Stads Nieuws. POPEKIN GHE, Briefwisseling der Toekomst. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. IJperen, Tl" Januari 1873. Onnschc Schouwburg. - Maandag aanstaande geeft de Tooneeltroep van lloubaix, onder het bestuur van den heer Ch. Andraud, alhier eene buiterigewoone vertoning, bestaande in Orphée aux Enfers, in 4 bedrijven. De bijval welk dat stuk overal geniet en door de artisten van lloubaix opgevoerd zal zijn, belooft ons, een aangenamen avond. Dinsdag laatst heeft dit zelfde gezelschap alhier nogeens eene zeer goede vertooning gegeven, Le Lion Amoiireux was zeer goed gegeven, de kostumen en de opvoer lieten niets te wenschen, alleenlijk kon er nog meer publiek zijn; hetgeen Maandag aanstaaude geenszing het geval zal wezen. S-yi'e Ouvi'ière. - Deze Koormaatscliappij, ge vestigd in de afspanning Hel Zilvoren Hoofd in de Rijselstraat, geeft Zondag, 12 Januari 1875, ten 6 ure des avonds, in Stads-Tooneelzaal, haar eerste concert vocaal en instrumentaal, opgedragen aan hare Eereleden. Dit muziekale avondfeest is gegeven onder het bestier van den kundigen heer Gustaf Moerman, met de medewerking van M. Jules Moerman, uitmundend pianospeler, van M. De Cuyper, luimige zanger, van Gent, en nog verschillige andere liefhebbers en kunstenaars. In het eerste deel zal er uitgevoerd worden 1. Le voyage en Chine, ouverture voor sijmphonie. 2. Air varié voor tuba, door Prosper Moerman. 3. Cromwell et Charles duo door Cceuille en Ossieur. 4. Een lied door De Cuyper. 5. Le Combat Navel, koor. Stukken der 2" partij. 1. O pepita, koor. 2. Romance. 3. Spinnlied en Le Carnaval de Venise, twee stukken op het piano, door Jules Moerman. 4. Kluchtlied (Voila ce que c'est d'avoir un nez), door De Cuyper. 5. La fenêtre est éclairëe, koor uit het opera van Lucrèce Borgia met begeleiding van sijmphonie, (door een honderdtal zangers) stuk vervaardigd door M. Moerman, vader. Zoo men ziet zullen de kinderen onzer werkende klas ook het hunne bijzetten om de kunsten in onze stad te doen bloeien; niets zal door hun gespaard worden om hunne Eereleden eenen tfprecht aangenamen avond te doen door brengen. Burgerwacht. - Zondag laatst, op het middaguur, in de benedenzaal van het stadhuis heeft de trekking plaats gehad voor het samenstellen van den Tuchtraad der burger wacht, die zal moeten zetelen in den eersten trimester van 1873. Ziehier de uitslag der trekking: Leden. MM. Emile Dusillon, luitenantJosef Candaele, sergentLeonard Roffiaen, korporaal, en Emile Froidure, garde. Bijvoegende leden. Désiré Criem, onderluitenant J. Tyberghein, sergent; Jeronimus Pinck, karporaal, en Edou- ard Berghman, garde. Cijbclschutters-Maastchnppij. - Zondag avond waren talrijke leden van de Schutters-Maatschappij der Burgerwacht vereenigd in hun lokaal, het Oud Zilveren Hoofd, tot het vieren eener schoonc famillie-feest, te weten het vereeren van een verdienstelijk man, M. Ernest Maurau, adjudant van het bataillon, voor zijne lange en edelmoedige diensten, welke hij altijd de sociëteit en het bataillon bewe zen heeft. Na het uitspreken eener treffende en goedgepaste redevoe ring door den kommandant der Burgerwacht, werd er hem ■een geschenk overhandigd uit naam zijner dankbare mede broeders, officieren, onder-officieren, korporaals en garden van het bataillon, bestaande in een oversehoonen enkostelijken iiurwerkketting dit geschenk zal hem een altijd zoet aanden ken zijn zijner talrijke vrienden die hij in de rangen der Burgerwacht gedurig gevonden heeft. kiiNst- en E.etterki'ïng. - Woensdag avond laatst had de inhuldigings-zitting plaats van 1875, in het nieuw lokaal van Parnassus. Nalezing gegeven van het verslag over de werkingen in 1872, door den heer Secretaris, werden de rekeningen over zien, vastgesteld en goedgekeurd. Daarna ging men over tot de kiezing van eenen schatbe waarder, in vervanging van M. Dedeyne die zijne funclien verlaat. M. Arthuur Merghelynck is met algemeene stemmen lot deze bediening aangewezen en heeft aanveerdt. Als begin aan de spreekbeurten der leden bij reglement opgelegd, heeft M. Rotiers, alhoewel hij onder de toepassing nog niet staal, het gezelschap vergast met de lezing' vaft vier of vijf dichtstukjes, allen even boeiend en keurig en, die op eene kundige w ijze voorgedragen, de aandacht vari den be ginne tot het einde verdienden. Deze lieve stukjes zullen wij in ons naaste nummer als feuilleton onzen iezeren mededeelen. Het nieuw lokaal is allerbest geschikt tot openbare voor drachten le geven en er zal welhaast tot dien maatregel overgegaan zijn, bij middel van uitnoodigingen. Concorde. - Het concert van Woensdag avond aldaar gegeven door het muziek van 't korps Pompiers, was allerluisterlijkst. Dit korps onder het bestuur van den kon digen muziek-meesler Ch. Otto, heeft zich ditmaal overtroffen en het handgeklap heeft die liefhebbers-artisten niet ont broken. Het stuk valse des Boutons des roses is gebisseerd geweest, iets dat van menschen geheugen nietgebeurd is. koormaatscliappij. - Op Donderdag 16a dezer, geeft deze maatschappij eene allerschoonste en luislerlijkste muziek en zang avond, alwaar er eenige vreemde artisten en liefhebbers hunne diensten zullen bieden nevens die der heeren leden-uitvoerders. Alles belooft een aantrekkelijk feest hetwelk gegeven is aan de eereleden en hunne familjen. Van den 3Q tot den SO" Januari 1873. rmnmiT™ Mannelijk geslacht 6) GEBOORTEN te zamen, 1o. Vrouwelijk 7) Vermeulen, Josephus, heurhouder, en Saelen, Emerentia, zonder beroep. Vandermarliere, Carolus, peerdensmid, en Bubbe, Fania, zonder beroep. Spotbeen, Josephus, zonder beroep, en Schoonheere, Barbara, koopvrouw. Lamury, Michel, apotheker, en Pontus, Angela, zonder beroep. Degroote, Edouardus, schilder, en Vuvlsteke, Stephanie, kantwerkster. Paules, Josephina, 68 jaren, naaister, weduwe van Josephus Adins, Meenenstraat. Deleu, Joannes, 86 jaren, wever, echtgenoot van Maria Wenis, Meenenstraat. - Lafonteyne, Elisa, 56 jaren, koopvrouw, echtgenoot van Emilius Mieroo, Groote-Markt. Demeulenaere, Carolus, 64 jaren, eigenaar, ongehuwd, Lombaardslraat. 8 Januari 1872. Hel verstand der katholijke kiezers. Een vreemde pater predikte hier onlangs in een politiek sermoen dat de menschen die katholijk stemmen meer ver stand en gezonder oordeel hebben dan die welke liberaal stemmen. Dus Poperinghe, waar de katholijke stemmers in meerder heid zijn, heeft meer verstand dan Brussel, Proven heeft meer verstand dan Antwerpen, Watou meer dan Luik, Re- ninghelst meer dan Gent, en al andere parochiën van dat slach zijn wijzer dan Leuven, Mechelen, Mons, Doornijk, Na men, Brugge, Charleroi, enz. Men moet hieruit besluiten dat de eenvoudige landslieden en al de ongeletterde kiezers, die in Poperinghe en het, omliggende de meerderheid aan de katholijken geven, fijnder en slimmer zijn dan al de advo- katen rechters professors administrateursnijveraars, koophandelaars, fonctionnarissen en hooggeleerde mannen van alle slach waarvan de groote steden vervuld zijn. Maar waarbij komt het dat onze katholijke kiezers zoo ver in vernuft, in oordeelkunde en in redeneerkracht de liberale kiezers der groote steden overtreffen Dit is gemakkelijk om te verstaan, 't Is dat zij hier de beste professors (van het land hebben, zoo als meester Kierewijt- ooge, meester Krullebolle, meester Lacordaire II, meester Lampe, enz., welke professors in hun onderwijs den aarts bisschop en al de bisschoppen van het land te boven gaan, dewijl niet één van deze Hoogweerdige prelaten in de hoofdstad van hunne wederzijdsche diocees gekunnen hebben 't geen men gekunnen heeft te Poperinghe en te Proven. Een tweede reden, 't is dat de katholijke kiezers hier geen anderen leerboek mogen studeeren dan het Nieuwsblad, en dat het hun verboden is op doodzonde de Toekomst of andere slechte gazetten te lezen. Wij hebben een geheel jaar het Nieuwsblad doorsnuffeld, en waarlijk, wij hebben daarin zooveel schoonc waarheden en stichtende zedelessen gevonden, wij hebben daarin zooveel verstand opgeraapt dat wij, zonder de tegenlezing der Toe komst, zoo wijs zouden geworden zijn als de nieuwe kiezers van tien francs. 't En is dan geen kunste dat men hier meer beschaafd en meer verlicht is dan in de hoofdstad en al de andere groote steden van hel land. PRIESTERHAAT. |Iedermaal dat wij aan onze politieke priesters eene waarheid zeggen die hun niet aangenaam is, priesterhaat is hun antwoord. Wij hebben reeds aan deze wraakzuchtige betichting ge antwoord met te zeggen dal wij den priester eerbiedigen in de kerk en in de uitoefening zijner bediening; maar dat wij hem verachten zoohaast bij zijne heilige zending te buitengaat om zich te bemoeien met de politiek of om zich aan wereldsche driften over te leveren. Maar de correspondent van het Nieuwsblud kan niet verstaan dat men een geestelijk man kan achten in zijne hoedanigheid van priester en verfoeien in zijne hoedanigheid van burger of in de uitoefening zijner burgerlijke rechten. Dit is nogtans gemakkelijk om te begrijpen. Men eerbiedigt ook eenen rechter op zijn tribunaalmaar zoohaast hij zijnen tabbaard aflegt en het Sanctuarium der Justitie verlaat, hij wordt in de oogen der wet een burger gelijk een ander. In dien die rechter alsdan, in zijne hoedanigheid van burger, zich, uitnaam van Themis, het meesterschap over gansch eene stad wilde aanmatigen met de boeren en de eenvoudige kiezers te bedriegen en met hun wijs te maken dat zij, in ge val van wederspannigheid, niet in de hel, maar in het kot zullen geworpen worden, zou men dien verwaande juge met moeten uitlachen, en zou hij de spotternij niet verdienen van iedereen Indien al de rechters, procureurs, advokaten en huissiers van het land te samen spanden en eene politieke partij vormden om hunne kandidaten in de Wetgevende Ka mer te installeeren en te doen wetten maken naar hunne mode, zou men geen recht hebben van die revolutionnairen, buiten hun tribunaal, aan te randen en te bestrijden Het ware hetzelfde indien al de docteurs, chirurgiens, ac coucheurs, vroedvrouwen, apothekers, tandetrekkers en peerdenmeeslers eene electorale revolutie ten voordeele van het Corps mèdical wilden maken om, uit den naam van Es- culap en met bedreiging van zich te wreken over al de we- derspannige kiezers die zouden ziek worden, aan het Staats- roer te geraken. Zouden al die rechters of die docteurs, buiten de uitoefe ning van hunne bediening, niet, gelijk de politieke priesters, den haat en de misachting van alle burgers die niet blind zijn verdienen Daar is onze priesterhaat, en, indien die mannen wat be ter de leering van hunnen goddelijken Meester volgden en af zagen van hun onchristelijk gedrag ten opzichte van hunne liberale evennaasten, wij zouden met hen de beste vrienden van de wereld zijn. X. Poperinghe, 9 Januari 1875. De Kierewijtooge heeft Zondag laatst een sermoentje uitge kraamd over het bal van Cecilia. Hij sloeg er uit zijnen rok! want alle weldenkende men schen trokken hunne schouders op en zeiden: Heer, vergeef het hem, die arme sukkelaar weet niet wat hij uitkraamt. Volgens dezen fijnen herder er zouden aldaar buitenspo righeden en feiten rakende de zeden gebeurd zijn. De Kierewijtooge heeft lus gekeken de gekruinde 0..., van Woesten, met zijne teedere Julie; kanonik bourgogne- neus, M.., van IJperen, met het serail van 't kapittel van Gent, waren daar niet. De Jesuiet Dufour zat daar ook niet met eene jonge stre lende comtesse de Valmont op zijne kniën, en er waren zelfs geen abbétjes en nog veel min broedertjes. De vergadering heeft geduurd van 6 ure 's avonds lot na middernacht. Men heeft er hartelijk gedanst, doch niemand is gevallen, noch had strooien beenen, gelijk ma sceicr Kiere- \/ijts, welke laatst A dam, in 't aardsch-paradijs, was gaan bezoeken, en wal veel opgekeken had naar een zap 't welk met den verboden appel geene betrekking heeft. Als men zulk een schoon aangezicht draagt, het is niet noodig van er een blauw kaak-vernis op te leggen. 't Zal moeielijk zijn om dusdanige mode hier in te brengen. 0. Q. I'. S. Heer Kierewijtooge, als 't u belieft, Zondag een nieuw sermoentje op de matigheid Passchendaele, 3 Januari 1873. Mijnheer den Opsteller, De Apenschrijvers komen wat laat handelen over de on partijdigheid met de welke hunnen koster de politie uitoefent in passchendaele, daar men slechts een oogslag te .«even heeft op 't gepasseerde waarvan onze bemerkingen, op die stof, het voorwerp zijn, om te gevoelen dat zij in nesten zit ten met hunne dwaze raadgevingen, en dat den grond op denwelken zij zeggen zoo vaste te slaan, gereed is om in tc storten. Die onpartijdige politie waarvan wij alle Zondagen de schit terendste voorbeelden hebben, en die de zelve bemerkingen in alle vooruitzicht meer en meer bevvaarheidt, heeft den uitslag niet die men ervan verwachtte. En inderdaad, waarom zou het hier anders zijn dan in andere gemeenten, waar men de proef nemingen reeds had gedaan, en waarvan wij hun op de ge schiktste wijze in onzen artikel de politie ten platte lande verwittigd hebben.

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2