Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. Poperingsche Correspondentie. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. je zeggen dat er twee onzer katholijke matadors naar Renin- ghe gegaan zijn om hulp en troost aan de ongelukkige over stroomden te dragen. Maar ginter gekomen, zij vonden het water veel te nat!en zij hebben op den toren geklommen om van ver d'eüenden te zien en de menschen te helpen met.. hunne gebeden (Het is alzoo min kostelijk, 't geeft eer en profijt.) Tot Zaterdage. IJperen, 21" December 1872. WeMisdaghcidsfcest. - Een feest waar het IJpersch publiek zich eens goed verlustigd heeft was wel dat van Maandag laatst. Het concert was een echt muziekaal feest waar zangers en instrumentisten allen gewedijverd hebben om welverdiende lauweren te plukken. Eere dan aan de heeren Frederix, Ch. L. Simar en Ed. SimarEere drij maal eene aan jefvr. Zelie Simar eére aan de koorzangers-onder-ofFicieren en het muziek die zoo roemvol hunne laak gekweten hebben. Oversctioon was de uitvoering van den Deserten wij mogen zeggen dat dezelve iedereens verwachting overtroffen heeft. Dan valt het dc beurt der Tooneelspelers. De twee stukken zijn perfekt wedergegeven geweest; het publiek zal ons vergeven dat wij in geene bijzonderheden treden, ons formaat laat het ons niet toe. Wij zullen ons bepalen met onze herjelijke gelukwenschen toe te sturen aan de heeren Colleman, Quinet, Herman, Valentin, Vigneron en Predhom, over de wijze met welke zij zich goed uil den slag getrokken hebben men had waarlijk gezegd akteurs van beroep. De heeren Quinet en Vigneron hadden voornamelijk eene zeer moeilijke laak, deze om de vrouwenrollen te verbeelden en wij moeten bekennen dat de begoocheling volledig was. De Apothéose heeft .den avond prachtigerwijze gesloten, het pubhek zal zich dezelve lang in hel geheugen houden. Wij hebben voorzegd dat de pogingen voor het weldadig heidsfeest door het !e reg' aangewend, alhier met veel bijval zouden bejegend worden en wij zijn niet bedrogen geweest:de zaal was proppend vol met een schoon en uitgelezen publiek; katholijken en liberalen hebben luidruchtig toegejuicht als eene protestaiie tegen de walgelijke artikelen welke het Nieuwsblad tegen het leger nu en dan uitkraamt. X. - Donderdag aanslaande, 20 December, zal er een Muziek- en Zangavond (voor Heeren) plaats hebben in het lokaal der maatschappij, zaal van den Gouden Arend, Groole-Markt, ten 7 ure 's avonds. Sedert eenigen tijd had men in stad het gerucht uitgestrooid dat, ingezien de oprichting eener afdéeling Sijmphonie, de jaarlijksche inleg zou verhoogd worden wij gelooven wel ingelicht te zijn en er de Leden der Koormaatschappij te mogen van kennis geven, dat er nooit sprake is geweest vaa opslag, en dat de kas in state is alle mogelijke onkosten die er zouden kunnen gedaan zijn te dekken. VJaiïïMscSie Ster. Deze maatschappij, om eenigendeels haar publiek te vergoeden over de ic vertooning, ten deele mislukt door de onverschilligheid der actricen, zal eene buitengewone vertooning laten geven door de koninglijke maatschappij de Fonteinisten van Gent, welke 4 stukken komt opvoeren (drij blijspelen en 1 drama), op'Zondag, 29 dezer ten 3 ure 's avonds in Stad-Tooneeizaal. Deze buitengewone opoffering is gedaan om binsldien andere damen tooneei- speelsiers te zoeken ten einde de derde vertooning van hit abonnent te geven op de hoogte der oude faam onzer zoo altijd bloeiende Vlaamsche Ster. De toekomende week zulhn afFichen en programmen het publiek inlichten over \)e belangrijke verlooning door onze Tooneelbroeders van Gent te geven. --■«SgSSi—ii i 1 Van den 6" 4®t den SO" Dcccasatoce 'BSSIS. rniAADTfï Mannelijk geslacht 17) GEBOORTEN y^J^' gj te ramen, 2o. De Vleeschouwer, Petrus, commissionnaris, en S' ys, Maria, kantwerksl r. Sheiington, Henricus, commissionnaris, en Strove, Alexia, z. b. Deramaut, Philipnus, sergeant van politie, en Segers, Maria, z. b. Weys, Amelia, 56 j., werkvrouw, echigenote van Francis- cus Ciaeys, Meenenstiaat. Verbeke, Maria, 72 j., z. b., weduwe van Joannes Dewachter, Rollingstraat. Carpeutier, Lievinus, 57 j., z. b., echtgenoot van Pharailda Tavernier, Lange-Thouroutstraat, Masschelein, Barbara, 47 jaren, werkvrouw, echtgenote van Augustus Dewulf, Meenenstiaat. Verkarre, Maria, 22j., kantwerkster, ongehuwd, Meenen stiaat. Vandaele, Slepbania, 27 j., Religieuse, S' Jacob- straat. Otto Maria, 80 j., z. b., echtgenote van Edouardus Decorte, MeenensfAaat. Calmeyn, Maria, t>0 j., kantwerkster, ongehuwd, Meenenslraat. Deproost, Sabina, 52 j., kantwerkster, echigenote van Augustus Bonekaert, Rijsclstraat. Bryon, Garolus, 45 j., bakker, ongehuwd, Kiekenmarkt.Verhoeve, Dominicus, 52 j., schoenmaker, ongehuwd, Lange-Thouroutstraat. Van Graefschepe, Anna, 7ö jz. b. ongehuwd, Houtmarkt. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk geslacht, 2. tezamen 5. Een artikel ons uit Poperinghe toegezonden, geteekend A. B., in antwoord aan het Nieuwsblad over zijn artikel van den Gepijnde, kan, door plaatsgebrek, maar binnen acht dagen overgenomen worden. Passchendaele, den 48 December 4872. M. ,de Opsteller, Wij hebben gedacht dat onze opmerkingen over de her- bergpolicie ten platten lande, eenigzins de apenschrijvers van liet Nieuwsblad zouden voldaan hebben, maar hunne kat- te-koleren groeien nog aan, zij vermoeien zich door het uit braken van scheldwoorden, zij kunnen niet zwelgen dat de herberg (door den vader der apen bij verwantschap den Aap genoemd), nog een glas bier verkoopt! Een complot was gesmeed om de herbergen, die het bier uit de heilige brouwerij niet namen, en bij voorkeur den Aap, ten onder te brengen... En men vond eenen man onder de ge kozenen (met 86 stemmen min dan alle andere gemeenteraads -leden) bekwaam om in dien zin de policie uit te voeren, en zoo ernstig dat er zich alle zondagavonden veel ingezetenen op wandel stellen, om het tooneel van het policieuur bij te wonen. Met den laatsten klokslag ziet men alle herbergen eensklaps open gaan, twee drie honderd menschen worden op straat gejaagd De herbergen, aan de rechtgeloovige par tij behoorende, worden geopend en groepen der verjaagden mogen daar op hun gemak in de achterkeukens swatelen en koekeloeren, niemand stoort hun. Gij vrouw, gij moeder, gij ouders, gij meesters, weest gerust, uwe man, uw kind, uwe dienstboden zijn in die treffelijke herbergen waar men meer dan den Catliecismus opzegt Weet gij apenschrijvers waarom de voortreffelijkste hee ren onzer gemeente, die gij zoo schandelijk aanrandt, zich in gepriveerde Sociëteit gesteld hebben? om hun te ontrekken aan het schandaal waarvan Passchendaele wekelijks het voor werp is. Weet gij waarom zij hunnen zetel in den Leeuw ge vestigd hebben? Omdat ondanks uwe snoode aanrandingen, het huis'is dat nog de meeste trouw der ingezetenen verdient en blijf behouden. Niet tegenstaande al uwen laster zult gij onmachtig blijven, want reeds veel rechtzinnige katholijken keuren uw gedrag af en geven u uit voor onbeschaamde leu genaars I Ziedaar alles wat gij er mede wintdaar er een zeer groot verschil ik tusschen deze die zich kalholijk noemen en deze die den waren godsdienst beoefenen. Z. Men schrijft ons uit Westroosebeke, dat aldaar een fe nomeen heeft plaats gehad. Het water is in den molen ge drongen die op den Roosebeekberg staat, zoodanig dat het zaad, dat op den zolder leg, gezwommen heeftI ledereen dacht dat het water den berg opgeklommen was; maar naar het schijnt is het door de slechtheid van het dak dat men de överstrooming te danken had Wij laten hier eene reeks artikeltjes volgen uit Poperinghe die gedurende deze laatste weken, door overvloed van stof, geene plaats hebben kunnen vinden. Men zegt dat M. Berten benauwd is voor onze liberale muziek even als een haas voor den trommel, en dat hij laalst- maal, dezelve moetende ontmoeten om zich naar zijn huis te begeven, in den Pater nosier met rappe schreden binnen gevlucht is. Het gaat wel dat zijne nieuwe pompiers zoo beschroomd niet zijn voorden brand, want op zekeren avond ten 11 ure, hebben zij met de grootste dapperheid, onder het bevelhebberschap van Fikken, een geheel huisgezin uit het bed doen spiingen en den zolder opgeklsmmen,zich richtende naar de plaats van het dak waar zij op straat vuur gezien hadden. Gelukkig-lijk, na eene reek pannen afgetrokken te hebben, zagen zij dat dit vuur niet anders was dan de weêrschijn van een nahuurigen lanteern op van de maan op eene veriolte en blinkende pan. Waarlijk d<ze onverschrokken mannen zuilen nog de raaanblusschers van Mechelen te boven gaan. Een correspondent van het Nieuwsblad geeft de liberalen van Poperinghe uit voor omw entelaars, om dat zij het wettelijk gezag lasteren en bespotten. Maar weet hij niet dat eene Stadsoverheid, gesproten uit de onwetendheid en het bedrog, voor verstandige lieden geen gezag is, en maar den eerbied verdient dien men heeft voor de ruwe en redeluoze sukkelaars welke dit zoogezegd gezag verbeeldt De omiventelaars zijn die welke het wettelijk gezag vernie tigen of vervalschen met in deszelfs plaats marionnetten te stellen, en welke de eenvoudige kiezers door dwang en bedrog beletten van vrijelijk te stemmen volgens bun eigen goeddun ken, uit welke vrije stemming het echt wettelijk gezag moet spruiten. •rfr Een poperinsche schrijver maakt «groot gerucht in liet vuilblad van eene vervalsching ontdekt in de hop van twee liberale landbouwers en van de weigering van het loodinerk die er op gevolgd is. Wij vragen of die hop met dezelfde afkeuring zoude bestraft geweest zijn indien voormelde landbouwers katholijke kiezers waren, of indien zij, naar het voorbeeld van een half liberalen hoppehandelaar, enkelijk gewoon waren te stemmen voor de twee hoppekeurders MM. Devos en Polley?... Sommige welweters zeggen dat de predikstoel en d e hoppepers hier de twee grootste hef hoornen zijn der kiezingen. Zou dit waar zijn De president onzer beëedigde hoppekeurders zegde iaatsl- maal aan eenen hommelkweeker dat zijne hommei te droog was. Moet zij niet droog zijn, vroeg deze laatste, om het lood te verdienen Ja, antwoordde de president, dit is stiptelijk vereischt door het reglement; maar dit is schadelijk voor u, want indien zij wat vochtiger of min droog ware, zij zou meer wegen.... Dit moet een elastiek reglement zijn Hel Nieuwsblad heeft eindelijk van zijn hert een steen ge maakt en heeft eene schoone uitlegging gegeven over de te genstrijdigheid die bestaat tusschen de maxiemen van den bisschop van Perpignan en de leering van onze belgische Monseigneurs. Men weet dal de fransche prelaat aan de geestelijkheid van zijn bisdom verboden heeft van zich te bemoeien met de kie zingen, zeggende dat de priester aangesteld is om zooveel mo gelijk ill de zielen van zijne parochianen te redden dat hij, om dit doel te bereiken, hun vertrouwen moet winnen door het gezag zijner deugden en bet voorbeeld zijner christelijke liefde, en dat zijn ministerie van onmacht geslagen is zoohaast hij, zich aan het hoofd- stellende van eene politieke, partij, de vijandschap en den afkeer der tegenpartij op zich trekt. Het Nieuwsblad beweert dut deze leering maar toepasse lijk is aan de politieke worstelingen van Frankrijk waar de repubiikanen en de imperialisten zoowel katholijk zijn als de legitimisten, en niet aan de kiezingen van lielgie waar de strijd bestaat tusschen kalholijk en onkatholijk, tusschen ge loof én ongeloof, even alsof de al de liberalen geen gnoof- zouden hebben, en alsof de staatkunde in ons land, 't welk van alle godsdiensten onafhankelijk is, eene affaire van reli gie ware. Dus in Frankrijk is het den priester verboden zich met po litiek te bemoeien uit vrees dat hij één zieltje der repubiikanen en Napoleonisten (die niet anders zijn dan liberalen of vijan den der priesterheerschappij) zou laten verlooren gaan, en in Belgie is hij verplicht de zaligmaking van «5 de liberalen te slachtofferen aan de heerschzuehlige driften der bisschoppen Knoopt dit aan malkander en zegt ons of de katholijke Godsdienst één is gelijk God en zijne leering Poperinghe, 17 december 1872. Men lacht alhier veel met het toeval van een gehuwd katho lijken gast. Die waarde mededinger van Lowi Venijn!, Pap pot, Felix de Contrebaas en tutti quanli, toen hij van het ser moen van den pater kwam, was een borreltje gaan nemen in eene herberg waar er een lief dochtertje is. Denkende dat het alleen te huis was, onze gast volgde haar in eene kamer, waar zij iets moest halen, sloot de deur en wilde daar iets anders dan de Voortplanting- van het Geloof beijveren Maar het dochtertje, eensklaps zijrie snoode inzichten ver moedende, schreeuwde om hulp, waarop de moeder binnen kwam en den katholijken gast schandelijk aan dc deur wierp I En des anderendaags zag men hem schijnheiliglijk de Tafel des Heeren naderen, alwaar hij Hem een vlassen baard aan deed En het is dien gast die, tijdens de laatste kiezing, geheel zijn huisgezin deed gebeden storten tot bekeering van zijn leberalen bloedverwant Amandus. Zekere secretaris onzer stad, wel bekend onder den naam van Kroot-eter, koomt zijne benoeming van ontvanger te krij gen. Hij laat ten dien gevolge aan het publiek weten, dat hij wekelijks zijne zittingen zal houden, den Dinsdag ter herberg Ste-Barbara, en den Zaterdag in de Balance. Hij ontvangt daar alle soort van munt, zelfs plal:...ketten! Indien er nog eenige inwoners zijn die believen hem van deze laatste te geven, hij is altijd bereid dezeUe te ontvangen.... Elk zegge het voort.

De Toekomst (1862-1894) | 1872 | | pagina 2