VAN IJPEREN. Schoolpenning. 4 FRANKEN 'S JAARS ]\r 550. Elfde Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Yoelt ge *t hoe dom Stads Nieuws. VOOR IJPEREN. Fn. 4-SO VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen: 12 centimen den regel. Reklamen: 25'centimen. ZONDAG, 6" OCTOBER 1872. Boreei. Drxmudeslraat. 59.Alle inzendingen vrachtvrij. ijzeren-weg VERTREKUREN VAN IJPEREN Inschrijving geopend in het bareel der Toekomst. STORTINGEN Bedrag der vorige lijst. fr. G5-00 JAARLIJKSCIIE INSCHRIJVINGEN De Palrie maakt pijlen van alle hout dat haar onder de hand valt om op de liberalen te schieten het is aldus dat zij, een verhaal gevende der wijze op dewelke den koning te Gent onthaald werd, de geestdrift der bevolking toewijdt aan de vervanging der Ministers Frère en Bara Indien wij hel bladje wilden keeren, wij zouden zeggen, dat de bewijzen van liefde en verkleeft- lieid door de gansche bevolking aan den Vorst ge geven, hunnen oorsprong nemen in den gegeven ontslag van het ministerie Langrand-Dumonceau, of nog waarschijnlijker in de naming van het libe raal stadsbeheer; maar de Vorst is de verbeelding van rust, vrijheid en voorspoed, en bovenal de standhouder van onze Grondwet, en onder al die betrekkingen, welke ook het ministerie kan zijn, hij heeft de liefde en de verkleefdheid van alle ware vaderlanders weten te verwerven. Het Nieuwsblad zegt dat er zeer veel jesuiten in de wereld zijn, en wij zijn ditmaal met hem eens, want zij zijn niet uitsluitelijk jesuiten al degenen die het kleed dragen; voor eerst de schrijvelaars die het Nieuwsblad opstellen, zijn jesuiten, daar zij de grondstelsels van het orde verdedigen; wij noemen ook jesuiten al de schijnheiligen die van den Godsdienst een werktuig maken om hunnen invloed uit te breiden en dagelijks blijkens geven dat zij ten gronde ongeloovigen zijn; wij noemen nog jesuiten degenen die door geveinsde godvruch tigheid het geld van ongelukkigen weten af te persen of zich testamenten doen geven om den Hemel te koopenen degenen die nog dien naam verdienen zijn het gedeelte der edellieden die de jesuiterij verdedigen,in hoop van met ter tijd nog hunne oude voorrechten te kunnen doen herleven of wel uit enkele luim om zich belangrijk te maken. Wij zeggen niet dat al de jesuiten guiten zijn; maar wij houden staan dat het meeste gedeelte van die mannen volksbedriegers zijn, aan wicn alle middels, gelijk het Bisschop Malou ons heeft ge leerd, zelfs de oneerlijkste, goed zijn om hun doel te bereiken. De Palrie, gelijk men er zich moest aan ver wachten, bezit haar zelve niet van woede over den bijval van liet Banket der Antwerpsehe kiesmaal- sehappij, die den naam van Geuzen heeft aangeno men in gedachtenis van het verbond der Edelen, dat in deXV eeuw deze zinspreuk had aangenomen om de vrijheden tegen de spaansche en geestelijke dwingelandij te verdedigenzij herhaalt ter dier gelegenheid al hare gewoonelijke baatzuchtige kwaadtrouwige aanhalingen welke zij uit het woordenboek der vischwijven neemt. Wij begrijpen dit, want afschoon zommigen der leden van het gemeente-bestuur van Antwerpen de Godheid van Christus in hunne geschriften hadden geloochend of voor oneerlijke feiten vervolgd werden, en de gedachtenis van 's Konings vader hadden beledigd zij waren blinde werktuigen van de jesuiterij en hadden niet weinig bijgebracht om den zegepraalder partij te bevorderen, en onder die betrekking zij verdienen den steun derzelve. Ten slotte, de maaltijd die te Antwerpen ter eere der Geuzen heeft plaats gehad en die ongeveer 1200 deelnemers telde, was allervoortreffelijkst. Veel hooge ambtenaren en der treffelijkste perso nen van het land vereerden met hunne tegenwoor digheid deze bijeenkomst, veel vaderlandsche losten werden er voorgedragen en verre van onbetamelijk, gelijk de Palrie bel zou willen doen gelooven, het waren van die aanspraken waardoor men het hart voelt kloppen van aandoening, van lust naar vrij heid, van liefde tot Vorst en Vaderland in een onzer nummers hebben wij een statistiek medegedeeld waarin wij bewezen hebben metcijf- fers uil bronnen dar waarheid geput, dat liet kleri kaal meesterschap overal meer zedeloosheid en moorderijen medebrengt dan het liberaal beheer. Het Nieuwsblad, na een heelen hoop rimram waarin liet ons gezegde lotaallijk verdraait en an ders uitlegt dan bet bij ons gedrukt slaat, schiet in zulk eene schrikkelijke kolerie dat het de kloosters der Arme Klaren en der Carmelieles- sen in vergelijking stelt met de (wij weten niet of wij het woord willen drukken; doch liet moet zijn, onze lezers zullen liet ons vergeven, liet is maar om te loonen dat de vacantien gedaan zijn en wat de sell rij velaartjcs van liet Nieuwsblad al uitmeten met de brave dibbetjes en onnoozele sul len waarvoor het bladje geschreven is). Wij zeggen, dus zij vergelijken de kloosters der Arme Klaren en Carmelietessen met deBORQEELEN VAM Dc Bordeel-schrijvers van 't Nieuwsblad be- weeren dat wij gezegd hebben dat de kloosters spelonken zijn van zedeloosheid en moorderij dat deBordeelen heiligdommen zijn van goè zeden, van zachtaardigheid en vrede En de klerikalen drukken dat in het Nieuwsblad 5e kolom, n1' 552, 28 September van het jaar Ons Ileere Jesus-Christus 1872 In de 8e kolom van 't zelfde Bordeel-bladje leest men Een liefhebber der vrije liberale zedeleer is te Aelst, voor schandalige zaken, nangchou- den. A la bonheurHet BorNieuwsblad begint vuilpotterijen aan te halen! Eb wel! liet heeft nog niet gedaan. Het klerikaal onderwijs (alias Broc- derkens) dat het zoo verhemelt zal hem later nog wel wat sloffe leveren. En't Nieuwsblad dat ons schandaal toeriep om dat wij eenige kleinigheden van Broederkens aanhaalden! Wat duivel mag erop handen zijn, dal liet ook begint? Misschien wilt het vriend ma ken met de bazen uil dc Bordzij hebben toch zoo schoon hunne gevels behangen tijdens hel, feest van den Paus en zulke schoone liclitsteking gehou denEn tijdens de bedeva ut dan. gij weet zeker wel dal zij veel bedevaarders ook zeer vrien delijk onthaald hebben 't een plezier is 't ander weerd DE TOEKOMST Naar KORTRLJK. 5-40. - 9-39. - 11-41. - 2-33. - 3-33. Naar POPERINGUE. 9-03. - 8-43. - 9-38. Naar P0PER1NGHE-HAZEBRÖÜCK. G-30. - 11-45.- 3-40. - <5-52 Naar ROUSSELAERE. 7-53. - 12-35. - 6-40 IJPEREN EN ELBERS IJperen, 5" October 1872. IntcPimtSonalc ®cli3etai»g. - Wij vernemen uit goede bron dat M. L. Cardinael, kapitein kommandant der 2e kompagnic Burgerwacht alhier, in de schifting van Gent den 3" prijs gewonnen heeft, (5 00 punten, vaste schijf). EurgcrwaeSit. - Uitslag der 10' en laatste schie ting der maatschappij cijbelschutters, van 50 September 1872. Iloogst getal punten 1" prijsVergracht, I.., wacht hij de 2° kompie. 2" prijsüumon, A., idem 3e id. 5" prijsSonneville, B., ouder-1' 4° id. Schoonste wit Lombaert, Ch., wacht bij de 2" id.

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 1