Stads Nieuws. PÜPE1UNGI1E. BURGERSTAND Sterfgevallen. 2° De religie is noodig, zegt het Nieuwsblad, in politiek, nijverheid, koophandel, wetenschappen, zedelessen, fraaie kunsten alles moet volgens de eeuwige wet van God, groeien, bloeien en vruchten dragen. Heeft de Toekomst dit eens geloochend?... loochenen de liberalen dit Maar Nieuwsbladje, durft gij toch van religie spreken, waar zit uwe religie Meent gij dat de religie bestaat met ied' reens eere en reputatie te stelen door artikels vol personaliteiten te schrijven en tegen de menschen dienaar uw gefluit niet dansen, leugen en laster uit te braken Meent gij dat de religie bestaat in het eerlijkste gedeelte der Belgen uit te maken voor brandstichters,voor moordenaars cn comtuunaarsen de onwetende menigte op te rucien tegen de ander helft van 't menschdom. Meent gij dat de religie beslaat in de Toekomst alles te dom zeggen wat gij zegt en van alles te beschuldigen waarvan gij plichtig zijt Ah! daar is uwe religie, vermeerderd door de geldreligie. De religie zonder priesters is onmogelijk, roept het triomfantelijk uil, en die de priester aanrandt randt de religie aan. EhNieuwsbladje toch wie randt er de priesters aan Een priester is een dienaar des Iteeren, die de menschen den weg des hemels toont; die hem de voorschriften van Godes wet in de herten print; den vrede aanpredikt en de vriendschap onder hen betracht. Een priester volgens de .verlangens van onzen Goddelijken zaligmaker, hecht zich aan de vergankelijke ijdeiheden dezer wereld niet en geeft aan zijne kudde het voorbeeld van gelatenheid, van matigheid, van zedelijkheid en van gedoogzaamheid. De religie zonder zulke priesters is onmogelijk en de Toekomst is de eerste om het te herkennen; Maar wanneer mannen, die maar het kleed van priester aantrekken om te beter hunne lage driften ten uitvoer te brengen en de wandaden van anderen te verdedigen, door de liberale bladen ontmaskerd worden, moet iedereen bekennen dat zulke polemiek noch priesters, noch religie aangaat, en indien het Nieuwsblad de menigte door valschen uitleg tracht te misleiden, het handelt in kwade trouw en bedriegt wetens en willens En het toont klaarlijk dat het tot deze laatste kliek be hoort. 5° Gij peist alles gezegd te hebben, als gij een Langrand kunt noemen zegt het Nieuwsblad. Wij spraken maar van Langrand, toen gij de liberalen valschelijk van oneer beschuldigt. Wij halen maar uwe smeerlaps van broederkens aan omdat gij door alle middels liet wereldlijk onderwijs wilt verdelgen en niet aarzelt zuivere en eerlijke huismoeders en jonge dochters, omdat zij meesteressen zijn, uit te maken voor vodden Omdat gij vrome en eerlijke mannen besmeurt die geheel hun leven aan het onderwijs der jeugd toegewijd hebben En als wij dit doen wij zijn verre te denken dat alles ge- zeid is. 4° u Leugens en valschheid zegt het Nieuwsblad, en het is alles wat het weet in te brengen toen wij iets gezegd hebben waarop het geene antwoord vind; 't is hetzelfde met zijn artikel over de Vlaamsche Ster. Ja de menschen trekken hunne schouders op, maar het is bij het lezen uwer domme, onnoozele en belachelijke artikels. Tot Zaterdage. 'i i-i*»-' IJperen, 15" Februari 1873. EFraoscli Tooneel. - Dinsdag toekomende zal de tooneeltroep van Roubaix op ons Stadstooneel eene aller schoonste vertooning komen geven. De keus der stukken is allerbest gedaan en belooft een uitgelezen avond. Wij deelen verder als aankondiging de stukken mede die, met de faam weike de akteurs alhier genieten, zonder twijfel veel volk naar het theater zal trekken. f»offli"tsatüï!tsï'Ëij8p|»5j. - Morgen Zondag, IC Fe bruari, heeft het GBOOI CONCERT plaats, gegeven aan de leden, eereleden en hunne familje, in het lokaal van Den Gouden Arend, Groote-Markt. De uitgelezene stukken die men op het programma aantreft, voorspelt een allerschoonst concert, zoowel van zarig als van instrumenten. Eene vermaarde zangster van het Theater van Marseilles, een kluchtzanger van Brussel, M. Dcvos, professor bij het conservatoir van muziek, cn bestuurder der koninklijk koor- maatschappij van Gent komen, benevens de heeren liefheb bers onzer stad, dit prachtig feest opluisteren. De kooren en cantate alleen verdienen aller bewondering. Wij raden de damen aan, die geerne eene schoone plaats hebben, van vroeg op te passen; want alhoewel alle maatregels genomen zijn om iedereen behoorlijk te plaatsen, twijfelen wij of er mangel aan genoegzaame ruimte zou kunnen zijn. Zie hier ouder het programma: Parlie. 1Chanson Espagnole, choeur. (Léon Fouret). 2. Grand air de Robin des bois. chanté par M"e Alker (Weber). 5. Duo des Mousquetaires de Ia Reine, Cbantd par M. E. Devos et A. Matliieu. (Halevy). 4. Le Café Lvrique, Scène cotnique exécutée par M. Ver Meyien. (Parisol). 5. Ave Maria, avec accompagnement de piano, violon et harmonium, chanté par Mlle Alker. (Gounod). 6. Septuor des Huguenots, avec aecompagement d'orcbestre. (Meyerbeen). 2."'° Partie. 1. Ouverture des Philtre, orchestre. (Auber). 2. Grand air de la Favorite, chanté pat- Mllc Alker. (Donizetti). 5. Les Cocasseries dc la danse, Grande scène jouée et chantée par M. Ver Meyien. (Mare Chautagne). 4. Lvderic premier Eorestier de Flandre, cantate pour solistes, choeurs et orchestre. (Gevaert). Le piano sera tenu par M1,e Eeclercq et M, Baratto. Vlaasaasehe Stfee». - De commissie heeft den keus gedaan van de stukken die zullen vertoond worden binnen eene week of vier. Wij mogen voorzeggen dat het publick nogeens mag rekenen op eene onberispelijke, aangename, leerzuchtige en tevens geestige vertooning. Bij nadere inlichtingen zullen wij er op verder uitweiden. CoHccrt. - Maandag laatst heeft in de Estaminet le. Panier d'Or een Concert plaats gehad ten voordeele van de armen onzer stad. Een talrijk publiek was er heen gesneld. Na een muziekstuk op den bandonion door M. Y., heeft M. L. Demazière het feest geopend meteen lied: Oproep aan de Rijken. Dan lieten zich de overige zangers hooien, en allen even gelijk hebben zich weerdig getoond der menigvuldige toejuichingen welke hun gegeven werden. De piano werd gehouden door M. J. M. De inzameling schijnt nogal eene ronde som opgebracht te hebhen. Broodkaarten zullen aan den armen uitgedeeld zijn. Eere en dank aan de inrichters van dit feest. Vlrgiüie Ghesquières. - Er zijn nog een zeker getal onzer inwoners die zich herinneren van eene zekere Virginie Ghesquières, eene Elperlinge die als soldaat onder Napoleon I gediend heeft. Zie hier wat wij over deze vrouw in de nieuwsbladen aantreffen: Over eenige dagen begraafde men te Issy, in Frankrijk, eene vrouw met naam Virginie Ghesquières, die binnen 50 dagen haar '100e jaar ging bereiken. De geschiedenis dezer vrouw is geheel eigenaardig en schijnt gt trokken uit eenen roman. Hel was onder het eerste keizerrijk, tijdens den tocht tegen Porlugaal. In een bloedig gevecht werd de kolonel van 't 27° linie dooreenen kogel getroffen." ii Een serjanl der Voltigeurs klein en tenger, met wakkere blik, riep tol zijne makkers ii Wij moeten onzen kolonel ter hulp snellen. i> Drij dapperen vertrokken, twee sneuvelden op weg. Alleen de serjanl kwam bij zijnen overste; maar het was hem onmo gelijk zijnen kolonel op le nemen, de noodige macht ontbrak hem In dit netelig oogrnblik ontwaard hij van ver twee ruiters, wiens hulp h j inroept door zijn geschrreuw. Die mannen geloovende een prisonnier te kunnen nemen snelden toe; maar zoohaast zij binnen schot waren, vuurde de serjant op hen en kwetste hen beiden. Een viel van zijn peerd. Vlug als den bliksen laadde hij zijnen kolonel op het peerd en verdween in vollen galop ii Mi n bespmrde welhaast dat de moedige serjant gekwetst was, het bloed liep hem uit de bort. Men verhaastte zich, niet tegenstaande zijne stellige weigering hem van zijne kleederen te ontdoen. c; Maar hoe was men niet verwonderd in dien dapperen on derofficier eene vrouw le ontwaren n Virginie had een jongere broeder die in het lot gevallen was. Die jongeling zou het bestorven hebben indien bij zijn land, zijne ouders bad moeten verlaten. Uil broederliefde, om hem dit verdriet te sparen, zij trekt zijne kleederen aan, ge lukt erin haar geslacht le kunnen verbergen en werd bij het 27 linieregi ment ingelijfd. Wanneer men bemerkte dat zij eene vrouw was, had zij reeds zes jaren dienst en was tol den graad van serjant verheven! Nog bestaat er te IJperen een liedeken in verschillige kou- pleeljes, gemaakt in 1812, dat ons nauwkeurig geheel de hierboven aangehaalde geschiedenis vermeld; het deelt onder ander mede dat zij voor deze schoone daad het ridderkruis ontvangen heeft. Van dien 7» tot den t£" februari 187S. GEBOORTEN «^Iijk geslacht 9) Vrouwelijk 3) "Uien, 12. Ghys, Carolus, 78 jaren, kuiper, echtgenoot van Josepha Bendel, Meeneustraat. Bossier, Rosalia, 75 jaren, kant werkster, echtgenote van Nicolaus Deweer, Meenenstraat. Smagghe. Rosalia, 55 jaren, zonder beroep, weduwe van Phiiippus Barbier, S' Jacohstraat. Capoeu, Carolus, 5ü j., werkman, ongehuwd, Lange Thouroutslraat. Dugaucquié' Genoveva, 77 jaren, zonder beroep, weduwe van Joannes üael, Hout-markt. Leducq, Maria, 35 jaren, strijkster, ongehuwd, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht. Z, Vrouwelijk geslacht, 0. te ramen 3. 12 Februari 1873. Zondag en Maandag laatst hebben de liberalen met hunne vrouwtjes en hunne dochters zich nogeens kunnen verlusti gen bij de maatschappij van Rhetorica De Roeijsciie Barba- karisten, die hare 5e en 6° vertooningen van het tooneeljaar gaf. Gelijk naar gewoonte heeft deze maatschappij zich doen onderscheiden door den goeden keus barer stukken en dc loffelijke wijze op welke drzelve zijn uitgevoerd geweest. Daar een omstandig verslag van dit feest de herhaling zoude zijn der welverdiende eerspraak welke wij aan deze kunst minnaars in hunne voorgaande vertooningen toegezwaaid hebben,zullen wij dezen maal ons vergenoegen metfezeggen dat de drij stukken Karline,dc Studentenliefde en Ogaritta (dit laatste hervraagd door liet publiek) niets te wenschen OAerhelaten hebben, en dat de zaal opgepropt was van een voortreffelijk en vrolijk gezelschap, 't welk door zijne leven dige toejuichingen de verdienstelijke speelwijze onzer kunst- oefenaars en de algemeene voldoening betuigde. Met een woord de bijval van deze verloonmg is volkomen geweest, al de acteurs hebben zich allerbest van hunne taak gekweten, en de actrice Mevr. Apers-Ghysbrecbt, van Brussel, heeft eens te meer aan het publiek van I'operinghe bewezen dat zij eene ware kunstenares is en dat voorlaan haar naam alleen al haren lof zal maken. 13 Februari 1873. De gekruinde kapellaantjes en abbéljes, opstellers van het vuilblad't welk zij Nieuwsblad noemen, zoeken en, of schoon 's Avonds als onze abbéljes slapen gaan, zestien engeltjes rond hun bedde staan zij vinden nog niet 't geen zij noodig hebben om de plaatsen bij de nieuwe klerikale Sputters te vervullen, en wij zullen hen nog moeten ter hulpe komen om wat licht over hunne keuzen te verspreiden. Zouden zij kunnen eene betere cantinière vinden dan vrouw Amélie, de oude geliefde van den vermaarden kapel- laan Kuiptjes, welken zooveel het Baccims-roud befhinde en door zijnen wijkwast de uitverkooren geioovige met hijsopzoo vurig besproeide, tot dat hij eindelijk verzonden wierd in een dorp alwaar hij, gelijk Ovan Woesten, zijne perten wilde blijven verrichten. Vrouw Amélie, als moeder van het klef principaalste abbé- tje, zou nog geheel fiére zijn van liet tonneken eau-de-vie op haar gerimpeld parkement te dragen, en zij zoude trotsch marcheren nevens haren bloedverwant, zoon van M. Lail- chaud de Bruxelles en officier der klerikale man'e-blus- schars, in plaats van Pappot die niet aanveegden kon omdat bij t Zondags te veel werk in de scheuren heeft. Voor vaandeldrager zouden zij een beleren en schoonde- ren -llferis kunnen smeden dan Karei Pierlala, zoon van Petrus Pollepel, die ook heer-vader is van 't kapellaantje, Y welk eertijds, tot Beveren, zonder pompiers, zoo wel den brand deed staan Drij dochtertjes die er zeer naar van wilden oog-getuige zijn, verre van door de vlammen verslonden le worden, dartelden ongehinderd in dit blakend vuur en wier den van troost en gratie vervuld. Voortaan zijn zij, door dit onbetwistbaar mirakel, vuur- en bommevnj, en natuurlijk aangewezen als opvolgsters van vrouwe Amelie, indien deze ooit hare fonctie van cantinière afstaat. En als doktoor van dit leger, kan men ievers een behendi ger, zachtmoediger en liefelijkere!) persoon ontmoeten dan den vermaarden heer Seraplanus Civiale, broeder van vrouw Amelie, welkers kuuren verre en na bekend zijn? Heeft hij niet, in Parijs of elders, op negen maanden tijd, een dochtertje genezen van den steen -r- vraagt liet hem en nij zalu hierop goede uitleggingen geven. Ongetwijfeld, of men zal ook een almoéssenier bij dit korps benoemen, en bet zal niet noodig zijn van daarvoor buiten de heilige lamilhe van vrouw Amelie te gaan. Wat voordeel, wat eer, wal geluk, van een abbélje voort gebracht te hebben J Dit regiment, alzoo vervuld, zal op S' Pietersdag, 29 Juni aanstaande, naar Oostende trekken om aldaar, gezamentlijk met de zee, zijne wijding te ontvangen. Indien de zee op dezen dag te onstuimig ware, er zoudt we in dit uitgelezen legioen een Moijses zijn om dit element te doen achteruitwijken, en zulk schoon leger te beletten van ingeslokl te worden. O Q (Wordt voortgezet). Woesten, 12 Februari 1873. Opperburgerschap den* priesters «le gcianeesstcH. Nieuwsblad, gij zegt niet wie de 50 of 35 fr. opbrengst ei keikgoederen van Woesten zal vergoeden nopens bet ver lies der hooimijt die de pastor heeft laten bederven? Moeten

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2