemaakte fanatieke meerderheid welke de hand versloot van hare weldoeners, en liever met gapende monden te luisteren heeft naar vreemde en heersch- zuchtigc bedriegers die van de religie eene kwakzalverij ma ken, dan den raad te volgen van hare treffelijkste en mensch- lievendste stadsgenoolenwrj spreken van die verblinde bevolking welke, om de zoogezeide bewarende princiepen van die politieke kwakzalvers te doen Zegepralen, al de verbe teringen en nuttige instellingen der stad met de voeten schopt, en liever te kwijnen heeft in burgerlijken twist en tweedracht dan te leven in vrede en voorspoed niet een woord wij spreken van de Coppernolsche zeestreek die altijd Poperinchine wil blijven en waarvan de inlanders, bevreesd voor het licht des levens, op 1Juli van bet jaar O. 11. J. C. 1872 hun eigen graf gedolven hebben om zich er levende in te laten begraven. rl Is die begraving welke de liberalen met zooveel plechtig heid gevierd hebben, als zijnde een gelukkige afscheid van een ondankbaar volk die noch diensten noch weldaden her kent en al zijn geluk zoekt in een bestuur van vrekken en beurzevulders. Onder al de ceremonien welke deze begraving opgeluis terd hebben de voornaamste was zonder tegenspraak de lijk- ïTiaaltijd, want nooit heeft men meer volk aan dusdanige maaltijd weten deel nemen, en mén kan zelfs zich geen banket herinneren die met meer pracht en met meer luister omringd werd. De tafel,geplaatst onder den Crischen lommer van eene dob- bele rij lindeboomen omhaagd met groenten en kransen en behangen met talrijke vlaggen en wapenschilden, werd op eene lengte van 3D meters versierd met bloemtuilen en fruit- korven en met een oneindig getal drijkleurrge vaandel)jes die even zooveel vvijnflesschen bekroonden. Aan hel hoofd bevond zich de eerplaats, bekleed door M. Van Merris, oflicier-com- mandant der pompiers; M. Delbove, luitenant der pompiers M. Roelens, schepen; M. Bonte, gemeentesecretaris; M. Dhont, ondervoorzitter der Muziekmaatschappij, en andere uitgenoodigden. Aan die tafel was ook eene plaats behouden voor de heeren J. Lambin en A. Van Eeckhoul, van IJperen, als vertegenwoordigers der drukpers. Bovenal troonde in dit diep verschiet het borstbeeld van Leopold If. Indien men hierbij voegt de (alrijke klisters en de duizenden lichtglazen die deze prachtige tafel beglansden le midden der opgetogene wezens van een honderd twintigtal gastvrienden, men kan zicli een gedacht maken van het tooverachtig zicht welk dit feest opleverde. Onnoodig is bette zeggen dat in dit voortreffelijk... Laatst- avondmaal de geestdrift de gulhartigheid geëvenaard heeft en dat de tosten uitgesproken door M. Van Merris, M. Dhont, M. Roelens en M. Lambin de levendigste toejuichingen verwekt hebben. Buiten deze lustplaats werden de feesten niet min belang rijk. Indien de krijgsbewegingen der Pompiers, dc aflegging- van hun brandmaterieel en de indiening van hun vaandel eene verbittering in alle herten deden ontstaan tegen de dom persmannen die dit schoon en nuttig korps aan de duivels geholpen hebbenindien deze verbittering onder de menigte uitborst door het geroep van A bas la calotte Vivent les li- bèrauxen door hevige gesprekken van verontweerdiging, de luchtbal van M. Glorieux deed welhaast rlit hertzeer ver vangen door eene geestafkeering die de algemeene aandacht op zijne wonderbare opstijging vestigde. Deze opstijging, die plaats had in eene heldere lucht, onder het vrolijk gespel van een concert populaire en in het bijwezen van duizenden nieuwsgierigen, deed bijna, door hare verbazende wonder heid, de kunst van den vermaarden luclitklemmer vergelijken aan de Hemelvaart waarvan de eerste Apostelen zijn getuige geweest. Eindelijk een luisterlijk vuurwerk bekroonde laat in den avond deze buitengewoone plechtigheid, en sloot op eene schitterende wijze eenen dag die lang in het geheugen der poperinghenaars zal blijven. Maar het was daarmè niet al. Na het losbranden van hef vuurwerk, eene ontzachelijke menigte volk schaarde zich voor het lokaal van den Katholijken Kring waar zij, op wijze van eene serenade, de Bijtende Grenadiers in koor gingen be groeten met het zanglied van Pappot onder accompagnement van clarinet en viool en onder het geroep, na ieder koepiet, vanA bas la calottevivent les libéraax vice Monsieur Van Merris Men zag die bijtende mannen die hunne persiennen hadden laten nederzinken, kijken door de sprinkels even alsof rnen de wilde dieren van eene menagerie ziet grijnzen achter de tra liën van hunne ijzeren koot. Niet een van die Arenden durfde buitenkomen uil vrees van zijne pluimen in de matte te laten. Hel overig van den nacht werd doorgebracht door het ledi gen van al de kelders der liberale estaminets, en wij mogen met voldoening melden dat de vier gendarmen wélke 31. Her ten tut IJperen heeft doen komen om de brigade van Pope ringhe te versterken tegen de gevreesde builenspoorigheden van dit merkweerdig feest, niet éénen communard of petvo- letir onder de liberalen gevonden hebben. Iedereen mag verzekerd zijn,en bijzonderlijk de herbergiers en neringdoeners,dat wij gedurende ons leven geen zulke fees ten in Poperinghe meer zullen hebben. Contribution en lasten maar geene feesten De karnaval zelve, de festivals en schijfschietingen zullen vervangen worden door bedevaarten en wij zullen voortaan in onze stad geen andere vlaggen tneer zien wapperen dan de kleuren van kalkwit en kindetkak. En alzoo is Poperinghe begraven geweest tot den dag dat men zijne verrijzenis zal mogen verwachten,'t geen maar moge lijk zal zijn wanneer een liberaal ministerie aan de geestelijke budjelknagers de maatregelen zal toepassen welke ons kleri kaal gouvernement tegen de openbare ambtenaren genomen heeft. K. S. P. k Om den koop te beteren bijna al de rompiers (54 op 60) tot de tamboers toe, hebben daags na de feestviering hunne wapens, hunne kleederen en geheel hunne akabilie naar de -Regentie gedragen, als geen deel meer willende maken van een korps die voortaan onder een klerikaal bevel moet slaan. Deze demonstratie van werklieden die gansch aan hunne vrij heid overgelaten waren betuigt dat de uitslag der kiezing de wil des volks niet is, maar de geweldige vervalsching van den openbaren wenscli. Wij hopen dat onze nieuwe stadhuismannen het zich eene plicht zullen achten van aanstonds een nieuw korps van vrij willige of betaalde pompiers in le richten, want eene stad gelijk Poperinghe kan, in geval van brand, zoo een nuttig korps niet missen. Met den invloed der kapellaans dit korps zal niet moeilijk zijn om vinden onder de nieuwe keiaards. X. 11 'P Rousbrugge, den 24 Juli. Alle pogingen worden hedendaags ingespannen om l>ft onderwijs hij liet volk te verspreiden, omdat het 't eenigs'e verlichtingsmiddel is en den steunpilaar van allen vooruitgang- Wij spreken hier niet noch van athenoeum noch van universi teit, maar wel over de gemeente-school, omdat het werkmans kind daar de noodzakelijke kennissen vindt om later als ecu nuttig man in dc maatschappij te leven, bekwaam om den toe stand zijner eeuw le begrijpen en zijne politieke denkwijs naar liet algemeen welzijn té schikken. Hel onderwijs heeft een on u i Is p rekel ij k en invloed nie' alleenlijk op de ontwikkeling der staatszaken maar nog' op h" eigenbestaan eens weikmans, daar zijne geleerdheid hem mof'

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2