TAN IJPEREN. Aanbelangend Bericht. 4 FRANKEN \S JAARS Nr 561. Elfde Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. VOOR IJPEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen: 12cenlimen den regel. Reklaraen: 25 cenlimen. ZONDAG, 22" DECEMBER 1872. Bureel: Dixmudeslraat, 59.Alle inzendingen vrachtvrij. VERTREKUREN VAN IJPEREN De klerikale boel heeft waarachtig ongeluk. Na Langrands bedriegerijen zijn het de Banque. de l'Union en sederd dien nog eene klerikale bank te Namen die gesprongen zijn; indien wij aan nieuwe mirakels konden geloof hechten, wij zouden zeggen dat God, verontwaardigd omdat men in zijnen naam de kapitalen doet dienen tot het bevorderen van de belangens der jesuiterij, de geldgevers wil straffen over het doel dat zij beoogden Maar de uitkomst van al die financieele instel lingen zijn gemakkelijk om te begrijpen, Gasten, die weinig te verliezen hebben, spelen de schijn heilige om dc ondersteuning der geestelijkheid te bekomen, en rechten banken op om de kapitalen zoogezegd le verkristelijken. Graven, Barons, enz. worden tot administrateurs, senscurs cn contro leurs benoemd, waarvan de eenen met alle finan cieele werkzaamheden onbekend zijn, terwijl de anderen zich met de zaak niet bezig houden, zoodanig dat de inslellers aan hun eigen overge laten, de gelden hun toevertrouwd, in valsche handelingen verkwisten, zoo niet hunnen zak er mede vullen. Ongelukkiglijk zijn er veel onzer stadsgenoten die bezitters zijn van actiën in de Banque de UUnion en die merkwaardige sommen zullen moeten toedragen; mits deze en andere men verhoopt dat de schuldeischers niets zullen ver liezen, des te min, daar de Minister van Financien de kopstukken van al de financieele instellingen heeft hijeengeropen, om hun te bewilligen eik een evenredig gedeelte van het door de Banque de VUnion geëscompteerJ papier op zich le nemen, en alzoo een oneindig getal bankrouten te voorko men. Het Hof van beroep te Brussel heeft Camille Nothomb en zijne medeplichtigen, door de Recht bank van eersten aanleg tot verscheide straffen veroordeeld als medeplichtigen in de schelmerijen Langrand, vrijgesproken. Wij eerbiedigen de uitspraak der rechters, maar wij moeten zeggen dat al degenen die het proces gevolgd hebben, verwonderd zijn van dezen uit val. Niet te min wij zullen ons niet toelaten, gelijk de klerikalen het zouden doen, de uitspraak van het Hof aan polilieken invloed toelewijten en dit aan de Ministers, die de rechters genaamd hebben, ten kwade duiden. Het gaat van langs om beter, O. L. Y. komt op de wereld niet meer om wat te praten met koewachters, men heeft heter uitgevonden. Volgens het journal de Verniers men verkoopt ten platten lande voor tien cenlimen 1° een door O. L. V. eigenhandig geschreven gebed, waar van de minute is bewaard in de kerke van Messine in Sicilië en 2° eene verklaring van Christus zelfs gedaan aan de 11. Brigilta over zijne marteling. De Hemel behoort aan al degenen die deze papieren op zich zullen dragen en dagelijks een zeker getal Onze Vaders lezen Tien cenlimen om den Hemel te bekomen, het is niet te dier En hel is aldus dat men de buitenlieden tracht te verbeesten men doet hun aan alle slach van mirakels .gélooven, zonder zich te bekreunen over het kwaad dat deze kwakzalverijen aan den waren Godsdienst toebrengen. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. Naar KORTRIJK. 5-40. - 9-39. - 11-41. - 2-55. - 5-33. Naar POPERINGHE. 9-05. - 8-45. - 9-58. Naar POPERINGHE-HAZEBROUCK. 6-50. - 11-45. - 3-40. - 6-32. Naar ROUSSELAERE. 7-55. - 12-35. - 6-40 Me pm»nen «lie zich latan altoiaiiececii aau «le Toekomst, vooi» 18Ï3, zullen van heden tat Nieuwjaar het blad (1IMTIS ont vangen niet «le abonncnients-pi-ijs ten onzen hneeele i» postzegels of aisdcpzinds te «loen seww'dca. ^<5^5>S'S>^Ï>£h? OLIEKOEKEN TAN T NIEUWSBLAD van i 4 December 1872.) De bakste van de koeken is van deze week schrikke lijk bleek, er zijn veel martelaars bij. 1. Het karotebladje en zou niet geern 't zoogezegde Sa- lettemirakel laten gletsen, en dit verwondert ons niet, het brengt te veel olie aan de lamp. 'T en kan ook niet ver staan wat verschil er is lusschen gebieden en verbieden Mgr. van Perpignan verbiedt alle politiek aan zijne geestelijken Mgr. van B rugge gebiedt aan al zijne geestelijken in de poli tieke worstelingen eene werkdadige rol te spelen, door gelijk welke middels te gebruiken En 't kleinstratenbladje vindt zulks één en 't zelfde (Hoe slimalzoo redeneeren en eenige hairen in onze boter zoeken, zijn bladje geraakt alzoo vol zon der iets le zeggen.) 2. Een dinne mengsel over de fransche kerk, de kiezing van Alfons, over Eayarts dwangbrief, de garde civiek, bet le ger, de trottoirs, over zantjes, water en over Mars en Venus (De Zaalhofredacteurs zijn in hun element). Waarachtig! Wij moeten het bekennen, dit artikel is zoo abominabel verstandig geschreven dat wij plataf moeten zeg gen er niets op te kunnen antwoorden. Een geweefsel van onrijm, leugen, laster, slechte praat en personaliteiten het welriekend bladje meent daardoor aan hangers, vrienden of abonnenten te winnenwant indien het alzoo schrijft om de liberalen te verpletteren, ditmaal smijt bet zijne eigen ruiten in Zijn artikel over Mars en Venus, zal de jonge juffers uit de Rijselstraat schrikkelijk wel beval len, daar zij allen, zonder onderscheid, er door gekompromit- teerd zijn Zoo handelen die mannen zonder hart, zij ken nen niets van het huislijk geluk en trappen het bij anderen met de voeten Zonder twijfel zuigen zij die historitjes uit hunne duimen om zich le vreken over een dergelijk voorval dat zij te beleven hadden! (Riekt je 't, schrijvertjes?) 5. Een student en deugt niet, volgens hem, en het besluit daardoor dat geheel de universiteit van Gent slecht is! (Ten is maar voor de hunnen dat den algemeenen regel niet wordt toegepast). 4. 'T is verre gezocht te Passchendale, alswanneer een man die zou moeten zorgen dat de rust niet gestoord worde, aan een koraal beveelt op de vensters te gaan kloppen! Verders zegt iiet dat al de katholijke bijeenkomsten ten 11 ure des avonds reeds lang gesloten zijn. Van waar kwam Pieter Rou- doudou eene uur later?.. Van waar zijn de steenen geworpen geweest naar het hoofd der liberale muziekanten die van de repetitie kwamen Het zou ons niet verwonderen indien er alzoo eens een liberaal aan zijne dood kwame,daarna in de-j- Nieuwsbladen te lezen Zondag laatst, ter gemeente X** is er eene moord gebeurd.Bij naardere inlichtingen blijkt het dat het slachtoffer het zich zelve aangedaan heeft, om het op den rug der kalholijken te kunnen leggen!..." (Ze zoün durven). 5. Een artikel legen eenen heer, waarin het hem uit scheldt als ii droefste bliksen van Poperinghe, altijd uit om de menschen in den zak te draaien en de beste en ongeschon- denste reputatien le stelen als oproermaker, ten onderbren ger van kerk en staat, familliihanden en samenleving!.. En nog een heelen hoop van die lievelijke termen..; men ziet dat de schrijver kwaad was toen hij dien crapuleuzen artikel bezig was met schrijven! (Hij is compassie weerd). Ze zullen het hem wijsmaken. 6. Het is spijtig omdat onze gemeenteraadsleden nog niet gevochten hebben (Ook waarom niet nu en dan zich een tand uit slagen, gij zoudt het zooveel plezier doen). 7. De krijgslasten zijn niet vermeerderd, zegt het zeer ernstig. (En zijn artikels van voor de kiezing-, waarin het de afschaffing van alle krijgslasten beloofde cn sedert zijn zij verdobbeld,... zeuraars 8. Verongelukt er op een vreemde eenen Yperling, het is de schuld van onze liberale Regenlie, zegt hetmaar het ver zwijgt dat de clericale kopstukken van ons stadje een beggijn- hof willen maken hun geld op rockeloose banken plaatsen en alzoo koophandel en nijverheid stremmen,en de werkman van honger laten sterven!.. En 9. Nieuws der overstroomingen. Het heeft vergeten

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 1