Stads Nieuws. POPEMNGHE, Briefwisseling der Toekomst. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. gepreek:, 'l is 't, katje Maar de Toekomst heeft ge schreeuwd: ii d la lanterne gelijk de communards.'t Is toch oolik uiteen, gedaan hé En alzoo nog eenige kolommen vol met van die onedele, domme, onverstandige en crapuleuze woorden en knepen. De liberalen zijn allen wat slecht is de catholijken (poli— tieklijk gesproken) alles wat goed isAllo dê En 't ein digt altijd metgij liegtvuile pot, enz. (Voor échantillon). 8° Het mengelt de Viaamsche Ster met het Fransch ThéStre en hel spreekt ieverants van kinderen en goede zeden Duik je zeere en mediteert over de broederkens en hunne zeden waarmede zij 't opkomende geslacht verpesten 6° Zijn oui v'est fa's, tegen de Burgerwacht, zijn afgrij selijk schoon van opstel, vernuft en trant. Zeg liever rechtuit dat de Garde Civiek voor u en de uwe eene nachtmerrie is en op uwe mage ligt als eene brijke En 7° T Catholijk Concert in S' Laurens was buitenge woon een deftig en talrijk gezelschap 1 (het zelfde van de Viaamsche Ster maar daar zijn het noch lediggangers noch valsche chignons Saint.... tot Zaterdage. IJperen, 8" Februari 1873. Vlaamsscbe Ster. - Zondag laatst heeft die moedige maatschappij hare derde vertooning van het abonnement ge- gegt'vni. Men mag zeggen dat zij een waren zegenpraal behaald hei ft over de kwade aantijgingen der kalholijke druk pers en hare overige vijanden die alles in het werk leggen om haar ten ouderen te brengen. De drij stukken, van eene der gelukkigste keuzen welke het bestuur lot heden gedaan heeft, hebben zonder onderscheid alle di ij opperbest ten toonvele gevoerd geweest. Het Wachtwoord is Ronken, heeft van het begin lot het einde het publiek doen lachen, en de twee akteurs, de kapitein en de piot, alsook Mm0 de kolonel en hare meid hebben onbe rispelijk hun karakter weten af te malen. Help u zelve, een gemoedelijk tooneelspel, heeft zooda nig in den smaak van het publiek geweest dat men het van den zelfden avond terug gevraagd heeft. Inderdaad, wat schoone zedelessen bevat hel niet? Hoe treffend ziet men een rijken huichelaar binnen de woning van den arme sluipen om, onder voorwendsel van smarten te lenigen, van de gelegen heid gebruik te maken om zijne snoode driften toom te geven en strikken te spannen aan de eerlijkheid hoe ziet men een getrouwde man zich aan de luiardij en den drank overgeven in plaats van neerstigheid en spaarzaamheid als zijn gezel te betrachten, en de schuld is van bijna den val zijner eerlijke gade; doch in lijds gaan hem de oogen open en het slot van 't stuk is alleraandoenelijkst: de eerlijke vrouw en de be keerde echtgenoot verzoenen zich en zij maken nieuw en ge lukkig huishouden uit met hunne verliefden. Met voldoening wenschen wijde heeren L., O. en D.W. geluk over hun talent dat zij zoo meesterlijk aan den dag gelegd hebben. De damen Fauconnier zijn ware kunstenaressen. Voor stille lieden, dit stuk heeft ook uitermate bevallen, zoowel door zijnen luimigën trant als door de wijze op het weik het werd vertoikt. M. Shraap, een rijke vrek, woont met zijne dochter Lotje, die hij hoopt voor altoos bij zich te kunnen honden om aan zijnen spaarpot niet te moeten roeren. Hij stelt een kamer te huren voor stille lieden omdat zijne vorige huurders al te veel geruchten geraas maakten. De minnaar zijner dochter boodt zich eerst aan; doch door den vader betrapt met zijne dochter in al te innig gesprek, wordt hij aan de deur gezet. Dezen zoekt twee straatmuziekanten op die de kamer komen huren, door bij hun muzieklessen te komen nemen hoopte hij nogeens zijnen toegang in het huis te hebben. M. Schraap, op hel uiterlijke bedrogen, verhuurt zijne kamer; maar wejhaast houden die lieden zulk helsch gerucht dat hij om den kom- missaris loopt. Deze laatste, de vriend van Schraap, ver schijnt, erkend zijn neef en door dit toeval wordt't jhuwelijk gesloten. Dit stuk is afgeloopen als op wielkens en de Damen actricen en de Heeren acteurs hebben zich allerloffelijkst uil den slag getrokken en bewezen dat de Viaamsche Ster, zooals zij thans bestaat, niets verloren heeft van haren vorigen luister en dat zij niets geleden heeft van de onmachtige werkingen der achteruitkruipende partij en hare handlangers. Knust- csi Lettci'kü'iug. - Woensdag laatst heeft er bij dien kring eene belangrijke zitting plaats gehad waarin M. A. Merghelynck eene alleraangenaamste voordracht gege ven heeft over de graaf de Ribaudes, gevolgd door eene lezing over den uitleg der stralen van IJperen. Beide stukken zullen wij met genoegen als feuilleton aan onze lezers van ten naaste week af mededeelen. Koormaatschnppij, - Zondag 1(1 februari aan staande, zal er hij deze maatschappij een Concert gegeven worden dat al de tot heden gegevene muziekfeesten overtreffen zal. Reeds is men aldaar druk aan het repeteeren en niets, zoo wel onder zang als onder muziek, zal te wenschen laten. Eene cantate met bijgeleiding van svmphonie en bijvoeging van een TStal sopranos zal men er uitvoeren. Scbastlaau. - ln ons nummer van Zondag laatst spraken wij geen woord over het zoo schoone feest dat den 20 Januari bij deze gilde gevierd werd, uit reden wij van niemand het minste verslag ontvangen hadden. Thans maakt er een fransch blad gewag van, en wij verhaasten ons, volgens dit laatste, de voornaamste bijzonderheden onze lezers mede te deelen Ter gelegenheid barer patroon feest heeft de koninklijke maatschappij Sint Sebastiaan zich vereenigd (ten getalle van 80 leden) op een banket ten ailerbesten gelukt doordien het toevertrouwd was aan de vermaarde kookster van het Hötel du Nord. De wijnen ook waren uitgekozen en het feest liet niets te wenschen over. Aan Tiet nagerecht overhandigde men aan Mr Alf. Vanden Peereboom, voorzitter der Maatschappij, een overschoon album al de portretten der heeren leden bevattende. Dit geschenk zal hem gestadig de gevoelens van achting en toegenegenheid herinneren, welke hij altoos bij de leden van S'Sebastiaan genoten heeft. M. Bouckenaere Eric, aan wien het als onder-voorzitter toekwam, heeft in zeer gepaste woor den deze gevoelens uitgedrukt. Verschillige eere- en gezondsheidsdronken werden uitge sproken eerst door M. E. Bouckenaere aan den koning, dan aan M. Alf. Vanden Peereboom dan door M. Alf. Vanden Peereboom op den bloei van de maatschappij daarna door M. Liebaert, koning der Ghiide aan M. P. l'eke onze voortref felijke burgemeester; dan nog door M. P. Beke aan den jeudigen en begaafden onder-voorzitter M. E. Bouckenaere. De plaats ontbreekt om al die toasten mede te deelen, die allen met de dooderendste toejuichingen begroet werden. Gedurende geheel den tijd dat het feest duurde, heeft ons schitterend Pompiers-muziek van zijne schoonste stukken uit gevoerd. Nooit zag men meereenheid, meer vriendelijkheid, meer geestdrifthet was een echt familie-feest, bewijzende dat de geest van broederlijkheid nooit opgehouden heeft on der al de leden te heerschen en nu met dit geval nog versterkt is. Militaire Selioal. - Het Staatsblad van 2° dezer behelsde de uitslagen der mededingers tot aanveerding in de afdeelingen infanterie en cavalerie der Militaire School. Twee namen vinden wij op de lijst van twee jongelingen onzer stad MM. Gustave Deleye en Ch. Stroobant. M. Deleye werd den 4° aangenomen. Hij verliet ons stads- kollegie, in Oogst laatstleden, na dat hij zijne tweede klas van wetenschappelijke lessen geëindigd had. Vaa «Seiia SI" Aamiaci tot deu 7a Februari. GEBOORTEN ?^$jfSl*Cht te zamen, 8. Legon, Ililarius, schrijnwerken, en üezwaene, Silvia, kleermaakster. Vandenbulcke, Josephus, dienstknecht, en Van Ee, Elisabeth, herbergierster. Dejagher, Joannes, schouwenveger, en Dondeyne, Justina, z. b. Chaumont, Hubertus, schrijver, en Klingels, Silvia, z. b. Holm, Antonius, kapitein, en ïïëllenbosch, Virginia, z. b. Wyckaert, Josephus, landbouwer, en Wemeeuw, Sidonia, landbouwster. Mesure, Guiilielmus, 19 jaren, schilder, Meenenstraat. Vanderveeken, Maria, 72j., weduwe vanFranciscus Dedecker, Mondstraat. Levis, Carolina, 79 jz. b., ongehuwd, Bollingstraat. Ingelaere, Desiderius, 81 j., voerman, echtg. van Theresia Philip, Paddepoelslraat. Christiaen, Cornelis, 38 j., schilder, echtg. van Stephania Dewachter, Phouroutstraat. - Vanden Peereboom, Jan-Baptiste, 99 j., eigenaar, wed. van Maria Delepouve, Rijselstraal. Decrock, Carolina. 80 j.,z.b., wed. van Carolus Coupev, S' Pieters- Plaats. Lecluyse, Joannes, 84 j., z. b., we'd, van Henrica Coffyn, Boterstraat. Develle, Maria. 84 j., z. b., echtg. van Joannes Douchy, Mondstraat. Vandenberghe, Amelia, 59 j., z. b., ongeh., Thourontstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk geslacht, 2. tezamen 4. 3" Februari 1873. Erratum. - In onze laatste correspondentie, sprekende van den bloeienden toestand onzer maatschappij van Philhar- monie, wilden wij, lot bewijs van dezen schitterenden voor spoed, het aangroeiend getal leden en eerleden doen kennen. Bij misslag is dit getal in den druk gebracht geweest op 180- lees: 280. r Alles doet verhopen dat dit cijfer nog zal klimmen tot 300, en 't is zeker voor die reden dat de correspondent van het Nieuwsblad zulke schoone artikels maakt op M. Van Merris en zijne slavenwaarin de uilvindingsgeest van den schrijver een bovennatuurlijk verstand te kennen geeft. Ten gevolge van den geestdriftigen toeloop met welken de libealen zich hier vereenigen rond het vaandel onzer muziekmaatschappij, zijn de zalen van haar lokaal, zelfs die van het Stadhuis, te klein geworden tot hel geven der fees ten waardoor deze maatschappij zich altijd onderscheiden heeft. Banketten, bals, concerts, prijsbollingen voor de damen, tombolas, blijspelen en fcow^e-zangtooneelen vragen bijna de plaats van eene kerk om door al de liefhebbers die aan die feesten deelnemen met gemak te kunnen bijgewoond worden. In ons laatste Concert, gegeven op het Stadhuis, hebben een vijftigtal eerleden moeten aan de deur blijven en verscheide damen zijn genoodzaakt geweest naar huis te keeren bij ge brek aan plaats. Wij vernemen met voldoening dat M.VanMerris,president der maatschappij, het hotel van Sint Sebastiaan met rnede- gaanden grond gekocht heeft tot het houwen van eenen Ca sino met muziekzaal waar men alle slach van feesten en plechtigheden zal kunnen geven en waar de stemmen en mu- ziektoonen niet meer zullen, als onder eenen domper, ver smacht worden door eene lage zoldering die op den neus der artiesten hangt. Dit nieuws schijnt niet aangenaam te zijn aan de eeuwige vijanden van menschelijk verkeer, van kunst, wetenschap, vermaak en vooruitgang, want nauwelijks hadden onze mata- doors het vernomen of zij strooiden uit dat M. Van Merris eeri geusehen tempel ging maken om de poperinghenaars te vergeuzen en van meer tot meer hun geloof en hunne zeden te doen verliezen. De correspondent van 't Nieuwsblad zegt dat dit gesticht zal dienen om de kleine damen te doen uit komen voor groot en om de vuile dieren te doen aanzien als kuisch en schoon. Dus de 280 leden der Philharmonie zijn vuile dieren en hunne vrouwen zijn kleine damen! Deze krapuletize en walgelijke taal bewijst maar één din gen 'tis heilaag, ruw en verachtelijk karakter van den el lendeling die dezelve durft uitspreken. Ons muziekgezelschap is te treffelijk en te verheven om door den laster van zulk ge meen en onbeschaafd volk te kunnen getroffen worden, en, hoe afjunslig de liefhebbers van kerkmuziek en vespergezang mogen wezen, de leden der Philharmonie zuilen daarvoor niet laten hunne kunstoefeningen en feestelijke vermaken met luister voort te zetten en hunne damen boven de zedige en schijnzedige kwezels te plaatsen. De plaatsvervangers van Onzen Heer, na vruchteloos alle middels in het werk gesteld te hebben om den correspondent der Toekomst op strooi te helpen, zoeken door eene laatste poging zijn krediet te ontnemen met te zeggen, door den mond van 't gazettepriestertje, dat er een peerd en chieze te verkoopen is bij 't gazettedocleurtje. Het droef priestertje is groolelijks mis, want 't docteurtje, ver van zijn peerd en tilbury te verkoopen, zoekt naar eene toe-voiture of koetse en naar een tweede peerd die met zijn baaide kan gekoppeleerd worden, om in slecht weder zich te bevrijden van verkoudheden en flerecijn. Indien de sukkelaar wil dienen voor lakei, hij zal een schoonen loon ontvaugen. Over veertien dagen, en namelijk Zaterdag 25 Januari, ging onze stadshorlogie 23 minuten vóór de uur der statie den Zondag ging zij juist en iedereen kwam te laat aan het konvooi, en de volgende dagen ging zij alsnu wat vooren en alsdan wat achter. Wij vragen waartoe de nieuwe horlogie dient welke M. Van Merris, toen hij schepen was, met elektrieke draden op den tooren heeft doen plaatsen?Is misschien die liberale hor logie nu ook katholijk geworden? X. Passchendaele, 30 Januari 1875. Mijnheer den Opsteller, Ten einde zijn latijn, en niets meer wetende wat antwoor den, de schrijver van 't Nieuwsblad speelt den hansworst. Hij geeft een artikel over het dragen van kazakken, maar zoo dom, zoo dom dat men medelijden gevoelt met zijne knoeierijen. Volgens een oud gebruik, verandert men van kazak volgens de omstandigheden en de vereischte etiketmaar het moet altoos de kazak van een eerlijk man zijn en inen mag in de mouw nooit iets dragen ten nadeele of verraad van zijne vrienden. Was het met zoo een een kazakke dat den broeder van den koster, sekrelaris zijnde van M. Bayart, dezen wilde eene poets bakken op de celebratie van een huwelijk? Wij laten dit gedi ag lot nu zonder voordere naambepaling. M. Bayart was toen gelijk nu, in eene zoete ruste des gemoeds, op de getrouwigheid van zijnen dienaar, tot dat de kwestie aan vuur kwam. Wie was het die dien heer uit zijnen beklagelii- ken toestand redde? Den heer Lamaire, schoonvader van den koster, zou daar iels moeten van geweien hebben. Want hij was niet te vrede op den uitslag. Deze is dood; wij zullen in t gevolg een volstand,gen uitleg geven op die kazakke. en gaat bij voorbeeld naar het bisdom om den pastor der parochie, die zich openbaarlijk beklaagt over het gedrag van zijnen Buigemeester, op 't nachtuilen in de herberg. Daar \oor moet men eene kalholijke kazakke aantrekken en ze eerst

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2