die der H. Kerk als andere, met de putten afzon derlijk te wijden, gelijk men het te Parijs en in veel ander plaatsen doet; Monseigneur van Gent en nog andere houden staan dat de kerk zulks niet toelaat, maar wij hebben altijd gehoord en gelezen dat de wetten der II. Kerk onveranderlijk zijn en dat er maar één waren Godsdienst bestaat. Heeft de jesuilerij er misschien verscheide tot hare beschikking om, volgens de tijdvakken en de landen waar zij meester is, toe te passen? Antwoordt ons daar op Nieuwsblad, maar zonder van het onderwerp af te wijken? Wij hebben reeds gezegd dat M. Guillaume, de gevallen minister van oorlog, tot directeur der militaire academie is benoemddat hij generaal in werkelijkcn dienst blijft, en op den hoop toe nog een baronschap heeft gekregen. En weet ge, burgers, wat er aan dit postje vast is Wij gaan het uzeggen. M. Guillaume trekt eene jaarwedde van fr. 18,000 Voor zijne woning de kleinigheid van fr. 6,000 Daarenboven nog eene schadeloosstel ling vanfr. 4,000 Totaal. fr. 28,000 Zegge ACHT-EN-TWINTIG DUIZEND FR. Wat zouden de klerikale dagbladen, die het air hebben van de oorlogskosten te bestrijden, hier wel over denken En de kiezers van M. Malou, die de burgerij van St-Nikolaas nog over twee jaar beloofde, dat men bijna niets meer zou moeten betalen voor het departement van oorlog, onder zijn godzalig be stuur. vaa 't yerstasdig Nieuwsblad Stads Nieuws. POPERINGHE, Ikatliolïj ke zagerij M. GUILL A.U3IE OLIEKOEKEN dato tl Januari 1875. 1° Eene lijst nieuwjaargiften aan den Paus; fr. 2,2(52-00 om te beginnen. 2° Het is beu van zijne eigene pannekorkenMoeten ze teel zijn Hel is geene keure dat de menschen dezelve niet mochten. Dus het zal geen 'pannekoeken meer makendoch het kost hein moeite, dit besluit stelt hem in kolere en het bejegent zijne medemenschen, die liberaal zijn, met hel volgende Godsdienst en hebben ze (de liberalen) niet; zeden is hun minste zorg eer, zij en hebben nooit geen gehad reden, zij zijn in state niet een punt te houden staan van al wat zij uitbeggelen, gedachten zij en weten niet wat het is, en gevoelens, geen ander dan diereüjke Moet men toupé hebben om zulks tegen oprechte eerlijke menschen uit de kramen en toen nog voor mannen die in hunne gazetten alles verdedigen, uitgenomen het goede. Godsdienst"Waar is uw Geloof Zeden Dc broederkens en ander rasphuisgoed? EerEn Ingelmunster, Langrand, de katholijke banken Reden! Zeker uwe gazetten? Gevoelens Ze zijn zoo zuiver als eene vischmande 5° Redeneert daartegen «i Mirakels (zegt het), oude of nieuwe, zijn altijd ge- loofweerdig, eens dat hel mirakels zijn, en alzoo meer dan eene kolom vol van die wonderbare bewijzen; zoo dus dat er mirakels zijn die geene mirakels zijn Spelt daar verschen visch uit. -Allo, lezers, helpt een bitje redeneeren. 4° De Toekomst is op haar twaalfde en het Nieuwsblad maar zeven jaar, en dit laatste heeft meer verstand in zijn kleinen vinger dan de Toekomst in geheel hare zegt het Nieuwsblad. I Is waar, wij bekennen het, gij zijt slim, uw schrijven over het woord verdacht van liberalismusbewijst het. Slim om den zin onzer artikels te verdraaien en gij noemt dit redeneeren, allo proficiat Het slimste bladje der wereld (alias het Nieuwsblad) trekt het spel bloot van't ministerie, van dit ministerie van verzoening, dat al de liberalen steden welke tegen hem gestemd hebben, door het eene of ander middel te straf fen met de inwoners te tuineeren Hoe slim voor iels van 7 jaar oud. (5° het raast ook meé over de kerkhoven. Kon het luk ken. het ware een schoone ringel om door den neus der libe ralen te steken, maar zoo dom niet. dezen zijn meer dan 7 jaar oud. 8° Het ministerie zou moeten alle vrijheden kortvlerken en in niets toegeven. Gij zijt nog jong, Nieuwsbladje (7 jaar!) om zulken raad te geven zeg liever aan het ministerie dat het hem nog wat koester houde, wil het nog wat leven. Tot Zaterdage IJperen, I8n Januari 1873. Ij'M Ouvrière. - Wij hebben Zondag laatst een allerschoonste concert bijgewoond. Al de stukken, t zij kooren, kluchtliederen, muziekstukken, enz. zijn allen even goed gelukt en wel uitgevoerd geweest. Ons compliment aan Mr J. M. over zijn schitterend talent van pianist. Een schoon gezelschap bezette al de plaatsen in de zaal en was zeer te vrede over het feest; talrijke toejuichingen hebben welverdiende hulde aan de heeren bestuurders en ledeD bewezen. Het slotstuk mocht dienen voor bouquet, en heeft ons een gedacht gegeven wat eene maatschappij kan als zij wilt, en de 100 uitvoerders (100 zangers zegden wij bij misslag in ons laatste nummer) waren als door eene tooverroede in maat en akkoord gehouden en brachten een meesterstuk van samen- bang voor. Bravo Lyre! IraiMcli Spectakcl. - Maandag heeft het Tooneel- gezelschap van Roubaix, onder het bestier van M. Charles Andraud alhier eene vertooning gegeven, bestaande in Orphêe aux Enfers, in 4 bedrijven. De zaal was proppend vol en bijgevolg heeft men er goede zaken verricht. Dinsdag aanstaande, geeft dezelfde troep nog eene vertoo ning (zie onze annoncen). KoormantschappiJ. - Donderdag laatst heeft deze maatschappij zijne ecre-leden vergast met een als naar gewoonte aangenamen muziek-avond. Een schitterend ge zelschap damen vervulde de ruime zaal van den Arend. Het concert was allerliefst en eene bijzondere melding moet gemaakt worden van het wonderbaar talent van den heerc P. violonist. Kindermoord. - Zaterdag avond heeftenen in de stadswaters, bij de Statie, het lijkje ontdekt van een pasgebo ren kindje het schaapken was den schedel des hoofds ver brijzeld, zegt men. Ongeluk.- Nog Zaterdag, tegen den avond, is sieur Delfosse, koopman alhier, op de Groole Markt van zijn peerd gevallen en zijn been gebroken. Ondcrsche'diiig. - Sieur Louis Mylë-Vander- ineerscb, hoeden-fabriekant, is te Brugge vereerd met eene vergulden medaille voor de schoonste verzameling oude hoedjes, welke aldaar in de Tentoonstelling voor den arme (in de Oude Beurs) geprijkt heeft, want al deze hoeden be lmoren aan vermaarde mannnen onzer stad; er zijn er in van liiOl, van 1679, van 1810 en van 1830, dit laatste is gevon den op den koer van een geplunderd huis. Men zegt dat M. Myle zijne verzameling hoeden ten ge schenke gaat geven aan 't Stads-museum. 1 :j Januari 1873. De geestelijke correspondent van 't Nieuwsblad ex- correspondent van tJaar 30) heeft altijd rooi met 't docteur- tje, en, zijnen tegenstrever niet kunnende overkraaien, hij zaagt hem met personaliteiten en lage uitscheidingen die hij drij of vier maal herhaalt, uit vrees dat iedereen zijne krapu- letize taal met de eerste maal niet wel zoude verstaan hebben. Willende nu doen gelooven dat het mannetje spijtig is om dat het met zijns gelijke niet gekozen is geweest in den gemeente raad, hij geeft er de reden van T is om dat het van lange to vooren niet opgehouden heeft van kerk, paus, gods- dienst, goede zeden, priesters, katholijken en kloosters aan te randen, te bespotten, te verminderen, te versmaden en vuil temaken in het goddeloos vuilblad van Yper. (Oef! 'k ben ('einde den asem.). Wij vra gen u wel excusie, correspondent, 't is omdat gij al die uitgevondene grieven wijsgemaakt hebt aan uwe lichtge- loovige sukkelaars die de Toekomst niet mogen lezen 't is om dat gij al de harde waarheden welke wij aan uwe partij in het politiek orde toegestuurd hebben, kwaadtrouwiglijk aangenomen hebt als aanrandingen tegen Paus en kerk in het godsdienstig orde't is om dat gij aan uwe vrije stem mers hebt kunnen doen verstaan dat T docteurtje hier sedert meer dan 28 jaar een vreemdeling is en dat zijne nieuwe collegas van Kemmel en van Alveringhem inboorlingen zijn; 't is om dat men liet oude kiescijns van 40 fr. op 10 fr. ge bracht heeft teil einde het getal onnoozelaars te vermeerde ren t is.... Maar hoe kunnen wij aan zulk trouwloos volk zoo ons hoofd breken Zeggen wij hel kort af't is om dat "I docteurtje liberaal is en om dat, volgens u, het geluk der stad geene affaire van goed bestuur, van burgervrede en voor uitgang, maar eene affaire van roomsche princiepen is. Het gazeltepriesterfje zegt dat er nog andere hefbooraen der kiezingen zijn dan de predikstoel en de hoppepers door ons gemeld, te weten 1° «c De volksverbeestingen gegeven door M. Van Slerris,» De heilige schrijver wil zeker spreken van de cijbelschie- tingen,de festivals, de karnavals, de vuurwerken, de lucht reizen van Glorieux, en allerhande pompiers- en muziekfees ten die zoo dikwijls voor dien volkminnenden heer, in het belang der neringdoeners, zijn ingericht geweest, en ter welker gelegenheid in stad geene andere beesten te vinden waren dan die welke dusdanige volksvermaken weten te be knibbelen. 2° Laster en leugentaal om de beste reputatien te schen den. Hij wil zeker spreken van de reputatien van Pappot, Grijsebolle, Louis Venijnten Felix den Contrebaas. 3" u Balbouffen waar mannevolk en vrouwvolk al dooreen gemengd zijn." Hij meent zeker dat de liberalen in hunne bals en concerts doen gelijk de katholijken gedaan hebben in de soiree of redoutegegeven in den salon van M. Delbaere- Caura, waar de bloote billen van het mannevolk en van het vrouwvolk in het zelfde welriekende bloemenbed gewenteld hebben De andere zoogezeide hefboomen die ofwel vervalscht zijn, of bij de liberalen maar bestaan door het voorbeeld der katho lijken, en die, volgens de bekentenis van den correspondent, maar dienen om de stoffelijke zwaarte der katholijke kiezers te wegen, zullen wij niet melden, om dal zij, slechts na de kiezing bewerkstelligd geweest zijnde, op dezelve geenen in vloed konden hebben. De ex-correspondent van 't Jaar 30 zegt dat het liberalis mus niet anders is dan de verloochening en de bestrijding van het rijk van Christus. Welnu, Christus heeft gezeid Mijn rijk is van deze we reld niet. Dus het rijk van Christus, geen wereldsch rijk zijnde, moet verstaan worden in een geestelijken zin, en be- teekent de heerschappij of het bestuur, niet over de stoffelijke zaken of lichamelijke belangen, maar over de zedelijke zaken, over de conscientien en de belangen der zielen, welk bestuur Onze Zaligmaker toevertrouwd heeft aan zijne Kerk, 't is te zeggen aan den Paus, de bisschoppen en de priesters. Volgens den correspondent, '1 is dit bestuur dat de libera len te Poperinghe gelijk overal bestrijden, dewijl zij niet anders willen en doen dan de kerke tegengaan, bevechten en, voor zooveel zij kunnen, vernielen, (kijkt maar wel, poperinghenaars, 't is waar). Er is dan bij hen geene kwes- tie van politiek maar van godsdienst, en van Christus en van zijne Kerk. Indien het anders ware men zou al dc godsdienstige en treffelijke menschen elkander zoo eenpa- ii riglijk de hand niet zien geven, noch hen de tijdelijke be- langen en vrede van stad en van familie voor den zegepraal der katholijke partij niet zien slachtofferen. Maar indien de strijd fusschen liberalen en katholijken maar eene kwestie van godsdienst is en geenszins van poli tiek, waarom dien strijd op het terrein der politiek plaatsen? Is het op het Stadhuis, is het in de Provinciale Kaden, is hel in het Gouvernement van een land welks Constitutie noch godsdiensten, noch geestelijk gezag erkent, dal de roomsche Godsdienst moet verdedigd worden Doet gelijk Christus ge daan heeft, geeft aan Cesar 't geen aan Cesar toekomt, pre dikt in uwe kerken de leering welke de Zoon Gods builen de wereldsche bestuurraden en buiten Wetgevende Staatsverga deringen predikte, verkondigt de verhevene zedelessen van het Evangelie, leert de menschen elkander beminnen, brengt uwe schapen op den goeden weg door het voorbeeld en liet gezag uwer deugden. In plaats van de lijdelijke belangen en vrede van stad en van familie, gelijk gij zegt, te slachtofferen aan uwe katholijke partij', sticht de eendracht eri de algemeene broederliefde, alsdan zal de Kerk, den naam van partij ver loren hebbende, zegepralen, alsdan zal iedereen naar u luis teren, alsdan zal de Godsdienst in zijne primitieve verhe-. venheiden in zijn waren luister hersteld worden. Maandag laatst is een begin van brand ontstaan in het dak van een meubelmakerswerkwinkel waar zich veel hout en schaveling bevond. Gelukkiglijk hebben de inwoners van het huis en de geburen zich kunnen meester maken van het vuur, want, had men de stadspompiers noodig gehad, er was wei nig hulp vaii hen te verwachten en welhaast zou geheel een kwartier in vlam kunnen gestaan hebben. De nieuwe com mandant van dit korps, gelijk men weet, doorbrengt den winter te Brussel, en de katholijke maneblusschers, die se dert hunne inrichting nog niet één maal met de spuiten ge manoeuvreerd hebben, leeren liever soldatje spelen om met hunne fttsiek in de processien te kunnen paradeeren, en om alzoo over de belangen der stad de roomsche princiepen te doen domineere'n. Een onzer kapellaans predikte Zondag laatst nogeens tegen den dans, zeggende dal. het kwaad dat men wilt beletten niet gebeurt gedurendet den dans, maar in het naar huis gaan na den dans. Voor die reden heeft de katholijke maat schappij der Duivenmelkers haren feestdag gevierd, niet met een bal, maar met eenen souper waaraan al de confratressen mochten deelnemen, terwijl de gilde der liberale Duiveniers haar lokaal vrolijk deed weèrgalmen van het verboden ver-

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2