Zie hier een staaltje der beschrijving van het Nieuwsblad Oliekoeken van 't Nieuwsblad Slads Nieuws. POPERINGHE, Nog eene liberale feest. Weg uit onze zakken!.. Weg uit onze po- uuek Daarop, Toekomst, hebben wij al voldoende antwoord gegeven. Wat! uit uwe zakken?Pelt een kei!... Maar de beurzen- snijders zitten al uwen kant. Wat? alles waarmee de liberalen zoo op hunnen pool spe- 3> len i is bijkans al gestolen goed Dal is voor uw e zakken Daar is de brabbeltaal waarmede bet JS ieuwsblad zijne lezers tracht te verbeesten'; durven zeggen dat bijkans al liet goed wat de liberalen bezitten gestolen goed isHet ware beledigend indien het niet belachelijk ware; het is dus te belachelijker daar liet gezegd wordt door de partijgenoten der genen die bekend zijn als teslamenlenafpersers, of door düsdanigen die onder het uithangbord van de kapitalen te verchristelijken hij zooveel ongelukki ger! hunne spaarpenningen hebben afgedroogd. Waren het liberalen geweest die deugen ie terijen a's die,van Langrand begingen hunne partijgenoten zouden de eerste geweest zijn om ze aan de jus titie over te leveren. Bij de klerikalen gaat het anders, de Paus, door het toedoen der jesuiterij, verheft den groolsten dep geniet der bende tot Graaf, en de andere zijn al- iézints begunstigd en onderstend door al degenen die van verre of van bij aan de partij beliooren Ziehier hoe de Landman, van Brugge, de werken onzer landbouwvereeniging beoordeelt, voornamelijk de prijskampen welke zij opent ten voordèele der bëslbeantwoorde Landbouwkundige kwestien De Landbouwmaatschappij van IJperen welke zich door haren vlijt onderscheidt alsook door de richting aan hare werken gegeven, heeft sedert ee- nigën lijd de gewoonte aangenomen van "ieder jaar eene reeks vraagstukken uit te schrijven voor het beantwoorden dor welke, prijskampen geopenend zijn. Deze instelling heeft reeds de beste uitslagen: opgeleverd en belangrijke antwoorden zijn op ver- sciiilige vraagpunten ingediend geworden; hiervan zullen onze lezers overtuigd zijn als wij gezegd zul len hebben dat het voórtréflfelijk werkje van M. De- leu, op de Landbouwseheikunde, het gevolg is van een der bedoelde prijskampen. Welnu, wij komen de vraagpunten voor 1873 te doorbladeren en hebben ei- velen van hoogst merk- weerd g gevonden, zoodanig dal ofschoon de inwo ners alieen van het arrondissement IJperen aan- veerd zijn om mede te dingen wij onze lezers en bijzonderlijk de zoo vlijtige gemeen te-onderwijzers durven aanwakkeren om de bedoelde vraagpunten in het Bulletin der Maatschappij 'gade te slagen en voor hunne eigene voldoening trachten te beant woorden. oor wat ons betreft zullen wij met onge duld het einde van den prijskamp afwachten en de voornaamste antwoorden in ons blad ontleden. BURGERSTAND Sterfgevallen. GEBAKKEN IN HET NUMMER 368. 1" Nieuwjaargiften aan den Paus Fr. 4,254-55. De personen die zouden verlegen zijn om het bedrag hunner inschrijving te laten geworden, mogen het in poal- mandeteu toezenden aan M. den Deken van IJperen. Hel woord vertegen is kostelijk. Wat winkelwat winkel 2" i: 'k geioove dal het zal uit zijn zegt het mirakel- Idadje. Del komt nogeens weêt- uit op hetgeen wij hem met neus en mond getoond hebben maar het zou geert: gelijk halen en daarom Aurcs habent en non audicnlflirt zal mis schien dit vesperslatyn beter verslaan). '/.oo dus: Pontom, en znad daarop en een andere reeke Een beetje verder uogtans kotuen zij met Louise bateau voor den dag'... zeg eens mirakelbiadje laat ons een beetje -ru>t met uwe znge en als uwe onnozelaars van lezers u willen gelooTvii zij zijn vrij: maar onze lezersdie geene ou- noozelaars zijn (Nieuwsblad, n° 368, 2de bladzijde, ie kolom, 22 en 23 regels) lachen eens hartelijk met uwe tale van de Torrepoorte 3° «i'Tis moed noodigom te schrijven tegen de Toekomst» - het bekent het, en wij, wij weten het, want met zulke ar gumenten als de zijne zich moeten verdediger:wij beklagen het als men ziet tot welke crapuleuze woorden en walgende termen het zijne toevlucht moet nemeii om zijne partij te defendeeren als men ziet dat, in plaats van met zin en overleg zijne politiek staande te houden, het eerlijke personen aanvalt, eerlijke jonge dochters en getrouwde vrouwen in zijne vuile artikels mengt, o dan ja, gij hebt gelijk er is moed noodig!en veel moed zelve, om alzoo alle weken door laster en leugen zijnen evenmensch te bemodderen 4° Ilt*t zegt dat wij geern den Paus op stroo zouden zien, het huichejaarsbladje. Neen, menschenstroopers wij wenschen niemand op stroo, noch zelfs de armzalige schrij vers van T Nieuwsblad nietMaar wat wij ook niet Wenschen is dat. mm de onwetende sukkelaars niet zou wijsmaken dat den paus in een donker kot opgesloten zit en op stroo ligt zegt de waarheid... maar neen I er zou zooveel inonink niet toegestroomd komen 5" Een verslag over het fransch tooncel. Natuurlijk niet veel goedsMaar waarom dan de Vlaamsche Ster aanval len, die mets van al hetgeen bet schrijft over de franschè co- ra edie, ziel: te verwijten heeft? Waarom lasteren die zoo edele pogingen eenigee kinderen van 't volk die werken voor moe dertaal en vlaamsche goede zeden?... Uit haat voor alles wal van ver of van bij het licht en de beschaving kan helpen en het volk veredelt. liet is maar in hunne kalholijke Concerts en in de Bals van kalholijke kopstukken dat de zangeressen en de danseres sen mogen gedecoiteerd zijn en niet weinig!.,.. Tot '/.aterdage. IJperen, 2a" Januari 1873. ©ugclukUcu. - Maandag nacht heeft sieur Fiers, al springende door eene valdeur, zich het been gebroken. Men heeft hem 's anderendags van het Barbara hof, waar het ongeluk gebeurde overgevoerd naar zijne woning in de Kasselstraat. - Woensdag omtrent 1 1/2 ure des namiddags is el len huize van M. Ch. Ca lier, schilder alhier, een smartelijk ongeluk voorgevallen. August Balmaker, oud 17 jaren, is in de eiterne gevallen en verdronken. Daar hef water zoo hoog stond was aile menschelijke hulp ontoereikend om hem aan de dood te onttrekken. D-- verongelukte was den zoon van M.Balmaker, de tnuziek- professor onzer stadsschool en onder-bestierder der Pompiers muziek onzer stad, die door d:l smertelijk verlies zeer getrof fen werd. Zijne stadsgenoten de'eten algemeen in zijn onge luk en den dag der begraving gaf een zeer talrijke lijkstoet er hem het bewijs van. Fransch Theater. - Dinsdagaanstaande, fran schè schouwburg door deu troep van Roubaix. Vlaamsche Stee». - Zondag, 2 Februari, in Stads- Tooneelzaal, buitengewone vertooning gegeven door de maatschappij de Vlaamsche Ster onzer stad, bestaande in 3 schoons stukken, lusschen de stukken zal het orkest eenige aangename muziekstukken uitvoeren. (Zie onze aankondi gingen). «Btsrëet». - De herren onzes arrondissemenls die moeten zetelen den 1° trimester in het Assisen Hof, waarvan de opening zal plaats hebben op Maandag 3 Februari aan staande, zijn: MM. Six-Vandromme, winkelier te Loc re Verhaeghe-Deschrijver, raadsheer te Wcrvicq; Lebhc-Baete- man, gemeenteraadslid te Poperinghe. Visas den F©" tot den 24" .üauuari 1878. GEBOORTEN ^nnelijk geslacht 8) Vrouwelijk -10) ,0- Huwelijken. Lamps, Yictoi'us, fabricant, en Moriocour, Melania, strijk ster. Dehusschere, Desiderius, leertouwer, en Vermeersch. Maria, zonder beroep. Bruneel, Carolus, hehrergier, eu Gauwelier. Sijlvia, dienstmeid. Platteen w, Maria. 75 j., werkvrouw, weduwe van Joannes Yansteenkisle, Meenenslraat. - Baxy, Clementia, 63 jaren, kantwerkster, weduwe van Ignatius Andries, Meenenslraat. Nanda-mme, Maria, 70 jaren, z. h., weduwe van Joscphus Bertelet. 8' Jans-hospitaalstraat. Lusschentier, Josephus, 72 jaren, z. b.. ongehuwd, Meenenslraat. Vandezande, Henricus, 64 j., koopman, echtegenoot van Emelia Barbier, Rijselslraat. Pameele, Sophia, 65 j., strijkster, echtge note van Petrus Claeys, kauwekindstraat. Deswaene. Joseplia. 76 j., kantwerkster, echtgenote van Jacobus Mesure. Meenonstraat. Petiipas, Joanna, 80 jaren, zonder beroep, weduwe van Joannes Vanacker, Bollmgstraat. - Balmaker. Stanilas, 17 jaren, schilder, Houtmarkt. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk geslacht, 1. tezamen 4. 23 Januari 1873. De verbeesting der godsdiensthaters cn kerkvervolgers (stijf van 't Nieuiesblad) gaat hier van langs om verder.Niet alleen de liberalen doorbrengen hun leven in brassen en kwasten, niet alleen zij geven dansfeesten waar beide geslachten door een gemengeld zijn, niet alleen zij schamen zich niet van too- neelvertooningrn in te richten met jonge en bekoorlijke ac- tricen maar tot in hunne concerts toe roepen zij zangeressen van den grooten theater van Brussel om hier het volk te be derven en te verdierlijken. Ja, terwijl de kalholijke huisge zinnen hun dagelijksch vermaak vinden in godvruchtige oefe ningen en strijden voor Christus en zijne Kerk, de liberalen met hunne damen hebben Zondag laatst een concert bijge woond waar de ontucht en de wulpschheid de bedorvenheid van hert en geest evenaarden. Zoo zou het Nieuwsblad spre ken, zoo zouden onze predikanten der.- liberale feest afschil deren om hunne politieke tegenstrevers hatelijk te maken in dc oogen der dweepers cn der nieuwe kiezers van 10 francs. Maar zie hier waarin al die wulpschhiid beslaan heeft: De maatschappij der Philharmonie (oud muziek der Pom piers), willende hare herken lelijkheid betoonen aan hare tal rijke eerleden die niet ophouden haar de vurigste sijmpalbie te betoonen en haar door de vleiendste aanmoedigingen te ondersteunen, had besloten het gewoonlijk getal muziekfees ten te vermeerderen en aan dezelve meer luister toe te dragen. Zondag laatst dan heeft zij, sedert den aanvang van den win ter, een tweede Groot Concert met stemmen en speellui gen gegeven, met de medewerking van M.juffer Stephanie Bacot, bekroonde zangeres van het conservatorium van Brus sel, en van M. Malhieu, ervaren zanglit flit bber van IJperen. Het ware voor ons eene moeielijke taak de schoonheden en de belooverende toonen van eene kutisiuilvoering waaraan Foperinghe niet gewend is af te malen. De gevoelens van het gehoor niet kunnende met woorden overgezet w-orderi, wij zullen ous bepalen met die van het hert Ie melden welke zich uitdrukten door algemcene leekens van bewondering en ver rukking, door eene eenstemmige lofspraak en door ecD dik- maals herhaald gedonder van toejuichingen en vrolijke toeroepingen. Daar heerschte menschenliel'de, vermaak vrede en geluk, 'l geen voor twee uren een gevoelig kontrast maakte mei liet gewoonlijk leven van Poperinghe. De kalholijken zullen zeggen dat al die aangename gevoelens bekooringen van den duivel waren. Ncen, néen, het was een engel die, in den persoon van Mi j. Bacot, voor de eerste maal nat: de oogen der poperinghenaars verscheen.De zuivere zoet klinkende en kunstige stem van deze zangeres verbeeldde ons iets dat hemelsch was en dat alle herten van verrukking deed trillen. Hare drij uitmuntende operastukken J met toejuichin gen overdekt geweest zijnde, heeft zij aan het geestdriftig ge roep van bis beantwoord met een vierde zangstuk dat bene vens de andere, haar zeldzaam talent ten hoogste deed'waar- deeren. De arias en romancen gezongen door M. Malhieu verwier ven insgelijks een onthaal weerdig van de welbekende lalenteu van dezen kunstliefhebber. Zijne zware stem deed even ais eene klok, de zaal van grootsche en klankvolle toonen weer galmen, en ieder zangstuk, eene zekere gemoedsontroering verwekkende, werd met te meer stormigheid toegejuicht. Het muziekaal gedeelte van dit concert werd gaosch uitge voerd door de leden der maatschappij, en dit op eene wijze die voortaan de gewoonlijke medewerking van vreemde artiesten overtollig maakt. Niets inderdaad konden wij heter wenschen dan den Air varié voor klarinet, uitgevoerd door Mr A. Dc- volder, en het Aria van Torquato lasso, uitgevoerd door M. Th. Timperman. Deze beide solisten, die voor de eerste maal zich afzonderlijk in het publiek lieten hooien, hebben zich met veel kundigheid van hunne taak gekweten en moei lijkheden overwonnen die maar door ware artiesten kunnen uitgevoerd worden. Ook wei d hunne behendigheid, die eene algemcene bewondering verwekte, op de vleiendste wijze be loond door de luidruchtige bra vos die hun, op wijze van pc- lukwensching, door geheel het gezelschap toegestuurd wer den. Dit kortbondig verslag zon onvolfrokken zijn indien wij hierbij met eene bijzondere melding voegden van den verba- zenden vooruitgang welken onze muziek sedert vijf maan den gedaan heeft onder de directie van haren kondigen muziekmeester M. Lh. Simar. Dc zuivere uitvoering en de vol maakte samenhang met welke zij vier harmoniestukken, <n bijzonderlijk eene fantaisie op Guillaume. Telt, vertolkt heeft doen ons voorspellen dat dit kunstgenootschap, indien het zoo voortgaat, in een kortverwijderden tijd met de beste mu- zieken van het land zal kunnen mededingen. Nooit hebben wij zoo een prachtig muziekfeest in Poperin ghe gezien, en de bmtengewoone vlijt en geestdrift niet wel ke de eerleden met hunne vrouwen en dochters er aan deel genomen hebben zijn ons eene waarborg dat zij de opening 8ew?est "j" va" eene reeks toekomende feesten die niet nnu schitterende zullen wezen. Daar is de zedeloosheid, daar is de ontucht, daar is de ver mesting der liberalen..

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2