mm BIL! PERFECTIONS, Briefwisseling dep Toekomst. Groote Cceiiiafecst BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Vlaamsche Sten*. - Maandag komt deze Maatschap pij voor de pinne om liaar gewoon publiek eenige uren aan genaam te laten doorbrengen. De aangekondigde stukken be ioven veel, en wij twijfelen geenszins of, als verleden jaren, zal de zaal wel bezet zijn. Deze tooneelmaatschappij, ingericht den 19 October 1857, treed reeds in haar zestiende jaar be staan. (Zie de annoricen). bewaarscholen. - Wij kondigen in onze bekend makingen het programma af van 't feest dat gegeven zal wor den ten voordeele der Bewaarscholen onzer stad, door de koorafdeeling der Onderofficiers van T 1e Linieregement, bij gestaan door het muziekkorps van 't zelfde regement en met de edelmoedige medewerking van Mejuffer ZELIA SIMAR, als liefhebster. Dit overschoot) feest zal den 10 dezer plaats hebben in het stads Theaterhet programma is zeer aantrekkelijk en bevat, buiten een prachtig concert, nog twee tponeelstukken en eene apolhéoos.s Wij twijfelen geenszins aan den goeden uitval dezer wel dadige onderneming, want alhoewel de ijperlingen verdeeld zijn in zake van politiek, zij allen hebben een goed hart en zijn altijd gereed om een menschfievend werk met de daad te ondersteunen, Sintbapbarafeesl Alle jaren viert ons korps Pompiers zijn patroonfeest. Dit jaar zal het nietten achteren blijven. Ziehier de stukken dat het den Zondag 8 December in de 11 1/2 mis zal uitvoeren: Ouverture de Proniethée, van L. van Beethoven, verveerdigd door H. Ch. Otto, eerste uit voering; Pot-pourri l'Etoile du Not'd, van G. Meyerbeer, ver veerdigd door M. Ch. Otto. Des avonds, groot feest voor geheel het korps. Vass «less 23" lïaveinbcr tot dcai 6" December. rrmraiT™ - Mannelijk geslacht 9) GEBOORTEN ,0j te zamen, 19. Boyaert, Franciscus, kuiper, en Lievens, Virginia, kant werkster. Maelfeyt, Desiderius, wever, en Deconinck, Stephanie, kantw. Sogers, Augustus, koeienhouder, en sBeun, Maria, hovenierster. Vandevyver, Gu.stavus, hakker, en Vanraes, Julia, naaister. Arfeuille, Gmlavus, timmer man, en Nevejans, Sophia, kantw. Six, lienricus, wever, en Pollek, Virginia, kantwerkster. Vandenbroele, Amelia, Go j., zonder beroep, echtgenootc van Joannes Schoutèten, Langemeersch. Baért, Maria, 72 j., z. b., weduwe van Joannes Peel, S' Jacobs-plaats. Spinnewyn, Joannes, 77 j., z. b., echtgenoot van Catharina, Minnekeer, Recoletlestraat. Pauwels, Maria, 81 j., z. b., weduwe van Franciscus Victoor, Janseriiusslraat. Demey, Aloisius, 11 j., Meenenstraat. Keingiaert de Gheluvelt, Rosalia, 70 j., eigennaarster, ongehuwd, Meenenstraat. Vervisch, Ludovicus, 39 j., hovernier, echtgenote van Amelia Debaene, Rijselstraat. Comptaer, Loduvicus, 73 j., schoen maker, weduwaar van Seraphina Samyn, Meenenstraat. Clynckemallie, Petrus, 69 j., moleriwerker, weduwaar van Sophia Debacker, Boterstraai. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk geslacht, 4. tezamen 4. Yerschiilige correspondenlien uit Poperinghe kunnen maar binnnen acht dagen overgenomen worden, uit oorzaak aan plaatsgebrek. Poperinghe, 28 November -1872. (Correspondentie der verledene week). Jaarlijks hebben wij in Poperinghe, ter gelegenheid van de patroonfeest onz'er Bluziekschappij, eene luisteriijke vie ring Ie melden gehad maar nooit is deze feest zoo schitte rend geweest als, in het jaar van gratie 1872. Dit jaar, zoo rnerkweerdig door de politieke woekerijen en door de admi nistratieve omwentelingen van onze kathoiijke communards, is dobbel rnerkweerdig door de vreedzame, bijeenkomsten, de kunstminnende vermaatscbappingen, de broederlijke rang- siuiliogen en de menschlievende manifestation van alle siach waarmede dé liberalen, ineen doel van burgerlijke eendracht en ifiaatschappeSijken vooruitgang, aan die rampspoedige om wentelingen beantwoord hebben. Niet alleen het weldenkend gedeelte van het mannelijk ge slacht, maar al wat onder het vrouwelijk geslacht het gevoe len heeft van zijne menschelijke weerdttgheid, heeft h/t dood laken losgerukt waarin men Poperinghe wilde winden en heeft widen deelnemen aan de levendmakende beweging waarvan onze Muziekmaatschappij het middenpunt is. Ja. even zooveel vrouwspersonen als manspersonen hebben zich gevoegd bij de discipels van S" Cecilia tot het vieren van eene b-rst die eene uitdaging w'as aan die godsdienstige en zedelijke slangenkuilen waar nooit een wereldlijk oog bin nendringt en waar men den mensch leert zijne evennaasten haten, misachten, versmaden en vervloeken. Van kant latende het prachtig en bijna onbeschrijvelijk banket waaraan Zondag laatst 148 confraters deelnamen, en waar merkweerdige tosten door M.Van Merris, M. Dhonl,M. Simar en M. Vanden Boogaerde zijn uitgesproken geweest te midden den gulhertigsten geestdrift, wij zullen hier enkelijk, om een denkbeeld te geven van dit plechtig feest, melden dal 's anderdags avond de danszaal niet min dan 150 damen be vatte waarvan een groot deel zich uit de zaal moest verwijde ren om den dans mogelijk te maken. Nooit in geene omstan digheden hebben wij in Poperinghe zoo een onlzachelijk en treffelijk gezelschap vrouwen en juffers bijeen vergaderd ge zien, en wij mogen voortaan met zekerheid zeggen dat dit nieuw en buitengewoon geval een teelten des tijds is. Voorafgegaan van eene groote prijsboüing waarin voor de damen i 7 voortreffelijke en kostbare prijzen te winnen wa ren/waarvan de vijf voornaamste zijn gegeven geweest door M. Van Merris, 31. Dhonl, M. Vanden Boogaerde, M. Roelens en M. Decoop) en van een kluchtig tooneelspe), uitgevoerd door verschelde leden der Maatschappij, de dans heeft zijnen aanvang genomen ten 10 ure onder de vrolijke toonen van een goed orkest, en heeft zich met eene aanhoudende verma kelijkheid voortgezet tot 's morgens ten 3 ure. Van boven tot beneden waren al de kamers van het lokaal opgepropt van feestelingen waarvan de eene de éstaminetpTaats vervulden,de andere den corridor bezochten waar men een kraam van alle slach van peuzelingen ontmoette, en de andere zich gingen ververschen aan de wijntafels geplaatst in de zijdkamers; maar bet verrukkelijkste schouwtooneel was Jde danszaal waarvan de levendige beweging in de afwisselende valsen, polkas, redowas, schotischen en contredansen, de oogen deed schemeren als voor het zicht van een uitgestrekt bloemenperk heen en weêrgeslingerd door de streelingen van een zoelen zomerwind. Jammer was het dat de zaal, hoewel eene schoone uitge strektheid hebbende, de helft te klein was om al de lief hebbers van den dans te kunnen bevatten. In ieder dans moesten de twee derden der damen op hunne plaats blijven zitten, en nog ontbrak de ruimte om zich met gemak aan deze vermakelijke oefening over te leveren. Den Dinsdag avond was dit feest, gelijk de voorgaande ja ren, gesloten door een concert boujje, 't welk men dit jaar eerder concert artistique zou moeten noemen. Inderdaad, behalve eenige boertige zangtóoneelen, dit concert werd ver vuld van eene verzameling van ernstige zangstukken, liefelijke romancen en kunstige kluchtliederen die een toeëengeperst gezelschap van meer dan 2Ü0 leden van 8 tot 12 ure in eene verrukkelijke aandachtigheid opgehouden heeft. En dit is niet te verwonderen dewijl wij het genoegen gehad hebben van, benevens onze poperingsche zangers, de heeren Matlhieu en Coólman van iJperen en M. Parsi van Rijssel te hooren, begeleid door onzen behendigen pianist M. Ch Simar. In deze voortreffelijke vergadering bemerkte men met vol doening de tegenwoordigheid van M. den baron Mazeman, eërelid der Maatschappij, die aiiijd bereid is de kunst, overal waar zij zich vestigt, te vereerlijken en aan te moedigen. Be let geweest zijnde zich de voorgaande' dagen onder ons te begeven, en zijne jonst niet hebbende kunnen beloonen in de prijsbolling voor de damen, heeft' hij aan de Maatschappij eene gift gedaan van 100 fr. om in eene andere feest benut tigd te worden. En dit is de mensch welken het Nieuwsblad, zoo dikwils door de modder getrokken heeft en nog in zijn laatste nummer met de liberalen van Poperinghe wil IrouiUeèren Als men zoo eene vrijzinnige beweging aanschouwt bij eene Maatschappij van meer dan 260 leden, die bijna al kie zers zijn, men moet bekennen dat de liberalen hier niets van hunne sijinpalhie verloren hebben en dat de domperspartij weinig invloed iieeft op de redenerende klas. Het bewijs hiervan is 1° dat de pogingen in het werk gesteld door onze tegenstrevers om dit kunstgenootschap te doen vallen geen ander uitslag gehad hebben dan de inschrijving van boven de» 60 nieuwe leden tegen 18 demissien, 2° dat het banket rond de60 tafelgasten meer telde dan andere jaren, en 5° dat het getal danseressen in hel bal meer dan verdubbeld is geweest. Dat zij nu maar komen met hun nieuw muziek en hunne nieuwe pompiers, dat deze maar uitspringen (met hunnen nieuwen tenue, dit zal voor ons zoo leutig zijn X. Bc Ises-ItcrgiveSacae feta platiesa lande. (Zie onze nummers 334 en 333.) Alhoewel het Nieuwsblad alle middels gebruikt om ons van ons ontwerp weg te leiden, wij hernemen met de vraag Is het onverschillig wie men met het ambt van Poiicie- kommissaris bekleedt?!' 'Neen want, neemt eens een kathoiijke dweeper, dien is in state om eene geheele gemeente te verdeeleu en onder de bescherming der geestelijkheid zich te bedienen van vraak- roepende middels legen dezen die hem aangewezen zijn. Niet tegenstaande zulke mannen op de buitengemeenten almachtig zijn, zijn er toch plaatsen waar er zich ingezetenen bevinden die onafhankelijk genoeg zijn om zich aan zulke laffe verslaafdheid te onttrekken, hetgeen de onrust der kotholijken veroorzaakt. Wal doet men in sommige gemeenten waar de kathoiijke partij de policie houdt? men verdeelt er de menschen in goeden en in slechten de goeden zijn hare beschermelingen en de slechten hare verdrukten de eersten mogen alles on gestraft bijzetten en de anderen worden vervolgd en getergd alles wordt in het werk gelegd om de eenen te bevoordeeligen en om de anderen te bt nadeeligen Voegt dan daar nog bij het stelsel van leugen en laster zoo onkristelijk tegen hunne vijanden gebruikt en op den buiten zoo gemakkelijk om te doen doorgaan, en gij zult u een gedacht kunnen vormen wat wanschepsels men op sommige plaatsen ontmoet. Nogtans hoe almachtig zij zich denken, hoe snood zij handelen met de eenvoudige landbewoners op te ruuien tegen de eenen of anderen hunner moedige tegenstanders; alhoewel zij de algemeene belangen slachtofferen voor deze hunner partij, wij zullen om de beginnen de aandacht der provinciale overheid inroepen om deze schandelijke partijdigheid te beperken en desnoods wij zouden de strengheid der wetten doen toepassen tegen degenen, die bekleed met een openbaar ambt, hetzelve gebruiken om hunne tegenstrevers in hunne eer of hunne stoffelijke belangen te benadeeligen. Tot slot wij herhalen dat wij de eersten zijn om ons te onderwerpen aan de instelling der policie, dat iedereen zich voor haar buige Maar wij houden staan waar er vrede en geschiktheid heerschten er geene policie noodig is. Hare zending is de beteugeling der onrust door zonder haat of voorkeur vooiv zichtige de wettelijke macht toe te passen, maar geenzins om vervolging, tweedracht en laster op te wekken. Z. Popeainghe, den 3 December 1872. Het anderachtig mannetje heeft wederom de eer gehad iu het zedig Nieuwsblad te figureeren. Men tracht hem vrees aan te jagen met te zeggen Past dan op mannetje dat gij de Toekomst en u in geen nesten en steek.» Van welke nesten spreekt gij Is het omdat het zijnen neus in de nesten van vuilpotterie gestoken heeft ofwel omdat hel ventje wat uwen man.lel weggetrokken hééft om te toonen wat veel uws gelijken zijn Hewelop risco u wederom te misnoegen, het zal nog twee nestjes ontdekken: Eene nieuwe zaak ten laste van een broeder congreganist komt hare ontknooping te hebben voor het Assisenhof van Angers. Gelijk altijd is het voor walgelijke daden begaan op een dertigtal onbejarige knechtjes waarvan hij onderwijzer was. De plichtige, de genaamde Magaud, is tot 7 jaar opslui ting veroordeeld. Men zegt dikwijls het zijn maar onnoozele s'okkebroers die men in het net vangt.» Wilt.gij nu eens een der mata dors Leest, abbeetjes Een kaïtonick van Gallèse (Italië), had onlangs een gruwe.- lijketi aanslag bedreven op een kind van zeven jaren. De da der was gevlucht. Na een rechterlijk onderzoek, werd er een aanhoudingsbevel uitgeleverd Men wanhoopte reeds op zijn spoor te komen, toen een on derofficier der 'gendarmerij hem te Rome ontdekte, alwaar hij zijn priesterlijken dienst voort uitoefende!... Hij werd aange houden loer) hij bezig was met zijne mis te lezen Zijn het zulke nesten waarin gij ons wilt steken? FoeiWij laten dit voor hun die belofte van zuiverheid gedaan hebben! Vat j' het, Nieuwsblad M** P. S. 't Luiaardje heeft zoodanig Cecilia gevierd dat het 2 hondenjongen heeft laten ereveeren, bij gebrek hun eten te dragen. 't Is riet als dien kapellaan, die tijdens de laatste electie zoodanig met kiesloopingen bezig was, dat hij binders liet sterven zonder doopsel, en alzoo de schuld is dat nu deze onnoozele schepselkcns zuilen moeten aan de deur van den llemel wachten tol dat de trompetten der engelen aan de vier hoeken der ronde wereld de verrijzenis zullen aankondigen. Men schrijft ons uit Reninghelst: Wij hadden alhier plechtig liet Ceciliafeest gevierd, toen den opvolgenden zondag reeds het programma der Fanfaren in de knip der waarheid afgelezen werd, begeleid met een hevig sermoen door ons doorluchtiger) heer Pastor, die zich in woede uitgelaten beeft, tegen de danspartij; zeggende dat het maar slechte gezelschappen zijn waar zulks gebeurt en het eene afgrijzelijké zonde is een weinig te springen zooals eer tijds David voor de Arke deed. Heer pastar, laat ons-wat redeneeren, a. u. b.: Gij hebt de congregatie, wij de Fanfaren. In de heilige vergadering welke gij voorzit, men danst er niet, dat is zeker, maar het schijnt dal men er in tegendeel veei andere'dingen doet, en veroorlof mij u ie vragen of het waar is dal er in uwe kudde zes af zeven schapen zijn die zich in gezegend.en toestand bevinden? Dit zijn nogtans geen din gen die komen met dansen! Wij verwachten eenige inlichtingen daarover in het ijpers' vuilbladje. Mi... dun trés beau uoir en écriwnl, d'une limpidité inalterable, ne depose pas dans l'encrier, ne s'cpaissit jamais ei n'oxide pas les Plumes métalliques. En vente au Bureau de c§ Journal, rue de Dixmude, 39.

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2