VA N IJPEREN. Aanbelangend Bericht. 4 FRANKEN 'S JAARS Nr 558. Elfde Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Stads Nieuws. VOOR IJPEREN. F». 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen: 12centimen den regel. Reklamen: 25 een timen. ZONDAG, 1" DECEMBER 1872. Bureel Dixmudeslraat, 59.Alle inzendingen vrachtvrij. VERTREKUREN VAN IJPEREN Eene genaamde Adèle Spizeder, te Munich, heeft de guiterijen van Langrand eri zijne bende nagevolgd, zoo niet overtroffen. Het was eene ge- meene tooneeliste, die de daden van Langrand bewonderde, en bij haar zelve zegde, waarom zou ik niet zoowel als Langrand mij in korten lijd kunnen rijk spelen Het beroep van tooneeliste levert weinig kans op om geld te winnen, laat ons daarom het voorbeeld van den belgischen financier volgen, er zijn, wel niet zoo veel als in Belgie, maar toch ook wel onnoozelaars in Duilschland. Wij moeten maar slechts eene leening aan kondigen met belofte van hooge intresten om veel lieden te verblinde», zegde zij, en zij stond verwonderde over zoo een goeden uitslag. Dit moedigde haar aan om de zaak op een grootereu voet te bewerken maar om dit met vrucht te kunnen doen de eerste middel was van haar wel te stellen met de geestelijkheid, en om tot daar te geraken, heeft zij hare werkzaamheden, zoo gezegd, doen strekken, niet voor de glorie van God, maar wel om den invloed der jesuieterij te doen aangroeien. Ik zal het geld dat mij wordt toevertrouwd, zegde zij, voor een vierde, ten tijtel van eerste dividende, aan de leeners teruggeven: met een an der vierde zal ik kloosters stichten of door de gees telijkheid goede werken laten doen* helgene niet alleenlijk mij hare medewerking, zooals in Belgie, zal verzekeren, maar mij ook uit mijn maatschap- pelijken toestand zal trekken; de Paus heeft Langrand omdat hij de kapitalen zoo gezegd wilde verkristelijken, Graaf van het II. Rooms keizerrijk gemaakt, waarom zou ik niet Gravin van het Vatican kunnen genaamd worden? In deze gedachten voortgaande, leende zij he- melijk, onderteekende wissels en gaf lot 10 p. per maand aan de bedrogenen die hunne spaar potten waagden. Het is onwedersprckelijk dat Adèle zonder de lusschenkomst van machtige personen, en vooral van de geestelijkheid, even als Langrand heeft gedaan, het geld in haren bank niet had kunnen doen aankomen,en om de lichtgeloovigen nog beter te kunnen bedriegen zij besoldigde eenige gazelten om haar lof te zingen, gaf sommen aan kloosters en kerken, schoone cassuifels aan de Pastors en treffelijke kleederen aan de heiligenook zij had zoo wel gelukt, dat zij reeds hij millioenen had weten in te palmen, maar door zij zooveel geen medeplichtigen had als Langrand en bijzonderlijk geene zoo hoog geplaatste voorstanders, legde algauw de Justicie de hand op haar. Zij boet heden hare deugenieterijen onder de grendels, terwijl Langrand, in tijds verwittigd, Engeland kon verlaten, om in Amerika prachtig te gaan leven Het gaat met het Nieuwsblad gelijk met Nico- ley, van sterker tot sterker. Dat hel ons gezegde, hoewel het bewezen is ailiegt het blijft in zijne rol bij gebrek van ons door gegronde redens te kunnen wederleggen, het liegt altijd alles af, het is gemakkelijk, maar hetgene on begrijpelijk is en te sterk voorkomt, het is dat het Nieuwsblad hel zoogezegd mirakel van Salette voor een geloofspunt zou willen doen aanzien Wij zijn nieuwsgierig om te weten hoe het volgens zijne belofte de geschiedenis van de vermaarde Lamarliere zal uiteen doen. DG TOGEOMSf IJZEREN-WEG. Naar KOMRIJK. 5-40. - 9-39. - 11-41. - 2-35. - 5-33. Naar POPERINGIiE. 9-05-. - 8-45. - 9-38. Naar POPERINGHE-HAZEBItOÜCK. 6-50. - 11-45.- 3-40. - 6-32. Naar ROUSSELAERE. 7-55. - 12-35. - 6-40 De personen die zich laten ahonnccrcn aan de Toekomst, tooi* IS73, zullen Tan heden tot Nieuwjaar het blad GRATIS ont vangen met de abonncmcnts-prijs ten onzen burcelc in postzegels of anderzinds te doen geworden. OLIEROEKEN VAN T NIEUWSBLAD van 16 November 1872. Het Zaalhofbladje heefl zijne lezers de volgende brokken opgedischt 1° Eene zage over gijzelaers en communaers. Het is on gelukkig genoeg voor Frankrijk, het Nieuwsblad zou zich moeten schaineu daarover drogredens uit te kramen. Ita de Communars pretendeeren allen liberalen te zijn Iedereen kan dat. Gij zegt wel dat uwe gecondamneerde broederkens en andere wanschepsels ook liberalen zijn I 2° Een beetje zeem op de tripoteurs. (Voorzichtig). 3° Eene verdraaide spertelinge over de feuilletons der Jesuieten en hunne verregaande leeringen over de geoorioof- toeëigeningen 4" Nogeens, sprekende over de benaming der nieuwe ge meenteraden ii Gij liegt, als ge zegt dat wij liegen (Gij moet er niet op letten, lezer, liet is voor 't gemak der discus sie). 5° Het Nieuwsblad bezwijkt van schaamte omdat de Ge meenteraad van IJperen samengesteld is uit eerlijke men- schen I 't Is zeer begrijpelijk). 6° In alles waarop het Nieuwsblad niet kan antwoorden, het besluit zijn gezeever met te zeggen: Gtj liegt! Zoo is het mei de historie van Waasten. Het heeft gelijk, hel heeft alzoo veel eerder gedaan). 7° Corréspondentienextra kaalDe kunst om gelieele ko lommen door zijne lezers te doen slikken, zonder hun iets te zeggen dan domme praats, tot meerder eere en glorie Gods 8° En Passchendale dan Een klein artikeltje van maar 100 regels is hem noodig om door laster te bewijzen dat hel aldaar een luilekkerland geworden is, sedert men er de her- bergpolicie ingericht heeft!.(En de. andere policie 9° Een lieete korf fijnen achter Paaschen over de kiezing van ALFONS. En 1° het Nieuwsblad is kwaad omdat onze gemeente raadsleden, ieder maal zij bijeenkomen, zich elk geene blauwe oog slagen om de zaken der stad te beter te doen gaan, en indien de inwoners dit niet vereischen, zij zullen zich in alle statiën doen uitschelden voor gecartonnéerde slaven (Verre gezocht,... sprekende van... verstand! Men ziet wel als die schrijvers zich een weinig' van 't Arsenaal verwijderen, zij sef fens huiten hun vak zijn EN DEN 23 NOVEMBER! Leest en oordeelt 1° Lamentatien van 't Zaalhofpapierken over de onge hoorde stoutheid der Toekomst omdat zij gezegd heeft dat de valsche mirakels van Salette, veroordeeld door het Beroepshof van Grenoble, eene geldklopperij is en dat zulke kinderprul len legen God en liet gelopf ingericht zijn door die zelfde mannen die zouden moeten door gezondere overtuigingen de inenschen lot den Hemel leiden. 2° Het klaagt hitter over de schaarschheid van licht in de kleine straatjes der stad. Dit moet hem schroomlijk con trarie komen, wanl'het gaat liefst langs die kanten! 3° Een klein klein artikeltje van 125 regels, fijne druk, om te wederleggen wat wij over zijne Oliekoeken geschreven hebben. Schrijft maar op, mannetjes, uwe karolen blijven ka- roten schreeuwt maar: leugenaar terwijl gij liegt dat gij het zelf gelooft. Speel maar het eenvoudige, uwe bor- deelen, pooten» en duist van die lekkere woorden, hebt gij on- noodig gedruktdus het moet u niet verwonderen over de manier van ons schrijven, wij moeten wel, anders kunt gij niet begrijpen I 4° 't Nieuwsbladje en gaat geen woord zeggen over de slordige historiën van 't anderachtig mannetje! Wel te ver staan, ten kan ditmaal niet zeggen't zijn leugensEn t'einden zijn lalijn het roept uit: Past op, mannetje, dat gij de Toekomst en u niet in nesten steekt Welhoe, bedreigingen Bedaar u, mannetje, als gij wijs zijt en u zeer koes houdt, o dati zullen wij ook niets zeggen, anders wij zullen onze plicht vervullen en de honden van onze deur houden. (A distance I 5° Eene hemmelhistorie. (De tijd zal leeren). En 6°, Rechterlijk nieuws. Na met voldoening eene ver oordeeling aangehaald te hebben voor lastering van twee mannen, die alle dagen prediken dat vnen zijne vijanden moet vergeven, vaart het voort met eene lastering tegen een onzer gemeenteraadsleden tegen de rechters van Gent, enz.; maar van erfenisrooverijen en broedermoraliteit.... geene leUer I Tot Zaterdage. IJperen, 50" November 1872. koormaatschappij. - Ter gelegenheid van Ste Ceciliadag, heeft de Koortnaatschappij, onder voorzitterschap van den heer August Van den Bogaerde, Zondag een merk- weerdige dag te boeken gehad. Een uitgelezen concert, waarin verschillige kundige artiesten, zoowel van IJperen als

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 1