Stads Nieuws. PbPEMNGHE, BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. IJperen, 4" Januari 1875. fpaiisc!) Tooneel. - Dinsdag aanstaande zal de heer h. Andraud, bestuurder van het Theater van Roubaix, alhier eene reeks vertooningen aanvangen met het stuk Ze Lion Amoureux. Deze tooneeltroep alhier zeer gunstig be kend door de reeds gegevene verlooningen in het voorjaar, mag zich verwachten aan den besten uitslag. De samenhang waarmede de tooneelisten zich onderscheidden en den keus der stukken, zijn eene waarborg voor het publiek. VlaamiscEic SsTce*. - Toen wij in ons laatste num mer den liefhebberen van 't Vlaamsch Tooneel eene goede vertooning voorzegden, waren wij ver te veronderstellen dat het succes onze eigene verwachting zooveel zou overtroffen hebben. De Koninklijke Maatschappij de Fonteinisten van Gent, hebben te IJperen een staallcen gegeven tot hoever eene socië teit zich kan doen onderscheiden in bet vak van 't Vlaamsch Tooneel. De goede faam welke haar was voorafgegaan heeft zij kloek standgehouden. liet stukje De Doopgetuigen heeft hartelijk doen lachen en deed welhaast aan het publiek gewaar worden dat liet eene verzameling echte acteurs voor zich had; want De Oude Tooverheks (een draina) van eenen juist tegenovergestelden aard, werd zoo meesterlijk gegeven dat velen zich afvraagden of het geene artiesten van beroep waren. Had men wel gela chen in het vorig stukje, zooveel te dieper werden de gemoe deren getroffen hij hel aanschouwen der ware tafereelen zoo Kundig afgemaald er was niemand in de zaal of hij gevoelde zijn gemoed overloopen en eenen traan van aandoening blonk in aller oogen, inen moest, willen of niet, weenen. Contre Ja force, it n'ya point de residence zei de veldwachter. liet Testament werd goed vertolkt en heeft veel doen la- dien. De Bolders bevat schoone zedelessen, welke door de ac teurs op eeue meesterlijke wijze aan het publiek werden voor gelegd. In de vier stukken was de begoocheling volledig en menigeen der aanwezigen meenden dat zij zich voor het wezenlijke bevonden. Alhoewel liet formaat van onze gazet niet toelaat ver uit te weiden op dit tegenwoordig onderwerp, men zal ons veroor loven cenige gehikwenschingen toe tc sturen aan al de heeren leden der Fonteinisten die te IJperen eene vertooniug komen geven hebben.Allen,zonder onderscheid,hebben bewezen dat /ij ware kennissen hebben van het vaderlandsch tooneel. Wij moeten niet eene rol, maar allen even gelijk aanhalen als aller best gekunnen en begrepen. Mr P. D.. als schrijver en too- ïieelist, verdient eene bijzondere melding. Dank voornamelijk aan Mevr.Deeort ovar haar zoo kundig spel in alle vakken, zij is eene volmaakte toonecliste. Mejuffer Deterre heeft het ijpersch publiek zeer voldaan en wij wenschen haar op hare beurt geluk daar zij, indien zij volherdt, eene schoone loopbaan te bewandelen zal hebben op <ilen zoo moeilijken kunstbodem van ons Nationaal Tooneel. Burgerwacht. - Zondag avond, om 7 ure, zal er eon fumiljefeestje plaats grijpen in het lokaal der schulters- Wiaalschappij (Oud Zilveren Hoofd Hotel) hij M. li. Podevyn, De plechtigheid zal bestaan tn het vereeren van getrouwen jiensl en zeifsopoffering aan een der leden van de Burger macht. In ons aanstaande nummer zullen wij dit feest breedvoeri ger onze lezeren bekend maken. IVicuwJaar. - Alhoewel er geene officieele onl- yyngsten gehouden werden, waren onze straten nog al leven dig en het oude gebruik van heil en geluk te wenschen aan jrijrie vrienden en kennissen is alhier nog niet uitgestorven niettegenstaande er velen beweeren dat dit gebruik wegblijft. Die dag was voor de leden der Vlaamsche Ster eene gele genheid om aan hunnen voorzitter een nieuw bewijs van 3,ingekleefdheid te geven met hun in vereenigde groep hunne wenschen te gaan dragen. Eene redevoering uilgesproken £joor een der leden getuigde over de goede gevoelens waarmede zij allen bezield zijn en hoeveel genegenheid zij Tt>or hunnen voorzitter in het hert dragen. Deze redevoering als ook de bedankingen door den voor ster werden met levendigheid begroet, en den geestdrift verdubbelde toen de heer secretaris lezing gaf van eenen brief door de heeren der Fonteinisten van Gent, aan de Vlaamsche gier gezonden waarin zij hunnen dank beluigen over het gul 0nthaal dat zij bij hunue vlaamsche broeders te IJperen gevonden hebben, en len bewijze hunner hooge voldoening benoemen zij den heer Voorzitter der Ster als eere-lid der zoogezeide maatschappij de Fonteinisten. Eene algemeene toe-, j.iiching begroette dit nieuws. J Dit bewijst ten minste dat de goede verstandhouding freerscht niet alleen onder de leden eener zelfde maatschappij maar nog tusschen de verschillige maatschappijen onzes |;)nds, en dat deze die zulke inrichtingen uit polilieken geest 0f anderzints tegenwerken fel den bal mis slagen. F.oncorde. - Programma der stukken welke zullen jjitgevoerd worden, den 8" dezer ten 7 ure 's avonds, in het jiflkaal der Concorde, door liet muziek der Pompiers 1. Ouverture Peter Schmoll (C. M. Van Weber, arr. par gib-Otto).2. Potp. sur le Prophéte (Meyerbeer, arr. par Lit- Otto). a. Concertino pour piston et trombonue (par Van Calk). 4. Pistonelte, Polka, p. piston solo (Connor). a. Les Boutons de llose, valse (par Proeve). Fi»5e.«i*erI5JSie beasaciassssg. - M. Delle onder pastor te Merckem, is onderpastor van S' Pieterskerk, te IJperen benoemd. -Bisa-ass 9'hbb «Jen b27' GEBOORTEN Bec. 187$ tol den 3n Mannelijk geslacht 5) •F a bb. 1873. te zamen, 6. o) Vrouwelijk Scholacrt, Desiderius, timmerman, en Eeroy, Virginia, Winkelierster. Yandeuboogaerde, Ilippolitus, koopman, en Creton, Maria, z. b. Vandenbifjcke, Jacobus, G4 jaren, werkman, echtgenoot van Maria Theresia Vervisch,: Meenenstraat. Talon, Maria, 55 jaren, kantwerkster, echtgenote van Augustus Duflou, Meenenstraat. Dtvos, Petrus, G9 jaren, werkman, wedu- waar van Calharina Provoost, Meenenstraat. Dcwaeghe- maccker, Maria, 50 jaren, kanlwerkstsr, echtgenote van Polijdorus Verstraet, Meenenstraat. Degandt,. Maria, 18 jaren, kantwerkster, ongehuwd, S' Jans-nevens-IJper. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 1, Vrouwelijk geslacht, 1. tezamen 2. 51 December 1872. Si ATI! OM J Si E BROEDER LIEF DE De schuimende woede waarmede de geestelijke correspon dent van 't Nieuibslilad zijnen laatsten artikel geschreven heeft tegen de poperingsche liberalen, moet aan al deszclfs lezers een gedacht gegeven hebben van de losbandigheid en de lage driften der mannen die dagelijks mis lezen en aange steld zijn om onze zonden te vergeven. Be spreuken die hij uitbraakt om zijne evennaasten te versmaden en te verwen- schen gaan alle vloeken te boven, en zijn zoo zwijnachtig dat zij uitgesloten zijn uit den Dictionnaire de i'Académie, als onvveerdig van in de menschentaal gebruikt te worden, '/.oo verre gaat de dolzinnige wraakzucht van onzen 'fanaticken te genstrever In de politiek niet anders ziende dan eene kwestie van roomsehe religie die al hare macht zoekt in de wereldsche heerschappij, in glorie en rijkdom,de correspondent en zijne makkers bestrijden met alle slach van lasteringen en vermale- dijdingen al wie de religie volgt van liet Evangelie waarin onze ootmoedige zaligmaker gezeid heeftmijn rijk is van deze wereld nieten die dite'svolgens hunne heerschzuchtige plannen durft tegenwerken, 't Is alzoo dat zij mannen, die beterde leering van Christus kennen dan zij, uitmaken niet alleen voor goddeloozen die noch zeden noch wetten wil- lenmaar ook voor laffaards, va/schaards eri nachluils die niet durven erkennen 't geen zij, onder godslasteringen en bespottingen uitkramen in hunne verfoeilijke en geheime clubsen. En zeggen dat al die liefelijke dingen naar het hoofd ge worpen zijn van treffelijke en minzame menschen die geene vlieg zouden kwaad doen Maar laten wij dien zot spartelen in zijne grammoedige in beeldingen en in zijne menschenhatende razernij. Als een mensch die zoo veel gal heeft zich bemoeit met de redeneringen te wederleggen van zijnen gezwoeren vijand 't docteurlje, men kan oordeelen hoe hij de waarheid moet eerbiedigen in zijne herhaalde heersenzuigerij over den aal- put. Wij houden hel verhaal dat wij van deze oude historie ge geven hebben in de Toekomst van 15 December, rechtstaande in al zijne deelen, en defieeren wien het zijn mag van hetzelve te vervalschen. Wij zullen enkclijk, om le bewijzen dat het twistschrift van onzen tegenspreker een geweefsel van leu gens, kwade trouw en lasterzucht is, hier nog eenige woor den bijvoegen Waar de correspondent beweert dat 't liberaal docteurlje, op het oogenblik van het ongeluk, Thuis was, wij zullen ver klaren dat M. Achille Coevoel dien geneesheer is gaan zoeken hij eene zieke in dc pachthoeve den papelaren meerscli, waar hij, hem niet persoonlijk kunnende spreken, zijn ver zoek met haast aan den boer te kénnen gaf. W aar hij staande houdt dat 't docteurlje de noodigehulpmid- dels hij den apotheker niet heeft doen halen, wij zullen ant woorden dat inderdaad het receptgeschreven met een ■crayon van MLouis Coevoelingehouden is geweest om dat men meest al die hulpmiddels vond bij den heer veearts Cornette. Wij voegen nog hierbij dat de gevraagde doeken, cognac en water in dit dringend oogenblik gebruikt waren als pro visoire middels in afwachting van die welke men verder moest opzoeken dat de woorden: binnen eene uur gered niet konden toegepast worden aan eenen zieken die na eenio-e dagen sterft, en aan een anderen die gedurende eene maand gevaarlijk ziek gebleven is; dat de drij ongelukkigcn niet ver smoord, maar, gelijk wij het reeds gezegd hebben,versmacht waren [asphyxiés) bij gebrek aan bloedvoedende lucht die door eene vergiftigde gas vervangen was dat het onverlucht en gehinderd bloed tot zijn natuurlijken staat moest gebracht worden door de langdurige inademing van- nieuwe lucht en de wegneming der ingedrongene gas dat de adempijp niet toegesloten was en met geene lleschjes moest geopend wor den, dewijl de zieken genoegzaam adem konden halen om te klagen en een huilend geschreeuw uit te werpen; dat men dien adem, die door de tusschenruimte der tanden en door de neusgaten plaats had, niet kon vermeerderen met den opengetrokken mond te vullen met elastieke korken, die het zelfde effekt moesten doen van eene brokke franschbrood; dat de fleschjes niet strekten om lichte of zware lucht in le gieten (in eene pijp die,volgens den correspondent,toegesloten bleef;) maar dat het eene strekte om het hert en de longen te stimu- leeren en de ademhaling te activeeren, en het ander om de nieuwingeadémde lucht te laden met eene materie (chlore) die die de vergiftige gas kon neutraliseeren. Wat aangaat het venvijtse! van onkundigheid waarmede men 't docteurlje (gratifieert, de antecedenten van liet manne tje zijn sedert lange jaren door de rechtzinnige poperinghe- naars en in hoogere gewesten dan Poperinghe te wei gekend om nu door droeve jongens in diskussie te kunnen gesteld worden. De liefelijke correspondent mag,om zijne politieke en gods dienstige leering door de sukkelaars te doen inzwelgen, zoo veel klappen van pillen en aalpulten als hij wil, wij zullein hem voorlaan de eer van de zotten laten. X. Poperinghe, 2 Januari 1875. 7.ondag en Maandag laatst hebben de liberalen hier nogeens de voldoening gehad van eene klister lij kt; tooneelverlooning bij te woonen, gegeven door de Itoeijsche Barbarislen. Hoewel het bijna onnoodig is den lof te maken van eene kunstmaatschappij die sedert lang zoo voordeeliglijk gekend is voor hare voortreffelijke uitvoeringen en voor de aangename avondstonden welke zij ons van tijd lot tijd verschaft, wij moeten nogtans melden dat de twee vertooningen van deze week eene bijval hekomen hebben die moeilijk kan over troffen worden. De viool van den duivel, blijspel met zang door II. Van l'eene, waarin de bijgeloovigheid der eenvoudige landslieden, even als de duisternis, door een schiëljjken lichtsraal is ver pletterd geweest, heeft aan iedereen wel bevallenen werd met den grootsten geestdrift toegejuicht. De studentenliefdetooueelspel met zang door T. Geiregat, 't welk eene doorslaande en aandoenelijke zedeles bevatte, werd uilermatrn wel gespeeld en ontving de goedkeuring van iedereen. Eindelijk Ogarilla of de Wilde Vrouw, blijspel met zang- door 11. Van Peene, boeide op de vernuikelijkstc wijze de algemeene aandacht en werd met vurig handgrklak onthaald. Hoewel bij sommige spelers de uitspraak nog iels te wenschen overlaat, deze opvoering heeft nogtans op nieuw bewezen dat onze ijverige kunstliefhebbers voiherdeu in een aanhoudenden vooruitgang en de sijmpathie van liet publiek hoogstweerdig zijn. Het talrijk en voortreffelijk gezelschap waarmede zij zijn vereerd geweest is hiervan 'het schoonste bewijs. Behalve dat de beste spelers aan hunne reeds verworvene reputatie blijven beantwoorden, eenige nieuwe liefhebbers hebben zich zoo wel van hunne taak gekweten dat men de eene niet hij voorkeur zou mogen namen zonder de andere ongelijk aan te doen. Wij kunnen nogtans niet nalaten van op eene bijzondere wijze den naam te melden van M. Arthur Lava, zoon van M. Angelus Lava, die, voor de eerste maal op het tooneel verschijnende, liet voorwerp is geweest van de vleiendste toejuichingen, welke zoowel aan zijne talenten als aan zijn karakter toegestuurd werden. Maar de bloemtuil van dit avondfeest komt toe aan Mevrouw Apers-Ghysbrecht, looneelspeelster te Brussel, die door haar bekoorlijke bevalligheid, hare natuurlijke gebaarden, hare lieflijk gezang, haar zoet gelaat en bare knappe leden, het sicrad van dit schouwspel uitgemaakt heeft. Nooit heeft dize verdienstelijke actrice hare talenten meer doen uitschijnen, nooit zijn dezelve zoo gurislglijk gewaardeerd geweest. Met een woord deze vertooning is ren der aangenaamste geweest die wij ooit bijgewoond hebben iedereen is ver trokken onder den vreugdigsten indruk en met liet verlangen van nog dikwijls den heer voorzitter Maesen over den goe den keus van zijne programmes te mogen geluk wenschen.' Op Nieuwjaaravond len 10 ure, hoorde men in stad een gerucht van 'turlulut en roudoudou. Iedereen meende dat het de nieuwe muziek was die aan M. Berten en andere leden dei Urgentie eene serenade was gaan geven. Maar hoe ston den wij te lachen toen wij zagen dut het de oude Pompiers waren die een muziekkorps van zeven mannen improviseert! hadden om hunne liberale vrienden een nieuwjaar te wen schen. Men zegt dat dit muziekje zal in stand blijven om con currentie te doen aan de kulholijke muziek die zich nog niet heelt durven laten Iiooren. Wij zullen alsdan <1 rij ïnitziekeu in Poperinghe hebben.

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2